Jump to content



How to : 2 PC Network


Blackjim

Recommended Posts

:help:

Θα ηθελα βοηθεια στο να στησω ενα home LAN.

Οποιος ξερει και μπορει , ας γραψει ακριβως τι πρεπει να κανω.

Εχω 2 PC με Windows XP Pro και 1Gbit LAN card ενσωματωμενες στο mobo και συνδεδεμενα με crosswired LAN cable.

Θελω να μπορω να μεταφερω αρχεια απο τον ενα στον αλλο και να κανω shared την συνδεση του ενος στο Internet για τον αλλον.

Βασικα ενα απλο LAN φτανει νομιζω.

(Ξεχασα τι ακριβως ρυθμισεις εδινα οταν το ειχα ξανακανει και ηθελα να δω πως ακριβως πρεπει να το κανω. Ολο στην τυχη το πετυχαινα... :tomato: ).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

http://compnetworking.about.com/od/basicnetworkingconcepts/

Τα βασικά ειναι οτι τρέχεις το wizard στον ένα και στο τέλος σου δημιουργεί μια δισκέτα που τη χρησιμοποιείς στον άλλον.Συνήθως σε κοινά λειτουργικά δουλεύει αμέσως,χωρίς να χρειαστεί να κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις , thanx που απαντησατε αλλα συμβουλες του τυπου "τρεξε το wizard" ή "Κλείνεις τα pc τα ανοιγεις και έχεις δίκτυο." τις δινω και γω.

Ουτε το wizard κανει δουλεια ( δοκιμασα και την δισκετα και ολους τους συνδυασμους) ουτε με 500 reboot δεν εχω δικτυο.

WinXP Pro εχουν παρα πολλοι φανταζομαι. Δεν μπορει καποιος να πει " Θα βαλεις τα ταδε προτοκολλα , τις ταδε IP και DNS , θα τις δωσεις εχοντας ανοιχτο/κλειστο το PC ή την Ethernet και θα εχουν δικτυο" ?

Πως γινεται να ειναι τοσο δυσκολο??

damn

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα τα wizards και τα αυτόματα! Μου πήρε μήνες για να το φτιάξω αλλα με τη βοήθεια των παιδιών το δικό μου δουλεύει έτσι

Πήγαινε στο connect to > show all conections

Διάλεξε Local area Connection, δεξί κλικ και Properties. Διαλέγεις Ineternet Protocol (TCP/IP) και βάζεις στο Use the following IP Adress

IP Adress: 192.168.0.1

Subnet mask: 255.255.0.0

Στο άλλο PC βάζεις:

IP Adress: 192.168.0.2

Subnet mask: 255.255.0.0

REBOOT και είσαι OK!!! (ελπίζουμε... γιατι windows ειναι αυτά! )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph

Ξεχνα τα wizards και τα αυτόματα! Μου πήρε μήνες για να το φτιάξω αλλα με τη βοήθεια των παιδιών το δικό μου δουλεύει έτσι

Πήγαινε στο connect to > show all conections

Διάλεξε Local area Connection, δεξί κλικ και Properties. Διαλέγεις Ineternet Protocol (TCP/IP) και βάζεις στο Use the following IP Adress

IP Adress: 192.168.0.1

Subnet mask: 255.255.0.0

Στο άλλο PC βάζεις:

IP Adress: 192.168.0.2

Subnet mask: 255.255.0.0

REBOOT και είσαι OK!!! (ελπίζουμε... γιατι windows ειναι αυτά! )

το δοκιμασα αλλα ,

1) απενεργοποιουμε ολα τα αλλα πρωτοκολλα και αφηνουμε μονο το TCP/IP?

2) για DNS δινουμε καποια τιμη?

3) εχει σημασια να βαλουμε τα PC στο ιδιο WORKGROUP ( "ή οπως τελος παντων τα λεει η MS" ) ?

:confused::help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph [Σήμερα, στις 14:49]

Ξεχνα τα wizards και τα αυτόματα! Μου πήρε μήνες για να το φτιάξω αλλα με τη βοήθεια των παιδιών το δικό μου δουλεύει έτσι

Πήγαινε στο connect to > show all conections

Διάλεξε Local area Connection, δεξί κλικ και Properties. Διαλέγεις Ineternet Protocol (TCP/IP) και βάζεις στο Use the following IP Adress

IP Adress: 192.168.0.1

Subnet mask: 255.255.0.0

Στο άλλο PC βάζεις:

IP Adress: 192.168.0.2

Subnet mask: 255.255.0.0

REBOOT και είσαι OK!!! (ελπίζουμε... γιατι windows ειναι αυτά! )

Στην περίπτωση που μεσολαβεί ένας Router ισχύουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph

REBOOT και είσαι OK!!! (ελπίζουμε... γιατι windows ειναι αυτά! )

reboot και παλι δε βλεπει τπτ το PC...

επειδη εχω βαρεθει να δοκιμαζω ρυθμισεις ας μου πει καποιος μηπως προσπαθω τζαμπα. Μηπως απλα δε μπορω να κανω LAN!!! :giveup: :giveup:

Εχω και το ZA πανω στα PC αλλα βαζω την συνδεση των Ethernet στο Trusted και το firewall στο off.

Καμια αλλη ιδεα???

:help:

Link to comment
Share on other sites

Ε ΠΕΣ ΤΟ ΡΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ Κ@Λ@ ΖΟΝΕ ALARM!!!!! αυτός ο Διάολος φταίει.

Πρέπει να είναι στο ίδο workgroup. Το ξέχασα, σορρυ!

