Jump to content


Αγορά μηχανικού keyboard απόψεις και Rosewill vs Corsair


crmaris

Recommended Posts

Καταρχήν είπα να γράψω εδώ μερικές ιδέες μου μιας και το άλλο thread έχει γίνει απλά τεράστιο. Μετά από αρκετό ψάξιμο είπα να αλλάξω το αγαπημένο μου K90 το οποίο από ότι κατάλαβα δεν λέει και τόσο πολλά για μηχανικό πληκτρολόγιο, τουλάχιστον για μένα που γράφω πολύ κείμενο και να πάω σε κάτι άλλο.

Το Κ90 έχει red διακόπτες οπότε για γράψιμο δεν πολύ-λέει (τουλάχιστον στο βαθμό που το χρησιμοποιώ εγώ, γιατί για gaming μια χαρά είναι). Αρκετά λάθη ακόμη και ύστερα από τόσο καιρό συμβίωσης και κατόπιν κουβέντας με τον [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] που έχει PhD στο συγκεκριμένο τομέα κατάλαβα προς τα που πρέπει να ψαχτώ.

Για μας τους γραφιάδες οι καλύτεροι διακόπτες είναι οι Blue αλλά με τόσο σαματά που κάνουν θα με πετάξει η σύζυγος έξω από το σπίτι, οπότε η επόμενη καλύτερη λύση είναι οι Brown. Έλα όμως που δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στην Ευρώπη με τους συγκεκριμένους διακόπτες (αλλά θα έρθουν σύντομα από ότι έμαθα από γνωστή εταιρία). Δοκίμασα να πω στον Alex για QPAD και μου είπε μακρυά, φτωχή ποιότητα κατασκευής και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Αυτά που μου πρότεινε το παλικάρι βρίσκονται στην άλλη άκρη του ατλαντικού, σε καλές τιμές και εδώ Ευρώπη ΑΝ τα βρεις θα τα χρυσοπληρώσεις. Οπότε αφού δε θέλω να σκάσω ένα τσουβάλι λεφτά για πληκτρολόγιο για να γράφω τα reviews (εκτός και αν τα γράφει αυτό για μένα :D) δύο είναι οι επιλογές μου: το CM trigger με black που παίζει σε πολύ καλή τιμή αυτή την περίοδο και είναι καλό keyboard αλλά εμένα δεν μου αρέσει καθόλου και ένα keyboard που έφερα στις αποσκευές μου από την Taiwan και είχα ξεχάσει στην ντουλάπα, διότι νόμιζα ότι είχε red-switches αλλά στην ουσία είχε μαύρους, τους οποίους και δεν είχα δοκιμάσει ποτέ. Οπότε δοκιμή αυτό για κανά μήνα και αν δεν μου κάνει με βλέπω να τα σκάω για άλλο με brown :(

Επειδή πολλά είπα ακολουθούν photos από το ακυκλοφόρητο 9200 της Rosewill, το οποίο είχα την τιμή να είμαι ένας από τους πρώτους που το απέκτησαν (και ας το είχα να κάθεται για κάνα μήνα σχεδόν στην ντουλάπα).

IMG_3296.jpgIMG_3297.jpgIMG_3298.jpgIMG_3299.jpgIMG_3300.jpgIMG_3301.jpgIMG_3302.jpgIMG_3303.jpgIMG_3304.jpgIMG_3308.jpgIMG_3310.jpgIMG_3311.jpgIMG_3313.jpg

Μερικές photos του 9200 από κοντά. Όπως θα δείτε είναι φτυστό με το Filco Majestouch 2. Μόνο που αυτό διαθέτει διπλό LED lighting του οποίου η φωτεινότητα προσαρμόζεται σε τρία επίπεδα. Μπορείτε να φωτίσετε μόνο τα WASD keys ή να έχουν αυτά διαφορετικό φωτισμό. Γενικά έχει αρκετά gaming κόλπα και ας μην έχει dedicated macro keys.

IMG_3317.jpgIMG_3318.jpgIMG_3319.jpgIMG_3320.jpgIMG_3322.jpgIMG_3328.jpg

Απέναντι από το Corsair K90.

