Jump to content



Μια ερωτιση για ακουστικα ( ασχετος )


jose

Recommended Posts

γεια σας, ηθελα να κανω μια ερωτηση, ειμαι ασχετος βεβεα,λοιπον, ενδιαφερομαι να παρω ακουστικα , δεν ξερω πως λεγονται, για να σας δωσω να καταλαβετε ειναι εκεινα τα τεραστια , απο αυτα που εχουν σατα internet cafe.

το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τι να παρω και με τι κριτηρια να διαλεξω...

γιαυτο οποιος ξερει ας με βοηθησει...thanks

Link to comment
Share on other sites

Jose , υποθετω οτι τα ακουστικα τα θελεις για τον Η/Υ ....

Πηγαινε στον Κωστοβολο ή σε καποιο καταστημα που πουλανε ηλεκτρικα-ηλεκτρονικα και παρε κατι που να σου αρεσει και να μην ειναι και τοσο ακριβο...Π.Χ εγω εχω ενα ζευγαρι panasonic που τα ειχα παρει απο τον κορασιδη περιπου 30....

Τωρα , εαν τα θελεις για πιο "σοβαρες" εφαρμογες ( DJ ή δυνατη μουσικη) θα σου ελεγα κατι σε standon ή electrovoice ( αλλα υπολογισε ~ 200 )

Link to comment
Share on other sites

αν θες ακουστικα για καλη ποιοτητα ηχου!παρε τα NUMARK d-200 (θα τα βρεις στη Κανιγκος) περιπου στα 70ε

Τωρα αν θες κατι ακομα καλυτερο τα pioneer ειναι απο τα ακλυτερα με τιμη που φτανει 220ε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, θα δώσει 220 για να πάρει Pioneer???

Oι μάρκες που θα κοιτάξεις, εφόσον μπορείς να διαθέσεις απο 100 και πάνω, είναι οι AKG, sennheiser και Grado.

Αυτά αν θες πραγματικά ποιοτικά HiFi ακουστικά.

Εννοείται οτι με τις συγκεκριμένες εταιρείες το όριο είναι η τσέπη σου (και 2000 αν θες να δώσεις υπάρχουν ακουστικα).......Απλά τα εισαγωγικά τους μοντέλα παίζουν στα 80-100.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται οπως σου ειπαν για τη χρηση τα θες....αν τα θες κυριως για games παρε sennhiser καποια απο τα pc 135-155 ,τελεια ακουστικα απλα....ξεκουραστα μετα απο απειρες ωρες gaming τελεια ποιοτητα σε bass η΄πηγαινε για plantronics.oi 2 καλυτερες μαρκες για gaming.

analoga to montelo paei apo 35-40 εως 125e για τα pc 155 απο sennheiser usb ακουστικα με ενσωματωμενη καρτα ηχουν αμα το καποιο pc εχει καμμια αχρηστη

http://www.sennheisercommunications.com/pr-pc135.html

www.plantronics.com

Link to comment
Share on other sites

Τα Zalman τα έχεις σκεφτεί?

Είναι 5.1 (και απ'ότι διάβασα στο forum είναι αρκετά καλά για games) και είναι αρκετά φθηνά...

Ρε παίδες, τι το πήγατε το παλικάρι στα 200 κατευθείαν?

Εδώ δεν ξέρει καθόλου, απ'ότι λέει για ακουστικά...

Θα πάει να δώσει 200???

Ας πάει να πάρει κάτι στην αρχή μέχρι 50 και αν νομίζει οτι δεν τον ικανοποιεί ας πάρει κάτι ακριβότερο...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως για ποιοτητα θα παει στα zalman ...τα ακουστικα ειναι πολυ φτηνα για αυτο που δινουν και δεν νομιζω να εχουν τοσο καλη ποιοτητα οσο ενα normal ακουστικο των 50ε.ποσο μαλλον με ακουστικα πχ 70ε...θα ειναι τεραστια η διαφορα εκτος του οτι ειναι βαρια τα ακουστικα και σε κουραζουν

Link to comment
Share on other sites

Όχι για ποιότητα ήχου δεν θα πάει στα Zalman...

Αλλά δεν νομίζω οτι πρέπει το κριτήριο για την ποιότητα να είναι η τιμή...

Αν ψάξεις λίγο το θέμα θα δεις οτι είναι 50Hz ~ 20KHz και προφανώς θα υστερούν πολύ... (Ιδιαίτερα στα μπάσα)

Ωστόσο προσδίδουν το τρισδιάστατο ήχο καλύτερα από τα απλά στερεοφωνικά ακουστικά, οπου για να έχεις 3D sound πρέπει να βασιστείς σε εξομείωση...

