Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλα για τα 3900 θες τοσο ταση ? Απο πια μπανανια επεσε ο δικος σου ? :hehe:

Βρε μαιμουδιαρη ειμαι με by xmp και ολα τα αλλα στον αυτοματο.

Ασε το πειραγμα και τρεξε μου ενα Linx στα μαμα να δω πως παει ο δικος σου.

Πιο κατω απο 1.050 δεν με αφηνει να παω η Impact.

9y44.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εμενα μου γραφει τα μισα gflops! γιατι ? Εχω HT on!

Θες SP1 και linx με http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/updated-avx-support-linx-and-intelburntest-110172.html

Θα κανουμε παρτι με αυτα τα καραβια!

Αγγελε .... no delid ... no party .... :hehe:

9klz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα σταθερά στα 4,3ghz με 1.23v.

Με Cinebench 11.5 score...

4770_K_4_3ghz_cinebench_11_5.jpg

Super Pi

4770_K_4_3ghz_Super_Pi.jpg

Για πιο πανω 24/7 θελει καλυτερη ψυξη ή ξεκαπακωμα για να εχεις καλες θερμοκρασιες!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

εισαι 25 βαθμους κατω απο μενα :p

Το ξεκαπακωμα ποσο εδωσε Γιαννη ?

Ορεστη το ξεκαπακωμα δες το πιο πολυ σαν πλακα παρα σοβαρα.

Για τα παιδια που τα εχουν σπρωξει σε custom watercooling ειναι οντως απαραδεκτη κατασταση.

Οπως γραφεις και εσυ ειμαι 25 βαθμους κατω.

Εσυ θα παιζεις τα παιχνιδια σου με ~70c και εγω με ~50c.

so what ?

Τωρα αν εχεις καμμια εφαρμογη που κανει χρηση avx οκ ισως να αξιζει πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Ορεστη το ξεκαπακωμα δες το πιο πολυ σαν πλακα παρα σοβαρα.

Για τα παιδια που τα εχουν σπρωξει σε custom watercooling ειναι οντως απαραδεκτη κατασταση.

Οπως γραφεις και εσυ ειμαι 25 βαθμους κατω.

Εσυ θα παιζεις τα παιχνιδια σου με ~70c και εγω με ~50c.

so what ?

Τωρα αν εχεις καμμια εφαρμογη που κανει χρηση avx οκ ισως να αξιζει πραγματικα.

Ακριβώς γι' αυτό και εγώ δεν θα κάνω ξεκαπάκωμα.

Τελικά εγώ κατέληξα σε 4.2 GHz, 1.245 Vcore, 1.85 V input για 24/7. Πιο κάτω είχα BSOD 124 σε OCCC. Θερμοκρασίες μέγιστες σε αυτές τις ρυθμίσεις, όπως έχω πει και παραπάνω, 80 C για video encoding και multitasking παράλληλα. Πάντως χ264 bench ολοκλήρωσα άνετα στα 4.3 Ghz, 1.23 Vcore και με θερμοκρασίες μέχρι 75 βαθμούς, αλλά επειδή είχα BSOD αμέσως στο OCCC και Prime, φοβήθηκα να το αφήσω εκεί. Anyway, AVX εφαρμογές δεν προβλέπω να χρησιμοποιώ για αρκετό διάστημα, ίσως και μέχρι την επόμενη αναβάθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γι' αυτό και εγώ δεν θα κάνω ξεκαπάκωμα.

Τελικά εγώ κατέληξα σε 4.2 GHz, 1.245 Vcore, 1.85 V input για 24/7. Πιο κάτω είχα BSOD 124 σε OCCC. Θερμοκρασίες μέγιστες σε αυτές τις ρυθμίσεις, όπως έχω πει και παραπάνω, 80 C για video encoding και multitasking παράλληλα. Πάντως χ264 bench ολοκλήρωσα άνετα στα 4.3 Ghz, 1.23 Vcore και με θερμοκρασίες μέχρι 75 βαθμούς, αλλά επειδή είχα BSOD αμέσως στο OCCC και Prime, φοβήθηκα να το αφήσω εκεί. Anyway, AVX εφαρμογές δεν προβλέπω να χρησιμοποιώ για αρκετό διάστημα, ίσως και μέχρι την επόμενη αναβάθμιση!

