Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Mεγειες Μαριε καλοδουλευτη.Στα ποσα θα την εχει ψυχολογικα για καθε μερα?Η δε κανεις overclock γιατι βαριεσαι δε χρειαζεται..Απ οτι θυμαμαι εισαι και με μια 1080p οθονη ετσι δε ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα θελει προσοχη διπλα απο κατι πυκνωτες μην ακουμπανε τα ψυκτρακια στο μεταλλο που εχει στο πλαι εκει. Εβαλα απλα τις ταινιες μονωσης που ειχε και εμφανως αφου η καρτα δουλευει δεν κανει βραχυκυκλωμα αρα ειμαι οκ. Το μονο που δεν ειναι πολυ ωραιο ειναι οτι προεξεχει 3 ποντους απο το τελος της καρτας η ψυκτρα και οτι επειδη δεν κρατιεται απο ολο το μηκος της καρτας αλλα μονο απο τον πυρηνα κανει ενα ελαχιστο χαμογελο προς τα κατω η καρτα προς το τελος της. Σκεφτομαι να την δεσω με κανενα tie wrap απο το βυσμα το 24πινο για να μην μεινει καιρο ετσι και παρει σασι :p

Α ξεχασα και η μια μνημη που εχει αναμεσα στον πυρηνα και την pcix ειναι σε λιγο ηλιθιο σημειο και δεν μπορεσα να βαλω το τετραγωνο ψυκτρακι αλλα ενα μισο γιατι εβρισκε στο πλαισιο της ψυκτρας...

Επειδη ετσι κατεστρεψα μια 4850 (ειχα καιρο την mushasi πανω χωρις στήριγμα και τελικα τον ηπιε η καρτα) στηριξε την οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

1-2 ωρες την εβαλα παιδες. Απο αυριο περισσοτερα συμπερασματα. Thanx Δημητρη. Ναι 1200 ειμαι αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα για καθημερινα. Κανενα 1050-1100 πυρηνα με βλεπω χοντρικα το πολυ. Μνημη αλλωστε δεν παιζει και πολυ ρολο σε games που με ενδιαφερουν εμενα. Αρα εκει γυρω στα 5400-5500 μαλλον? Θα τεσταρω αυριο και βλεπουμε

Επειδη ετσι κατεστρεψα μια 4850 (ειχα καιρο την mushasi πανω χωρις στήριγμα και τελικα τον ηπιε η καρτα) στηριξε την οπωσδήποτε.

Εχεις καποια συγκεκριμενη προταση η να παω οπως ειπα σε tie wraps?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

1-2 ωρες την εβαλα παιδες. Απο αυριο περισσοτερα συμπερασματα. Thanx Δημητρη. Ναι 1080 ειμαι αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα για καθημερινα. Κανενα 1050-1100 πυρηνα με βλεπω χοντρικα το πολυ. Μνημη αλλωστε δεν παιζει και πολυ ρολο σε games που με ενδιαφερουν εμενα. Αρα εκει γυρω στα 5400-5500 μαλλον? Θα τεσταρω αυριο και βλεπουμε

Εχεις καποια συγκεκριμενη προταση η να παω οπως ειπα σε tie wraps?

p2rh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα σαν το σημα της audi ειναι :p

Κατι τετοιο σκεφτομουν αλλα οχι με τοσους πολλους κρικους :)

Βλεπεις το βυσμα τροφοδοσιας της μητρικης? Απο εκει ελεγα να στηριξω την καρτα ειναι κοντα...

ΥΓ Το εκανα ηδη. Πολυ καλυτερα φαινεται τωρα. Η καρτα δεν λυγιζει. Η ψυκτρα λιγο να εχει το τελος της την κατιουσα παρει ισως... Θα δω μηπως κανω και 2η πατεντα με το μολυβι η κατι αντιστοιχο...

Δεν υπηρχαν κατι στηριγματα vga θυμαμαι εδιναν οι HIS καποτε μεσα στις συσκευασιες. Αυτα δεν υπαρχουν σκετα να τα βρουμε μονα τους?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Mάριε καποια φωτο της κάρτας και benches δώσε...

