Jump to content



Διπύρηνοι επεξεργαστές


TheLab

Recommended Posts

οπτικες ινες και φωτονια, κβαντικοι υπολογιστες και τα λοιπα...

πότε; χρονια τωρα ακουμε γι αυτα, αλλα δεν τα βλεπουμε. και με τι κοστος;

και μεχρι τοτε τι κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

unstoppable εσυ δεν ησουν καλομ που παραπονιοσουν γιατι ποσταρω μονιμως στο οφτοπικ ?

Οριστε που ποσταρω και αλλου.. και σαν απαντηση στις αποριες μου παιρνω απλα το να κοιταξω στο γκουγκλ...!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε Ροοτ , αλλα γιατι ειναι οφτοπικ ?

Βαζετε ενα δημοψηφισμα με την αναμενομενη κυκλοφορια των διπυρηνων επεξεργαστων και ρωταω το τι διαφορετικο εχουν οι διπυρηνοι επεξεργαστες ωστε να μπορω να εχω μια πιο σωστη αποψη πανω στο δημοψηφισμα αυτο .

Το οφτοπικ που το βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από paschalia

Μια ερωτηση . αυτη η κουμπαρια των δυο εταιρειων σε τι θα ωφελησει τους απλους χρηστες ?

Εδώ...

προσπάθεια για επιστροφή στο θέμα....

Ο μέσος απλός χρήστης, θα πρέπει να επιλέγει με βάση τις εργασίες που κάνει, και ανάλογα με το πόσο οι εργασίες αυτές βαραίνουν το σύστημά του... Αν φτάσει σε σημείο όπου οι επεξεργαστές με ένα πυρήνα, δεν τον καλύπτουν πλέον(και οι επεξεργαστές με 2 πυρήνες αποτελούν μονόδρομο) τότε αναγκαστικά θα αναβαθμίσει σε αυτούς. :)

Link to comment
Share on other sites

Eχει δικιο ο RootX αν εχεις εφαρμογες και προγραμματα που απετουν Dual επεξεργαστη για να αποδωσουν οπως 3dstudio Maya κ.ο.κ τοτε φυσικα θα πας αμεσος εκει γιατι θα εχεις τουλαχιστο ενα 30% πανω.

Link to comment
Share on other sites

:OT: (εδω ειναι οφτοπικ) Συγνωμη δλδ κολλησατε μονο στον 1ο τροπο που εξεφρασα την ερωτηση μου και παραλειψατε τις ερωτησεις τις οποιες διατυπωσα καλυτερα κατοπιν...και με βγαλατε οφτοπικ ?!?!

Οκ.

Ενιγουει θενκς για την απαντηση .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από paschalia

unstoppable εσυ δεν ησουν καλομ που παραπονιοσουν γιατι ποσταρω μονιμως στο οφτοπικ ?

Οριστε που ποσταρω και αλλου.. και σαν απαντηση στις αποριες μου παιρνω απλα το να κοιταξω στο γκουγκλ...!

Xαχα, κανει δεν γεννηθηκε μαθημενος, αλλα μην ζητας και ετοιμες απαντησεις, οποιος πραγματικα θελει να μαθει ψαχνει και μαθαινει.

Στο θεμα μας τωρα εγω δεν εχω ενθουσιαστει ιδιαιτερα αφου δεν πιστευω να δουμε μεγαλη αυξηση σε μεμονομενες εφαρμογες και κυριως σε games, αλλα απο την αλλη ολοι ειδαμε τον τελευταιο καιρο το προβλημα με την αυξηση της συχνοτητας και απο τις 2 εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως η καινουρια τεχνολογια με τους 2 πυρηνες σενα επεξεργαστη υποσχεται νεες αυξησεις των επιδοσεων, οχι μονο απο πλευρας ταχυτητας που μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν και το ζητουμενο! Η συχνοτητα δε νομιζω να ειναι προβλημα αφου ηδη εχουν φθασει σε υψηλα σημεια! Το προβλημα ειναι οταν εχεις πολλα προγραμματα να τρεξεις ταυτοχρονα... οπως την επεξεργασια video, το γραψιμο ενος cd, μια παρουσιασης στο powerpoint και διαφορες αλλες εφαρμογες! Δε νομιζω ενας ''απλος'' επεξεργαστης της τεχνολογιας που εχουμε εμεις να ανταποκριθει πληρως στις απαιτησεις μας! Ηδη υπαρχει η λειτουργια του hypertreading που επιτρεπει την παραλληλη διαχειριση περισσοτερων της μιας εφαρμογης! Οπως ειπε η Intel 2 πυρηνες σε εναν επεξεργαστη των 2 GHz αυξανουν τις επιδοσεις απο 1,6 εως 1,8 φορες! Αντιθετα ενας επεξεργαστης των 4 GHz μπορει να πετυχει μολις το ενα κλασμα των βελτιωσεων! Το μεγεθος των τρανζιστορ των νεων επεξεργαστων 8α ειναι 65 νανομετρα επιτρεποντας την τοποθετηση περισσοτερων τρανζιστορ σε μικροτερη επιφανεια! Η τεχνολογια αυτη σιγουρα θα επιφερει συμαντικες αυξημενες επιδωσεις σε σχεση με την την προηγουμενη τεχνολογια! Αλλα το κοστος για μια τετοια αναβαθμιση.... Ναι, τι λεγαμε? Οπως και να εχει, δε νομιζω οτι η νεα τεχνολογια ανταποκρινεται για το μεσο χρηστη! Πιο πολυ αποτελεσματικη 8α ηταν για εναν επαγγελματια οπου χρησιμοποιει το PC με ''βαριες'' και παραλληλες εφαρμογες, οπου ο χρονος ειναι χρημα!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι dual core???

Πόσο θα βοηθήσει τον απλό χρήστη αυτό το νεο πράγμα?

Θα υπάρχουν εφαρμογες για να αξιοποιούν τους επεξεργαστες αυτούς???

Τι τιμή θα έχουν????

κλπ,κλπ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.