Πολυ ειναι το 1.85Vccin. Θες αναμεσα σε 0.45-0.55v πανω απο vcore.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να κανω που προσπαθω να σταθεροποιησω το 5αρι κ δε μπορω...κ το κουφο μπουκαρει μεσα στα windows με 1.290/1.295ν. κ για cinebench θελει 1.35/1.36ν αλλα οι μαλακεια ξεκιναει κ κανει throttle cpu κ ριχνει τα gh.....λες να το ξεβρακωσω μπας κ δουμε χαρα :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να κανω που προσπαθω να σταθεροποιησω το 5αρι κ δε μπορω...κ το κουφο μπουκαρει μεσα στα windows με 1.290/1.295ν. κ για cinebench θελει 1.35/1.36ν αλλα οι μαλακεια ξεκιναει κ κανει throttle cpu κ ριχνει τα gh.....λες να το ξεβρακωσω μπας κ δουμε χαρα :jump1:

Αν τον ξεβρακωσεις και μου τον καψεις θα ερθω γερμανια και θα βαλω το κεφαλι σου στην ιδια μεγγενη που τον ανοιξες. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24362]ViRuS_GR[/MENTION] για πλακα βαλε ενα prime95 x64 avx (27.7 ver)

χαμηλα(λεμε τωρα κανα 4800 π.χ)και πες μου αν βγαζεις εστω καμια ωρα blend και με ποσο ρευμα πανω απο Linx-IBT? :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ειναι το 1.85Vccin. Θες αναμεσα σε 0.45-0.55v πανω απο vcore.

Πολλοί το λένε αυτό, αλλά εγώ με χαμηλότερο V input είδα αστάθεια. Όχι μόνο κατά τη λειτουργία, αλλά και στο booting. Εγώ θέλω να περνάει όλα τα stress tests, ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μου κρασάρει όταν πλέον χρησιμοποιώ τον υπολογιστή όπως του αρμόζει. Αν είχα ως κριτήριο π.χ. μόνο το encoding, όπως είπα παραπάνω, μου φθάνει 1.23 Vcore, 1.80 V input.

Από την άλλη, έχω μια μικρή υποψία ότι μπορεί και να φταίει το τροφοδοτικό μου, το οποίο είναι παλιό (5ετίας). Αυτό το λέω για την αστάθεια που παρατήρησα ακόμα και στο boot (μερικές φορές ενώ πατάω το start, δεν κάνει POST, δεν στροφάρουν οι ανεμιστήρες κλπ. και θέλει ξανά πάτημα). Ήδη παρήγγειλα καινούριο (Corsair TX 850M), οπότε θα δώσω ξανά λεπτομέρειες το άλλο ΣΚ. :T:

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί το λένε αυτό, αλλά εγώ με χαμηλότερο V input είδα αστάθεια. Όχι μόνο κατά τη λειτουργία, αλλά και στο booting. Εγώ θέλω να περνάει όλα τα stress tests, ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μου κρασάρει όταν πλέον χρησιμοποιώ τον υπολογιστή όπως του αρμόζει. Αν είχα ως κριτήριο π.χ. μόνο το encoding, όπως είπα παραπάνω, μου φθάνει 1.23 Vcore, 1.80 V input.

Από την άλλη, έχω μια μικρή υποψία ότι μπορεί και να φταίει το τροφοδοτικό μου, το οποίο είναι παλιό (5ετίας). Αυτό το λέω για την αστάθεια που παρατήρησα ακόμα και στο boot (μερικές φορές ενώ πατάω το start, δεν κάνει POST, δεν στροφάρουν οι ανεμιστήρες κλπ. και θέλει ξανά πάτημα). Ήδη παρήγγειλα καινούριο (Corsair TX 850M), οπότε θα δώσω ξανά λεπτομέρειες το άλλο ΣΚ. :T:

Κλεισε C6/C7 states.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10015]csaris[/MENTION] Χρηστο τωρα το πηρα χαμπαρι οτι εσπρωξες τον Ivy.

Μη ψαρωνεις ... κανε αυτο που πρεπει ... :p

Μικρη στο ματι μεγαλη στο ....... :hehe:

is7a.jpg

Υ.Γ. και πανω απο ολα ... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ... SLI :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η μικρη αλλα μ' αρεσουν και λιγο οι μιλφαρες εμενα! :hehe::p

Λογικο ... "μικρος" εισαι ακομα. :D

Οταν γερασεις θα γλυκοκοιταζεις τα πιπινια. :hehe:

Ασχετο :p αλλα η formula πρεπει να ειναι η πιο ωραια Z87 μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.