Jump to content



Δημιουργία δικτύου με rack/patch/switches


kogos

Recommended Posts

Καλή σας ημέρα. Μετά από μια πρόσφατη ανακαίνιση στο σπίτι, έχει προστεθεί δίκτυο σε 10 δωμάτια, και τα UTP καλώδια καταλήγουν όλα σε ένα δωμάτιο. Εκεί θέλω να βάλω ένα μικρό rack που θα έχει μέσα 1 patch panel (που θα καταλήγουν τα καλώδια), το modem που είδη υπάρχει, και 1-2 switch (μάλλον 2 8port γιατί τα βρίσκω πιο φθηνά από 1 16port 1Gb) για να μοιράσω internet στα δωμάτια. Τα καλώδια είναι τα μισά cat6 και τα άλλα μισά cat5e, και δεν υπερβαίνουν τα 50m (οπότε είμαι OK για 1Gb). Για να μην κουράσω παραπάνω, οι ερωτήσεις μου:

1) έχω είδη καταγράψει τι θα χρειαστώ από υλικά για την κατάληξη των καλωδιών κ.α., και θεωρητικά έχω δει πως δεν είναι κάτι το δύσκολο αν έχει κανείς τα κατάλληλα εργαλεία (punch down tool, πρέσσα για τα UTP, κ.α.). Είναι όμως έτσι και στην πράξη ή πιθανόν να αντιμετωπίσω κάποια προβλήματα που δεν τα περιμένω; (μάλλον όσοι το έχουν ξανακάνει είναι οι καλύτεροι να το απαντήσουν αυτό, για θέμα εμπειρίας).

2) έχω βρει rack 3U και 4U που θεωρώ πως είναι αρκετό, αλλά το 16port patch panel που έχω βρει είναι άλλης μάρκας. Ο τρόπος τοποθέτησης των patch στο rack είναι standard?, οπότε να μην πολυνοιαστώ αν είναι συμβατό το patch panel με το rack?

3) για patch panel έχω βρει κάτι φτηνό σας αυτό: Υπολογιστές :: Networking :: Passive networking :: Patchpanel :: Keystone Patchpanel 1u 16p A-PAN-16-MOD - e-photoshop.gr | επαγγελματικός εξοπλισμός imaging . Είδα όμως οι αντίστοιχες καταλήξεις (cat5e και cat6) έχουν διαφορετική τιμή. Πρακτικά, υποτίθεται πως είναι ίδιες όμως, και στον τρόπο σύνδεσης των καλωδίων... Κάνω λάθος; και αν είμαι λάθος, θα έχω πρόβλημα αν με καλώδιο cat6 χρησιμοποιήσω cat5e clip?

4) σε περίπτωση που τα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο χρειαστούν επέκταση γιατί μπορεί να μην είναι αρκετά σε μήκος (50-60cm, όχι παραπάνω), αν χρησιμοποιήσω μούφα επέκτασης θα έχω απώλειες σε ταχύτητα;

Ευχαριστώ σε όποιον βρει χρόνο να απαντήσει σε όποιο από τα παραπάνω. Οποιαδήποτε συμβουλή ή πρόταση για αγορά δεκτή (γενικά ψάχνω κάτι φτηνό, αφού δεν είναι δίκτυο με ιδιαίτερες απαιτήσεις ούτε εργασιακός χώρος).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Καλημερα !

Προσφατα 'εστησα' και εγω το οικιακο μου δικτυο μετα απο καποια ανακαινιση. Εχω να σου πω τα εξης...

1) Θα προτεινα 16αρι switch και εξηγω το γιατι...Θα εχεις 10 απολειξεις δωματιων, +1 το modem/router σου = 11 πορτες. Που σημαινει εχεις 5 ελευθερες για αλλες συσκευες (NAS, proxies κλπ) και φυσικα 1 καλωδιο λιγοτερο.

2) Ολα τα patch panels θα ειναι συμβατα με το rack που θα παρεις. Το θεμα ειναι οτι εχεις2 ειδων καλωδιων (cat5 & cat6). Αυτα εχουν διαφορετικη διατομη χαλκου εσωτερικα και ενδεχεται αν παρεις cat5 patch panel, να μην μπορεις να κουμπωσεις τον χαλκο στο πορτακι. Εγω πηρα λιγο cat6 μαζι μου και δοκιμασα σε μαγαζια Live να δω αν κανει. Ετυχε και τα equip να κουμπωνουν αψογα.

