Jump to content



repeater (ενίσχυση wi-fi) που να παίζει απροβλημάτιστα με το αισχρό router της ΗΟL


gdp77

Recommended Posts

... και συγκεκριμένα το netfaster IAD2

Σκέφτομαι για το Netgear Wireless Extender/Bridge N 300Mbps WN2000RPT , μια που όλα τα TP-Link τα θάβουν στο plaisio.gr λόγω είτε "δύσκολου" σεταρίσματος είτε ως αναξιόπτιστα (χάνουν τις ρυθμίσεις και το δίκτυο συνεχώς). Δεν ξέρω τι απ' όλα αυτά ευσταθεί και τι όχι.

Ρωτάω λοιπόν αν κάποιος έχει αγοράσει repeater που λειτουργεί απροβλημάτιστα με το ΣΙΧΑΜΕΝΟ netfaster IAD2 της ΗΟL και αν ναι, ποιο είναι αυτό.

Περιμένω προτάσεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

είδες για να ακούς αυτούς εκεί στο πλαίσιο

αμφιβάλω πραγματικά αν έχουν δοκιμάσει έστω και 1 έτσι το λένε απλά

TL-WR1043ND - Welcome to TP-LINK

έχω αυτό στο σπίτι μου με dd-wrt firmware όπου το έχω σαν client + AP με το netfaster iad 2

μια χαρά εύκολο setup και πολλοί οδηγοί στο net αλλά και το default fw είναι πανεύκολο αφού έχεις την επιλογή του initial setup

είχα πάρει και αυτό νομίζω?

TL-WR841N - Welcome to TP-LINK

και το έβαλα σε ένα σπίτι ενός φίλου με default fw

για αυτό που είπαν ότι χάνει τις ρυθμίσεις κτλπ το αφήνω ασχολίαστο...:p

(πραγματικά ήμαρτον:p)

Link to comment
Share on other sites

Μια που έκανα αγορά, ενημερώνω ότι παίζει άψογα. Σεταρίστηκε σε ένα λεπτό και μου έκανε εντύπωση που βλέπει πολύ καλύτερα το ασύρματο από τον κάτω όροφο σε σήμεία που το tablet και το κινητό δεν έπιαναν καθόλου, ενώ το laptop με δυσκολία (οριακό σήμα). Κατά συνέπεια έχω άψογη ενίσχυση και στον πάνω όροφο πλέον.

Μένει να δούμε πότε θα το χαρώ με vdsl , γιατί προς το παρόν είμαι με τα τραγικά 2mbps του πατήματος Χαλανδρίου...

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να υποστηρίζουν και τα 2 το wds

αλλά είναι κάπως μπελαλίδικο όταν είχα δοκιμάσει να το κάνω δεν ξέρω αν στα τελευταία το έχουν φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και με router ή ίδια δουλειά; α) Δεν το ήξερα. β) δεν είναι πιο ακριβά τα router?

Lol, απλά εννοούσα αντί για repeater να έπαιρνες ένα router που θα είχε καλύτερο σήμα (και γενικώς δηλαδή θα ήταν καλύτερο από το IAD).

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι σου είπε ο racer.

Γιατί να μείνεις με το έκτρωμα, άμα πάρεις κάνα "σοβαρό" modem/ρούτερ, και θα έχεις καλύτερη εμβέλεια, και θα έχεις τα πλεονεκτήματα της καλύτερης απόδοσης/feature set του νέου ρούτερ vs της προαναφερθέν μπαχαντέλας της HoL.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μένω σε διώροφο σπίτι με χοντρή πλάκα και τοίχους, δεν είμαι σίγουρος ότι οποιοδήποτε router θα μου εξασφάλιζε κάλυψη σε όλο το σπίτι. Άσχετο: τα settings της HOL πού θα τα έβρισκα για να τα περάσω στο νέο router?

Link to comment
Share on other sites

Η HOL δεν θέλει καμια ρυθμιση.

Ειχα στημένο ενα Thomson οταν ήμουν με ΟΤΕ και την μερα που γύρισε σε HOL δεν το πήρε κανείς χαμπάρι.Ακομα έτσι παίζει.

Η Hol δεν θέλει ουτε κωδικούς ούτε τίποτα,παιζει στο κλασσικο 8/35 και είσαι άνετος.