εγώ για την στήριξη της κάρτας χρησιμοποιώ την πατέντα του ρολού χαρτιού κουζίνας (της τουαλέτας δεν φθάνει την 1η PCI :p) κομμένο στο κατάλληλο μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ Θεος :p Φωτος θα εχετε σημερα. Benches τι να τρεξω αφου ουτε 3dmark κτλ εχω keys κτλ. Ειναι κανενα free? Επαναλαμβανω δεν με πολυενδιαφερουν τα benches αλλα να εχω καλη αποδοση ingame. Απλα για να δουμε νουμερα μια φορα ομως δεν εχω προβλημα να τρεξω ενα. Πειτε μου εσεις τι...Απο games στο pc εχω cod ghosts, diablo 3 , bf4, grid2 , assassins creed 4. Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Τρεξε το Benchmark του Grid 2 max Ολα με MSAA x4. Παντως και εγω που ειμαι με την Accelero (ημουν γιατι την εστειλα για αντικατασταση) ηταν τελειως αθορυβη ακομα και στο 100% ενα απλο φυσημα αερα ακουγες μονο τοτε :p Να σε ρωτησω το Auto fan σου δουλευει κανονικα? Γιατι εμενα σε gaming δεν ανεβαζε στροφες και καθοταν στο 20%,χειροκινητα εβαζα 50/60% καθε φορα...

Έγινε επεξεργασία από Prospector
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] η καρτουλα οπως την έβγαλες απο το κουτί με μανισιο ανεμιστήρα και ρολόγια οταν παίζεις ενα παιχνιδάκι, έχει υποφερτό θόρυβο ή είναι εξαιρετικά δυνατός (ή αν θέλεις ενοχλητικός)

Αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά την αγορά αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως το νεο bios μπανει μονο σε Χ? Επισης εγω σε κατι πειραματα ειδα οτι οι μνημες δεν πανε μια: 5400 παιζουν αν παω 5460 ας πουμε αρχιζει γραμμες στα games κτλ...Αρα την αφησα 5400. Θα παιξω με gpu λιγο να δω τι γινεται εκει...Οσον αφορα το bench του grid που μου γραφετε απο που το τρεχω? (ασχετος)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] η καρτουλα οπως την έβγαλες απο το κουτί με μανισιο ανεμιστήρα και ρολόγια οταν παίζεις ενα παιχνιδάκι, έχει υποφερτό θόρυβο ή είναι εξαιρετικά δυνατός (ή αν θέλεις ενοχλητικός)

Αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά την αγορά αυτής.

Out of the box η καρτουλα παιζει στο 50% το fan αποδεκτο απο μενα.

Προφανως το νεο bios μπανει μονο σε Χ? Επισης εγω σε κατι πειραματα ειδα οτι οι μνημες δεν πανε μια: 5400 παιζουν αν παω 5460 ας πουμε αρχιζει γραμμες στα games κτλ...Αρα την αφησα 5400. Θα παιξω με gpu λιγο να δω τι γινεται εκει...Οσον αφορα το bench του grid που μου γραφετε απο που το τρεχω? (ασχετος)

Δεν ειναι μονο για την Χ.

Μολις το περασα ...

fhe4.jpg

9by4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μονο το τελευταιο ψηφιο διαφορα ειναι στο bios version? Προφανως εσυ περασες νεο bios για την απλη. Αν ειχες βαλει της Χ δεν θα επρεπε το def clock να ειναι 1000?Εμενα προφανως η καρτα δεν λεει και τιποτα παντως (οχι οτι με πειραζει αλλωστε ολες τις προηγουμενες δεν τις κλοκαρα καν) 1050 gpu και 5400 μνημη φαινεται να ειναι σταθερο. 1100 το πηγα και κολλησε το bf4... Αρα για εκει ειμαστε... Θερμοκρασιες καλυτερες απο χτες. 50-55 πιανω και 60-65 vrm1 και 55 το 2... Μια χαρα

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Μονο το τελευταιο ψηφιο διαφορα ειναι στο bios version? Προφανως εσυ περασες νεο bios για την απλη. Αν ειχες βαλει της Χ δεν θα επρεπε το def clock να ειναι 1000?

Ναι μονο τελευταιο ψηφιο.

Την απλη εχω και το εκανε το gpu tweak αυτοματα.

Δεν εχω παιξει ακομα με το νεο.

Μαλλον τις ειχα αδικησει τις μνημουλες της ... :D

kdo0.jpg

rpdr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.