Λοιπόν, για να δουλέψει το ΛΑΝ πρέπει να ξιλώσεις το ΖΟΝΕ ΑΛΑΡΜ ΚΑΙ το vector engine που είναι η αιτία του προβλήματος. Εγώ παιδεύτικα 2 μήνες μέχρι που κάποιος Χριστιανός μου είπε για το κ@λο ζονε αλαρμ. Πολλές φορές έστινα το δίκτυο και μετά όταν ξανα άνοιγα τα ΠΣ δεν έβλεπε το ένα το άλλο.

Λοιπόν αν θες σονυ και καλά το ζονε Αλαρμ, πρέπει να το ξιλώσεις, να κάνεις τις ρυθμίσεις που σου είπα, και μετά να το ξανα εγκαταστήσεις. Θα σου πρότεινα να βάλεις άλλο firewall. πχ. το Sygate, Outpost κλπ. Το zone alarm θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Τουλάχιστον εμένα δεν έπαιζε με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

θυμίσου το vector engine, αν δεν βγάλεις αυτό, δεν έκανες τίποτα. Και μετά από 1000 χρόνια πάλι λαν δεν θα 'χεις. Τεσπα, δοκίμασε τις ρυθμίσεις αφού έχεις βγάλει το zone alarm και θα δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

Στην περίπτωση που μεσολαβεί ένας Router ισχύουν αυτά?

Δεν ξέρω, εγώ ένα απλό δίκτυο έχω με 3 πσ. Φαντάζομαι οτι θα ισχύει, απο τα λίγα που ξέρω για πώς δουλεύουν τα ρούτερ. Και αυτά με ΙΡ είναι. Ίσως χρειάζεται το ρουτερ να έχει το 192.168.0.1 Ας απαμτήσει όμως καλύτερα κάποιος που να έχει εμπειρία από ρούτερ γιατί εγώ δεν έχω.

Σημείωση: αν θες κάποιο ΠΣ να μοιράζει Ιντερνετ στα υπόλοιπα θα πρέπει αυτό να έχει το 192.168.0.1

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph

θυμίσου το vector engine, αν δεν βγάλεις αυτό, δεν έκανες τίποτα. Και μετά από 1000 χρόνια πάλι λαν δεν θα 'χεις. Τεσπα, δοκίμασε τις ρυθμίσεις αφού έχεις βγάλει το zone alarm και θα δουλέψει

εβγαλα τελειως το ZA ( και το vector engine νομιζω ).

Εβαλα τα ΙΡ που ειπαμε και εβαλα και τα 2 PC στο Workgroup.

2 reboot στο καθενα και παλι τπτ!!!

σε καμια ωρα θα παρω το σφυρι μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Ping απο το ενα pc στο αλλο γινεται ή απλώς δεν δουλευει το Filesharing?

ping γινεται με <1ms , αλλα στο workgroup ειτε δεν εχει τπτ ειτε οταν παταω "view workgroup compouters" βγαζει error...

αντε να καταλαβεις τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blackjim

ping γινεται με <1ms , αλλα στο workgroup ειτε δεν εχει τπτ ειτε οταν παταω "view workgroup compouters" βγαζει error...

αντε να καταλαβεις τωρα...

Στα properties της σύνδεσης έχεις εγκαταστήσει το client for microsoft networks και το file and printer sharing for microsoft networks?

Δες μήπως έχει μπει κατά λάθος και το built in firewall των xp.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ vector engene απεγκαθίσταται ξεχωριστά! Δε βγαίνει βγάζοντας το πρόγραμμα. Δεν θυμάμαι ακριβώς τί είχα κάνει. Πήγαινε στο Add/remove programs και ψάξε για το vector Engine. Νομίζω οτι θα το έχει εκεί. Διαφορετικά υπάρχει μια εντολή που κάνει το add/remove programs να εμφανίζει και τα κρυφά προγράμματα. Δε στη λέω γιατι δεν τη θυμάμαι :o (νομίζω οτι δεν ήταν τόσο πολύπλοκο). Μετά, από το C:/Program Files σβήσε ό,τι έχει απομείνει.

Δοκίμασε και αυτό. Κλείσε και το firewall tvn windows, Δες αν είναι ενεργοποιημένο στο tab "Advanced" του Local Area Connections.

Αν πάλι δεν γίνει τίποτα κατέβασε το regcleaner (search sto google) και δοκίμασε να σβήσεις ό,τι χνάρια έχουν απομείνει. ΕΠιμένω σε αυτό γιατί είχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημμα και λύθυκε έτσι μετά από κόπους (και μήνες)

Link to comment
Share on other sites

ok , λοιπον

τωρα εχω , 4 προτοκολλα ενεργοποιημενα στο καθε PC

Client for Microsoft Networks

File and Printer sharing for Microsoft Networks

QoS Packet Scheduler

TCP/IP

ωραια?

στα propeties του IP εχω

1ο PC ( με συνδεση στο Net )

IP | 192.168.0.1

Subnet mask | 255.255.0.0

DNS ?? ( να βαλω?? )

2ο PC ( θα παιρνει net με shared απο τον 1ο )

IP | 192.168.0.2

Subnet mask | 255.255.0.0

Default Gateway | 192.168.0.1

DNS | 192.168.0.1

------------------------

ετρεξα και στα 2 το wizard και τα δηλωσα στο workgroup " Spiti " .

--------------

τωρα το καθε PC οταν παει στο workgroup " spiti " βλεπει και μπορει να μπει σε ολα τα shared του εαυτου του, οχι ομως στου αλλου ( λεει not accesible και κατι για administrators!!... το καθε PC εχει account administrator και εχω κενα password ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.