Jump to content



How to : 2 PC Network


Blackjim

Recommended Posts

Μικρη λεπτομερεια αλλα σημαντικη. Το computer name πρεπει να ειναι διαφορετικο στα 2 pc. Κατα τα αλλα εχεις ιδιο workgroup name και τα pc επικοινωνουν μεταξυ τους κανονικα (εφοσον τα ping δουλευουν..).

Το μοντεμ ειναι εσωτερικο? Η το εχεις συνδεσει με το USB? Αν θυμαμαι καλα οταν το κοτσαρεις στο USB τα win φτιαχνουν ενα δικτυο με αυτο. Ισως να υπαρχει καποιο χαζο ip conflict με αυτο...Αν ειναι USB ή τα εχεις βαλει με δικτυο στο PC δοκιμασε να μπεις στο web-configurator του και στο Advanced Setup -> LAN αλλαξε το ιπ σε 192.168.0.3.

Το προβλημα αυτο το εχω συναντισει πολλες φορες με τα WinXP οταν, ειτε το Computer Name, ειτε το Workgroup ειναι διαφορετικο αλλα και οταν το ip ειναι ιδιο στα δυο pc. Κανε επισης ενα ελεγχο οτι τα υπολοιπα settings (local area connection properties τα παντα εκτος απο ip) ειναι ιδια στα 2 pc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Blackjim [26-09-2004 20:59]

1ο PC ( με συνδεση στο Net )

IP | 192.168.0.1

Subnet mask | 255.255.0.0

DNS ?? ( να βαλω?? )

2ο PC ( θα παιρνει net με shared απο τον 1ο )

IP | 192.168.0.2

Subnet mask | 255.255.0.0

Default Gateway | 192.168.0.1

DNS | 192.168.0.1

Εγω δεν εβαζα καθολου DNS και εκανα δικτυακι με 2 pc-ακια, αλλα πρωτα ξυλωσα το firewall και εκανα disable το εγκατεστημενο firewall των sp2!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το filesharing ,αν και κανονικά πρέπει να υποστηρίζεται από το tcp/ip , εγώ το κατάφερα βάζοντας το netbeui στα xp.κατέβασε το (λιγα kb είναι μόνο) και εγκατέστησε το και στα 2 pc.Εμένα έτσι δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν υπάρχει λόγος να τα ρυθμίσεις manual όλα. Αν στο ένα PC τον έχεις setάρει σα Gateway τότε έχει 192.168.0.1 ο άλλος μπορεί να παίρνει IP τυχαία με το DCHP. Γενικά ο wizard μια χαρά δουλεύει, απλά αν έχεις Firewall άλλο εκτός της MS πρέπει να το Setάρεις ώστε να επιτρέπει στη κάρτα δικτύου τα πάρε δώσε. Το Zonealarm έχει ρυθμίσεις για δίκτυο καθώς και για ICS.

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση,

1) και τα δύο μηχανηματα έχουν winXP pro SP2

2) κοινό όνομα δικτύου και το περισσότερο προσφιλές είναι MSHOME

3) ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

PC1

IP : 192.168.0.1

Subnet : 255.255.255.0

Gateway : 192.168.0.1

DNS : 192.168.0.2

PC2

IP : 192.168.0.2

Subnet : 255.255.255.0

Gateway : 192.168.0.1

DNS : 192.168.0.1

4) Τα πρωτόκολλα που πρέπει να υπάρχουν για να έχεις : δίκτυο, file sharing, lan games κλπ,

client for microsoft networks

file & printer sharing for microsoft networks

QoS packet scheduler

NW link netbios

NWLINK IPX/SPX .......

INTERNET PROTOCOL TCP/IP

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το microsoft firewall και δεν χρειάζεται δημιουργία δισκέττας και μεταφορά στο 2ο pc απο την στιγμή που και τα δύο δουλεύουν winXP.

Για το internet sharing πρέπει να ρυθμιστεί στο 1ο μηχάνημα (το μηχανημα αυτό είναι συνδεδεμένο στο internet και τα άλλα συνδέονται μέσω αυτού) και στο δεύτερο μηχάνημα (το μηχάνημα αυτό συνδέεται στο internet μέσω δικτύου).