Απ'ότι διάβασα, όντως η ποιότητά τους δεν λέει και πολλά, στις ταινίες οι διάλογοι δεν ακούγονται και τόσο καλά όσο θα έπρεπε (μάλλον παίζουν μόνο τα μπροστά ηχεία και γι'αυτό - κάπου διάβασα οτι ακούς σαν να είναι σε σωλήνα), όμως είναι πολύ καλά στα παιχνίδια (αν και μπορεί να σε ενοχλούν οι άκρες που εξέχουν προς τα μπροστά) και γενικά στα .mp3, στα παιχνίδια, αλλά και στις ταινίες (αν παραβλέψεις το προβλημα με τους διαλόγους ή το γυρήσεις στο 2.0) είναι αρκετά καλά και δίνουν την αίσθηση του Surround πολύ καλύτερα από τα stereo ακουστικά...

Λοιπόν εξαρτάται απ'το αν θες να θυσιάσεις την καλύτερη ποιότητα για τον Surround ήχο...

Πάντως μεταξύ μας, δεν έχω δει πουθενά παρόμοια 5.1 ακουστικά και ίσως το οτι μεγάλα ονόματα δεν ασχολήθηκαν με την κατασκευή κάτι παρόμοιου ίσως να δείχνει οτι η αγορά τους δεν αξίζει...

Μερικά review:

http://www.overclockersclub.com/reviews/zalmanheadphonesreview.php

http://www.bigbruin.com/html/zalman_zm-rs6f.htm

http://www.bit-tech.net/review/261/

http://www.tech-pc.co.uk/zmrs6f2.php

@jose: ’σχετο, αλλά από τι ηχεία συνηθίζεις να ακούς?

Έχει σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταω τα sennhiser pc150 και pc 155 και το μονο που βλεπω σα διαφορα ειναι οτι το δευτερο εχει υποστηριξη για usb. Αξιζει ομως τοση διαφορα στην τιμη? Το 155 κανει 110 και το 150 κανει 50!

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ειναι μον αυτη η διαφορα.η κυρια διαφορα ειναι οτι τα 155 εχουν πανω δικη τους καρτα ηχου και ανεξαρτητα απο την καρτα ηχουν που εχεις παιζουν τελεια σε ολα τα pc αφου χρησιμοποιουν τη δικη τους.η ενσωματωμενη καρτα ηχου που εχουν εχει απλα τελεια αποδοση....και ιεναι και μια σταλια :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perlepes

unstoppable αν μιλας για τα sennheiser οχι οι γυρω δεν ακουνε τπτ.τουλαχιστον με τα 135,150 και 155 που εχω δοκιμασει :p

Απολυτως τιποτα? Και που τα βρισκουμε αυτα στην πατρα?

Link to comment
Share on other sites

ναι σε counterstrike που εχω δοκιμασει και ακουσει απο αλλους δεν ακουγεται.δοκιμασετα μην σε παρω στο λαιμο μου .sennheiser εδω πατρα εχει ο νακας,αμα εχεις δει ειναι στην ολγας γωνια στην ρηγα φεραιου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω δοκιμάσει δυο ζευγάρια Philips (το ένα δικό μου και το άλλο το πήρα δώρο σε ένα φίλο μου) και μου άρεσαν πολύ. Αρκετό μπάσο και καλό βάθος. Επίσης είναι αρκετά αναπαυτικά. Τώρα δεν έχω δοκιμάσει άλλη μάρκα για να σου πώ. Και τα δύο κάνουνε γύρω στα 20-30.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perlepes

.sennheiser εδω πατρα εχει ο νακας,αμα εχεις δει ειναι στην ολγας γωνια στην ρηγα φεραιου.

Επειδη μολις περασα και δεν εχω ιδεα που ειναι αυτο εννοεις στην πλατεια ολγας εκει που τεμνεται με τη ρηγα φεραιου ή υπαρχει και οδος ολγα?

unstoppable που μενεις πατρα? Εγω Σαρανταπορου (νομιζω δηλαδη οτι λεγεται ετσι!!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perlepes

η κυρια διαφορα ειναι οτι τα 155 εχουν πανω δικη τους καρτα ηχου και ανεξαρτητα απο την καρτα ηχουν που εχεις παιζουν τελεια σε ολα τα pc αφου χρησιμοποιουν τη δικη τους.η ενσωματωμενη καρτα ηχου που εχουν εχει απλα τελεια αποδοση

Ευχαριστω. Να σε ρωτησω. Συμφερουν αυτα ή να παρω 5.1 της trust?

Καρτα ηχου εχω παραγγειλει audigy 2 αρα δεν εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Επειδη μολις περασα και δεν εχω ιδεα που ειναι αυτο εννοεις στην πλατεια ολγας εκει που τεμνεται με τη ρηγα φεραιου ή υπαρχει και οδος ολγα?

unstoppable που μενεις πατρα? Εγω Σαρανταπορου (νομιζω δηλαδη οτι λεγεται ετσι!!)

Στην Κολοκοτρωνη και ρηγα Φεραιου εννοει μαλλον .

Εξω Αγυια μενω εγω , κοντα στο κολυμβητηριο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.