Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

Τα Win7 Ultimate 64 που έχω, πολλές φορές κατά την εκκίνηση ανεβάζουν τη χρήση μνήμης στα 6 γίγα, χωρίς να έχω ανοίξει καμία εφαρμογή.

To μηχάνημά σου έχει προβλημα τότε. Κατά τα άλλα τα 8gb είναι υπεραρκετά για οποιαδήποτε μη εξειδικειμένη χρήση που απαιτεί μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

To μηχάνημά σου έχει προβλημα τότε. Κατά τα άλλα τα 8gb είναι υπεραρκετά για οποιαδήποτε μη εξειδικειμένη χρήση που απαιτεί μνήμη.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα. Είπα ανεβάζουν, όχι διατηρούν. Προφανώς κάποιο update ή άλλη εφαρμογή παρασκηνίου τρέχει για κάποιο διάστημα. Συνήθως idle είναι στα 3 γίγα κατειλημμένα.

Μην ξεχνάς επίσης πως όσο πιο πολλή μνήμη έχεις, τόσο πιο ελεύθερα την χρησιμοποιούν τα win. Άλλη μνήμη θα χρησιμοποιήσουν στα 3 γίγα συνολικής, άλλη στα 8 και άλλη στα 16.

Link to comment
Share on other sites

Τα Win7 Ultimate 64 που έχω, πολλές φορές κατά την εκκίνηση ανεβάζουν τη χρήση μνήμης στα 6 γίγα, χωρίς να έχω ανοίξει καμία εφαρμογή. Ένα virtual pc να θέλεις να τρέξεις, με 3-4 γίγα μνήμη αφιερωμένη σε αυτό, φτάσαμε κιόλας στα 10.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα. Είπα ανεβάζουν, όχι διατηρούν. Προφανώς κάποιο update ή άλλη εφαρμογή παρασκηνίου τρέχει για κάποιο διάστημα. Συνήθως idle είναι στα 3 γίγα κατειλημμένα.

Δεν κάνουν όλοι την ίδια χρήση στο μηχάνημα για να χρειάζονται τόση μνήμη. Κι εγώ 16GB έχω αλλά τις είχα πάρει

50 ευρώ. Δεν βλέπω το λόγο κάποιος να δώσει σήμερα τα υπερδιπλάσια ειδικά αν δεν τη χρειάζεται. Άλλωστε

η μνήμη προστίθεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν όλοι την ίδια χρήση στο μηχάνημα για να χρειάζονται τόση μνήμη. Κι εγώ 16GB έχω αλλά τις είχα πάρει

50 ευρώ. Δεν βλέπω το λόγο κάποιος να δώσει σήμερα τα υπερδιπλάσια ειδικά αν δεν τη χρειάζεται. Άλλωστε

η μνήμη προστίθεται.

Μα φίλε μου, συμφωνώ μαζί σου. Δεν είπα κάτι διαφορετικό, και εξήγησα κιόλας γιατί προσωπικά εγώ έβαλα 32. Απλά θεωρώ ότι τα 8 είναι λίγα για καινούριο PC σήμερα, διότι περιορίζεις την μελλοντική προοπτική του. Και εγώ μέχρι πριν μια-δυο εβδομάδες ήμουν με μόλις 4 γίγα και ήμουν μια χαρά για νορμάλ χρήση, όπως επίσης 4 γίγα έχουν και οι άλλοι υπολογιστές μου και επίσης είναι μια χαρά.

Και φυσικά η μνήμη προστίθεται, συμφωνώ, όποτε άνετα κάποιος μπορεί να ξεκινήσει σήμερα με 8. Απλώς αν πάρεις κατευθείαν τα 16 σε κιτ (πακέτο), εξασφαλίζεις μέγιστη συμβατότητα, από όσο λένε. Πάντως και εγώ σε όλα σχεδόν μέχρι σήμερα τα PC μου πρόσθετα αργότερα μνήμη, ακόμα και στο PC που είχα τον Q6600 υπερχρονισμένο (αρχικά είχα αγοράσει 2 γίγα γιατί ήταν πανάκριβη τότε), χωρίς ποτέ να συναντήσω κανένα πρόβλημα με την προσθήκη των νέων dimms, και τις έτρεχα μάλιστα τις συγκεκριμένες και υπερχρονισμένες στα 1066 από 800 που ήταν το default για ddr2. Ωστόσο ήταν το ίδιο ακριβώς μοντέλο, απλώς άλλο revision.

Συμπερασματικά, απλώς τονίζω τον κανόνα που λέει ότι για μέγιστη συμβατότητα και ασφάλεια από προβλήματα, οι μνήμες πρέπει να είναι πανομοιότυπες. Δεν είναι δικός μου, έτσι έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

32 gb ram για επεξεργασία raw; wow!

