Jump to content



Περιμένοντας τον Intel i7 3770k


nikgr

Recommended Posts

Περιμένοντας τον επεξεργαστή μου απ' το you και ελπίζοντας ότι όλα θα πανε καλά και θα έρθει :neo: κάνω σκέψεις και για την υπόλοιπη σύνθεση του tower, οπότε θέλω τη βοήθειά σας.

Overclocking δεν κάνω και δεν ξέρω αν χρειάζεται με τέτοιο επεξεργαστή :p αλλα ποτέ δεν ξέρεις στο μέλλον, οπότε μια καλή ψυκτρούλα σε λογική τιμή δε θα ήταν κακή.

Τί υπάρχει προς το παρόν:

Οθόνη LG 24'' στα 1920Χ1080.

Tower AntecP160W

antec_p160w-400-400.jpg

Τροφοδοτικό Seasonic 550W.

Θερμοαγώγιμη πάστα Arctic Silver5

Kαρτα γραφικών: Αti 5770

SSD Ocz vertex4

Χρειάζομαι επομένως μητρική, ψύκτρα και μνήμες.

Οσον αφορά το μέγεθος της μνήμης πιστεύω με 8GB να ειμαι κομπλέ. Δεν ξέρω σε τί χρειάζονται τα 16GB που βλέπω σε κάποια συστήματα και αν υπάρχει διαφορά. Αμφιβάλλω αν βλέπεις διαφορά και απ' τα 4 στα 8 δηλαδή.

Μια σκέψη είναι:

CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT

CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT - RAM -

Για ψύκτρα λέω:

COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO

COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO - -

και μητρική κάτι σε Z77.

Μητρική Gigabyte Z77-D3H (Z77, 1155, SATA3, PciEx3.0, USB 3.0, HDMI) | You.gr

(πολλές επιλογές εδώ, δεν ξέρω ποια να διαλέξω...)

Τί λέτε κι εσείς?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Για να δεις διαφορά από τη μνήμη θα πρέπει να κάνεις κάτι που τη χρησιμοποιεί.

Εφόσον δεν κάνεις κάτι πολύ ειδικό δεν χρειάζεσαι 16GB (κι εγώ δεν κάνω αλλά είχα

πετύχει μια προσφορά από το you 55 ευρώ τα 16GB (2x8) oπότε τις χτύπησα)

Εφόσον δεν θα κάνεις o/c, οποιαδήποτε μητρική με z77 είναι ένα και το αυτό. Από την

φτηνότερη που κοιτάς μεχρι και την ακριβότερη, οι βασικές διαφορές είναι στο o/c, στο

sli/crossfire και βέβαια στις θύρες επέκτασης. Ακόμα όμως κι αν δεν σε ενδιαφέρει

το o/c, αν σε ενδιαφέρει το cf/sli, τότε πρέπει να ανέβεις λίγο ώστε να πάρεις μητρική

με 8/8 lanes.

Καλύτερα είναι λοιπόν να δώσεις +20 ευρώ και να δεις αυτήν: Μητρική Gigabyte Z77X-D3H (Z77, LGA 1155, SATA3, USB 3.0) | You.gr

Για δύο ευρώ διαφορά αξίζει να δεις αυτήν την ψύκτρα: COOLERMASTER HYPER 412S - - που ίσως είναι και λίγο καλύτερη από την 212.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, thanks.

Οι μνήμες έχω την εντυπωση κι εγώ ότι ήταν και πιο φθηνές στο παρελθόν?

Παίζει τίποτα άλλο σε προσφορά σε μνήμες? Σε μισή τιμή τις πήρες trexx απ' αυτές που βλέπω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Τότε ήταν έτσι κι αλλιως φτηνότερες οι μνήμες, εδώ και καιρό έχουν αρχίσει

να ανεβαίνουν και μάλλον δεν θα σταματησουν.

Τσέκαρε μόνο το κουτί σου μέχρι τι ύψος ψύκτρα παίρνει γιατί δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πώς το ελέγχω αυτό? Με το μέτρο είδα ότι η απόσταση απ' τη βάση που θα κουμπώσει η μητρική μέχρι το απέναντι πάνελ του tower είναι 18cm.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Το πίσω ανεμιστηράκι του tower κουμπώνει χωρίς βίδες με κάτι ειδικά λαστιχάκια. Εχουν όμως λιώσει τα περισσότερα απ' το χρόνο και το fan είναι σχεδόν στον αέρα. Πού βρίσκω τέτοια λαστιχάκια?