3) Rack size. Αν σε παιρνει, μην πανω κατω απο 6-8U. Θα εχεις πολυ καλωδιο και θα γινει πολυ στριμοκ@λο...Προτεινω αυτο Δικτυακά :: Racks & Αξεσουάρ :: Racks :: Digitus 6U 10" Wall Mount SoHo Rack Cabinet Y-DN-10 05-U - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

4) Το patch panel που προτεινεις, χρειαζεται και αυτα, αναλογα με τις θεσεις σου (11 στην προκειμενη περιπτωση)

Υπολογιστές :: Networking :: Passive networking :: Υλικα Passive Networking :: Digitus Keystone Cat5e Utp DN-93501 - e-photoshop.gr | επαγγελματικός εξοπλισμός imaging

5) Μπορεις να τερματισεις τα καλωδια σε κλιπς, μετα μουφα μετα καλωδιο, αλλα θα εχεις απωλειες. Δεν μπορω να σου πω ποσο και τι. Ειναι αναλογα την ποιοτητα του καλωδιου που εχεις βαλει, την ποιοτητα της μουφας κλπ

Δες τι εχω κανει...:)

20130608_113947.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα. Μετά από μια πρόσφατη ανακαίνιση στο σπίτι, έχει προστεθεί δίκτυο σε 10 δωμάτια, και τα UTP καλώδια καταλήγουν όλα σε ένα δωμάτιο. Εκεί θέλω να βάλω ένα μικρό rack που θα έχει μέσα 1 patch panel (που θα καταλήγουν τα καλώδια), το modem που είδη υπάρχει, και 1-2 switch (μάλλον 2 8port γιατί τα βρίσκω πιο φθηνά από 1 16port 1Gb) για να μοιράσω internet στα δωμάτια. Τα καλώδια είναι τα μισά cat6 και τα άλλα μισά cat5e, και δεν υπερβαίνουν τα 50m (οπότε είμαι OK για 1Gb). Για να μην κουράσω παραπάνω, οι ερωτήσεις μου:

1) έχω είδη καταγράψει τι θα χρειαστώ από υλικά για την κατάληξη των καλωδιών κ.α., και θεωρητικά έχω δει πως δεν είναι κάτι το δύσκολο αν έχει κανείς τα κατάλληλα εργαλεία (punch down tool, πρέσσα για τα UTP, κ.α.). Είναι όμως έτσι και στην πράξη ή πιθανόν να αντιμετωπίσω κάποια προβλήματα που δεν τα περιμένω; (μάλλον όσοι το έχουν ξανακάνει είναι οι καλύτεροι να το απαντήσουν αυτό, για θέμα εμπειρίας).

2) έχω βρει rack 3U και 4U που θεωρώ πως είναι αρκετό, αλλά το 16port patch panel που έχω βρει είναι άλλης μάρκας. Ο τρόπος τοποθέτησης των patch στο rack είναι standard?, οπότε να μην πολυνοιαστώ αν είναι συμβατό το patch panel με το rack?

3) για patch panel έχω βρει κάτι φτηνό σας αυτό: Υπολογιστές :: Networking :: Passive networking :: Patchpanel :: Keystone Patchpanel 1u 16p A-PAN-16-MOD - e-photoshop.gr | επαγγελματικός εξοπλισμός imaging . Είδα όμως οι αντίστοιχες καταλήξεις (cat5e και cat6) έχουν διαφορετική τιμή. Πρακτικά, υποτίθεται πως είναι ίδιες όμως, και στον τρόπο σύνδεσης των καλωδίων... Κάνω λάθος; και αν είμαι λάθος, θα έχω πρόβλημα αν με καλώδιο cat6 χρησιμοποιήσω cat5e clip?

4) σε περίπτωση που τα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο χρειαστούν επέκταση γιατί μπορεί να μην είναι αρκετά σε μήκος (50-60cm, όχι παραπάνω), αν χρησιμοποιήσω μούφα επέκτασης θα έχω απώλειες σε ταχύτητα;

Ευχαριστώ σε όποιον βρει χρόνο να απαντήσει σε όποιο από τα παραπάνω. Οποιαδήποτε συμβουλή ή πρόταση για αγορά δεκτή (γενικά ψάχνω κάτι φτηνό, αφού δεν είναι δίκτυο με ιδιαίτερες απαιτήσεις ούτε εργασιακός χώρος).

