Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

To respin του GK110 θα πάρει πολλά μυαλά με τις συχνότητες που θα βαράει...

Ντάξει πραγματικά είσαι τραγικός. Δεν έχω ποστάρει καθόλου παρόλο που παρακολουθω το thread αλλά δεν τρώγεσαι ρε αδερφέ. Ξεκόλλα. Αν νομίζεις οτι θα βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου(AMD/nVidia) γελιέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει πραγματικά είσαι τραγικός. Δεν έχω ποστάρει καθόλου παρόλο που παρακολουθω το thread αλλά δεν τρώγεσαι ρε αδερφέ. Ξεκόλλα. Αν νομίζεις οτι θα βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου(AMD/nVidia) γελιέσαι.

...είναι αργά καταλαβαίνω! Η κουραση της ημερας.

Το link που δωσανε εδειξε οτι με παραπανω συχνότητα, με more shaders, tmus πέφτει η κατανάλωση του GK110. Αυτο σχολίασα....εσυ απο που πετάχτηκες ?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει αλλά πάμε άλλη μια

-Οτιδήποτε κάτω από 20ms δεν δημιουργεί stutters. Μια απόλυτα smooth εμπειρία.

-Μεγάλα spikes πάνω από 40-50ms μπορούν να θεωρηθούν πρόβλημα τα οποία υποδεικνύουν χαμηλό framerate.

Στο BF4 η nvidia έχει θέματα στην Beta - δεν θα έχει τέτοια απόδοση στο τελικό προϊόν σε καμιά περίπτωση

Παρόλα αυτά βλέπω ότι τα πάει πολύ καλά από τώρα ακόμη κι αν το παιχνίδι είναι της AMD

Δεν σου εβαλα τυχαια την 2η φωτο.

Στο BF4 η nvidia έχει θέματα στην Beta οπως και στο BF3 στα 1080p.

Να στο πω καλυτερα.

GTX780 BF4 BETA 1080p ultra ... gpu load 95-98% = χαλια

GTX780 BF4 BETA surround ... gpu load 99% = κρεμα

The Bottom Line

After logging hours of play time in Battlefield 4 Beta using both the Radeon R9 280X and GeForce GTX 770, the AMD Radeon R9 280X appears to deliver a far superior gaming experience compared to the NVIDIA GeForce 770 GTX no matter what the framerate graphs show. Since the game is so new, there might be a significant amount of performance that could be unlocked with driver updates from both NVIDIA and AMD that could quickly change the observations that we have today. The full-version game could also change this game in big ways, as all the graphics options come into play.

HARDOCP - Observations and Conclusion - Battlefield 4 Beta Performance Preview

Bottom Line by zpaf

Αν η πρασινη δεν κλειδωσει στο 99% το load στα 1080p οπως η κοκκινη κλαφτα.&-

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω συμφωνώ. Όχι γιατί έχω παίξει BF4 με 280X βέβαια :p Αλλά επειδή έπαιζα τώρα με την 770 και δεν είδα ποτέ το GPU Load να κολλάει στο 99% προς μεγάλη απογοήτευσή μου. Ούτε καν 90%.. Γύρω στα 70-75% τρεμόπαιζε με μεγάλες διακυμάνσεις και σκαμπανεβάσματα στα 60% και 85%. Ελπίζω πως η NVidia με την τελική έκδοση του παιχνιδιού και τους έτοιμους πλέον drivers θα διορθώσει την κατάσταση, αλλά δε θέλω να το λέω με βεβαιότητα όπως αρκετοί από εδώ. Πόσες φορές έχουμε δει πατάτες από εταιρίες που δε μπορούν να φτιάξουν driver της προκοπής για μεγάλα παιχνίδια άλλωστε!; Αρκετές, για να με κάνουν να μη μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

...είναι αργά καταλαβαίνω! Η κουραση της ημερας.

Το link που δωσανε εδειξε οτι με παραπανω συχνότητα, με more shaders, tmus πέφτει η κατανάλωση του GK110. Αυτο σχολίασα....εσυ απο που πετάχτηκες ?

Απο το σώβρακό μου.

Έπρεπε να το καταλάβω όμως πως σχολίαζες την κατανάλωση από το quote του ποστ σου. Επίσης, καΐλα, εξήγησέ μου πως γίνεται χωρίς να αλλάζεις λιθογραφία και αρχιτεκτονική να ρίξεις την κατανάλωση αυξάνοντας mhz; Πόσο binning μπορείς να κάνεις;

Τέλος, αν διάβασες το λινκ που συνόδευε την εικονίτσα με τα χαρακτηριστικά του respin, λέει

The following data is based on past speculation and rumors:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου εβαλα τυχαια την 2η φωτο.

