Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

Να και το πρώτο Review!

Haswell

Κάντε το ένα Translate!

[ame]

[/ame]

Άντε βγαίνουν σιγα σιγά..!

To CPU λίγο που το κοίταξα σπέρνει στα πάντα ΌΛΑ!

μόνο στα Games όχι τόσο σοβαρά αλλά και εκεί κάνει την διαφορά του..

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION]

Προσπαθεις να δικαιολογησεις τα +150€ που ξοδεψες;

Intel Haswell Reviews

Anandtech

Guru3D

HardwareCanucks

TechPowerUp

Vortez

tom's Hardware

TechSpot

[H]ard|OCP

Hexus

PCPerspective

bit-tech

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14120]narta[/MENTION] δεν έχω πάρει τίποτα ακόμα!

Yq6NPmW.jpg

Την δευτέρα θα μας πάρουν τηλ και θα μας πούνε για σας είσασταν στην λιστα για Haswell .. ναι ι οχι? :p

Τώρα μόλις έκανα καφέ και θα καθήσω να ρίξουμε μια ματιά..

Από λίγο που το είδα σε όλα μπροστά είναι - Games

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14120]narta[/MENTION] δεν έχω πάρει τίποτα ακόμα!

Yq6NPmW.jpg

Την δευτέρα θα μας πάρουν τηλ και θα μας πούνε για σας είσασταν στην λιστα για Haswell .. ναι ι οχι? :p

Τώρα μόλις έκανα καφέ και θα καθήσω να ρίξουμε μια ματιά..

Από λίγο που το είδα σε όλα μπροστά είναι - Games

Και εχει εναν ωραιο, ομορφο, σοβαντισμενο, φρεσκοβαμένο, ΤΟΙΧΟ στα 4.6.

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος αναβαθμιζει απο Nahalem και πισω αξιζει. Για Sandy και επειτα να μην το σκεφτεται καν, εκτος αν το ενδιαφερει το διαδικτυακο του τσουτσουνι (e-peen) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και εχει εναν ωραιο, ομορφο, σοβαντισμενο, φρεσκοβαμένο, ΤΟΙΧΟ στα 4.6.

Τι εννοείς δεν θα ανεβαίνουν τόσο πολύ με τους αντίστοιχους Κ προηγούμενους ?

Αυτοί οι Haswell δεν θα χρειάζονται λιγότερο ρεύμα σε idle office mode => λιγότερα rpm στα fan => λιγότερο θόρυβος

ή

ήδη τα ivy είναι αρκετά αθόρυβα και δεν θα υπάρχει ουσιαστική διαφορά σε θόρυβο στα desktop.

εχω μείνει πίσω για αυτο ρωτάω, τι παίζει γενικά idle office mode με αέρα στους τωρινά desktop?

Στα laptops θα ειναι σίγουρα μεγάλο βήμα, αυτοί οι haswell

και με το λαπτοπ τελευταία έχω εκτιμήσει απίστευτα την ησυχία εκτός των άλλων.

Μεγάλη υπόθεση η ησυχία ... ή γίνομαι γεροπαράξενος.

Για να μην παρεξηγηθώ σε επίπεδα θορύβου δεν εχω ιδεα τι παιζει με τα σαντι ιβι κτλ.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν θα ανεβαίνουν τόσο πολύ με τους αντίστοιχους Κ προηγούμενους ?

Αυτοί οι Haswell δεν θα χρειάζονται λιγότερο ρεύμα σε idle office mode => λιγότερα rpm στα fan => λιγότερο θόρυβος

ή

ήδη τα ivy είναι αρκετά αθόρυβα και δεν θα υπάρχει ουσιαστική διαφορά σε θόρυβο στα desktop.

εχω μείνει πίσω για αυτο ρωτάω, τι παίζει γενικά idle office mode με αέρα στους τωρινά desktop?

Στα laptops θα ειναι σίγουρα μεγάλο βήμα, αυτοί οι haswell

και με το λαπτοπ τελευταία έχω εκτιμήσει απίστευτα την ησυχία εκτός των άλλων.

Μεγάλη υπόθεση ή γίνομαι γεροπαράξενος

Οταν αναφερομαστε σε Κ μοντελα, δεν κοιταμε αν ειναι αθορυβα, αοσμα, αχρωμα και γενικα α-idle. Το θεμα ειναι τι κανουν σε OC. Αν θες κατι σε ησυχια ταξη και ασφαλεια, office και φραπε, πας σε ενα AIO μοντελο και ησυχαζεις.

ΟΛΑ τα review εχουν 2 κοινα 1)βρηκαν ενα τοιχαλακι στα 4.6 stable β) παιζει λιγο ανεβασμενη θερμοκρασια. Σημαντικο ή οχι θα δειξει, γιατι μιλαμε για early samples, unoptimized bios και τα ρεστα πασατεμπο.

Απο την αλλη η θεωρια συνομωσίας λεει οτι αν αυτα ειναι τα binned κομματια της Intel, τα φτυαρισμενα απο τα εργοστασια retail τί θα κανουν; Και γιατι οταν βγηκε η πρωτη βρωμα για meh αποδοση, οι Ιντελα ελυσε τους "αρχιμηχανικους" της και καλα να πουνε οτι "αυτα που ειδατε ειναι σκατουλες μυρωδατες, τα κλοκακια ειναι εκπληκτικα μπλα μπλα μπλα";

Link to comment
Share on other sites

Kριμα περιμενα κατι καλυτερο.

clοck per clock τα ανεμενομενα, ενα +10% πανω απο ivy, οτι φερανε και οι Ivy δηλαδη σε σχεση με τους sandy.