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικά κοίτα και τις Thermalright True Spirit 120, όσο για τα λαστιχάκια αν δε βρεθεί κάποιος να σου πει κοίτα στο site της Antec το part πώς λέγεται κι άρχισε ψάξιμο googlnam style.

Για τη συναρμολόγηση, μην ξεχάσεις να βγάλεις από το κουτί τυχόν αποστάτες που δε χρειάζονται αν η νέα μητρική έχει άλλο μέγεθος. Να έχεις τσεκάρει επίσης πριν αγοράσεις ψύκτρα εκτός από αυτό που σου είπε ο νοσοκόμος overclocker μη τυχόν έχεις θέμα με το ύψος της μνήμης και χρειαστείς low profile μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερη ποιά ψύκτρα είναι απ' αυτές που αναφέρθηκαν?

Θέλω μία που να είναι σχετικά εύκολη στην τοποθέτηση (δεν έχω μεγάλη εμπειρία) και κυρίως να είναι εντελώς αθόρυβη.

Δεν μ' ενδιαφέρει αν θα κοστίζει κάτι παραπάνω αν εχετε να προτείνετε και κάτι άλλο.

Αν υπάρχει και κανα tutorial για το πώς να τη βάλω και να μην κανω καμια ζημιά ακόμη καλύτερα.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Στο youtube θα δεις πως εγκαθίστανται και διάλεξε αναλογα με το ποιός τρόπος

σου φαίνεται ευκολότερος. Μικρές διαφορές έχουν οι ψύκτρες, στα μισά review

είναι πάνω η μία, στα μισά η άλλη. Πάντως είναι ίδιας κατηγορίας. Ακριβότερη δεν

βρίσκω το λόγο να πάρεις, μόνο αν πας για ψηλά κλόκια που απ ότι λες δεν σε

αφορούν.

Π.χ εγώ διάλεξα την 412S για καθαρά αισθητικούς λόγους σε σχέση με τις άλλες

αλλά με ικανοποιεί 100% στα νούμερα που βλέπω τόσο στοκ όσο και o/c. Έχει και

full πακέτο (βάση για δεύτερο ανεμιστήρα, μέχρι και κατσαβίδι...) οπότε τη θεώρησα

καλή αγορά.

Αν θες να ανέβεις επίπεδο, τσέκαρε εδώ: http://www.thelab.gr/pwliseis/thermalright-silver-arrow-123477.html

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ. Αξίζει να βάλω και 2ο ανεμιστηράκι πάνω στην 412S ? Πρέπει να είναι το ίδιο ακριβώς?

Aν μπει ένα ανεμιστηράκι, έχει σημασία αν θα μπει μπροστά απ' την ψύκτρα ή πίσω της?

Link to comment
Share on other sites

Το ανεμιστηράκι που συνοδεύει την ψήκτρα θα μπει μπροστά όπως είναι στην φωτογραφία. Πίσω θα έχεις αυτό του κουτιού οπότε δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο. ;)

Link to comment
Share on other sites

«Αξίζει να βάλω και 2ο ανεμιστηράκι πάνω στην 412S ?»

εφόσον δεν υπάρχουν προβλήματα με θερμοκρασίες ο μόνος λόγος για διπλούς ανεμιστήρες είναι να τους τρέχεις σε χαμηλότερες στροφές (παίρνοντας το ίδιο airflow που σου δίνει ο ένας σε ψηλότερες) με σκοπό μείωση του θορύβου.

Μπορείς να δεις πώς πάει με τον ένα κι αναλόγως βάζεις και άλλον, απλώς θα έχεις λίγη βαβούρα παραπάνω να ξανανοίγεις κουτιά κλπ

Δεν είναι αναγκαίο να είναι ίδιοι αλλά πιο βολικό δεν είναι για σένα να είναι εφόσον αγοράσεις δύο;

Αν πας σε πιο ακριβές καταστάσεις (70+) ουσιαστικά κοιτάς αυτόν που πουλάει η karmen και τους Noctua. Επειδή δεν έβρισκα διαθέσιμο άμεσα τον μικρό Thermalright κι είδα μία αγγελία εδώ πήρα πρόσφατα Noctua με δύο ανεμιστήρες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος σε ότι αφορά τον θόρυβο, η δε εγκατάστασή της δεν ήταν ιδιαίτερο ζόρι, με μόνη εξαίρεση ότι αυτές είναι γομαρόψυκτρες και άπαξ μπουν είναι δυνατόν να δυσκολέψουν αρκετά οι κινήσεις με τυχόν καλώδια τροφοδοσίας που πάνε σε χώρο που η ψύκτρα/κουτί «κρύβει».