Για πόσα mpixels μιλάμε και πόσες φώτος / layers δουλεύεις ταυτόχρονα;

Πλάκα πλάκα με 32 είσαι έτοιμος για raw video editing :D

Για τη συμβατότητα δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω! Όποτε χρειάζεται να αναβαθμίσω ram, συνήθως πουλάω τις μνήμες που έχω και αγοράζω πιο μεγάλο σετ.

Link to comment
Share on other sites

To μηχάνημά σου έχει προβλημα τότε. Κατά τα άλλα τα 8gb είναι υπεραρκετά για οποιαδήποτε μη εξειδικειμένη χρήση που απαιτεί μνήμη.

Δεν εχει κανενα προβλημα, απλα τα Win αν βρουν χωρο "απλώνονται" για καλύτερες επιδόσεις. Τα 6 απο τα 32 δεν ειναι ουτε το 20%

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Σας έχω μπόλικο feedback!

Αλλαγή ανεμιστήρων με πολύ καλύτερους.

Καθαρισμός ψυγείων.

Σοβαρή προσπάθεια OC, μετά από διάβασμα κυρίως στο overclock.net

Έχουμε και λέμε:

Θερμοκρασία δωματίου: 28 C

CPU Multiplier: 42

CPU Core Volt: 1.25

CPU Cache Multiplier: 35

CPU Cache Volt: Auto

CPU Input Voltage: 1.85

CPU IO Voltage Digital: +0.015

CPU IO Voltage Analog: +0.015

Dram Control: XMP Profile (2133 MHz)

CPU C states: All enabled

Πρώτο τεστ: AIDA με όλα τα default επιλεγμένα για 15 min: Pass. Temps: 86 C

Δεύτερο τεστ: AIDA FPU only: Temp Throttling!

th_01AidaFPUThrottling.png

Τρίτο τεστ: Intel Burt Test with AVX & Full Memory use: Διακόπηκε λόγω απαιτούμενου πολύ μεγάλου χρόνου ολοκλήρωσης, αλλά Pass! Temps: 98 C

th_02AidaIBTAVXFullMemory.png

Τέταρτο τεστ: Intel Burt Test with AVX & Very high memory: Pass! Temps: 99 C αλλά όχι throttling. Max Gflops: 121.

th_04AfterIBTAVX.png

Volt κατά την διάρκεια του IBT test: 1.28, αν και η ρύθμιση manual είναι 1.25

03CPUZIBTAVX.png

Πέμπτο και τελευταίο τεστ: x264 Benchmark 5.0.1: Pass! Temps: 80 C

th_Afterx264.png

Για μένα μετά τα παραπάνω το συγκεκριμένο OC θεωρείται stable. Έτρεμα στο IBT με τους 99 βαθμούς επί τόση ώρα, αλλά ήμουν περίεργος αν θα το περνούσε. Έτσι κι αλλιώς το πιο βαρύ που κάνω από θέμα απασχόλησης CPU είναι το video encoding με τον x264, οπότε εκεί από θερμοκρασίες είμαστε εντάξει.

Εντύπωση προκαλεί η αύξηση των volt κατά την διάρκεια του IBT στα 1.28 από 1.25, ενώ το έχω ήδη στο manual. Πάντως στο αυτόματο μέχρι τόσο ακριβώς ανέβαζε, οπότε είμαστε μέσα στις "προδιαγραφές".

Το πρόβλημα με τις θερμοκρασίες ουσιαστικά παραμένει, ενώ έλεγξα και το waterblock. Μια πιθανή λύση είναι η αλλαγή πάστας, αλλά δεν τρέφω ιδιαίτερες ελπίδες. Τώρα έχω βάλει αυτήν που έδινε η EK μαζί με το Water block. Delid αποκλείεται να κάνω, διότι δεν σκοπεύω ούτως ή άλλως να ανέβω πάνω από 1.25 volt.

Στο επόμενο επεισόδιο θα ακολουθήσουν τα εξής: Δοκιμή στα 4,3 GHz για την CPU Core με τα ίδια ακριβώς volt. Δοκιμή στα 3,9 GHz για την cache με manual volt που ακόμα ψάχνω (ίσως 1.100; ) και τέλος δοκιμή μειώσεως του CPU Core Volt και του CPU Input Voltage. Προς το παρόν θα το δουλεύω μονίμως στα 4,2 και θα κάνω και πολύωρα πραγματικά video encoding, για να δούμε εκεί τι θα γίνει.

