Jump to content



Επιλογη τηλεορασης


argy1

Recommended Posts

Επειδη απεχω καιρο απο τις τεχνολογικες εξελιξεις θα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες που μπορει να με βοηθησουν στην επιλογη της καινουριας μου tv.Μετακομιζω σε νεο σπιτι και θελω στο σαλονι μου να εχω ενα media center για πορβολη ταινιων και περιηγηση.Αυτο βεβαια στο χωρο μου ειναι αδυνατο για λογους που δεν μπορω να εξηγησω γιατι θα σας κουρασω.Σκεφτηκα λοιπον να παρω μια smart tv με wifi ή κατι τετοιο τελος παντων για να μπορω να κανω αυτα τα βασικα που θελω.

Το budget για τηλεοραση ειναι μεχρι 580 ευρω και κοιταζω για 42 ιντσες αλλα μπορω να παιξω και σε λιγο μικροτερη αν ειναι απαραιτητο σε αυτα τα χρηματα.Απ'οτι εψαξα λιγο στο ιντερνετ βρηκα μερικες προσφορες σε αυτα τα λεφτα,επειδη ομως οπως ειπα και στην αρχη απουσιαζω καιρο απο τις εξελιξεις ρωταω και εσας ποιο μοντελο θα μου προτεινατε σε αυτα τα χρηματα και τι πρεπει να προσεξω στις smart tv.

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν κουρασα με το μεγαλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

δωσε λιγες παραπανω πληροφοριες..!

εχεις πισι? θες να την συνδεσεις με αυτο ή απλα να την συνδεσεις στο οικιακο δικτυο (ασυρματα μεσω WiFi), ωστε απο εκει να βλεπεις ο,τι θελεις?

πρεπει να καταλαβουμε κι εμεις, τι ακριβως θες να κανεις ωστε να σου δωσουμε πιο σωστες προτασεις..!!

Link to comment
Share on other sites

Pc εχω,πολλα :)

Απλα δεν υπαρχει χωρος στο σαλονι που να μπορω να το βαλω.Η τηλεοραση θα ειναι κρεμασμενη στον τειχο και απο κατω δεν υπαρχει συνθετο ή κατι τετοιο που να μπορει να στεγασει μια μοναδα Η/Υ.

Δεν ξερω πως ακριβως λειτουργουν οι smart tv αλλα φανταζομαι οτι συνδεεται στο μοντεμ και μοιραζεται πληροφοριες απο αλλους οικιακους υπολογιστες,οπως γινεται και με τους εκτυπωτες με wifi.

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι.

μεσω του DLNA μπορει να συνδεεται στο οικιακο σου δικτυο, και μεσα απο εκει να "βλεπει" τους υπολοιπους υπολογιστες του δικτυου. απλα σε οποιον υπολογιστη χρησιμοποιησεις σαν media center (αποθηκη υλικου multimedia), θα πρεπει να εγκαταστησεις το αναλογο προγραμμα που χρησιμοποιει η καθε τηλεοραση. η SAMSUNG το ALLSHARE, η LG το PLEX, κ.ο.κ..!!

η αλλη διαφορα ειναι οτι η SMART TV εχει δυνατοτητα να σερφαρεις και στο ιντερνετ χωρις την αναγκη υπολογιστη! εχει ενσωματωμενες εφαρμογες για σερφαρισμα, youtube, facebook και πολλα αλλα..!!

εσυ ομως, αν εχεις θεμα χωρου -οπως λες- θα πρεπει να παρεις μια τηλεοραση που να υποστηριζει WiFi, ειτε ενσωματωμενο, ειτε με USB Dongle...!!!! ετσι δεν θα χρειαστεις καλωδια...!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τοτε,αυτο ακριβως που θελω να κανω.Μια απορια περι share αρχειων κτλ.Αν εχω ανοιχτο το pc του δωματιου που ειναι και το δυνατο με ολα τα αρχεια μεσα ταινιες κτλ. και βλεπω στην τηλεοραση μια ταινια 1080p θα υπαρχει προβλημμα με διακοπες στη συνδεση κτλ? Και στην επικοινωνια αυτων των δυο συσκευων παιζει ρολο το μοντεμ αποκλειστικα ή το επηρεαζει και το γεγονος οτι θα εχω 2αρα συνδεση ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα αγορασα την philips 40pfl5507k Philips 40PFL5507K | Skroutz.gr την οποια βρηκα σε προσφορα στα mediamarkt στα 449 ευρω,φυσικα ηταν εκθεσιακο κομματι και γι'αυτο η τιμη.Μου εκαναν και δωρο ενα ζευγαρι γυαλια της philips.

