Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Καιρός να ξεκινήσουν και τα παζάρια για τις 780 και τις ΤΙΤΑΝ.....για ΤΙΤΑΝ ούτε 500 δεν αξίζει πλέον να δώσεις με την σφαλιάρα που έδωσε η AMD!!

kαλα κατσε να δεις την σφαλιαρα που θα φαει η ΑΤΙ με τα RMA μολις αρχησουν μερικοι να τις χρονιζουν εαν τις αφησουν με στοκ ψυχτρα.Εαν δεν εχει θεμα με τις θερμοκρασιες ισως να παρω και εγω μια αλλα θα περιμενω να δω πως θα πανε σε γενικες γραμμες

Link to comment
Share on other sites

απο οτι φαινεται η 290χ παει απιστευτα καλα και σε καλη τιμη. την 780 την παταει αλλα τις τατιανες αν οσοι της πηρατε μονο για gaming θα σας στενοχωρησω.σε σχεση με το αποδοση/τιμη τις ξεσκιζει τις τατιανες σας...περαστικουλια.και το 1000αρικακι αλλη φορα δωστε το στη γυναικα μπας και το αξοποιησει καλυτερα....(ξαναλεω για οσους πηραν τατιανες μονο για gaming)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα την έχουν δοκιμάσει αρκετά καλά αλλιώς δεν νομίζω να την βγαζανε στην αγορά χωρίς να λάβουνε υπόψη πιθανά rma...Πιστεύω πως με την ψήκτρα που έχει δεν θα διοχετεύει την θερμοκρασία στο κουτί αλλά θα την αποβάλει από τις σχισμές της..Οπότε δεν θα επηρεάζει και τα υπόλοιπα.Το μειονέκτημά της για όλους μας πιστεύω αυτό είναι..οπότε πρέπει να περιμένουμε λίγο να δούεμ τι συμβαίνει και στην πράξη..

Την ανεβάσανε στα γερμανικά online shops??

Link to comment
Share on other sites

Το παθημα εγινε μαθημα στην κοκκινη.

R9 290X GHz Edition και ασε τους πρασινους να τρεχουν να προλαβουν την πρωτοχρονια με Ti στολιδια.

Αυτό που λεει ο Zpaf..

Καταρχήν πέρνεις την 680 σαν την TOP βγάζουν Titan η όποια ήταν TOP μέσα στο 6 μηνο σου βγάζουν 780 η οποία κατα εμέ ήταν ότι καλύτερο έβγαλε η Nvidia..

Και όσοι πήραν 680 πιάστικαν κότσο και στα λεφτά και στις επιδώσεις..

Και όσοι πήραν 780 θα πάθαινουν το ίδιο με την 780ti (Έτσι απλά επειδή η Nvidia γουστάρει)

Ενώ η AMD μας είχε με την 7970 κάθε τόσο με "ενθουσίαζε" με τους Drivers που όλο μας έδινε να φάμε..

Εγώ προσωπικά δεν κόλωσα σε κανένα παιχνίδι.. Μόνο με το EF "έχεις" θέματα στις επειδώσεις

Και τώρα με την 290Χ πιστεύω θα μπούμε σε πολύ καλή μοίρα και όλα αυτά με πόσο με 549$

BF4 exclusive το Game θα τρέχει ζουμί

Όλο ένα και περισσότερα παιχνίδια AMD Gaming Envolved που θα έχουν καλύτερο Compatibility με AMD Stuff..

Και μένει να δούμε το καινούρια Software Feautures από AMD που σε Software πλέον ανεβαίνουν επίπεδο!

Link to comment
Share on other sites

αφού η Titan έχει πολύ καλό computing ρε συ...

όχι καλύτερη από quadro...Και μια καλή quadro 4800 για παράδειγμα στο ebay την πουλάνε 100-150€!!Για ποιον λόγο να ενδιαφέρει εμάς το coumputing??FPS θέλουμε σε λογικές τιμές!!!

Link to comment
Share on other sites

απο οτι φαινεται η 290χ παει απιστευτα καλα και σε καλη τιμη. την 780 την παταει αλλα τις τατιανες αν οσοι της πηρατε μονο για gaming θα σας στενοχωρησω.σε σχεση με το αποδοση/τιμη τις ξεσκιζει τις τατιανες σας...περαστικουλια.και το 1000αρικακι αλλη φορα δωστε το στη γυναικα μπας και το αξοποιησει καλυτερα....(ξαναλεω για οσους πηραν τατιανες μονο για gaming)

Οταν πηραμε τις τατιανες φιλε μου και τις πληρωσαμε αδρα ηταν μονοπωλειο σε επιδοσεις και οποιος ηθελε να παρει το πιο γρηγορο τα σκαγε εαν ειχε την λοξα.Οταν εγω επαιζα crysis3 και αλλα παιχνιδια οπως ηθελα εγω με ολα φουλαρισμενα καποιοι αλλοι κλεγοντουσαν οτι ειναι κακογραμμενο παιχνιδι και ψαχανανε τα σωστα settings για να παιξουν ανθρωπινα.Τωρα οτι η ΑΤΙ εβγαλε μια καλη καρτα επιδοσεις Τιταν και τιμη κατω απο Τιταν δεν μου λεει κατι μετα απο τοσους μηνες.Ας τη εβγαζε νωριτερα με τετοια τιμη να περναμε απο 2-3 κομματια ο καθενας.....

