Jump to content



eGPU Καρτες Dekstop σε Laptop?


therock

Recommended Posts

Εχει ψαχτει κανεις με το θεμα? Τωρα τελευταια διαβαζω για καποιες υλοποιησεις που μπορεις να συνδεσεις κανονικη καρτα γραφικων σαν εξωτερικη συσκευη με laptop εφοσον εχει expresscard slot η thunderbolt.

Αλλα αναρωτιεμαι ποσο καλα αποδιδουν οι καρτες και σε τι βαθμο φτανουν τις επιδοσεις των desktop.

Με ενδιαφερει πολυ η ιδεα, καθως τα δυνατα λαπτοπ οχι μονο ειναι πανακριβα, αλλα δεν προσφερονται για gaming επιδοσεις καθως ως γνωστων δεν μπορεις να χωρεσεις πολλα σε τοσο μικρο χωρο, και ειδικοτερα να μην εχεις θεμα με θορυβους και θερμοτητα.

Αν ομως μπορεις να χρησιμοποιεις μια οποιαδηποτε καρτα εχεις σε οποιο λαπτοπ εχει τις απαραιτητες εισοδους, τοτε αυτο παει πολυ μπροστα το θεμα.

13" MBP + GTX660Ti + HD7870 (TH05 @ x2 2.0)

Link to comment
Share on other sites

^^ πολύ ενδιαφέρον !!!

Φτιάχνεις και ένα DIY κουτάκι ([MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION]) να στεγάσει κάρτα και PSU και .... plug in to play !!

έχει όμως 180USD το ΤΗ05 και τα φτηνά λάπτοπ δεν έχουν συνήθως thunderbolt (extra $$) :(

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει τα υπαρχον λαπτοπ βγαινουν αχρηστα*, αλλα πλεον υπαρχει ενας λογος να επενδυσεις σε λαπτοπ με thunderbolt και να μην φοβασαι οτι θα παλιωσει γρηγορα, αντι να τρεχεις να δινεις διχιλιαρα+ για alienware που μεσα σε ενα χρονο βγαινουν αχρηστα...

*Δεν ισχυει απολυτα αυτο που ειπα, γιατι ακομα και αν το λαπτοπ δεν εχει express card/thunderbolt slot μπορεις ακομα να το μονταρεις αμα το ανοιξεις και εχει καποια ελευθερη minipcie slot....

Οποτε ετσι οπως το βλεπω εγω, κοιτας να παρεις ενα ωραιο λαπτοπ, αισθητικα κομψο, λεπτο και ελαφρυ, με ενα καλο επεξεργαστη (i5+) και να χει thunderbolt και εισα μεσα. ΠΧ Aspire S5/S7 ή οτι αλλο αναμενεται να βγει.

Εγω ας πουμε γλυκοκοιταζα το Iconia W700 Tablet, Που ειναι κουκλι, compact, usb3 και ολα τα σχετικα αλλα τελικα κυκλοφορισε χωρις την thunderbolt (Κατι επεξε στις συμφωνιες με την Intel).

acer-iconia-w700-with-keyboard-angled.jpeg

Απλως μην κανουμε ακομα αστερακια τα ματια μας. Το θεμα ειναι να μαθουμε ποσο καλα αποδιδει και σε τι βαθμο και αλλες τεχνικες λεπτομερειες πριν ενθουσιαστουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω το dell latitude E6530

i73720QM

8GB ram

256GB ssd

διαθετει expresscard και ειναι ικανο για x2 link mode..

απο οτι διαβάζω αποτελει καλη βαση για ένα ωραιοτατο gaming pc

μιας και ερχεται το Battlefield 4, desktop δεν διαθετω πλεον και ειμαι και ολιγον καμμενος, μου μπηκανε ιδεες..

χρειαζομαστε μια expresscard (100-150$), ενα τροφοδοτικό ικανό να σηκωσει ισα μια GTX760(?) ,ενα 24αρι μονιτορ και λιγο ελευθερο χρονο ..

με λιγοτερα απο 400 ευρω λογικά θα μπορω να παιζω το αγαπημενο μου παιχνιδιον,χωρις να χρειαστει να παω για νεο συστημα..

μετά τις διακοπές μου,θα επανέλθω με περισσοτερες πληροφοριες..

μέχρι τότε αν είχε κανεις εμπειρία με egpu, ας μας πει τις εντυπώσεις του..και εγω να συνεχισω τη μελετη..

Link to comment
Share on other sites

εχω το dell latitude E6530

i73720QM

8GB ram

256GB ssd

διαθετει expresscard και ειναι ικανο για x2 link mode..