1. θα συναντήσεις κάποιες δυσκολίες στον τερματισμό των cat6 καλωδίων λόγω του ότι είναι λίγο πιο χοντρά και σκληρά απο τα 5αρια

2. ο τρόπος τοποθέτησης στο rack είναι στανταρ (δεξιά και αριστερά με βίδες που κοιτάνε προς τα εσένα όταν κοιτάς το rack απο μπροστά.

3. ο χαλκός στα 6αρια καλώδια είναι πιο χοντρός και δεν μπαίνει σε όλα τα 5αρια patch panel και τους κάνει και μια μικρή ζημιά στις επαφές τους λόγω του ότι είναι σχεδιασμένοι για πιο λεπτό καλώδιο. Θα σου πρότεινα patch panel κενό χωρίς τα πριζάκια και ξεχωριστά πριζάκια. έτσι θα μπορείς να πάρεις όσα κατηγορία 5 θές και όσα 6αρια θες ανάλογα με τα καλώδια σου.

4. λέγοντας τα καλώδια που βγαίνουν απο τον τοίχο απο πια μεριά εννοείς? απο την μεριά του rack? η απο την μεριά των δωματίων/υπολογιστών. Αν είναι απο την μεριά του rack θα ήθελα να μάθω για πιο λόγο και ποιος αποφάσισε να τα κόψει τόσο κοντά κάνοντας μια τέτοια εγκατάσταση. Αν είναι απο την μεριά των δωματίων τότε απλά βάλε χωνευτές ή εξωτερικού τύπου πρίζες και τερμάτισε το καλώδιο εκεί.

Χωνευτές πρίζες μπαίνουν και μετά το πέρας της εγκατάστασης αρκεί να έχει ο ηλεκτρολόγος εμπειρία. Λίγο κυκλικό σκάψιμο βάζεις κουτί με λίγο κόλλα πλακιδίων και δεν φαίνεται τίποτα, ούτε θέλει βάψιμο και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Τερματισες cat6 σε se cat5e και στα εκλεισε η πρεσα; εισαι σιγουρος γιαννη; απογυμνωσες τα ακρα μηπως; γιατι μπορει κ να σου βραχυκυκλωση.

*GNex*

Μπα, τα εβαλα κανονικα μεσα και η πρεσσα εκλεισε κανονικα. Μαλιστα και στις θεσεις του σπιτιου εω βαλει της Legrand την σειρα Valeva που ειναι cat5 και αυτα. Μια χαρα ολα :)

Link to comment
Share on other sites

Μπα, τα εβαλα κανονικα μεσα και η πρεσσα εκλεισε κανονικα. Μαλιστα και στις θεσεις του σπιτιου εω βαλει της Legrand την σειρα Valeva που ειναι cat5 και αυτα. Μια χαρα ολα :)

κλείνει η πρέσα κανονικά (σχεδον) το θέμα είναι ότι πληγώνεις τις επαφές ή πληγώνεις το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μιλαω για jack rj45 οχι για πανελ.

Οσες φορες δοκιμασα διαφορες εταιρειες jack δεν κουμπωσαν. Μονο αν απογυμνωσεις τα μονοκλονα αλλα ακουμπανε το ενα το αλλο κ βραχυκυκλωνουν.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

YDinopouloσ. έχεις δίκιο για το 16άρι switch... θα ξααψάξω τις τιμές μπας και μπορεί να το αντέξει η τσέπη.

YDinopoulos + GnF. επειδή έχω cat5e και cat6 καλώδια, το patch panel είναι κενό και θα μπουν ξεχωριστά πριζάκια (cat5e ή cat6 ανάλογα με την περίσταση).

για σιγουριά θα πάρω διαφορετικά πριζάκια cat5e και cat6, αφού υπάρχει διαφορά στο πάχος του χαλκού.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη με κανένα Fluke τα τέσταρες ότι έχουν τερματιστεί σωστά; Από εμπειρία πάντως τα central RJ45 jacks για Cat6 είναι για πέταμα. Στο σπίτι πήρα patch panel και ξεχωριστά Panduit πριζάκια και τα τεστάραμε με το Fluke όλα κομπλέ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Με ενα lan tester του κιλου. Ολα καλα.

Οταν αγορασα τα κλιψακια δεν ζητησα cat5 αλλα πηρα χυμα 40 κομμάτια. Ουτε που πρόσεξα αν ηταν 5 η 6

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

εντελώς με την δική μου λογική.