IMG_3315.jpgIMG_3323.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχοντας περάσει από τα χέρια μου αρκετά μηχανικά πληκτρολόγια είχα καταλήξει ότι ίσως το συγκεκριμένο να είναι ότι καλύτερο υπάρχει από ότι φαίνεται. πιο συγκεκριμένα κάθε μηχανικό που είχα/ έχω / είχα δανειστεί κτλ κτλ κτλ θα έπεφτε σε μία μικρή μεγάλη κατηγορία προβλημάτων όπως: διακόπτες που δεν με αρέσουν, εργονομία, μέγεθος, ελλείψεις και misc προβλήματα.

Δηλαδή:

black widow: μπλε = tactical feed back αλλά μάπα ποιότητα + χαλάει + macro keys αριστερά που με χαλάνε στη θέση των χεριών

g710: καφέ αλλά με ίδιο πρόβλημα όπως το επάνω

6gv2: μαύρα (να πονάν τα δάχτυλα) χωρίς led όμως

cm storm trigger: μαύρα με led αλλά με προβλήματα όπως τα 2 πρώτα

quickfire rapid: δεν έχει βελάκια

quickfire tk: έχει ένα από τα 2 (σημείωση, αυτά τα 2 πρέπει να είναι και λίγοο μικρότερα)

και βλέπω ξαφνικά το 9200:

mx brown CHECK

αποσπώμενο usb καλώδιο CHECK

leds (duals μάλιστα) CHECK

full size keyboard χωρίς έξτρα ******* αριστερά CHECK

παίζει ίσως να είναι ο συνδυασμός όλων των πληκτρολογίων που κυκλοφορούν έχοντας αφαιρέσει τα αρνητικά τους και κρατήσει μόνο τα θετικά

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να συνηθίσω τα μαύρα switches ακόμη και τα βλέπω ζόρικα (τόσο καιρό με τα κόκκινα καλόμαθα). Με βλέπω για brown :(

Πάντως η ποιότητα κατασκευής του Rosewill είναι πάρα πολύ καλή. Αυτή η εταιρία δεν παύει να με εντυπωσιάζει (και στα PSUs τα σπάει!)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω γιατί σου είπε μακριά απο Qpad αλλά το MK50 που έχω στο γραφείο με Blue Switches το λατρεύω.

Η ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολύ καλή, τα υλικά ευχάριστα στο άγγιγμα και ο θόρυβος σε λογικά πλαίσια.

Στα 80+20€, δεν το λες ακριβό αλλά σίγουρα μπορείς να βρεις και ποιο φτηνά πλέον.

Mε το CM με Red που έχω στο σπίτι δυσκολεύομαι πολύ να γράψω επειδή έχω μάθει στα Blue. Αλλά εκείνο ειναι για gaming 99% οπότε δε με πειράζει κ πολύ.

Ο τέλειος συμβιβασμός είναι μάλλον τα Brown αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Άρη για το k90 δεν θέλω να σχολιάσω καθόλου (robodome). Για μένα το ποιo safe σε mech όταν κάποιος αγοράζει για πρώτη φορά είναι browns, οπου πέρνεις το actuation force των red μαζί με το tactile feel των blue. Το κακό είναι οτι γενικά σε browns η ευρωπαική αγορά χωλαίνει, έχουμε το cm tk και το logitech παρέα με τα o-rings. (Για τα o-rings δεν θα σχολιάσω γιατι το θεωρώ καθαρά υποκειμενικό θέμα). Τα qpad για αρχή είναι μια χαρά, για κάποιον που δεν θέλει να καταξοδευτεί (π.χ βλέπω mk50 στις 60 λιρες απο αμαζόνιο) αλλα δεν παυουν να είναι ione oem με καθόλου καλές κριτικές. Τώρα τα reds προσωπικά τα έχω συνηθίσει και στο γράψιμο αν και τις περισσοτερες ώρες τις περνάω σε gaming δεν μπορώ να πω πως δεν θα ήθελα και ένα brown. Το trigger σε αυτή την τιμή ειναι πραγματικά best seller και ας είναι mx black (πριν κάμποσο καιρό σε αυτα τα λεφτα έπερνες hpe απο qtan). Γνώμη μου είναι δοκίμασε το rosewill και αν μετά απο κανα μήνα δεις οτι σε κουράζει τότε κοιτάς για brown.

btw για το rosewill.

Day 2 costar keyboard. Διπλά led κόκκινο/πράσινο και επιλογή διαφορετικού χρώματος σε arrow και wasd.