απο οτι διαβάζω αποτελει καλη βαση για ένα ωραιοτατο gaming pc

μιας και ερχεται το Battlefield 4, desktop δεν διαθετω πλεον και ειμαι και ολιγον καμμενος, μου μπηκανε ιδεες..

χρειαζομαστε μια expresscard (100-150$), ενα τροφοδοτικό ικανό να σηκωσει ισα μια GTX760(?) ,ενα 24αρι μονιτορ και λιγο ελευθερο χρονο ..

με λιγοτερα απο 400 ευρω λογικά θα μπορω να παιζω το αγαπημενο μου παιχνιδιον,χωρις να χρειαστει να παω για νεο συστημα..

μετά τις διακοπές μου,θα επανέλθω με περισσοτερες πληροφοριες..

μέχρι τότε αν είχε κανεις εμπειρία με egpu, ας μας πει τις εντυπώσεις του..και εγω να συνεχισω τη μελετη..

Αν είναι να ακουμπήσεις 400ευρώ για να παίζεις το αγαπημένο σου παιχνίδι με ματσακονιές και αμφιβόλου απόδοσης πατέντες τότε βάλε καλύτερα άλλα 100-200-300 για να φτιάξεις ένα κανονικό πισί...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3150]sofix[/MENTION] έξτρα μονιτορ μπορεί και να μην χρειάζεσαι, υπάρχουν κάρτες usb video capture για να μεταφέρεις την εικόνα από την εξτρα κάρτα γραφικών "πίσω" στο laptop και στην οθόνη του.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να ακουμπήσεις 400ευρώ για να παίζεις το αγαπημένο σου παιχνίδι με ματσακονιές και αμφιβόλου απόδοσης πατέντες τότε βάλε καλύτερα άλλα 100-200-300 για να φτιάξεις ένα κανονικό πισί...

Λογικά θα είναι κάπου 300 χωρίς έξτρα μόνιτορ.

200 μια κάρτα γραφικών, 40 ενα απλό psu και κανά 60αρι η expresscard.

Αν στησω νεο πισι, θέλω extra:

ssd,ram,core i5,motherboard,case και ενα ισχυρότερο psu.. Χαλαρά + 300 και οθόνη..

Άλλο να δώσω 300 και άλλο 300+300+οθόνη...

Όπως και να έχει αν δεν δουλέψει, απλα χάνεις χρόνο και τα 60 της express card..

VGA+PSU τα κρατας και χτίζεις πισι..

Sent from my Nexus 4

Link to comment
Share on other sites

Λαπτοπ παίρνεις επειδή (λογικά) χρειάζεται να το μεταφέρεις. Αν είναι να κουβαλάς και κάρτα και τροφοδοτικό ίσως και κάνα μονιτορ (στην 15αρα δεν παιζεις), τότε γιατί να μην φορτώσεις το desktop στο αμάξι και να το πας όπου θες;

Link to comment
Share on other sites

Λαπτοπ παίρνεις επειδή (λογικά) χρειάζεται να το μεταφέρεις. Αν είναι να κουβαλάς και κάρτα και τροφοδοτικό ίσως και κάνα μονιτορ (στην 15αρα δεν παιζεις), τότε γιατί να μην φορτώσεις το desktop στο αμάξι και να το πας όπου θες;

Λάπτοπ υπάρχει και το κουβαλάω κάθε μέρα δουλειά.

Με egpu απλά συνδεεις το HDMI+express card όταν γυρνας σπίτι.. Η φορητότητα παραμένει.

Το θέμα είναι αν με 300 ευρώ και 2 καλώδια μπορείς να το κάνεις gaming.

Αν αγοράσω desktop με ίδια χαρακτηριστικά + vga, πάμε διπλά λεφτά και βάλε..

Ζυγιζω τι συμφέρει την τσέπη μου,για να παιζω κανά παιχνίδι που και που..

Το λάπτοπ είναι δώρο από τη δουλειά και λέω να το χρησιμοποιησω ως βαση

Ο i7 θα βαραει 90% στο bf4 άραγε? Απο θερμοκρασίες θα την παλέψει?

Όταν τρέχω simulations χτυπάει 90% all cores και θερμοκρασίες 90αρια....

Sent from my Nexus 4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update

μετα απο δοκιμες με το battlefield 3 ριχνοντας αναλυση χαμηλοτερα της native και με ολα στο low,καταφερα να πιασω 30-40 fps και παρατηρησα οτι ο ι7 ψηνεται

χτυπαει ακομα και 100 βαθμους μετα απο 10-15 λεπτα παιχνιδιου και ως εκ τουτου το εγχειρημα κρινεται επιφοβο για τη ζωη του λαπτοπ...