** αν κατά την διάρκεια των ρυθμίσεων του TCP/IP σου βγάλει το μήνυμα conflict τότε το ίδιο IP υπάρχει σε άλλο δίκτυο ή γέφυρα δικτύου και πρέπει να το αλλάξεις.

*** τα cross καλώδια είναι λίγο μανούβρα και καμιά φορά κάποιο καλώδιο δεν μπαίνει στην σωστή θέση αναστροφής και δημιουργεί πρόβλημα, δεν χάνεις τίποτα να το κοιτάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας

*** τα cross καλώδια είναι λίγο μανούβρα και καμιά φορά κάποιο καλώδιο δεν μπαίνει στην σωστή θέση αναστροφής και δημιουργεί πρόβλημα, δεν χάνεις τίποτα να το κοιτάξεις.

Το cross καλώδιο δε διαφέρει στην κατασκευή του από ένα κανονικό. Αντί να τα κάνεις ίδια και από τις 2 πλευρές εναλλάσσεις 2 ζεύγη. Καλό είναι όταν φτιάχνουμε ένα καλώδιο είτε cross είναι είτε straight να το τσεκάρουμε με lan tester ή με ένα πολύμετρο με buzzer.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Χθες, στις 18:14]

Το cross καλώδιο δε διαφέρει στην κατασκευή του από ένα κανονικό. Αντί να τα κάνεις ίδια και από τις 2 πλευρές εναλλάσσεις 2 ζεύγη. Καλό είναι όταν φτιάχνουμε ένα καλώδιο είτε cross είναι είτε straight να το τσεκάρουμε με lan tester ή με ένα πολύμετρο με buzzer.

Δεν κατάλαβα που διαφωνούμε, απλά οταν αναστρέφεις ζεύγη είναι ίσως ευκολότερο κάποιο να μπεί σε λάθος θέση, όσο για lan tester δεν είναι δα και κάτι φτηνό για να το παρει ο καθένας για ενα καλώδιο που θα φτιαξει κάθε 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα για ποιο λόγο το cross είναι μανούβρα. Με τον ίδιο τρόπο που φτιάχνεις το straight φτιάχνεις και το cross.

Όσο για το lan tester, υπάρχουν πολύ φτηνά μοντελάκια που απλώς σου δείχνουν ότι έχει συνδεθεί το καλώδιο και πολύ ακριβά μοντελάκια που σου λενε τι κατηγορίας καλώδιο είναι και τι μήκος έχει. Προφανώς αναφερόμουν στην πρώτη κατηγορία. Και αν δε θες να πάρεις ένα lan tester και ένα πολύμετρο κάνει τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blackjim

:help:

Θα ηθελα βοηθεια στο να στησω ενα home LAN.

Οποιος ξερει και μπορει , ας γραψει ακριβως τι πρεπει να κανω.

Εχω 2 PC με Windows XP Pro και 1Gbit LAN card ενσωματωμενες στο mobo και συνδεδεμενα με crosswired LAN cable.

τι συνδεση ιντερνετ θελεις να μοιρασεις? προφανως καποια ισδν?

εγω καποτε ειχα ιδιο δικτυο με αυτο που προσπαθεις να φτιαξεις και ειχα και τα ιδια προβληματα με σενα. η λυση που ειχα βρει ηταν να βαλω στο ενα πισι γουιν 98 και ολα ηταν μια χαρα. δε ξερω γιατι αλλα τα γουιν ΧΡ ειχαν προβλημα με το κροσσοβερ.

ειχα παιδευτει πολυ να βρω μια λυση.

οταν εβγαλα το κροσσοβερ δουλεψαν ολα

Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο να λέμε οτι τα winXP έχουν πρόβλημα με τα crossover, δεν τίθεται τέτοιο θέμα με τίποτα, το αντίθετο μάλιστα, το στήσιμο ενός δικτύου είναι θέμα 3 λεπτών στα winXP, αυτό που μπορεί καμμιά φορά να είναι πρόβλημα είναι το μοίρασμα της σύνδεσης internet.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι οταν προσπαθησα να στησω network μεταξυ του δικου μου υπολογιστη με το λαπτοπ του πατερα μου την συνδεση την βρηκε σχεδον αμεσως αλλα δεν καταφερα με τιποτα να κανω μεταφορα αρχειων οσο κι αν προσπαθησα...στο τελος τα παρατησα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 00:40]

εγω παλι οταν προσπαθησα να στησω network μεταξυ του δικου μου υπολογιστη με το λαπτοπ του πατερα μου την συνδεση την βρηκε σχεδον αμεσως αλλα δεν καταφερα με τιποτα να κανω μεταφορα αρχειων οσο κι αν προσπαθησα...στο τελος τα παρατησα...