Τωρα ψαχνω να βρω ενα πληκτρολογιο με Touchpad οικονομικο ωστε να μπορω να κανω ευκολα περιηγηση

Link to comment
Share on other sites

αν θες να χρησιμοποιεις τον player της τηλεορασης για να παιζεις τα multimedia απο το pc, τοτε νομιζω οτι βιαστηκες να κανεις την αγορα....!!

και να εξηγησω τι εννοω. τα HD αρχεια βιντεο, συνηθως ειναι σε .mkv φορμα. το οποιο φορμα περιεχει μεσα την ταινια και τον ηχο της. ο ηχος, λοιπον σε πολλα τετοια αρχεια, ειναι μορφης DTS, το οποιο δεν παιζουν ολες οι τηλεορασεις!!!

σιγουρες ειναι οι SAMSUNG και μετα καποια μοντελα της LG....!! τσεκαρισε το αυτο..!

Link to comment
Share on other sites

σαν τηλεοραση, δεν σημαινει οτι ειναι κακη αγορα.

εσυ ομως ψαχνεις κατι παραπανω απο απλη τηλεοραση!!! ψαχνεις και Media Player..! αυτες ειναι οι λεπτομερειες που κανουν τις διαφορες...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχες απολυτο δικιο,δεν υποστηριζει αρχεια ηχου απο mkv ταινιες!

Εχω ξενερωσει απιστευτα,ο πωλητης οταν τον ρωτουσα επιμονα αν παιζει ολα τα αρχεια απο μπλουρει,υποτιτλους και τα σχετικα μου ελεγε "ΝΑΙ παιζει τα παντα",φταιω εγω να του την φερω στο κεφαλι???

Υπαρχει λυση να παιξει ηχο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Ειχες απολυτο δικιο,δεν υποστηριζει αρχεια ηχου απο mkv ταινιες!

Εχω ξενερωσει απιστευτα,ο πωλητης οταν τον ρωτουσα επιμονα αν παιζει ολα τα αρχεια απο μπλουρει,υποτιτλους και τα σχετικα μου ελεγε "ΝΑΙ παιζει τα παντα",φταιω εγω να του την φερω στο κεφαλι???

Υπαρχει λυση να παιξει ηχο τωρα?

Πάρε την αγκαλιά και πήγαινε την πίσω μαζί με το αρχείο. Ξενερωμα ρε φίλε.η αλλά έπρεπε και εσύ να το ψάξεις καλύτερα.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητης τι να σου κανει;

Οταν πας γουρουνι στο σακι, ο καθενας εκει μεσα λεει οτι θελει.

Απλος πωλητης ειναι, δεν ειναι χομπιστας.

Σε τετοιες περιπτωσεις, την ευθυνη φερει κατα 80% ο πελατης και 20% ο αδαης πωλητης.

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητης τι να σου κανει;

Οταν πας γουρουνι στο σακι, ο καθενας εκει μεσα λεει οτι θελει.

Απλος πωλητης ειναι, δεν ειναι χομπιστας.

Σε τετοιες περιπτωσεις, την ευθυνη φερει κατα 80% ο πελατης και 20% ο αδαης πωλητης.

Επεμενε οτι ειναι ευκαιρια και εγω επεμενα να ρωταω αν παιζει τα παντα!Του τονισα τον λογο που θελω smart tv και οτι θελω να παιζει ολες τις φορμες αρχειων,συνεχισε να επιμενει οτι η τηλεοραση αυτη ειναι ξεκλειδωτη και παιζει τα παντα!

Τελος παντων δεν προκειται να παω να του ζητησω τα ρεστα,απλα καλο θα ειναι αν δεν ειναι σιγουρος για κατι να μην επιμενει.

Το θεμα τωρα ειναι τι κανω εγω και ξεκιναω να ψαχτω με κανενα firmware και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου λέει ότι παίζει ενώ δεν παίζει, τότε δικό του λάθος. Ας πει δεν ξέρω.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Ο πωλητης πωλησεις θελει να κανει, no matter what.

Μπορει και ο ιδιος, ετσι να του ειπαν, ετσι να ειπε.

Στην ουσια ολα τα παιζει, δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει για DTS ηχο κλπ....

Εγω οταν αγοραζω κατι, δεν περιμενω απο τον πωλητη να ξερει τα specs απο καθε προιον που εχει.

Ουτε ο καθε πωλητης του βασικου μισθου, να κοβει τον καθε πελατη τι θελει να κανει με την τιβι του.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, να ενημερωθει ο καταναλωτης.

Ο πωλητης ειναι τυχαρπαστος ανθρωπος που δουλευει με minimum wage.

Εδω σε Πλαισια και σε τετοια πας και ξερουν σιγουρα λιγοτερα απο τους χομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.