Μόνο αν θές το videoclub της αναγκαστικά θα έχεις το router της.

Αλλα επειδή και εγω σε ένα παρομόιο σπίτι μένω και στην βεράντα του 2ου ορόφου δεν εχω σήμα θα τσιμπίσω και εγώ ενα repeater

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μένω σε διώροφο σπίτι με χοντρή πλάκα και τοίχους, δεν είμαι σίγουρος ότι οποιοδήποτε router θα μου εξασφάλιζε κάλυψη σε όλο το σπίτι. Άσχετο: τα settings της HOL πού θα τα έβρισκα για να τα περάσω στο νέο router?

Ούτε με repeater είναι σίγουρο ότι θα κάνεις δουλειά. Πρέπει να πιάνει σχετικά καλό γουάι-φάι στο σημείο που θα βάλεις το ριπίτερ και το σημείο να είναι κεντρικό ώστε να μπορεί να καλύψει όλο τον όροφο. Εγώ σε παρόμοια κατάσταση πήρα ένα ζεύγος powerline και ένα παλιό 2ρο ρούτερ που είχα, powerline στη χαζομάρα της hol, powerline στο σημείο που ήθελά να βάλω το 2ρο ρούτερ και έκανα δουλειά έτσι. Βέβαια αυτό προυποθέτει ότι θα μπορείς να έχεις δίκτυο μέσω powerlines..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με repeater είναι σίγουρο ότι θα κάνεις δουλειά. Πρέπει να πιάνει σχετικά καλό γουάι-φάι στο σημείο που θα βάλεις το ριπίτερ και το σημείο να είναι κεντρικό ώστε να μπορεί να καλύψει όλο τον όροφο. Εγώ σε παρόμοια κατάσταση πήρα ένα ζεύγος powerline και ένα παλιό 2ρο ρούτερ που είχα, powerline στη χαζομάρα της hol, powerline στο σημείο που ήθελά να βάλω το 2ρο ρούτερ και έκανα δουλειά έτσι. Βέβαια αυτό προυποθέτει ότι θα μπορείς να έχεις δίκτυο μέσω powerlines..

Εγώ πάντως έβαλα το repeater σε σημείο που το laptop δεν έπιανε και βλέπει 39% (!!!) σήμα και μου κάνει αναμετάδοση παντού στον όροφο

Link to comment
Share on other sites

... και συγκεκριμένα το netfaster IAD2

Σκέφτομαι για το Netgear Wireless Extender/Bridge N 300Mbps WN2000RPT , μια που όλα τα TP-Link τα θάβουν στο plaisio.gr λόγω είτε "δύσκολου" σεταρίσματος είτε ως αναξιόπτιστα (χάνουν τις ρυθμίσεις και το δίκτυο συνεχώς). Δεν ξέρω τι απ' όλα αυτά ευσταθεί και τι όχι.

Ρωτάω λοιπόν αν κάποιος έχει αγοράσει repeater που λειτουργεί απροβλημάτιστα με το ΣΙΧΑΜΕΝΟ netfaster IAD2 της ΗΟL και αν ναι, ποιο είναι αυτό.

Περιμένω προτάσεις.

Ευχαριστώ.

να πω οτι συμφωνω απολυτως με την ασυμβατοτητα netfaster-tplink.καθε 5-6 ωρες η οταν αποσυνδεοντουσαν ολες οι συσκευες απο το δικτυο εχανε τις ρυθμισεις....με 585v7 επαιζαν αψογα 2 tplink που ειχα σαν repeater

καλυτερα πανε ενα thomson απο καμια αγγελια κανα 10ευρο και το 701 tplink:hi:

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι συμφωνω απολυτως με την ασυμβατοτητα netfaster-tplink.καθε 5-6 ωρες η οταν αποσυνδεοντουσαν ολες οι συσκευες απο το δικτυο εχανε τις ρυθμισεις....με 585v7 επαιζαν αψογα 2 tplink που ειχα σαν repeater

καλυτερα πανε ενα thomson απο καμια αγγελια κανα 10ευρο και το 701 tplink:hi:

εγώ τέτοιο prob πάντως με τα settings δεν έχω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.