Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Η πράσινη δεν ήταν ποτέ τελειωμένη, ούτε θα είναι..Ακόμα και όταν έβγαλε την πατάτα GeForce FX ξεπούλαγε, έχει φήμη αντίστοιχη της Intel.Η AMD καλά θα κάνει να έχει καλό κέρδος από τις 290 γιατί έχει χρεοκοπήσει ήδη 2 φορές και δεν θα την γλιτώσει την τρίτη φορά οπότε ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά για να υπάρχει ο ανταγωνισμός..

Πάντως θα γίνουν ακόμα πιο σκούρα τα πράγματα για την πράσινη μόλις σκάσει το Mantle, ελπίζω να ρίξει τις τιμές ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ, ειδικά σε 770/780/Titan.

Ακουσέ με έχουν αλλάξει τα πράγματα, σε 3-4 χρονια δεν θα βρίσκεις γενικά add-on κάρτα, θα δουλεύουμε όλοι με APU ή πολλαπλά APU. Δηλαδή CPU και GPU θα είναι ένα κομμάτι σιλικόνη, και η nvidia δεν έχει χ86 licence.

Επίσης, για όσους λένε για θερμοκρασίες: Καλά δεν έχετε καταλάβει πως θα δουλεύει;

Η κάρτα είναι κολλημένη 95 βαθμούς και όσο αυξάνει το φορτίο αυξάνει η ταχύτητα του ανεμιστήρα.

έχεις δύο μεταβλητές θερμοκρασία και fan speed , σου κρατάει σταθερό τον πρώτο και παίζει με το δεύτερο.

Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Το να δίνεις 1000άρικο για GPU για μένα σε βάζει στην κατηγορία ανεγκέφαλων/κορόιδων..Από 'κει και πέρα, δικά σου είναι τα φράγκα, ό,τι θες τα κάνεις.Απλά προσωπικά αν είχα δώσει για την Τατιάνα 1000άρικο και τώρα έβλεπα την 290Χ να με περνάει με τα μισά λεφτά θα ντρεπόμουν να ποστάρω.

Μαλλον εχεις προβλημα στον τοπο και χρονο ετσι?Τοτε τα δωσα γιατι ηταν το μονο δυνατο προιον.Μετα απο κοντα ενα χρονο θυμηθηκε η ΑΤΙ να βγαλει καρτα σοβαρη.ΔΛΔ του χρονου που θα εχει βγει αλλη στην ιδια τιμη που εχει η 290χ ειτε πρασινη ειτε κοκκινη και θα εχει πι8ανον καλυτερες επιδοσεις θα ειναι κοροιδα οσοι παρουν 290χ.Δεν εχει λογικη αυτο που λες.Καλυτερα να μεινουμε με τις gpu των cpu για να μην πιανομαστε κοροιδα και να μην παρουμε ποτε καρτες γραφικων.Κριμα γιατι ειμαι κοροιδο ο extreme δεν εχει gpu

Link to comment
Share on other sites

Που κυμαίνονταν οι τιμές των High-End καρτών πριν κάποια χρονάκια ; Εγώ θυμάμαι μια 8800Ultra να έχει 7 κατοστάρικα αλλά πρόσφερε G80 Effect, εκτός του ότι ήταν τέρας σε επιδόσεις, πρόσθετε και πολλούς πόντους στην απεικόνιση.Και ήταν φουλ ενεργοποιημένο τσιπ, όχι όπως η Τατιάνα ή η ''κουτσή''(780) όπως την λέτε οι επίσης κουτσουρεμένοι Titan owners.Για τέτοια κάρτα άξιζαν τα λεφτά της, για την Τατιάνα όχι, εσύ από ότι βλέπω στην υπογραφή σου είσαι άτομο με κάμποσα φράγκα οπότε πολύ πιθανόν τα χιλιάρικα που έδωσες για να το φτιάξεις να μην σε νοιάζουν καν, άλλο θέμα αυτό όμως.

Η αισχοκέρδεια της nVidia έχει ξεφύγει πολύ τον τελευταίο καιρό και είναι καιρός να μαζευτεί.

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες ξεκολλάτε με τα οικονομικά του καθενός . δουλεμένα είναι δεν είναι κλεμμένα . άλλοι τα ξοδεύουνε στις τ@νες άλλοι στα αμάξια άλλοι στα pc . άλλοι παίρνουν nvidia άλλοι amd άλλοι apple άλλοι samsung παντού το ίδιο γίνεται .