Link to comment
Share on other sites

Tην αμερικη δεν την ανακαλυψαμε ξαφνικα σημερα.

Αυτη εδω για παραδειγμα δινει out of the box επιδοσεις πανω κατω ΤΙΤΑΝ stock και κανει 580 ευρω απο Ελλαδα μιας και οπως βλεπω υπαρχει πολυ ενδιαφερον για στοκ καρτες.:hehe:

Ναι τώρα όμως..

Όταν βγήκε το έβλεπες στα 700

Μην μπερδεύεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηραμε τις τατιανες φιλε μου και τις πληρωσαμε αδρα ηταν μονοπωλειο σε επιδοσεις και οποιος ηθελε να παρει το πιο γρηγορο τα σκαγε εαν ειχε την λοξα.Οταν εγω επαιζα crysis3 και αλλα παιχνιδια οπως ηθελα εγω με ολα φουλαρισμενα καποιοι αλλοι κλεγοντουσαν οτι ειναι κακογραμμενο παιχνιδι και ψαχανανε τα σωστα settings για να παιξουν ανθρωπινα.Τωρα οτι η ΑΤΙ εβγαλε μια καλη καρτα επιδοσεις Τιταν και τιμη κατω απο Τιταν δεν μου λεει κατι μετα απο τοσους μηνες.Ας τη εβγαζε νωριτερα με τετοια τιμη να περναμε απο 2-3 κομματια ο καθενας.....

Με την 7970 δεν παίζει μια χαρά το crysis?Σε φιλο που είχε την DCUII σε 1920χ1200 όλα max τα είχε ....

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηραμε τις τατιανες φιλε μου και τις πληρωσαμε αδρα ηταν μονοπωλειο σε επιδοσεις και οποιος ηθελε να παρει το πιο γρηγορο τα σκαγε εαν ειχε την λοξα.Οταν εγω επαιζα crysis3 και αλλα παιχνιδια οπως ηθελα εγω με ολα φουλαρισμενα καποιοι αλλοι κλεγοντουσαν οτι ειναι κακογραμμενο παιχνιδι και ψαχανανε τα σωστα settings για να παιξουν ανθρωπινα.Τωρα οτι η ΑΤΙ εβγαλε μια καλη καρτα επιδοσεις Τιταν και τιμη κατω απο Τιταν δεν μου λεει κατι μετα απο τοσους μηνες.Ας τη εβγαζε νωριτερα με τετοια τιμη να περναμε απο 2-3 κομματια ο καθενας.....

τωρα κατσε στον αξονα Ζ.υπηρχαν και πιο φτηνες λυσεις τυπου sli/cross να παιξεις ολα max.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα όμως..

Όταν βγήκε το έβλεπες στα 700

Μην μπερδεύεσαι..

Εσυ μπερδευεσαι.

Σημερα γινεται η κουβεντα, σημερα μας παρουσιαζεις σουπερ νουπερ τα 549$ της 290χ λες και ανακαλυψες την αμερικη, εγω για ποτε θες να αναφερθω?

Για το ποσο κοστιζε η 780 πριν κανενα 4μηνο?

Το τελευταιο 2 μηνο παντως καπου εκει κοντα παιζουν οι τιμες στις 780..Οκ ισως τελευταια να πεσανε και κανενα 20 αρικο ακομη...

Για παραδειγμα πριν 2 μηνες περιπου ειχα παρει στα 600 στρογγυλα...

Link to comment
Share on other sites

όχι καλύτερη από quadro...Και μια καλή quadro 4800 για παράδειγμα στο ebay την πουλάνε 100-150€!!Για ποιον λόγο να ενδιαφέρει εμάς το coumputing??FPS θέλουμε σε λογικές τιμές!!!

το γνωρίζω φίλτατε απλά διάβασα κάτι πιο πριν που με έκανε να θυμηθώ την αλεπού με τις αγουρίδες, εξού και το computing της Tinan!

Link to comment
Share on other sites

Με την 7970 δεν παίζει μια χαρά το crysis?Σε φιλο που είχε την DCUII σε 1920χ1200 όλα max τα είχε ....

Δεν ξερω τι εκανε σε 7970 αν και δεν νομιζω να πηγαινε οσο smoooth ηθελα εγω αλλιως δεν θα ψαχνοντουσαν.Παντος με mssax8 δεν νομιζω να πηγαινε στην 7970.Επειδη τα λογια ομως ειναι περιττα ας βγει να δουμε τι κανει σε ολο το συνολο και αν ειναι οπως πρεπει θα τσιμπησω μαλλον μια για το δευτερο συστημα funboy και αλλες τετοιες μ@λ@κιες δεν ημουν ποτε ουτε θα γινωΕαν η πρασινη βγαζει προιοντα μουφα και η κοκκινη καλα γιατι να μην παρω τα κοκκινα ?

