Jump to content



Ελληνικοί χαρακτήρες σε Trigger keycap


karmen1983

Recommended Posts

Καλησπέρα καμάρια,

Ψάχνω μανιωδώς Ελληνικά keycaps για το trigger. (να έχει δηλαδή και το αγγλικό και το ελληνικό γράμμα πάνω στο πλήκτρο) όπως το razer blackwidow

LEJnxpz.jpg

Μίλησα με CM αλλά δυστυχώς δεν έχουν GR layout. :(

Η razer δεν έχει επίσης απο ότι έψαξα για να στείλει.

Οπότε η ερώτηση έχει 2 σκέλη

1) Από που μπορώ να βρω Cherry MX keycaps με GR layout

2) Αν υπάρχει κατάστημα που μπορώ να παραγγείλω custom keycaps (με ότι συνεπάγεται στη τιμή)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα wolves και ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Δε νομίζω να χάσω σε θέμα ποιότητας αν πάω σε custom keycaps :)

αν κρίνω για παράδειγμα απο την ποιότητα των keycap του wasd που είδα απο κοντά.

Το πρόβλημα είναι ότι το trigger έχει semi transparent keycaps για το backlit. οπότε θα πρέπει να βρεθεί κάτι ανάλογο για να κάνω δουλειά. Αν η razer έδινε τα keycaps του blackwidow θα ήταν πολύ καλή λύση.

Αν πάω σε custom, όσα έχω δει δεν είναι διάφανα για να μου δώσουν το φως απο το backlit.

Link to comment
Share on other sites

1) Από που μπορώ να βρω Cherry MX keycaps με GR layout

2) Αν υπάρχει κατάστημα που μπορώ να παραγγείλω custom keycaps (με ότι συνεπάγεται στη τιμή)

Ευχαριστώ

1) Πολύ γρήγορη και εύκολη απάντηση: δεν μπορείς :)

2) Ναι υπάρχει κατάστημα όπου μπορείς να το κάνεις αυτό. Αλλά επίσης υπάρχουν και διάφοροι τρόποι να το κάνεις αυτό.

Καταρχήν φαντάζομαι οτι θα χρειαστείς μερικά keycaps και όχι όλα. (μόνο όσα έχουν και ελληνικό χαρακτήρα όπως το blackwidow)

δηλαδή

u9h8.jpg

α τρόπος) παραγγέλνεις Custom Text Cherry MX Keycaps απο wasdkeyboards Individual Laser Etched or Engraved Cherry MX Keycap

το κάθε ενα ξεχωριστά με ότι text θέλεις πάνω. Μπορείς π.χ να το φτιάξεις ακριβώς όπως του blackwidow δηλαδή να έχεις και αγγλικό γράμμα πάνω και ελληνικό αφού σε αφήνει να επιλέξεις 2 διαφορετικά text και διαφορετικό alignment

(π.χ μέση πάνω το αγγλικό και κάτω δεξιά το ελληνικό).

Επίσης μπορείς να επιλέξεις και custom γραμματοσειρά ανάμεσα απο: arial, comic sans, consolas, futura, lucida sans, tekton pro, times new roman, webdings, webdings 1, webdings 2, webdings 3.

Ακόμα μπορείς να επιλέξεις και την μορφή χάραξης laser etched ή engraved.

κλίκ το spoiler για τις διαφορές laser etched / engraved

keycaps-etchedvsengraved-2012_11.jpg

Πολύ σημαντικό προσοχή στην παραγγελία των keycaps.

Τα keycaps έχουν καποιο row, δηλαδή το keycap της σειράς 4 με το keycap της σειράς 3 έχουν διαφορά στο ύψος.

Row 4 >> Dimensions (L x W x H): 0.71" x 0.71" x 0.45"

Row 3 >> Dimensions (L x W x H): 0.71" x 0.71" x 0.37"

Εδώ υπάρχει Compatibility (το οποίο έχω ξαναδώσει) >> WASD Keyboards: Keycap Compatibility FAQ

Οπότε σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι: 2x R1 / 6x R2 / 4x R3

Τώρα το κόστος για όλο αυτό θα είναι 30$ για τα keycaps + 6.5$ μεταφορικά.

β τρόπος) Βάση των παραπάνω row παραγγέλνεις blank keycap singles WASD Keyboards: Individual Keycaps και θα χρειαστείς ελληνικούς χαρακτήρες σε μορφή αυτοκόλλητου έτσι ώστε να τους κολλήσεις εσύ πάνω στο κενό keycap GREEK TRANSPARENT KEYBOARD STICKER WHITE LETTERS | eBay

Το κόστος των keycap με τον παραπάνω τρόπο θα πάει 12$ για τα keycaps και 6.5$ μεταφορικά.

γ τρόπος) Παραγγέλνεις μόνο τους ελληνικούς χαρακτήρες σε αυτοκόλλητο και τους κολλάς στο ήδη υπάρχον keycap.

Μειονέκτημα όλων των παραπάνω τρόπων είναι οτι χάνεις το backlit. Δυστηχώς αυτό είναι ακόμα ένα θέμα στην αγορά των keycap αλλά ελπίζω πως σύντομα θα αρχίσουμε να βλέπουμε backlit keycaps.

δ τρόπος) Αγοράζεις Semi-Clear keycaps απο ebay μαζί με τους ελληνικούς χαρακτήρες σε αυτοκόλλητο έτσι ώστε να μην χάσεις το backlit KBC Semi-Clear ABS 104-Keyset (Cherry MX Keycaps) | eBay

Δυστηχώς σε όλα τα παραπάνω θα έχεις μια ανομοιομορφία μεταξύ stock keycaps και custom keycaps.

Δε νομίζω να χάσω σε θέμα ποιότητας αν πάω σε custom keycaps :)

αν κρίνω για παράδειγμα απο την ποιότητα των keycap του wasd που είδα απο κοντά.

Το πρόβλημα είναι ότι το trigger έχει semi transparent keycaps για το backlit. οπότε θα πρέπει να βρεθεί κάτι ανάλογο για να κάνω δουλειά. Αν η razer έδινε τα keycaps του blackwidow θα ήταν πολύ καλή λύση.

Αν πάω σε custom, όσα έχω δει δεν είναι διάφανα για να μου δώσουν το φως απο το backlit.

Στo θέμα ποιότητας σίγουρο είναι δεν θα χασεις τίποτα.

Σχεδόν σε όλα keyboards τα stock keycaps είναι abs plastics όπως επίσης και του wasdkeyboards,

αλλά προσωπικά η ποιότητα των Keycap της cm δεν μου πολυαρέσει σε σχέση με αυτά από wasdkeyboard.

:)

Link to comment
Share on other sites

lol πιο αναλυτική απάντηση οφείλω να πω ότι δε περίμενα. Thanks Alex :T:

Θα δοκιμάσω για αρχή τα αυτοκόλλητα που μάλλον είναι ο μόνος τρόπος να μη μπω σε έξοδα και βλέπουμε...

Merci monsieur :)

Link to comment
Share on other sites

lol πιο αναλυτική απάντηση οφείλω να πω ότι δε περίμενα. Thanks Alex :T:

.............)

Καλά μην βάζεις και στοίχημα!!

Έχω την αμυδρή εντύπωση, ότι ήταν πολύ Λακωνικότερος αυτού που θα μπορούσε να απαντήσει!!:yes4:

Αδελφέ "Σεντονάριε", αισθάνομαι λιγότερο μόνος!!!!:dance3:

Άλεξ ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, κάτσε τώρα να τις χωνέψουμε κιόλα!!

:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.