Έγινε επεξεργασία από Antonis86
Link to comment
Share on other sites

Άλλη τεχνολογία τότε με το g80 άλλη τώρα...Η intel παραμονεύει πάνως στην γωνιά της και γίνεται απειλητική στον τομέα των γραφικών!!Απλά δεν θέλει να χωθεί ανάμεσα στην πράσινη και την κόκκινη γιατί δεν θέλει να τους κλείσει!!Και ίσως δεν θέλει να μπει στον χώρο των γραφικών για να αποφύγει κόστη από rma κλπ κλπ.Αλλιώς άνετα θα το είχε κάνει..επιμένω πως δεν την βγάλανε απερίσκεπτα να παίζει στους 95..Η κάρτα ίσως αντέχει και 140 βαθμούς..

Link to comment
Share on other sites

Που κυμαίνονταν οι τιμές των High-End καρτών πριν κάποια χρονάκια ; Εγώ θυμάμαι μια 8800Ultra να έχει 7 κατοστάρικα αλλά πρόσφερε G80 Effect, εκτός του ότι ήταν τέρας σε επιδόσεις, πρόσθετε και πολλούς πόντους στην απεικόνιση.Και ήταν φουλ ενεργοποιημένο τσιπ, όχι όπως η Τατιάνα ή η ''κουτσή''(780) όπως την λέτε οι επίσης κουτσουρεμένοι Titan owners.Για τέτοια κάρτα άξιζαν τα λεφτά της, για την Τατιάνα όχι, εσύ από ότι βλέπω στην υπογραφή σου είσαι άτομο με κάμποσα φράγκα οπότε πολύ πιθανόν τα χιλιάρικα που έδωσες για να το φτιάξεις να μην σε νοιάζουν καν, άλλο θέμα αυτό όμως.

Η αισχοκέρδεια της nVidia έχει ξεφύγει πολύ τον τελευταίο καιρό και είναι καιρός να μαζευτεί.

Nαι εχω τον μπαμπα και μου τα δινει τα φραγκα.Δουλευω σαν τον σκυλο φιλαρακι μου 14ωρα και βαλε για να εχω τιτανες και οτι αλλο θελω.Αλλα αν διαβαζες κανα ποστ παρπανω ημουν απο τους πρωτους πυ ειπα οτι ειναι κοροιδια το 1000ρικο για καρτα οταν η πρασινη μου βγαλε καρτα με τις ιδιες επιδοσεις με 700 ευρω.Τωρα μου μιλας για παρελθον και λογικη δεν εχει.Γιατι ξαναλεω του χρονου να ξαναποσταρεις για κοροιδια και οσους απο μας παρουμε 290χ και η ΑΤΙ βγαλει νεα σειρα η η NVIDIA με καλυτερες επιδοσεις με ιδια τιμη.Συγνωμη αλλα δεν πιανει τοπο το σκεπτικο σου καλυτερα να μην ξανα αγορασει κανεις τπτ

Link to comment
Share on other sites

Η 290Χ είναι μια καλή απάντηση της AMD στην nVidia, ειδικά με την τιμή που ανακοινώθηκε αλλά αυτό δεν την κάνει υπερκάρτα.Έχει τα μειονεκτήματά της(Θεμοκρασία - Θόρυβος) και δεν με ψήνει καθόλου στο να αλλάξω την τωρινή μου κάρτα.Τέλος της άλλης χρονιάς - αρχές της μεθεπόμενης θα παρουσιαστούν τα καλά κουφέτα(20nm).Μέχρι τότε ας ελπίσουμε να δούμε drivers της προκοπής και από τις 2 εταιρείες.

Nαι εχω τον μπαμπα και μου τα δινει τα φραγκα.Δουλευω σαν τον σκυλο φιλαρακι μου 14ωρα και βαλε για να εχω τιτανες και οτι αλλο θελω.Αλλα αν διαβαζες κανα ποστ παρπανω ημουν απο τους πρωτους πυ ειπα οτι ειναι κοροιδια το 1000ρικο για καρτα οταν η πρασινη μου βγαλε καρτα με τις ιδιες επιδοσεις με 700 ευρω.Τωρα μου μιλας για παρελθον και λογικη δεν εχει.Γιατι ξαναλεω του χρονου να ξαναποσταρεις για κοροιδια και οσους απο μας παρουμε 290χ και η ΑΤΙ βγαλει νεα σειρα η η NVIDIA με καλυτερες επιδοσεις με ιδια τιμη.Συγνωμη αλλα δεν πιανει τοπο το σκεπτικο σου καλυτερα να μην ξανα αγορασει κανεις τπτ

Ναι, άλλο να σου παρουσιάσει μετά από 6μήνες - 1χρόνο κάτι καλύτερο στην ΙΔΙΑ τιμή και άλλο κάτι καλύτερο στην ΜΙΣΗ τιμή.Έχει διαφορά, τι λες ;

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νέα για τους φίλους τις AMD απ' ότι βλέπω.