αναγκαστικα παμε σε νεο πισι,αν θελουμε gaming..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3150]sofix[/MENTION] ο Ι7 έχει αναλάβει και τα γραφικά στο battlefield3 ? Από την άλλη επικοινώνησες με dell να τους αναφέρεις αυτό το πρόβλημα ? Δεν θα έπρεπε σε καμιά περίπτωση να φτάνει ούτε καν τους 90. Στο κάτω κάτω είναι latitude και όχι inspiron !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το BF3..

άλλα το Dell Inspiron 7720 (i7 3630QM/650M/Hdd)

στα Splinter Cell Blacklist, AC3 που δοκίμασα για πλάκα γιατί δεν περίμενα ότι θα τα παίζει τόσο καλά, και από ενδιαφέρον έτσι για να δω τι κάνει και σε θερμοκρασίες κτλ.

πάει max 68-70 το cpu

max 45-47 ο hdd

και 62-65 η 650m

πάνω σε βάση όχι στα μπούτια.

το φαν κατα την διάρκεια αυτων των τιτλων δουλευει 2500-3500 rpm

στις συνήθης εργασίες που κάνω με το λαπτοπ το φαν παραμένει στα 0 rpm και καμια φορα παει για λιγο στα 2600 (πχ κανα playlist απο yt και ξανα 0)

Το blacklist ωραίο btw ειχα χρονια να παίξω, θα το βαλω και στο desktop, αν και εχω την εντυπωση οτι θα παιζει χειρότερα εκει :p

Update

μετα απο δοκιμες με το battlefield 3 ριχνοντας αναλυση χαμηλοτερα της native και με ολα στο low,καταφερα να πιασω 30-40 fps και παρατηρησα οτι ο ι7 ψηνεται

χτυπαει ακομα και 100 βαθμους μετα απο 10-15 λεπτα παιχνιδιου και ως εκ τουτου το εγχειρημα κρινεται επιφοβο για τη ζωη του λαπτοπ...

αναγκαστικα παμε σε νεο πισι,αν θελουμε gaming..

κατι παει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4508]Dem[/MENTION]

τι cpu usage εχεις και με ποιο εργαλειο κανεις monitor cpu fan speeds?

τρεχοντας προσομοιωσεις στη δουλεια με cpu usage ~95% παλι φτανει 100αρια σε μερικους πυρηνες... laptop 6 μηνων,χωρις βαση,πανω σε γραφειο το δουλευω..τοσο χαλια η σειρα latitude? δεν νομιζω να προλαβε να μαζεψε σκονη..

btw ειμαι Αγγλια και εχει γενικα δροσουλα στο δωματιο..:p

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION]

οχι γραφικα τρεχει η NVS 5200 στο BF3

Link to comment
Share on other sites

μ.ο. cpu usage ανάλογα... 60-70-80-90 μερικά cores λένε και 100 καμιά φορά...σε load καταστάσεις

άλλα οι θερμοκρασίες δύσκολα ξεπερνούν πολύ τους 70c ακόμα και μετά από ώρα,

συνήθως παίζουν μεταξύ 68-75 στο cpu ΜΑΧ average δεν ξέρω... και αυτά μόνο σε 2-3 games που δοκίμασα απλα για να το δω τι κανει.

σε κατάσταση ηρεμίας χαλαρής εργασίας συνήθως ειναι μεταξύ 48-55 μετα απο ωρα, το cpu usage φαντραζομαι ειναι πολυ μικρο εως ελαχιστο (το φαν δεν γυρίζει καθόλου), αν αρχισω λιγη δουλεια παραπανω κανα simulation φωτορεαλισμου απλα πραγματα αντε να ανεβει στους λιγο πάνω απο 60 οπου αρχίζει το fan από 0 ---> 2500rpm ριχνει τις θερμοκρασίες σχεδόν άμεσα στους 30-40 και και σταματάει να γυρνάει ή άμεσα ή μετά απο λίγα λεπτά.

όλα αυτα με εξωτερική 1920x1200 και την 1080 του λαπτοπ.... αν εχω μονο την μια απο τις 2 οθονες οι θερμοκρασιες ειναι λιιιιγο πιο κατω.