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

αφού η Titan έχει πολύ καλό computing ρε συ...

Λάθος, Λαθος, Λάθος...

στο OpenCl η 7870 μου περνάει το Titan για πλάκα! Η μία 7950 έχει διπλάσια απόδοση.

Βασικά αυτός είναι ο λόγος που δεν θα έπαιρνα, ΠΟΤΕ, nvidia κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μπερδευεσαι.

Σημερα γινεται η κουβεντα, σημερα μας παρουσιαζεις σουπερ νουπερ τα 549$ της 290χ λες και ανακαλυψες την αμερικη, εγω για ποτε θες να αναφερθω?

Για το ποσο κοστιζε η 780 πριν κανενα 4μηνο?

Το τελευταιο 2 μηνο παντως καπου εκει κοντα παιζουν οι τιμες στις 780..Οκ ισως τελευταια να πεσανε και κανενα 20 αρικο ακομη...

Για παραδειγμα πριν 2 μηνες περιπου ειχα παρει στα 600 στρογγυλα...

Μα τώρα σήμερα βγήκε.. Τι να έκανα? Να καθόμουνα να έλεγα αρλούμπες σαν τον Sebastian?

Τώρα το δικό σου πρόβλημα να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα πιο είναι..

Θύξαμε Nvidia?

Η το ότι βγήκε "επιτέλους" η 290Χ και κοπανάει σβέρκους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εκανε σε 7970 αν και δεν νομιζω να πηγαινε οσο smoooth ηθελα εγω αλλιως δεν θα ψαχνοντουσαν.Παντος με mssax8 δεν νομιζω να πηγαινε στην 7970.Επειδη τα λογια ομως ειναι περιττα ας βγει να δουμε τι κανει σε ολο το συνολο και αν ειναι οπως πρεπει θα τσιμπησω μαλλον μια για το δευτερο συστημα funboy και αλλες τετοιες μ@λ@κιες δεν ημουν ποτε ουτε θα γινωΕαν η πρασινη βγαζει προιοντα μουφα και η κοκκινη καλα γιατι να μην παρω τα κοκκινα ?

Σίγουρα κάποια φίλτρα ίσως να μην τα είχε αλλά πραγματικά πήγαινε smooth και δεν έχει και intel cpu αλλά 8350 στα 4+!!Τα γραφικά ήταν απίστευτα πάντως.Μαζί σου σε αυτό που υποστηρίζεις.Gaming μας ενδιαφέρει και θέλουμε τον ανταγωνισμό να βαίνει προς καλό μας!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποια φίλτρα ίσως να μην τα είχε αλλά πραγματικά πήγαινε smooth και δεν έχει και intel cpu αλλά 8350 στα 4+!!Τα γραφικά ήταν απίστευτα πάντως.Μαζί σου σε αυτό που υποστηρίζεις.Gaming μας ενδιαφέρει και θέλουμε τον ανταγωνισμό να βαίνει προς καλό μας!!

το κακο με τις 2 ομως εταιριες ειναι οτι δεν βγαζουν μαζι τα προιοντα τους για να μπορεσει ο κοσμος να επιλεγει τι τον συμφερει και να υπαρχει αυτος ο ανταγωνισμος.Αλλα παιζουν με τα χρηματα μας και τις πλατες μας.Να τωρα δλδ καποιος μπορει να σκεφτει θα παρω την 290χ αλλα εαν η πρασινη σε2-3 μηνες βγαλει κατι που την παταει με την ιδια τιμη τι θα κανω???Θα μεινεις χωρις καρτα πολυ καιρο τα παιχνιδια θα βγαινουν θα σε κανουν να παρεις μια για να παιξεις σαν ανθρωπος και μετα θα σου πασαρουν μια αλλη η οποια θα ειναι καλυτερη με τα ιδια χρηματα και θα νιωθεις μ@λ@κας.ΡΙΣΚΟ ΤΟ ΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΠΛΕΟΝ

Link to comment
Share on other sites

το κακο με τις 2 ομως εταιριες ειναι οτι δεν βγαζουν μαζι τα προιοντα τους για να μπορεσει ο κοσμος να επιλεγει τι τον συμφερει και να υπαρχει αυτος ο ανταγωνισμος.Αλλα παιζουν με τα χρηματα μας και τις πλατες μας.Να τωρα δλδ καποιος μπορει να σκεφτει θα παρω την 290χ αλλα εαν η πρασινη σε2-3 μηνες βγαλει κατι που την παταει με την ιδια τιμη τι θα κανω???Θα μεινεις χωρις καρτα πολυ καιρο τα παιχνιδια θα βγαινουν θα σε κανουν να παρεις μια για να παιξεις σαν ανθρωπος και μετα θα σου πασαρουν μια αλλη η οποια θα ειναι καλυτερη με τα ιδια χρηματα και θα νιωθεις μ@λ@κας.ΡΙΣΚΟ ΤΟ ΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΠΛΕΟΝ

ίσως να μην είναι τυχαίο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.