Δυνατή η κάρτα και καλή τιμή αναλογικά με την Nvidia.

Δυο παρατηρήσεις απλές θα κάνω.

1) Θα πρέπει να είναι πολύ ευχαριστημένοι και οι φίλοι της Nvidia παράλληλα. Οι τιμές της Nvidia θα πέσουν φυσικά αναλογικά άμεσα μέσα στον Νοέμβρη (με την κυκλοφορία της GTX 780Ti) για να είναι competative. Και να είστε σίγουροι ότι θα το κάνουν και έχουν το περιθώριο μιας και έβαζαν ότι τιμή ήθελαν χωρίς τον ανταγωνισμό από την AMD για μερικούς μήνες.

2) Καλό θα ήταν να μην αγοράσει κάποιος τώρα τα μπουρούκια της reference 290Χ λόγω του ήχου και των υψηλών θερμοκρασιών. Λίγο υπομονή μέχρι το τέλος Νοεμβρίου να γίνουν διαθέσιμες οι custom λύσεις ώστε να μην έχουν αυτά τα μειονεκτήματα.

Οι όλοι οι καταναλωτές είναι αυτοί που κέρδισαν σήμερα. Μειώσεις τιμών και αύξηση του ανταγωνισμού

Link to comment
Share on other sites

Ναι, άλλο να σου παρουσιάσει μετά από 6μήνες - 1χρόνο κάτι καλύτερο στην ΙΔΙΑ τιμή και άλλο κάτι καλύτερο στην ΜΙΣΗ τιμή.Έχει διαφορά, τι λες ;

Μα μου μιλας περι κοροιδιας που πηραμε τιτανες και 780 πριν 1 χρονο κοντα οταν η nvidia to ειχε μονοπωλειο εγω φταιω σε αυτο η η ΑΤΙ που εκατσε με σταυρωμενα χερια και φτασανε τις τιμες τους στα υψη.Που να ξερω εγω οτι η ατι μετα απο ενα χρονο θα θυμηθει να χτυπησει την ΤΙΤΑΝ με μια καρτα με μιση τιμη και πανω κατω ιδια αποδοση.Αν το ξερα θα περιμενα να παρω ΑΤΙ.Δεν ειμαι ομωσ μεντιουμ να ξερω

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο ήταν, δεν μπορείς να είσαι στην κορυφή για πάντα..Και πολύ κράτησε η Τατιάνα.Αυτό που πρέπει να κάνουν τώρα και οι 2 είναι να βγάζουν σωστούς οδηγούς για όλες τις κάρτες και να μην συνεχίσει τα παπατζιλίκια η nVidia για παράδειγμα με τις Thermi κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Μα μου μιλας περι κοροιδιας που πηραμε τιτανες και 780 πριν 1 χρονο κοντα οταν η nvidia to ειχε μονοπωλειο εγω φταιω σε αυτο η η ΑΤΙ που εκατσε με σταυρωμενα χερια και φτασανε τις τιμες τους στα υψη.Που να ξερω εγω οτι η ατι μετα απο ενα χρονο θα θυμηθει να χτυπησει την ΤΙΤΑΝ με μια καρτα με μιση τιμη και πανω κατω ιδια αποδοση.Αν το ξερα θα περιμενα να παρω ΑΤΙ.Δεν ειμαι ομωσ μεντιουμ να ξερω

Οτι να ναι αρχηγε.

Κατηγορεις δλδ την ατι οτι επειδη δεν εβγαλε καλη καρτα πριν ενα χρονο αναγκαστηκες εσυ να δωσεις 1Κ για καρτα της nvidia?logic.Ελεος δλδ.

Αν πηγαινε δλδ την τιμη στο 1,5Κ παλι θα περνες?Στα 2Κ?

Ας εδινες λιγοτερα λεφτα.Κανεις δεν σας φταιει.

Απλα μερικοι ειστε κομπλεξαρες και θελετε οτι καλυτερο κυκλοφορει σε οτι τιμη και αν κυκλοφορει.

