Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Ποιο καλωδιο να παρω για να την τροφοδοτησω ?

AKASA AK-CB052 PCIE TO PCIE2.0 ADAPTER -

ή αυτο Msystems.gr - Προϊόντα - Delock Power Cable for PCI Express Card 8pin - 15cm

Το τροφοδοτικο βγαζει 6πιν και νομιζω η 12V ειναι (κατ επιλογη single rail οποτε ακομα και με το 2ο δεν εχω θεμα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω έχω αυτό το πρόβλημα.

Άμα τα 2x6pin κάθονται στο ίδιο rail μπορεί να έχεις πρόβλημα με το 6pin to 8pin, 20A δε πιστεύω να φτάνουν για τη 290.

Στο σύστημα με το παλιό PSU (750/2x6pin) τα έκανα μπάχαλο με τους αντάπτορες αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ πιο "ασφαλές":

2x6pin σε 8pin και 2x molex σε 6pin και δουλεύει άψογα. Βέβαια όπως είπα, μπάχαλο τα καλώδια...

Δε ξέρω κατά πόσο θα ήθελα να φορτώσω πιθανά 150W σε 2x molex.

edit:

Άμα παίζουν τα 2 pcie σε ξεχωριστά rails δε πιστεύω να έχεις πρόβλημα με το 6>8πιν

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Fail τελικα το τροφοδοτικό ειχε αποσπωμενο καλώδιο και το εβαλα

για να δουμε τωρα τι ψαρια πιανει

...Τουμπανο!

Εβαλα world of tanks, bf3 πριν ειχα stuttering (ατι 6770) Κλπ τωρα νερακι πολυ Smooth. (παλιους Drivers 13. κατι μαλλον)

Στο WoT ειχα πολυ σπαστικο coil whine και ακουγοταν σα γδαρσυμο αλλα τι να κανουμε

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχουν ακουστει τοσα και τοσα το σωστο θα ηταν να μην προβεις τωρα στην αγορα της. Κοιτα καμια gtx770 ή κανε την υπερβαση και πηγαινε σε R9 290 (non X).

Τωρα τι καρτα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειμαι στη φασή αγοράς μιας 280x asus or gigabyte αλλά διαβάζω ολα αυτά με τα artifacts και δεν ξέρω αν ειναι σωστό να προβώ τώρα στην αγορά της.

Υπομονή και διακοπές,

και από οκτώβριο όλο και κάτι καλό θα γίνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχουν ακουστει τοσα και τοσα το σωστο θα ηταν να μην προβεις τωρα στην αγορα της. Κοιτα καμια gtx770 ή κανε την υπερβαση και πηγαινε σε R9 290 (non X).

Τωρα τι καρτα εχεις?

6870

Και προσωπικά δε θέλω κάτι καλύτερο.280 ειναι ταμαμ.

Υπομονή και διακοπές,

και από οκτώβριο όλο και κάτι καλό θα γίνει ;)

Μα τώρα θα πάρω το δώρο καλοκαιριού-διακοπών, μετά δεν ξέρω αν θα υπαρξει ευκαιρία.:mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Μα τώρα θα πάρω το δώρο καλοκαιριού-διακοπών, μετά δεν ξέρω αν θα υπαρξει ευκαιρία.:mobile1:

Φέρτα μου εμένα να στα κρατήσω :p

Σοβαρά τώρα, πέρα από όσα διαβάζουμε για την 280Χ, ο χειμώνας από πλευρά releases φαίνεται απαιτητικός

(witcher 3, gta v, doom και κάποια άλλα πιο ελαφριά)

και νομίζω οτί με το να κρατήσεις τα χρήματά σου και να επενδύσεις το φθινόπωρο σε μιας επόμενης γενιάς κάρτα,

που θα τα πηγαίνει καλύτερα σε αυτούς τους "βαριούς" τίτλους, είναι κάτι που δε θα το μετανιώσεις σε βάθος χρόνου.

Τώρα αν οι επόμενες nV είναι φόλα ή πανάκριβες -που δε νομίζω- πάντα μπορείς να πας σε μια R9 290,

την οποία θα βρίσκεις και κάμποσο χαμηλότερα από τη σημερινή τιμή της.

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να θέλω να "σπρώξω" κομμάτι κάποιού γνωστού/φίλου... 1000 φορές να έπαιρνα μια 7970ghz ή μια lightning(!!!).. έχουν πέσει οι τιμές τους κι είναι κ λίγο πιο δυνατές από τις απλές 280x. Υπέροχες κάρτες που αντέχουν ακόμα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά βρήκα κι εγώ τελικά μια sapphire 290 reference με την ACXIΙΙ πάνω από ebay Γερμανίας..ο τύπος έχει κάνει κάνει δουλειά!!Δεν έχει τα κλασσικά ψηκτράκια αλλά από zalman .Θα μετρήσω την θερμοκρασία στα vrms το ΣΚ να δούμε αν χρειάζεται επιπλέον φουρφούρι.Δεν ξέρω αν παρατηρήσατε τι άλλο κάνουν..κόβουν την reference ψήκτρα και το πίσω κομμάτι το αφήνουν στο vrm και κουμπώνουν από πάνω την ACX και οι μέγιστες θερμοκρασίες παίζουν κοντά στους 65!

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να θέλω να "σπρώξω" κομμάτι κάποιού γνωστού/φίλου... 1000 φορές να έπαιρνα μια 7970ghz ή μια lightning(!!!).. έχουν πέσει οι τιμές τους κι είναι κ λίγο πιο δυνατές από τις απλές 280x. Υπέροχες κάρτες που αντέχουν ακόμα!!!

ναι φιλε και εγώ αυτό λέω σε κάτι γνωστούς, μου εάν δεν έδινα την άσους 7970 1090hz clock αλλα 2 χρονάκια άνετα τα είχε :) τρομερή κάρτα η 7970 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.