Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Το να δίνεις 1000άρικο για GPU για μένα σε βάζει στην κατηγορία ανεγκέφαλων/κορόιδων..Από 'κει και πέρα, δικά σου είναι τα φράγκα, ό,τι θες τα κάνεις.Απλά προσωπικά αν είχα δώσει για την Τατιάνα 1000άρικο και τώρα έβλεπα την 290Χ να με περνάει με τα μισά λεφτά θα ντρεπόμουν να ποστάρω.

o [MENTION=163]Helly[/MENTION] γιατι κανει like?

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:Αυτο μου ηρθε αμεσως στο μυαλο.... Κανει λιγο θορυβο το cooler της.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=BvmKu-A09yw]f16 full afterburn - YouTube[/ame]

Έγινε επεξεργασία από kimon_ma
Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:Αυτο μου ηρθε αμεσως στο μυαλο.... Κανει λιγο θορυβο το cooler της.

Για αυτο λεμε με ενα μπλοκακι ειναι σουπερ για χειμωνα καλοκαιρι.Σου κανει τα κεφια και ειναι δροσερη.Απο βδομαδα που πι8ανον θα την εχω θα δω τι κανει σαν αρχη στον αερα:alien:

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

εντάξει μια κάρτα που βγάζει 50 db θόρυβο δεν τη θεωρώ ιδανική για games αλλά όχι να δώσω και 1000 ευρώ για μία Titan που είναι στο κάτω κάτω και πιο αργή.

Απλά η 290 θα είναι για άτομα με υδρόψυξη ή καλή after market ψύκτρα. Οπότε υπολογίστε το κόστος της κάρτας + 70 ευρώ το λιγότερο για μια καλή ψύκτρα όταν και όποτε βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για όσους νομίζουν πως μια κάρτα που χτυπάει 95+ βαθμούς θα κάνει το κουτί ζεστό είναι σχετικό και μια παλιά πχ nvidia gt8600 των 43!!! watt με passive cooling έπιανε 95c αλλά όλα ηταν οκ μέσα σε ένα κουτί με μέτριο airflow, τώρα τα 286W της 290x με τα 251W της TITAN δεν έχουν και τεράστια διαφορά, μάλλον τα ευρώ μετράνε παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχε βγαλει η NVidia την gtx480 σχεδον ολοι αυτοι που σημερα δεν τους ενοχλει ο θορυβος την κραζανε και ειχαν δικιο. Οτι και να λεμε ο θορυβος και οι θερμοκρασιες παιζουν ρολο στην επιλογη καρτας.

Τωρα η 290Χ εχει αποδοση που βοηθαει στον ανταγωνισμο που μονο καλο κανει αλλα overall θα προτιμουσα μια custοm gigabyte ή evga 780.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχε βγαλει η NVidia την gtx480 σχεδον ολοι αυτοι που σημερα δεν τους ενοχλει ο θορυβος την κραζανε και ειχαν δικιο. Οτι και να λεμε ο θορυβος και οι θερμοκρασιες παιζουν ρολο στην επιλογη καρτας.

Τωρα η 290Χ εχει αποδοση που βοηθαει στον ανταγωνισμο που μονο καλο κανει αλλα overall θα προτιμουσα μια custοm gigabyte ή evga 780.

Η 480 ηταν μια χαρά κάρτα :p σαν την FX5800 δεν έχει ! πάντως σε αυτό που λες έχεις δίκιο αλλά αν υπολογίσεις και τις custom 290 τις "απλές" όχι τις Χ που δεν θα κάνουν σαν αεροπλάνα μάλλον η amd θα ξεπουλήσει.

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση? Εχω την καρτα της υπογραφης με WindForce 3x. Ακομα και σε full load ειναι τελειως αθορυβη. Δεν μπορεις να ακουσεις κατι περα απο τον συνηθισμενο ηχο του συστηματος.

Πως γινεται οι καρτες τις AMD να κανουν σαν βουβουζελες?? Θυμαμαι τα ιδια νομιζω και με την 7970. Αυτο το πραμα ειναι απαραδεκτο, δεν μπορεις να κατσεις να παιζεις με τοσο σπαστικό θορυβο.

Ειναι δυναμον??

ναι στην ref 7970 δεν μπορούσες να αντέξεις τον θόρυβο που έβγαζε η κάρτα (την είχα και ξέρω). Αλλά στην DCUII που έχει φίλος δεν ακούγεται τίποτα. Γιαυτό δεν παίρνεις ref, απλό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ χαμηλή τιμή που μου επιτρέπει να αγοράσω μέχρι και ολόκληρο σετ υδρόψυξης για το σύστημά μου, παρά μια καλύτερη default ψύκτα ...:p

Τα πραγματα ειναι απλα, καλο ειναι η reference να ειναι οσο πιο φτηνη γινεται...

Αποκει και περα αν εχεις υδροψυξη, καλο για σενα....

Αν παλι δεν εχεις, τοτε προτιμας non-reference τυπου DCUII με 20-30 ευρω παραπανω, εκει το αξιζει, για παραπανω απο 30 ευρω εξτρα δε λεει καλυτερα να παρεις ενα accelero πχ

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα, καλο ειναι η reference να ειναι οσο πιο φτηνη γινεται...

Αποκει και περα αν εχεις υδροψυξη, καλο για σενα....