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο ήταν, δεν μπορείς να είσαι στην κορυφή για πάντα..Και πολύ κράτησε η Τατιάνα.Αυτό που πρέπει να κάνουν τώρα και οι 2 είναι να βγάζουν σωστούς οδηγούς για όλες τις κάρτες και να μην συνεχίσει τα παπατζιλίκια η nVidia για παράδειγμα με τις Thermi κάρτες.

Τωρα μιλας σωστα και εσυ!Ας βγει να δουμε και την 290χ με σωστους οδηγους να φτιαξει και η πρασινη τους δικους της γιατι τελευταια δεν μας τα λεει καλα.Και απο κει και περα κρινουμε γιατι αν οντως τα νουμερα της 290χ ειναι αυτα που δειχνουν τοτε μιλαμε οτι η πρασινη θα θελησει να γινει πιο αντγωνιστικη στις τιμες της και ετσι θα μπορουμε να κρινουμετο λεγομενο vfm

Link to comment
Share on other sites

το βασικό είναι να πέσουν ξανά οι τιμές...λογικά θα γίνει και από την πλευρά της nvidia.

βασικό επίσης είναι να βγουν οι custom υλοποιήσεις για καλύτερα temps-oc

να βγούν και drivers της προκοπής ώστε να δώσουν ένα κάποιο boost...

φρονώ ότι η ΑΤΙ (και όχι η AMD) το χειρίζεται καλά το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι αρχηγε.

Κατηγορεις δλδ την ατι οτι επειδη δεν εβγαλε καλη καρτα πριν ενα χρονο αναγκαστηκες εσυ να δωσεις 1Κ για καρτα της nvidia?logic.Ελεος δλδ.

Αν πηγαινε δλδ την τιμη στο 1,5Κ παλι θα περνες?Στα 2Κ?

Ας εδινες λιγοτερα λεφτα.Κανεις δεν σας φταιει.

Απλα μερικοι ειστε κομπλεξαρες και θελετε οτι καλυτερο κυκλοφορει σε οτι τιμη και αν κυκλοφορει.

Ναι κατηγορω την ΑΤΙ γιατι δεν ειχε βγαλει μια καρτα να ριξει την τιμη η πρασινη.Μεχρι ενα χιλιαρικο με περνε για να δωσω να παρω καρτα.Ασχετα αν ηταν πρασινη κοκκινη.παραπανω δεν τα δινα για μια καρτα .Τωρα να ασχοληθω μαζι σου για το αν ειμαι κομπλεξικος μου εισαι απλα αδιαφορος το ποιος ειναι κομπλεξικος με αυτα που λεει και κρινει τον αλλον επειδη τα χωσε για pc ας το κρινουν οι υπολοιποι που διαβαζουν το thread και γενικα τα χωνουν για τα pc και οτι αλλο θελουν και τους ευχαριστει γιατι με τα λεγομενα σου ειμαστε ολοι κομπλεξικοι που τα χωνουμε στο αθλημα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νέα για τους φίλους τις AMD απ' ότι βλέπω.

Δυνατή η κάρτα και καλή τιμή αναλογικά με την Nvidia.

Δυο παρατηρήσεις απλές θα κάνω.

1) Θα πρέπει να είναι πολύ ευχαριστημένοι και οι φίλοι της Nvidia παράλληλα. Οι τιμές της Nvidia θα πέσουν φυσικά αναλογικά άμεσα μέσα στον Νοέμβρη (με την κυκλοφορία της GTX 780Ti) για να είναι competative. Και να είστε σίγουροι ότι θα το κάνουν και έχουν το περιθώριο μιας και έβαζαν ότι τιμή ήθελαν χωρίς τον ανταγωνισμό από την AMD για μερικούς μήνες.

2) Καλό θα ήταν να μην αγοράσει κάποιος τώρα τα μπουρούκια της reference 290Χ λόγω του ήχου και των υψηλών θερμοκρασιών. Λίγο υπομονή μέχρι το τέλος Νοεμβρίου να γίνουν διαθέσιμες οι custom λύσεις ώστε να μην έχουν αυτά τα μειονεκτήματα.

Οι όλοι οι καταναλωτές είναι αυτοί που κέρδισαν σήμερα. Μειώσεις τιμών και αύξηση του ανταγωνισμού

Aπο τις τελευταιες 6 σελιδες χαβαλετζιδικου fanboy σμου ο μονος που μιλησε ταπεινα και σωστα.Κανενας χωριανος να την εβαλε σε νερο στο XS ή το OCN παιζει ή ακομα.Καλη η 290x αλλα reference ψυκτα ειναι μονο για quiet mode.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.