Στο BF4 η nvidia έχει θέματα στην Beta οπως και στο BF3 στα 1080p.

Να στο πω καλυτερα.

GTX780 BF4 BETA 1080p ultra ... gpu load 95-98% = χαλια

GTX780 BF4 BETA surround ... gpu load 99% = κρεμα

The Bottom Line

After logging hours of play time in Battlefield 4 Beta using both the Radeon R9 280X and GeForce GTX 770, the AMD Radeon R9 280X appears to deliver a far superior gaming experience compared to the NVIDIA GeForce 770 GTX no matter what the framerate graphs show. Since the game is so new, there might be a significant amount of performance that could be unlocked with driver updates from both NVIDIA and AMD that could quickly change the observations that we have today. The full-version game could also change this game in big ways, as all the graphics options come into play.

HARDOCP - Observations and Conclusion - Battlefield 4 Beta Performance Preview

Bottom Line by zpaf

Αν η πρασινη δεν κλειδωσει στο 99% το load στα 1080p οπως η κοκκινη κλαφτα.&-

Σωστο αυτο που λες με το gpu load αλλα ας περιμενουμε το τελικο παιχνιδι και με τελικους drivers ασε που απο τον πρωτο μηνα θα φαει και πολλα updates...

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λες με το gpu load αλλα ας περιμενουμε το τελικο παιχνιδι και με τελικους drivers ασε που απο τον πρωτο μηνα θα φαει και πολλα updates...

Δε θέλω να την πω σε σένα seb ;) Απλά με αφορμή τα bold...(συγγνώμη αν ξεφύγω λίγο, αλλά τόσες σελίδες πια έχουμε ξεφύγει αρκετές φορές!)

Γιατί να θεωρούμε τα πολλά updates αμέσως μετά το launch ενός παιχνιδιού δεδομένο; Πραγματικά με ενοχλεί αυτό το γεγονός. Δουλεύουν πάνω στο παιχνίδι χρόνια ολόκληρα άλλωστε! Επίσης, φαίνεται πως οι beta έχουν καταντήσει πια marketing tool. Μας πλασάρουν μια παλαιότερη(!) έκδοση του παιχνιδιού, μάλιστα σε κάποιους 1-2 μέρες νωρίτερα γιατί ΠΛΗΡΩΣΑΝ, μας αφήνουν εκεί να βρούμε τα bugs τους, τους τα λέμε και μας γράφουν. Και φτάνουμε μετά από ένα μήνα να βγαίνει ένα παιχνίδι γεμάτο προβλήματα, με αδιόρθωτα γνωστά bugs και dlc από την πρώτη μέρα..

Κλείνει η παρένθεση.

Έγινε επεξεργασία από Johnny6RED
Link to comment
Share on other sites

Απο το σώβρακό μου.

Έπρεπε να το καταλάβω όμως πως σχολίαζες την κατανάλωση από το quote του ποστ σου. Επίσης, καΐλα, εξήγησέ μου πως γίνεται χωρίς να αλλάζεις λιθογραφία και αρχιτεκτονική να ρίξεις την κατανάλωση αυξάνοντας mhz; Πόσο binning μπορείς να κάνεις;

Τέλος, αν διάβασες το λινκ που συνόδευε την εικονίτσα με τα χαρακτηριστικά του respin, λέει

The following data is based on past speculation and rumors:

δεν μιλαμε για binning αλλα για metal layer spin που μετα απο 1+ χρονο σιγουρα θα εχει γινει στο GK110....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λες με το gpu load αλλα ας περιμενουμε το τελικο παιχνιδι και με τελικους drivers ασε που απο τον πρωτο μηνα θα φαει και πολλα updates...

Ορεστη αν δεν ειχα surround θα την ειχα πεταξει ηδη την κουτση.

Το BF3 τελειωσε και εχω την ιδια εικονα.

Τα ιδια και στο hitman absolution.

Τεσπα ...

Link to comment
Share on other sites

η 290 μια χαρα φαινεται ,και με ενα ταμα στον προστατη των καρτων γραφικων ποιος ξερει μπορει να ανοιγουν και τα επιπλεον shader :jester:

Δεν νομίζω να μας κανουν τέτοιο δωράκι.

BTW από ότι διαβάζω το NDA μάλλον λήγει στις 18, αλλά το release θα είναι την εβδομάδα κυκλοφορίας του BF4.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.