Αν παλι δεν εχεις, τοτε προτιμας non-reference τυπου DCUII με 20-30 ευρω παραπανω, εκει το αξιζει, για παραπανω απο 30 ευρω εξτρα δε λεει καλυτερα να παρεις ενα accelero πχ

kαι εγω αυτης της γνωμης ειμαι αλλα το acclero θα παιζει στα 100+ ευρω τωρα που ειναι και η καρτα καινουρεια και εχει ζητηση.Το καλυτερο ενα φουλ ΕΚ μπλοκακι και ενα 2πλο χοντρο ψυγειακι και εισαι υπερτουμπανο.Αν και πιστευω θα βγουν στην πορεια και ετοιμα σετακια υδροψυξης τυπου Η100 για τις καρτες αυτες.

Παντος με την τιμη που την εχει το πλαισιο στα 700ε .Αγοραζεις απ εξω και παιρνεις και το μπλοκακι κουμπωνεις πανω και παιζεις μπαλα μαζι και τα μεταφορικα :D

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Πουλελέ - δε παίζει non-reference 290x = δε θα παίζουν ούτε 290 non-x τουλάχιστον μέχρι το 2014.

Άμα είναι και αυτές πολύ ζεστές και θορυβώδεις, 280x για μένα.

E παρε απλη και κουμπωσε επανω αφτερμαρκετ κατασταση που κολλας?Οταν πουλησουν τα κομματια που εχουν ορισει τοτε θα βγουν οι καστομιες λογικα

Link to comment
Share on other sites

E παρε απλη και κουμπωσε επανω αφτερμαρκετ κατασταση που κολλας?Οταν πουλησουν τα κομματια που εχουν ορισει τοτε θα βγουν οι καστομιες λογικα

Για απλή (non-x) το σκέφτομαι, και δε με παίρνει να στάζω 70ρια μόνο σε ψύξεις. Άσε που δε πιστεύω να υπάρχει aftermarket συμβατή, το pcb είναι φρέσκο-φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

Για απλή (non-x) το σκέφτομαι, και δε με παίρνει να στάζω 70ρια μόνο σε ψύξεις. Άσε που δε πιστεύω να υπάρχει aftermarket συμβατή, το pcb είναι φρέσκο-φρέσκο.

Εφοσον η ''απλη'' εχει λιγοτερη καταναλωση αρα λιγοτερες θερμοκρασιες οποτε δεν νομιζω να εχουν θεμα οσοι παρουν τις 290 non x.Mεχρι να αρχησουν να σκανε μουρη οι καστομιες και δεν νομιζω να αργησουν οσο φρεσκο και να ειναι εχει ζητηση δλδ χρημα για τους κατασκευαστες αφτερμαρκετ ψυξης!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα πάντως ένα μπράβο ακόμα στην AMD.Πραγματικά έφτιαξε μια ψήκτρα τούρμπο όπως είχε υποσχεθεί!!!

Εντάξει το 100% δεν υποφέρεται κι ας φοράς και ακουστικά αλλά το normal mode μια χαρά είναι για gaming!!

Να κανω μια ερωτηση? Εχω την καρτα της υπογραφης με WindForce 3x. Ακομα και σε full load ειναι τελειως αθορυβη. Δεν μπορεις να ακουσεις κατι περα απο τον συνηθισμενο ηχο του συστηματος.

Πως γινεται οι καρτες τις AMD να κανουν σαν βουβουζελες?? Θυμαμαι τα ιδια νομιζω και με την 7970. Αυτο το πραμα ειναι απαραδεκτο, δεν μπορεις να κατσεις να παιζεις με τοσο σπαστικό θορυβο.

Ειναι δυναμον??

Δεν ξέρω αν παρατήρησες στα reviews αλλά η νέα R9 280X Windforce είναι απογοήτευση σε θόρυβο και θερμοκρασία...Δεν μπορώ να καταλάβω αν κατέβασαν ποιότητα για να χτυπήσουν σε τιμή γιατί είναι και από τις πιο φθηνές στην αγορά τώρα!Ή αν απλά είναι θέμα bios..

Κουτί για 290X!!!http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/Midi%20Tower%7CAerocool%20Strike-X%20AIR%20(%20EN56830%20)/Category/NewProd

Έγινε επεξεργασία από Aris137
Link to comment
Share on other sites

Δυνατη η 290Χ και σε πολυ καλη τιμη, αλλα ρε παιδια ποσοι θα' θελαν 95 βαθμους μεσα στο pc τους μετα απο πχ πολυωρο gaming? Καλα τωρα που ερχεται χειμωνας, το καλοκαιρι τι θα γινει?

Δεν ξερω εαν εχει αναφερθει το παρακατω βιντεο σε προηγουμενο post, το βρισκω αρκετα ενδιαφερον:

Και το review της καρτας:

πολύ ωραίο video σαν σκέψεις και προβληματισμούς...

μου φαίνετε ότι τα έδωσε όλα η AMD για την απόδοση...τόσο που ξέχασε όλα τα άλλα..

μακάρι η επόμενη να είναι του στιλ GTX 480 -> GTX 580 λίγο καλύτερη απόδοση αλλά εξαφάνισε όλα τα προβλήματα της προηγούμενης.

Έγινε επεξεργασία από zantetheo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.