και αν το εχω εκτος πριζας το fan ειναι ρυθμισμενο να ειναι λιγοτερο ενεργητικό για εξοικονόμηση και οι θερμοκρασίες ειναι λιιιγο πιο πανω

HWiNFO, HWiNFO32/64 - Download

Link to comment
Share on other sites

Στα Latitude από τη σειρά Ε6x20 και μετά η Dell έχει ρυθμίσει έτσι τις στροφές του ανεμιστήρα με προτεραιότητα την ησυχία. Γι’ αυτό χτυπάει 95-100 το cpu σε full load. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι και τότε δεν ανεβάζει τις στροφές παραπάνω. Επίσης, δεν παρέχει interface για χειροκίνητη ρύθμιση των στροφών του ανεμιστήρα. Σίγουρα με τα 45W του CPU και τα 35W peak της GPU, το σύστημα ψύξης είναι οριακά.

Επιπλέον, στο backplate οι γρίλιες εισόδου του αέρα είναι στο κέντρο και όχι στο ίδιο σημείο με τον ανεμιστήρα. Στο Ε6530 αλλάξανε τη φορά του ανεμιστήρα να παίρνει αέρα από κάτω και όχι από πάνω όπως στο Ε6520. Περίμενα λόγω αυτού να έχει καλύτερη συμπεριφορά το Ε6530, κάτι που από ότι φαίνεται δεν ισχύει.

Θέλω να πιστεύω ότι το έχουν μελετήσει στη Dell και δεν υπάρχει πρόβλημα να λειτουργεί σε τέτοιες θερμοκρασίες. Στην τελική δεν είναι consumer laptop του κιλού.

[MENTION=3150]sofix[/MENTION]

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να απενεργοποιήσεις το Turbo ώστε να μη χτυπάει ταβάνι στην κατανάλωση και να δεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με ρε παιδιά γιατί είμαι και noob με τα λαπτοπ και γενικά απέχω

αλλα

Ειναι δυνατόν το 6530 να είναι σχεδιασμένο να παίζει 5 βαθμούς κάτω απο τους 105 σε load με turbo σε 15' ?

αλλα και το turbo να κόψει πόσο να κατεβεί 5? 10? βαθμους?

παλι πολλοί μου φαίνονται και δεν μου κάνει για λύση...

Αυτο με τα latidute και την απουσία γρίλιας κάτω απο το fan δεν το καταλαβαίνω Ok δεν θέλεις να μαζεύει σκονη ... αλλα αν ειναι σε προσβάσιμη θεση το φαν ειναι 1-2 λεπτα υπόθεση το καθάρισμα

ετσι πως ειναι το backplate του 6530 που να βρει μη καυτο αερα εκει μεσα...

και ο 3630qm του 7720 45W ειναι και η 650Μ 45w επισης...δεν γινεται 200hz πιο κατω να εχουν 30 βαθμους διαφορα ουτε πιστευω οτι το 6530 εχει (τοσο) χειροτερο heatsink και γενικοτερα σχεδιασμο στο cooling κομματι.

επίσης επαγγελματική σειρά να δίνει προτεραιοτητα στο θόρυβο αντί στη θερμοκρασία μου φαίνεται άκυρο

θελω να κατληξω οτι πιστευω οτι υπαρχει θεμα

αν δεν ειναι όλα τα 6530 ετσι (που μου φαίνεται απιθανο) μπορεί κατι να μην πατάει καλα εκει μεσα και να θελει ανοιγμα και ελεγχο...μπορεί να θελει κανα bios update μπας και δουλέψει παραπάνω το fan...

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάτε παίδες,άλλο το 15αρι και άλλο το 17αρι λαπτοπ.Στις θερμοκρασίες παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αυτό.Το turbo boost όταν το κλείνεις σε ι5 2410m κόβει 10 βαθμούς περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι στη ρύθμιση των στροφών του ανεμιστήρα έχει σημασία τι Power Plan έχεις επιλεγμένο. Φρόντισε να επιλέξεις το "Ultra Performance (Max Fan Levels)".

Σε Ε6520 (σχεδόν ολόιδιο σύστημα ψύξης με το Ε6530), με i7-2720QM (45W), με Turbo Boost ενεργοποιημένο και full load και τους 4 πυρήνες:

• Με power plan το default, οι θερμοκρασίες έπαιζαν γύρω ~95 βαθμούς με ελάχιστα peak τους 100 και οι στροφές του ανεμιστήρα ~4150rpm.

• Με power plan το Ultra Performance (Max Fan Levels), οι θερμοκρασίες ήταν σταθεροποιημένες στο διάστημα 90-95 ενώ οι στροφές του ανεμιστήρα ~4500rpm.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.