Είδα ότι αναφέρεις και θερμοαγώγιμη, όταν πάρεις την ψύκτρα δες μήπως περιλαμβάνεται στη συσκευασία και δε χρειάζεται να πάρεις ξεχωριστή. Αν δεν έχεις ξαναβάλει, πάστα θα βάλεις πολύ λίγη ποσότητα (δες video που σου είπε κι ο Trexx)

Μνήμη λογικά δε θα χρειαστείς πάνω από 8. 'Ομως επειδή δε νομίζω να γλυτώσεις και πολλά αν αργότερα αγοράσεις παραπάνω, αν το αντέχεις οικονομικά δες για 16 εξαρχής IMHO. Εσύ δουλεύεις με Adobe, πολύ μεγάλα αρχεία, κλπ; Αν ναι δες πού βοηθά και πού όχι το 16άρι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Salde.

Στον παλιό μου υπολογιστή είχα μια Zipang με 14αρι ανεμιστηράκι. Αυτή να δεις γομαροψύκτρα!

Υπάρχει δυνατότητα να βάλω 14αρι ανεμιστηράκι στην 412 ? Ήταν πραγματικά αθόρυβο και αποδοτικό στη Zipang

Το καλό με το κουτί μου είναι ότι η βάση που βιδωνει η μητρική είναι αποσπώμενη και κουμπωτή οπότε αν με δυσκολέψουν κάποια καλώδια τα συνδέω με τη μητρική στο χέρι, πριν τη βάλω στο κουτί.

Ολα τα κουτιά το ίδιο πλάτος δεν έχουν? Γιατί λέτε οτι υπάρχει περίπτωση να μη χωράει κάποια ψύκτρα?

Link to comment
Share on other sites

κάθε κουτί έχει διαφορετικές διαστάσεις

υπάρχουν κουτια που περνούν τις μεγαλύτερες ψήκτρες σε ύψος και έχουν ακόμη πολύ αέρα

υπάρχουν και κουτιά που πολλές ψήκτρες δεν χωρανε στο ύψος ώστε να κλείνει το side panel

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς γιατί να την απλώσεις με το δάχτυλο? :p Η σε ένα χ σημείο θα τη βάλεις και θα πατηθεί από την ψήκτρα και θα απλωθεί ή θα την απλώσεις με κανένα σκληρό χαρτονάκι σε σχήμα πιστωτικής.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ. Αξίζει να βάλω και 2ο ανεμιστηράκι πάνω στην 412S ? Πρέπει να είναι το ίδιο ακριβώς?

Aν μπει ένα ανεμιστηράκι, έχει σημασία αν θα μπει μπροστά απ' την ψύκτρα ή πίσω της?

Δεν χρειάζεται να είναι το ίδιο ακριβώς, αυτό που χρειάζεται είναι να γυρνάει περίπου στις ίδιες στροφές.

Δλδ να βάλεις ένα 1200αρι. Έκανα δοκιμές με 2 fans και δεν είδα διαφορά. Πιο αποδοτικό για μένα είναι

ο πανίσχυρος exhaust fan.

ENTIT: Ένας λόγος που δεν αποδίδει πολύ καλά το push-pull στην 412 είναι μάλλον

το γεγονός ότι τα fins έχουν αρκετή απόσταση μεταξύ τους οπότε και ο ανεμιστήρας

και η πίεση που δημιουργεί έχει δευτερεύοντα ρόλο. Αυτό έχει και θετικά και αρνητικά βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

o επεξεργαστής έφτασε! :T:

Μπράβο στο you που έδωσε τον επεξεργαστή σε όλους που παρήγγειλαν στην εκπληκτική τιμή των 216euro, παρ' όλο που δεν είχε και απόθεμα και χρειάστηκε να περιμένω κάποιες μέρες να παραλάβει απ' τον προμηθευτη!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.