Έγινε επεξεργασία από dimgr
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14671]dimgr[/MENTION] αν δεν εισαι σταθερος στα 4.2 με 39 cache ratio που βασικα ειναι το default της cpu,τοτε ζοριζεται πολυ ο memory controller,ειδα ανεβασες το Cpu IO digital-analog αλλα χωρις να ανεβασεις το system agent,πιο βασικο ειναι το system agent για τον imc,εδω και 1 μηνα οι τιμες που εχω δωσει εγω σε αυτα τα 2 και θεωρουνται ασφαλης απο μερια μου ειναι system agent+0.310 ,analog +0.150 και digital +0.200,το cpu input voltage που ανεβασες αν δεν ξεπερασεις το 1.3volt στην cpu δεν παιζει κανενα ρολο.Και τελος 1 tip απο μενα να χαλαρωσει λιγο o Imc πηγαινε στα tertiary timings στις μνημες και χαλαρωσε κατα 1 το TRDRD δηλαδη αν ειναι 4 βαλε 5.

Link to comment
Share on other sites

Άντε βγαίνουν σιγα σιγά..!

To CPU λίγο που το κοίταξα σπέρνει στα πάντα ΌΛΑ!

μόνο στα Games όχι τόσο σοβαρά αλλά και εκεί κάνει την διαφορά του..

Ρουμανε ασε το μπλα μπλα ......

t7rg.jpg

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

OC συνέχεια...

Μετά από τις συμβουλές σας, ανέβασα ακόμα μερικά πράγματα:

CPU Multiplier: 42

CPU Core Volt: 1.25

CPU Cache Multiplier: 39

CPU Cache Volt: 1.150

CPU Input Voltage: 1.90

CPU IO Voltage Digital: +0.100

CPU IO Voltage Analog: +0.050

CPU System Agent Voltage: +0.100

CPU Load Level Calibration: Extreme (8)

Dram Control: XMP Profile (2133 MHz)

CPU C states: All enabled

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις δοκίμασα διάφορα τεστ. Τα περνάει όλα, μέχρι να πιάσει θερμικό τοίχο (throttling) οπότε σταματάω.

Δοκίμασα και στα 4.3 GHz με τις ίδιες ρυθμίσεις, όπου ενώ πέρασε με επιτυχία Aida & Linx, που με γέμισε αισιοδοξία, είχα στο Prime95 Small FFT, αμέσως BSOD 124, και στο OCCT μετά από 5 λεπτά. Ανέβασα Vcore στο 1.27 και cache volt στο 1.20, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Διότι είχα είτε thermal throttling, είτε BSOD 124 και πάλι.

Έτσι μένω προς το παρόν στα 4.2 GHz. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Υ.Γ. [MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Μπορείς να μας εξηγήσεις και εμάς τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλοι οι 32 με την Η100?

Όχι, αλλά είναι πολλοί οι 90~97 maximum με την Η100! Στο screenshot ο επεξεργαστής είναι πλέον σε idle, έτσι βέβαια δεν φαίνεται στο CPU-Z (core speed 800Mhz) πόσο overclock έχει κάνει. Για να λέει για σπάτουλα όμως κάτι θα ξέρει!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά είναι πολλοί οι 90~97 maximum με την Η100! Στο screenshot ο επεξεργαστής είναι πλέον σε idle, έτσι βέβαια δεν φαίνεται στο CPU-Z (core speed 800Mhz) πόσο overclock έχει κάνει. Για να λέει για σπάτουλα όμως κάτι θα ξέρει!!!

Στο multi (8 - 45) x 100.

Άρα 4.5Ghz

Link to comment
Share on other sites

Παντως για 1.29V και με Η100, οι 97 "μια χαρα" ειναι.

Εμενα με AIDA CPU FPU (μονο το συγκεκριμενο, αυτο ειναι που γονατιζει το CPU), στα 1.25V me H100i κανει throttle.

Άρα και οι δικές μου θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές για μη ξεκαπακωμένο!! Όπως είπα και πριν, εμένα με τα ίδια volt και IBT AVX ( = FPU) πιάνει... 99 (για ένα βαθμό αποφύγαμε το throttle! ) ενώ τώρα δεν θυμάμαι αν με το Aida FPU έκανε throttle στα 1.25 ή στα 1.27 volt.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με AIDA FPU *ΜΟΝΟ* και 100% θα κανει throttle.

Εμενα κανει throttle στο συγκεκριμενο τεστ με 1.21V

Μα αυτό ακριβώς έκανα και εννοώ. Μόνο FPU. Νόμιζα ότι ήμουν ξεκάθαρος.

Πάντως ρε παιδιά, τώρα που το σκέφτομαι, έφαγα όλο το πρωινό σήμερα για να δοκιμάζω και να ελέγχω, για να φτάσω στο αποτέλεσμα των επιπλέον... 300 MHz σε σχέση με τα default αυτόματα 3,900 που δίνει η Asus. Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο σε πρακτικό επίπεδο επιδόσεων. Ψυχολογικά εντάξει, άλλο να βλέπεις 3900 και άλλο 4200...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.