Jump to content



Επιλογη τηλεορασης


argy1

Recommended Posts

Έχουμε βγει τελείως off. Θα γράψω κάτι τελευταίο.

Όταν πάει κάποιος στο κατάστημα να αγοράσει, οφείλει ο πωλητής να τον ενημερώσει σωστά. Γι'αυτό λέγονται και σύμβουλοι πωλήσεων.

Αν ο καταναλωτής ξέρει, μπορεί να παραγγείλει και μέσω τηλεφώνου ή ίντερνετ, αλλά και σ αυτή την περίπτωση αν δεν του κάνει το προϊόν έχει δικαίωμα επιστροφής.

Όταν πας στο κατάστημα λοιπόν, υποτίθεται ότι ενημερώνεσαι σωστά, οπότε δεν παίζει τέτοιο ενδεχόμενο.

Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει, και αν όχι, να ψάχνει να βρει, και αν πάλι δεν βρίσκει να ενημερώσει τον πελάτη ότι δεν είναι σίγουρος.

Και αυτό με τον βασικό μισθό είναι δικαιολογία. Να πάρουν υπαλλήλους που γνωρίζουν και ενδιαφέρονται για το προϊόν που πουλάνε. Και αυτοί βασικό μισθό θα παίρνουν, αλλά θα γνωρίζουν πέντε πράγματα παραπάνω.

Άποψή μου λοιπόν να την επιστρέψει, αν δεν τον ικανοποιεί, γιατί δεν είναι δικό του λάθος από τη στιγμή που τον κατεύθυνε ο πωλητής στην αγορά.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε βγει τελείως off. Θα γράψω κάτι τελευταίο.

Όταν πάει κάποιος στο κατάστημα να αγοράσει, οφείλει ο πωλητής να τον ενημερώσει σωστά. Γι'αυτό λέγονται και σύμβουλοι πωλήσεων.

Αν ο καταναλωτής ξέρει, μπορεί να παραγγείλει και μέσω τηλεφώνου ή ίντερνετ, αλλά και σ αυτή την περίπτωση αν δεν του κάνει το προϊόν έχει δικαίωμα επιστροφής.

Όταν πας στο κατάστημα λοιπόν, υποτίθεται ότι ενημερώνεσαι σωστά, οπότε δεν παίζει τέτοιο ενδεχόμενο.

Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει, και αν όχι, να ψάχνει να βρει, και αν πάλι δεν βρίσκει να ενημερώσει τον πελάτη ότι δεν είναι σίγουρος.

Και αυτό με τον βασικό μισθό είναι δικαιολογία. Να πάρουν υπαλλήλους που γνωρίζουν και ενδιαφέρονται για το προϊόν που πουλάνε. Και αυτοί βασικό μισθό θα παίρνουν, αλλά θα γνωρίζουν πέντε πράγματα παραπάνω.

Άποψή μου λοιπόν να την επιστρέψει, αν δεν τον ικανοποιεί, γιατί δεν είναι δικό του λάθος από τη στιγμή που τον κατεύθυνε ο πωλητής στην αγορά.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Ιn a perfect world, ναι ισχυουν αυτα που λες.

Ιn this REAL world ομως, ουτε ο μαστορας που θα σου φτιαξει το αμαξι τα ξερει ολα, ουτε ο αλουμινας τα ξερει ολα, ουτε και ο πωλητης ξερει αν η τηλεοραση παιζει DTS ηχο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια.. μην αρχιζετε παλι αντιπαραθεσεις, χωρις ουσια.

η αληθεια ειναι, παντα, καπου στη μεση.

στην ελλαδα, ουτε οι καταναλωτες ενημερωνονται (την ψαχνουν, κοινως..!), ουτε οι πωλητες του βασικου μισθου εχουν ενδιαφερον για να μαθουν λεπτομερειες για ολα οσα πουλανε!!

οπως για παραδειγμα, ο φιλος μας topic starter, βιαστηκε να παει να αγορασει, προτου καλα-καλα παρει αποψεις απο εδω μεσα... !!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια εχω και εγω μεγαλο μεριδιο ευθυνης και γι'αυτο ειπα οτι δεν προκειται να παω στο μαγαζι να πω κατι.

