Jump to content



How to : 2 PC Network


Blackjim

Recommended Posts

DNS δε χρειάζεται, αν βάλεις μόνο στο 2ο ΠΣ το ΔΝΣ του provider (αυτά είναι άσχετα με το πρόβλημμά μας, όμως) Για στείλε τι σου λέει το μύνημα με τα αδμινιστρατορς.

Οι ρυθμίσεις σου φαίνοται ΟΚ. Μη ξεχνάς το reboot. Κλείνεις το δεύτερο. Ανοίγει πρώτα το χ,χ,0,1 και μετά το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδια σε μένα δουλέυει μια χαρά το δίκτυο σε 2 pc με win xp pro gr και με ενεργοποιμένο το zone alarm pro. Ισα ίσα που ο zone alarm μετα τον wizard εντοπίζει το δίκτυο και ρωτά δικαιώματα.

Μόνο το wizard είχα τρέξει και στα δύο. Σπάνια βέβαια μια στο τόσο το ένα pc βλέπει μόνο τον ευατό του αλλά τρέχω τον wizard πάλι και οκ.

Μυστήρια αυτα τα windows...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Τώρα θα πω χαζομάρα αλλά που ξέρες

Μπας και ο λογαριασμός σου στα xp δεν έχει δικαιώματα administrator.?

μου περασε απο το μυαλο αλλα το τσεκαρα και στο account μου λεει computer administrator...

Link to comment
Share on other sites

OK σόρυ για το πρώτο ποστ έλπιζα να είναι τόσο απλό.

Κάνε ποστ και φωτο με τις υπηρεσίες που τρέχεις.

Όπως αναφέρθηκε στο ρεμπούτ πρώτα περιμένεις να φορτώσει το 192.168.0.1 όλες τις υπηρεσίες του.Από τις υπηρεσίες να έχεις σίγουρα ενεργοποιημένες τα πρόγραμμα πελάτης dhcp και πρόγραμμα πελάτης dns.

Αφού φορτώσει το ενα τότε ξεκινάς το άλλο .Ipconfig και στα δύο και μετά αφού έχεις αποτέλεσμα τσέκαρε το δίκτυο.Αν πάλι όχι τότε run ->\\όνομα υπολογιστή\όνομα shared folder (έχεις θέσει αντικείμενα για κοινή χρήση έτσι?)

Αν ούτε αυτό τότε ενεργοποίησε όλες τις υπηρεσίες στα μηχανήματα και ξαναδοκίμασε.

Αν όχι τότε ξέχνα προς το παρόν την κοινή χρήση ιντερνετ και άσε τα μηχανήματα να πάρουν τις ip που θέλουν και ξαναδοκίμασε.

troubleshooting is a bitch

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην, και τα 2 PC μετα απο οποιοδηποτε reboot ή αλλαγη των IP παντα στελνουν πακετα και ποτε δε δεχονται!! Αφου στελνουν και τα 2 μεσω ενος καλωδου πως γινεται και δε δεχονται το ενα τα bytes του αλλου???? τα τρωει το καλωδιο?? :woot:

οταν τρεχω το wizard οι ρυθμισεις της ΙΡ μηδενιζονται και αλλαζουνε αυτοματα. Αν παω και τις αλλαξω ( πχ δωσω 192,168,0,1 κτλ ) τοτε ειναι που κολλαει οταν παει να μπει στο workgroup...

τωρα τι να κανω δε ξερω, να αλλαζω τις ΙΡ ή οχι?? ( αυτες που δινει δε διαφερουν μονο στην τελευταια τριαδα χχχ.χχχ.χχχ.ΧΧΧ αλλα σε 2 ή σε 3 τριαδες )

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ .Προσπάθησε να βρεις τρόπο να ξε-κάνεις τα wizards.Κάνε μου ένα ποστ με command prompt με ipconfig kai ping από το ένα μηχάνημα.Έπειτα κοίτα το system tray και σβήσε ότι περιττό(άσε μόνο ρολόι και ήχο ξέρω γω)

Link to comment
Share on other sites

C:\Documents and Settings\Administrator>ipconfig

Windows IP Configuration

PPP adapter ZyXEL ADSL:

Connection-specific DNS Suffix . :

IP Address. . . . . . . . . . . . : 62.169.211.235

Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.255

Default Gateway . . . . . . . . . : 62.169.211.235

Ethernet adapter Local Area Connection:

Connection-specific DNS Suffix . :

IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1

Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.0.0

Default Gateway . . . . . . . . . :

C:\Documents and Settings\Administrator>ping 192.168.0.2

Pinging 192.168.0.2 with 32 bytes of data:

Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=128

Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=128

Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=128

Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=128

Ping statistics for 192.168.0.2:

Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:

Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

C:\Documents and Settings\Administrator>

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Δοκίμασες να βάλεις στο run Αυτα που σου έγραψα?

