Jump to content



Διπύρηνοι επεξεργαστές


TheLab

Recommended Posts

Κοιτα δεν ειμαι πολυ ενημερωμενος περι του θεματος. Δηλαδη ξερω τι σημαινει απλα δεν βρηκα καπου συγκεντρωμενα τις λυσεις που ετοιμαζουν. Για παραδειγμα αν χρειαζεται να παρεις δυο αθλον64 χρειαζεται να πληρωσεις και διπλα. Αν αξιζει ναι αλλα νομιζω πως...."υπάρχουν άλλοι τρόποι για αύξηση των επιδόσεων"

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειδα οτι υπαρχει και καποιος αλλος που δεν εχει ιδεα απο διπυρηνους επεξεργαστες ψηφισα το λαστ φυσικα .

Μια ερωτηση . αυτη η κουμπαρια των δυο εταιρειων σε τι θα ωφελησει τους απλους χρηστες ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από paschalia [Σήμερα, στις 13:23]

Αφου ειδα οτι υπαρχει και καποιος αλλος που δεν εχει ιδεα απο διπυρηνους επεξεργαστες ψηφισα το λαστ φυσικα .

Ελπίζω να μην εννοείς εμένα ;)

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 12:57]

Xαχαχαχαχαχαχαχα, στις cpus οι μεγαλες ειναι 2 αλλες:cool:

Εξαρτάται αν εννοείς ότι η Ford και η Fiat είναι μεγαλύτερες από τη BMW και τη Mercedes ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι εσενα .

Απλα στις ψηφους ειδα οτι υπηρχε ενας ακομα που ειχε ψηφισει το τελευταιο .. και ψηφισα και εγω ..

Εχμ.. δεν ξερω πολλα απο επεξεργαστες..(φαινεται εξαλλου..) αλλα εχω την εντυπωση οτι τα μεγαλα κεφαλια ειναι η intel kai h amd

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν μιλάμε για κουμπαριά. Μιλάμε για δύο διαφορετικά μοντέλα επεξεργαστών από την Intel και την AMD που έχουν δύο πυρήνες αντί για έναν που είχαμε συνηθίσει τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

γουατεβερ .

Αυτοι οι δυο πυρηνες σε τι ωφελουν τον μεσο απλο χρηστη ?

Θα του χρησιμεψει καπου κατι τετοιο.. η να παραμεινει στον απλο επεξεργαστη ?

Link to comment
Share on other sites

Το γουατεβερ κολλαει στο οτι ειναι λεπτομερεια στο αν το εκαναν απο κοινου η ηταν ανεξαρτητες μεταξυ τους .

Και αυτο ρωταω , αν ειναι κατι που θα με ωφελησει να εχω ενα τετοιο επεξεργαστη αντι για ενα απλο .

Link to comment
Share on other sites

multitasking χωρις multicore δεν εχει εννοια για μενα. θελω πολλους επεξεργαστες για το προγραμματα μου, κι οχι να ξεκλεβουν χρονο το καθενα οσο μπορει απο ενα πυρηνα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ψηφισα οτι υπαρχουν και αλλοι τροποι για αυξηση των επιδοσεων και δεν συμφωνω με το να παμε σε 2πλους 3πλους κ.ο.κ. πυρηνες.

πιστευω οτι η μεθοδος αυξανουμε τον ογκο/ποσοτητα του Hardware αυξανουμε τις επιδοσεις ειναι της παλιας σχολης........μου θυμιζει εποχες των υπερυπολογιστων σε μεγεθος δωματιου..........

Για μενα ειναι καλυτερα να παμε σε αλλαγη μεθοδολογιας......επομενως και αλλων υλικων/κυκλωματων.

(καπου ειχα διαβασει για μια ερευνα Γιαπωνεζων.........Αντικαθιστουσαν τα κλασσικα κυκλωματα και πυρηνες των επεξεργαστων με μια συστοιχια απο μικροτερα τσιπακια που λειτουργουσαν με οπτικες ινες και φωτονια....ισως εκει να βρισκεται η πραγματικη εκρηξη των επιδοσεων .....εχω καιρο βεβαια να ακουσω ξανα κατι γι αυτο το θεμα.....ισως το κοστος κατασκευης να ηταν υπερβολικο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.