Να ρωτησω κατι αλλο τωρα στο θεμα μας μπας και καταφερω να κανω αυτο που θελω,ειδα οτι μερικοι μετατρεπουν τον ηχο σε αλλες φορμες,ξερετε κανενα προγραμματακι που να μετατρεπει τον ηχο απο την ταινια ευκολα και γρηγορα? Τα περισσοτερα που βρηκα τα εσβησα αμεσως γιατι μου φανηκα πιο ευκολο να μαθω να πιλοταρω τζετ μεσα σε 5 λεπτα!! Αν υπαρχει καποιο ομως που να κανει την δουλεια που θελω με απλες κινησεις θα με βολευε απιστευτα.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημμα δεν ειναι τα λεφτα.Επισης αν θελω εχω ετοιμο htpc να βαλω.Το προβλημμα ειναι οτι η τηλεοραση ειναι στον αερα μονη της και δεν υπαρχει επιπλο/ραφι ή κατι τετοιο κοντα.Επισης σιχαινωμαι τα πολλα καλωδια (τροφοδοσιας κτλ) και γι'αυτο ηθελα να εχει τα παντα ενσωματωμενα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο εννοεις TV SMART BOX HD WI-FI ANDROID 4.0 - MEDIA STREAMING - ?

Το γλυκοκοιταζω καιρο τωρα και ειναι και σε καλη τιμη.Ποιος μου λεει ομως οτι παιζει ηχο dts?? Εγω στα χαρακτηριστηκα του δεν το βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα πάντως και στο κατάστημα να τους πω ότι αυτά που μου είπανε δεν ισχύουν

Ας μπούνε στον κόπο κάποια στιγμή να πληροφορούνε τον κόσμο για τα πράγματα που πουλάνε

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο εννοεις TV SMART BOX HD WI-FI ANDROID 4.0 - MEDIA STREAMING - ?

Το γλυκοκοιταζω καιρο τωρα και ειναι και σε καλη τιμη.Ποιος μου λεει ομως οτι παιζει ηχο dts?? Εγω στα χαρακτηριστηκα του δεν το βλεπω..

εδώ κοιτάς http://bestandroidtricks.com/how-to-enable-dts-audio-on-your-android-device/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μολις μου συνδεσαν το ιντερνετ οποτε εκανα και αναβαθμιση στο λογισμικο της τηλεορασης.Προς το παρων με το θεμα του ηχου δεν εχω κανει κατι.Απλα αποφευγω να κατεβαζω αρχεια με dts ηχο.

Να σας ρωτησω τωρα κατι αλλο,συνδεσα την τηλεοραση στο δικτυο οπως και τους αλλους υπολογιστες και στον κεντρικο μου υπ εχω εναν δισκο που ειναι η αποθηκη και θελω να τον κανω κοινη χρηση απο την Tv. Εφτιαξα οικιακη ομαδα και εκανα τον δισκο κοινοχρηστο αλλα δεν τον βλεπει.Εχω δηλαδη επιλογες του τυπου argy pc/μουσικη/εικονες/βιντεο κτλ αλλα βλεπει μονο τις βιβλιοθηκες και οχι τον δισκο που θελω..

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να πώ και εγώ μια γνώμη.. Δυστυχώς οι πωλητές που γνωρίζουν τέτοιες "λεπτομέρειες" είναι ο ένας στους δέκα. Το κακό είναι οτι πρέπει να λένε και ένα δεν ξέρω όταν δεν είναι σίγουροι. Και εννοείται οτι με τόσα προιόντα που κυκλοφορούν δε γίνεται να τα ξέρουν όλα! Απο την άλλη για μένα έχεις κάνει μια πολύ καλή αγορά. Πρίν 2 χρόνια έδωσα τα 3πλα εις γνώση μου για την αδυναμία της TV μου να παίξει .mkv.

Δε με πείραξε όμως είχα αποφασίσει να πάρω media player ή να το συνδέω με υπολογιστή για να δώ ταινίες. Είναι μεν πιο "μπελαλίδικο" στην αρχή αλλά μετά πίστεψε με δε θα σε απασχολεί κάν. Τελικά τη συνδέω με laptop και βλέπω τα πάντα. Ανώτερη εικόνα,όλα τα formats ήχου,υπότιτλοι όπως τους θέλω και άλλα. Πχ οι players στύλ vlc, mpc μπορούν να ενσωματώσουν φίλτρα και ρυθμίσεις και να έχεις το μέγιστο σε ποιότητα εικόνας. Γιαυτό βλέπεις πολύ κόσμο να έχει htpc στο σαλόνι του. Έχεις επιπλέον δυνατότητες που καμμία tv που κολλάς flashaκι και παίζει .mkv δε σου δίνει.

Καλορίζικη απο εμένα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.