Έχεις θέσει τους φακέλους που θέλεις να είναι σε κοινή χρήση χωρίς κωδικούς και ιστορίες τέτοιες?

ipconfig και ping δεν ειπες?

οσο για share εχω κανει και share ολο τον σκλιρο αλλα και αλλους φακελους. Το θεμα ειναι οτι κολλαει πολυ ολο το explorer μεχρι να μπει στο workgroup και οταν μπει το καθε PC βλεπει μονο τον εαυτο του...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να βαλεις στο πρωτοκολλο tcp/ip αυτοματο για το ip οταν εχεις 2 μονο συστηματα δουλευει και με αυτοματο...επισης κοιτα και την τιμη που εχεις στην ταχυτητα του τυπου συνδεσης δοκιμασε να την χαμηλωσεις βαλε 10 φουλ για παραδειγμα....αλλα κανε και κανενα τσεκ στο καλωδιο μηπως και... ποτε δε ξερεις!!!!! !!!!! !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγραφτεί αλλά θέλω να το τονίσω ότι αν είναι σηκωμένο firewall-sp2 αΚΌΜΗ ΑΚΌΜΗ ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΤΙ ΣΚ@Τ@ κάνει !- μην κουράζεσαι.Το NIS επέτρεπε τα ping αλλά με τίποτα δεν έβλεπα δίκτυο.Μέχρι να το ρυθμίσω το απενεργοποιούσα για να έχω δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Έχει ξαναγραφτεί αλλά θέλω να το τονίσω ότι αν είναι σηκωμένο firewall-sp2 αΚΌΜΗ ΑΚΌΜΗ ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΤΙ ΣΚ@Τ@ κάνει !- μην κουράζεσαι.Το NIS επέτρεπε τα ping αλλά με τίποτα δεν έβλεπα δίκτυο.Μέχρι να το ρυθμίσω το απενεργοποιούσα για να έχω δίκτυο

το firewall του SP2 υπαρχει μονο στο 2ο PC αλλα το εχω απενεργοποιησει οσο μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω isdn δεν μπορώ να μείνω άλλο συνδεδεμένος.Αν θες πες μου αν κατάφερες τίποτε με το run γιατί κάποια φαση μου δούλευε χωρίς να μπορώ να δουλέψω από τις θέσεις δικτύου.

Και θα πω και πάλι ότι οποιοδήποτε μη ρυθμισμένο firewall έχει χρέος στην ουσία να μη σε αφήνει να έχεις δίκτυο.Δοκίμασε ακόμη και να αποσυνδέσεις το dsl για λίγο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Ρε παιδια σε μένα δουλέυει μια χαρά το δίκτυο σε 2 pc με win xp pro gr και με ενεργοποιμένο το zone alarm pro. Ισα ίσα που ο zone alarm μετα τον wizard εντοπίζει το δίκτυο και ρωτά δικαιώματα.

Μόνο το wizard είχα τρέξει και στα δύο. Σπάνια βέβαια μια στο τόσο το ένα pc βλέπει μόνο τον ευατό του αλλά τρέχω τον wizard πάλι και οκ.

Μυστήρια αυτα τα windows...

Να υποθέσω οτι έβαλες το ΖΑ ΜΕΤΑ την εγκατάσταση του δικτύου?!? Μάλλον γι αυτό παίζει και πάλι με προβήματα. τα δικά μου πλέον παίζον σταθερότατα (με άλλο firewall).

Δοκίμασες αυτό που σου είπε ο schumifer?

Γράψε στο run \\computer name\onoma shared folder

Αν δεν δούλεψε δοκίμασε και αυτό:

ΑΠό my network places > Add a Network Place

Πατάς τα δέοντα και μετά

"choose anoter network location

Specify the address of a webpage, network location, or FTP site"

βάζεις: \\computer name\onoma shared folder

χρειάζεται να ξέρεις τι όνομα έχει ο άλλος υπολογιστής. Οχι το workgroup (spiti στη δική σου περίπτωση) Ο κάθε υπολογιστής πρέπει να έχει άλλο όνομα. π.χ. prwtos, deuteros.

Για πιο απλά κάνε shared to root ενώς drive (d:) ώστε να μην μπλέκεις με ονόματα φακέλων. (απέφυγε το C: ή άν κάνεις το C: να θυμιθείς να το απενεργοποιήσεις μετά!)

Στην αρχή χρειάστικε να κάνω αυτή τη διαδικασία. Δοκίμασε και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έβαλα το ΖΑ μετά.

Έκανα format πέρασα όλο το software και το ZA και μετα έτρεξα τον wizard πρώτα στο Pc με το ΖΑ που έχει και πρόσβαση στο internet και μετά στο άλλο. Ο ΖΑ αναγνώρισε το δίκτυο κανονικά μετα την επανεκιννηση.

Σπάνια όπως είπα βέβαια ό ενας βλέπει μόνο τον ευατό του αλλα ξανατρέχω τον Wizard των Xp και στρώνει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.