Βάζοντας πιο χοντρό χαλκό σε φισάκια που δεν είναι σχεδιασμένα για αυτόν καταλήγεις στο να μην βυθίζονται τα δοντια όσο πρέπει. Αν έχω δίκιο όταν αυτό το φισάκι το κουμπώσεις πιέζεις περισσότερο τα ελάσματα στο θηλυκό μέρος με αποτέλεσμα σε μικρό βάθος χρόνου να ατονίσουν σαν ελάσματα.

Μπορεί να έχω άδικο αλλά έτσι το καταλαβαίνω, και γιαυτό δεν θα το πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

εντελώς με την δική μου λογική.

Βάζοντας πιο χοντρό χαλκό σε φισάκια που δεν είναι σχεδιασμένα για αυτόν καταλήγεις στο να μην βυθίζονται τα δοντια όσο πρέπει. Αν έχω δίκιο όταν αυτό το φισάκι το κουμπώσεις πιέζεις περισσότερο τα ελάσματα στο θηλυκό μέρος με αποτέλεσμα σε μικρό βάθος χρόνου να ατονίσουν σαν ελάσματα.

Μπορεί να έχω άδικο αλλά έτσι το καταλαβαίνω, και γιαυτό δεν θα το πρότεινα.

Το μόνο πρόβλημα με τα 5άρια κλιψάκια σε 6άρι καλώδιο είναι η διατομή των υποκαλωδίων. Αν μπαίνουν καλώς. Μετά όταν πρεσάρεις το κλιπ με την πρέσα στο καλώδιο δεν υπάρχει περίπτωση να μη βυθίσεις τα δόντια μέχρι το τέλος, εκτός αν δεν έχεις δύναμη ή αν είναι μάπα η πρέσα.

Αν δεν πιεστούν καλά τα δοντάκια και εξέχουν το μόνο πρόβλημα στο θηλυκό βύσμα θα είναι αν τα ελάσματα είναι κακής ποιότητας και γλιστρήσουν, προξενώντας βραχυκύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην να ρωτήσω ποσες συσκευές θα συνδέσεις και τι ειδους? (εκτυπωτες, PC κλπ)

1) Θα προτεινα 16αρι switch και εξηγω το γιατι...Θα εχεις 10 απολειξεις δωματιων, +1 το modem/router σου = 11 πορτες. Που σημαινει εχεις 5 ελευθερες για αλλες συσκευες (NAS, proxies κλπ) και φυσικα 1 καλωδιο λιγοτερο.

Μα και με 2 8ρια switch θα εχει συνολικα 3 (100mbps)+13 (1Gbps)=16 θέσεις για συσκευές δικτύου, αλλιως με ενα μονο 8ρι θα εχει ακριβώς 10, [3 (100mbps)+7 (1Gbps)=10]. Γι'αυτο και η ερωτηση τι εχεις να συνδέσεις.

Εγώ έχω κανει κατι πιο απλο

20130609004545.jpg

με 7 συνδεδεμένες συσκευές

Ολα τα καλώδια ειναι cat6 και στα γνωστα πλαστικα διαφανα RJ45 μπαινουν μια χαρα. Μηπως τα μπερδευετε με την 6a?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα 2 8άρια switch είναι πως 2 πόρτες σπαταλιούνται για τη μεταξύ τους σύνδεση, άρα πέφτεις αμέσως αμέσως στις 14 διαθέσιμες πόρτες.

Μετά δεν ξέρουμε αν όντως έχει modem-router με 4 LAN πόρτες στα 100Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μοντεμ με 4 100αρες (3 ελεύθερες δηλαδή) και από συσκευές δεν θα είναι τίποτα απαιτητικό. Κανά λαπτοπ, κανά pc, άντε και καμιά παιχνιδομηχανή στην καλύτερη. Οπότε, για να πω την αλήθεια μάλλον πάω για 2Χ8port μιας και βγαίνει λίγο πιο πάνω από την μισή τιμή του 16port, περίπου 70-80ευρω τα δύο 8port, με 130-140ευρω το 16port

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θες να παρεις 2 8port ενω μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με 1?

Το βρισκω υπερβολικο απο τη στιγμη που 7 θυρες σε φτάνουν

Υπαρχουν 10 δωματια λεμε. Διαβασε παλι το 1ο ποστ ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.