Πάρα πολύ όμορφο μηχανικό και απορώ γιατι δεν έρχονται στην ευρώπη (offtopic μαζί με τα αδερφάκια τους τα τροφοδοτικά /offtopic)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uaqkO8mEX2s]Rosewill RK-9200 Helios Mechanical Gaming Keyboard Review - YouTube[/ame]

Δε ξερω γιατί σου είπε μακριά απο Qpad αλλά το MK50 που έχω στο γραφείο με Blue Switches το λατρεύω.

Η ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολύ καλή, τα υλικά ευχάριστα στο άγγιγμα και ο θόρυβος σε λογικά πλαίσια.

Στα 80+20€, δεν το λες ακριβό αλλά σίγουρα μπορείς να βρεις και ποιο φτηνά πλέον.

Mε το CM με Red που έχω στο σπίτι δυσκολεύομαι πολύ να γράψω επειδή έχω μάθει στα Blue. Αλλά εκείνο ειναι για gaming 99% οπότε δε με πειράζει κ πολύ.

Ο τέλειος συμβιβασμός είναι μάλλον τα Brown αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

[MENTION=119]Samael[/MENTION] δεν έχω τίποτα με τα qpad ίσα ίσα που για αρχή π.χ το mk-50 είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του αλλά μέχρι εκεί (εννοείτε οτι αναφέρομαι για mx brown και blue στα οποία δεν έχουμε πολλές επιλογές ειδικά εδώ στην ελλάδα αλλά και ευρώπη, αν μιλάγαμε π.χ για black υπάρχει πλέον το trigger σε τιμή χώμα και απο red την ποιο τίμια επιλογή θεωρώ κλασικά το qfr). Όταν π.χ το mk80 brown κάνει 120 λίρες και στα ίδια λεφτά πέρνεις filco mx brown σαφώς δεν υπάρχει σύγκριση :)

[ame]http://www.amazon.co.uk/Qpad-MK-80-Backlit-Mechanical-Keyboard/dp/B00C40HV42/ref=sr_1_fkmr2_1?ie=UTF8&qid=1372775668&sr=8-1-fkmr2&keywords=qpad+mk+50+brown[/ame]

UK Filco Majestouch-2, NKR, Tactile Action Keyboard : FKBN105M/UKB2 : The Keyboard Company

Link to comment
Share on other sites

Με το rosewill θα είσαι σίγουρα καλύτερα από το corsair, οι black είναι αρκετά καλοί για typing και δεν θα κάνεις λάθη, απλά ανάλογα τις "αντοχές" σου ίσως κουραστούν τα δάχτυλά σου στην πολύωρη χρήση.

Από εκεί και πέρα αν ψάχνεσαι για κάτι άλλο σε browns, εξαρτάται από το budget σου και από τα γούστα σου, δηλαδή αν γουστάρεις backlight, φρου-φρου και μπιχλιμπίδια. :p

Μια λύση, πάντως, θα ήταν να πουλήσεις και τα 2 που έχεις τώρα και το καινούριο με browns να σου βγει ανέξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Για blue και brown διαθεσιμότητα στην Ελλάδα ρωτήστε τον Γορίλα. Ίσως ξέρει κάτι παραπάνω..

Όσο για το Rosewill 9200 είναι αρκετά ακριβό αλλά δε θυμάμαι καθόλου τι τιμή μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να δω να έρχεται κατα τα μέρη μας και το Corsair K70

Vengeance K70 Fully-Mechanical Keyboard

που τώρα πια βγαίνει και με Browns. Δεν έχει macro keys, έχει backlight, και το brushed aluminum look που εμένα μου αρέσει.

Κάτι μου λέει πως αν με το καλό έρθει κατα εδώ, δε θα μου αρέσει η τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το 9200 είναι ακριβώς ίδιο με το Filco. Αλλά διαθέτει LED lighting κτλ. Το θέμα είναι τώρα να βρούμε 9200 με Browns..

Αν δεν σου είναι αναγκαίο τότε απλά πέρνεις Filco. The Keyboard Company - Purveyors of the Finest Keyboards and Mice in the UK

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να δω να έρχεται κατα τα μέρη μας και το Corsair K70

Vengeance K70 Fully-Mechanical Keyboard

που τώρα πια βγαίνει και με Browns. Δεν έχει macro keys, έχει backlight, και το brushed aluminum look που εμένα μου αρέσει.

Κάτι μου λέει πως αν με το καλό έρθει κατα εδώ, δε θα μου αρέσει η τιμή του.

120 λυριά στο αμαζόνιο...εδώ κάνα 150ρι...Μπααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.