Λογικα θα ειναι καυτοι και αυτοι Like ivy style.

Αν ο τυπος εδω στο ΗΑRDOCP τα λεει καλα, τα πραγματα δεν ειναι και τοσο καλο στο oc που θα κανουν.

Μολις 1 στους 10 θα πιανει 4,8ghz, για παραπανω δεν το συζηταμε καν.:jester:

haswell.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ταμα στον βουδα θες, για να βρεις καλο κομματι:tomato:

Μετα τους ivy και τους haxwell, οι sandy μαλλον ηταν τσιπακια του μελλοντος:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

9000+rpm , με την εμπειρία σου μιας και έχουμε ίδιο επεξεργαστή,ο οποίος δυστυχώς ή ευτυχώς έφυγε απο εβδομάδα, να βρω κάποιο 2600-2700Κ που να κλοκάρει καλά - θέλω να πάω το πολύ 4.5GHz, παραπάνω δεν βρίσκω λόγω με καλές θερμοκρασίες, κάτω από 70C γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω ενα cpu να δουλευει στα 4500 με λιγο ρευμα σε νερο τωρα αν θα πηγενει 4700 4800 5000 δεν με απασχολει οπως και τους περισσότερους νομιζω ( και τα 4500 πολλα ειναι )

θελω να δω ρεβιου με ρεταιλ cpu .

Link to comment
Share on other sites

Στο video review του TimeToLiveCustoms στα 27min περίπου δοκιμάζει τον 4770k στο OCCT στα 4,6Ghz με ~1,2V core voltage με την Η100i και χτυπάει 80αρια+ σε θερμοκρασίες απο το πρωτο λεπτο!!!!!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xrLtjgbga5g]TimeToLiveCustoms[/ame]

Έγινε επεξεργασία από kimon_ma
Link to comment
Share on other sites

9000+rpm , με την εμπειρία σου μιας και έχουμε ίδιο επεξεργαστή,ο οποίος δυστυχώς ή ευτυχώς έφυγε απο εβδομάδα, να βρω κάποιο 2600-2700Κ που να κλοκάρει καλά - θέλω να πάω το πολύ 4.5GHz, παραπάνω δεν βρίσκω λόγω με καλές θερμοκρασίες, κάτω από 70C γίνεται ;

Αναλογα την ψυξη που εχεις, αν εχεις καλη ψυξη γινεται ανετοτατα, ειδικα αν μιλαμε για sandy που ειναι κρυοι, γυρω στους 70-75 βαθμους εχω εγω τωρα να φανταστεις(μιλαμε max temps με στρεσαρισμα με linx κτλ) και ειμαι στα 4,8ghz, αλλα ειμαι και με νερο.

Και οι Ivy και οι sandy τα 4,5ghz τα εχουν για πρωινο.

Στην θεση σου, αν εχεις ηδη πουλησει τον cpu σου, θα πηγαινα για Ivy σημερα.

Δεν εχει νοημα εφοσον πουλησεις τον 2600κ σου, να πας ξανα ειτε σε 2600κ ειτε σε 2700κ.

Ολοι οι ivy πανε ευκολα στα 4,5ghz που ζητας εσυ (απο οσο εχω δει τουλαχιστον).

Αυτος σιγουρα εκανε ταμα στον βουδα:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την ψυξη που εχεις, αν εχεις καλη ψυξη γινεται ανετοτατα, ειδικα αν μιλαμε για sandy που ειναι κρυοι, γυρω στους 70-75 βαθμους εχω εγω τωρα να φανταστεις(μιλαμε max temps με στρεσαρισμα με linx κτλ) και ειμαι στα 4,8ghz, αλλα ειμαι και με νερο.

Και οι Ivy και οι sandy τα 4,5ghz τα εχουν για πρωινο.

Στην θεση σου, αν εχεις ηδη πουλησει τον cpu σου, θα πηγαινα για Ivy σημερα.

Δεν εχει νοημα εφοσον πουλησεις τον 2600κ σου, να πας ξανα ειτε σε 2600κ ειτε σε 2700κ.

Ολοι οι ivy πανε ευκολα στα 4,5ghz που ζητας εσυ (απο οσο εχω δει τουλαχιστον).

Αυτος σιγουρα εκανε ταμα στον βουδα:hehe:

Οπότε πάω σε 3770Κ, σκέφτομαι να μαζέψω και κανα ποσο να βάλω κανονικό νεράκι σε cpu αρχικά και μετά βλέπουμε :)

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτά αλλα CPU

εδώ ο Logan από OC3D είχε το Aircodition στους 20..

Παίζει με Η100 μου φαίνεται..

Ο 4770Κ είναι στα 4.5 με μόλις 1.2 ρεύμα!

Και τα Cores Βαρανε

0 - 82

1 - 86

2 - 82

3 - 76

FZxtH2b.jpg

Και πάλι ζεστός είναι :p oυυυυ ivy/sandy for the win! :magic::jump1:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κοιτάτε 4770Κ + νερά + ταλιμπάν μητρικές, γιατί δεν παίρνετε έναν ωραιότατο

3930Κ με ψυκτρούλα των 30 ευρώ + νορμαλ 2011 μητρική; Στα ίδια λεφτά θα βγει και θα είναι και καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.