Η μεταφορά αρχείων όπως και το μοίρασμα του internet connection είναι θέμα ρυθμίσεων, πάντως στην περίπτωσή σου αν δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση - κλείδωμα μεταφοράς δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μεταφέρονται αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ώντας "φρεσκότατος" σαν μέλος του Thelab καταρχήν θα ήθελα να συνχαρώ παράγοντες και χρήστες για ένα εξέρετο Site-Forum-.....

Συνεχίστε την καλή δουλειά ! "και συνχωρέστε την ορφογραφία μου" :o

Στο θέμα...

Κατ' αρχήν για να χρησημοποιείσεις Cross καλώδιο θα πρέπει και οι καρτες σου να είναι ρυθμισμένες σε Auto-Negotiation ή σε Full-Duplex. "adapter properties->advanced->Connection Type->Value.

Στο Connection Properties->General πρεπει να έχεις τα εξής:

Client for Microsoft Networks (Windows Locator)

File and Printer Sharing...

Internet protocol(TCP/IP)

και για ορισμένα παιχνίδια (IPX/SPX)

Στο Pc που έχει το Modem κάνεις τα εξής :

Μέσα απο το Network Connections Δεξί Click -> Properties στην default σύνδεσή σου (πχ: otenet).

Πηγαίνεις στην καρτέλα Advanced και διαλεγεις τις επιλογές κατα προτίμηση.

"Η πρώτη ενεργοποιεί το μοίρασμα"

"Η δεύτερη Ενεργοποιεί auto-dial on demand"

"Η τριτη ενεργοποιεί την δυνατότητα διαχειρησης της σύνδεσης απο τον Client"

Με την ενεργοποίηση του Sharing το Pc στο οποίο την ενεργοποιείς παιρνει την 192.168.0.1 και ενεργοποιεί και DHCP για τους Clients οπότε το μόνο που χριάζεται να κανεις ειναι να ενεργοποιείσεις το DHCP στην κάρτα του Client.

Αν για κάποιο λόγο αυτό δεν σου κάνει δεν έχεις παρα να :

Στο Pc που κάνει το Sharing τα "Windblows" καρφώνουν την 192.168.0.1 αλλα μπορείς να την αλλάξεις σε ότι θέλεις

στο δεύτερο βαζεις πχ (ip: 192.168.0.1 Nask:255.255.255.0 Gateway:192.168.0.1 Dns1:192.168.0.1 Dns2: 195.170.0.1

Αν ακόμα δεν δουλεύεις έχεις πρόβλημα στο υλικό (χωρίς να αποκλείω το σκάσιμο των Windows)

Το file sharing αν είναι στο ίδιο workgroup και κανεις ping το ένα interface με το άλλο πρέπει να δουλεύει κανονικά (Tip: αν δεν βλέπεις υπολογιστές στο Workgroup απο windows explorer κανε εύρεση->υπολογιστής.....

Και καλά ξεμπερδέματα....! Linux Rules Networking + ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από mgbfw

Στις κάρτες δικτύου σου έχεις ενεργοποιημένο μαζί με τα άλλα πρωτόκολλα το πρωτόκολλο NetBeui? Aν δεν κάνω λάθος αυτό βοηθά τους η/υ ενός δικτύου να βλέπουν ο ένας τον άλλο.

Λαθος δεν χρειαζετε το netbeui ... only tcp ip .....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από b52_616 [Σήμερα, στις 11:08]

Λαθος δεν χρειαζετε το netbeui ... only tcp ip .....

Σωστός, επίσης δεν χρειάζετε 2ο DNS και όλα λειτουργούν μια χαρά αν απεγκαταστήσεις το ρημάδι το microsoft internet network....... είναι μια καινοτομία (μ@λ@κια) της Microsoft το οποίο και σου γ@μ@ει τις ρυθμίσεις και πιθανότατα τους δίνει πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.