Jump to content



Πτώση τιμής για την 7990 !!!


adpanos

Recommended Posts

Αν ένα mobo μου κλοκάρει τον CPU έχοντας καλό VRM ναι θα το πάρω γιατί είναι καλό ! Αν είναι και φτηνό ακόμα καλύτερα.

Αλλος τομέας η πληρότητα και άλλος το κλοκάρισμα./

Οποιος θα παρει καλο cpu,ssd,klp klp, και καρτα νταουλι, λες να μην τα κανει OC ολα..:pleasantry:΄

Ακομα και o [MENTION=28627]kyr[/MENTION] εκανε....:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply
Οχι θα σου πω αντε καλοριζικη η 7990!

Αν θες στειλε pm με τιμη για την 780 σου, αναλαμβανω να την φορτωθω εγω:p

Πανο δεν εχω κανενα προβλημα να στην δωσω.

Εξαλλου και την γρια 7970 διπλα μου την εχω κρατημενη για φιλο.

Αν μου στειλεις pm με σωστη τιμη ισως με ριξεις και στην δωσω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION] και [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

Είναι όντως πιθανό αυτός που θα σκάσει τα 700 γιούρια για κάρτα να μην έχει σωστό mobo Οκ ως εδώ. Aς σκάσει άλλα 130 να πάρει ένα σωστό mobo. Σας έλυσα το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Πανο δεν εχω κανενα προβλημα να στην δωσω.

Εξαλλου και την γρια 7970 διπλα μου την εχω κρατημενη για φιλο.

Αν μου στειλεις pm με σωστη τιμη ισως με ριξεις και στην δωσω.

Πες οτι θες να την δωσεις γιατι σε περναει ο [MENTION=478]sebastian[/MENTION]:tongue:

και θες να παρεις το κτηνος 7990 να τον περασεις....:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αφηστε τον zpaf στον πονο του

οτι και να κανει ολο καρπαζιες τρωει.Mε την βουβουζελα ετρωγε καρπαζιες απο ολους εμας(680).Πηρε την 780 να ρεφαρει ο ανθρωπος, τον καρπαζωνει ο [MENTION=478]sebastian[/MENTION] :hehe:

Τωρα σκεφτεται να παρει την 2κουλη η θα τον βρει κανενα αλλο κακο.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω ενα BRV στην AMD που εδω και 2 χρονια περιπου πουλαει το ιδιο προϊον ΣΑΝ ΝΕΟ...

πχ 7970, μετα 7970ghz,μετα 7970/7970ghz με σουπερ οδηγους, και τωρα μια εντελος NEW 7990...(einai GHZ αυτην η θα την βγαλει πιο μετα..:p)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω ενα BRV στην AMD που εδω και 2 χρονια περιπου πουλαει το ιδιο προϊον ΣΑΝ ΝΕΟ...

πχ 7970, μετα 7970ghz,μετα 7970/7970ghz με σουπερ οδηγους, και τωρα μια εντελος NEW 7990...(einai GHZ αυτην η θα την βγαλει πιο μετα..:p)

γι αυτο εχει αυτα τα χαλια

nv06_zpsdf1b94c6-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο εχει αυτα τα χαλια

nv06_zpsdf1b94c6-2.jpg

Αυτο ελλειπε να ειχε και ανοδο....:p

ειπα οτι πουλαει οχι οτι αγοραζε κανενας...ΟΛΟΙ μιλουσαν για GHZ edition με τα bios...

ποιος τρελλλος θα εδινε λ7 να παρει την ιδια καρτα...:wall:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ελλειπε να ειχε και ανοδο....:p

ειπα οτι πουλαει οχι οτι αγοραζε κανενας...ΟΛΟΙ μιλουσαν για GHZ edition με τα bios...

ποιος τρελλλος θα εδινε λ7 να παρει την ιδια καρτα...:wall:

Γιατί είναι τόσοι πολλοί αυτοί που αλλάζουν κάρτα μέσα σε ένα έτος ?:whistle2: Πέρα από SEB και ZPAF μιλάμε ...

Η 9970 πάντως ανακοινώνεται κάπου στα μέσα Σεπτεμβρίου και μετά από 2 εβδομάδες θα είναι στα καταστήματα.

Λογικά δεν πρέπει να κινηθεί πάνω από την τιμή της 7990 , ενώ ταυτόχρονα η AMD θα έχει και μονοπύρηνη και διπύρηνα στα ίδια και πάνω από τις προτάσεις της Nvidia.

Το θέμα είναι όμως αλλού !

1) Η αγορά των εξωτερικών καρτών μειώνεται διαρκώς ! Τα ποσοστά λένε ποιος είναι μπροστά εδώ αλλά δεν δείχνουν καθαρές πωλήσεις.

2) Σε σύνολο GPU/IGP που δείχνει και το συνολικό κέρδος η AMD παραμένει μπροστά με το κομμάτι των IGP να αυξάνεται διαρκώς !

Πρέπει όλοι μας να καταλάβουμε πως οι εταιρίες έχουν βάλει πλώρη για άλλες αγορές , αρχίζοντας να αδιαφορούν ή να κωλυσιεργούν για τις descrete GPU /.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]

Mπορώ να έχω amd κάρτα με ίδιες επιδόσεις της ανταγωνιστικής nvidia με 100 ευρώ λιγότερα; Αν ναι, να χαρώ εγώ. Αν είναι να έχει την ίδια τιμή, δεν βρίσκω το νόημα. Ίδια τιμή, ίδιες επιδόσεις, nvidia παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]

Mπορώ να έχω amd κάρτα με ίδιες επιδόσεις της ανταγωνιστικής nvidia με 100 ευρώ λιγότερα; Αν ναι, να χαρώ εγώ. Αν είναι να έχει την ίδια τιμή, δεν βρίσκω το νόημα. Ίδια τιμή, ίδιες επιδόσεις, nvidia παίρνεις.

Κοίταξε αν έχουμε την 7990 στα 600-630€ (απ`ότι φαίνεται εκεί θα κάτσει στο τέλος) η οποία είναι ταχύτερη αλλά διπύρηνη (με ότι συνεπάγεται) από τις Nvidia , θεωρώ πως η 9970 με επιδόσεις σχετικά ίδιες με τις Nvidia προτάσεις θα είναι φτηνότερη απ` όλες (7990, 780, TITAN) όπως πάντα ήταν οι επόμενης γενιάς μονοπύρηνες από τις διπύρηνες προηγούμενης !

Συμπερασματικά πιστεύω πως θα έχουν διαφορά στην τιμή αν βέβαια η Nvidia δεν προβεί σε μεγάλες αλλαγές τιμών./

Δεν ξέρω αν παίρνεις Nvidia στις ίδιες τιμές. Οταν και αν είναι στην ίδια τιμή με ίδιες επιδόσεις ζυγίζεις τι σου πάει καλύτερα . Πχ. CUDA VS OPEN CL , PhysX vs παιχνιδάκια δώρο κ.λ.π. Εκεί παίζει πολύ τι κάνει ο κάθε ένας .

Πχ. σε ένα πιτσιρίκι που ο πατέρας του του παίρνει δώρο το πρώτο super pc , οι τίτλοι που έρχονται με τις κάρτες θα τον στείλουν στην AMD ..... Που να περιμένει ο πιτσιρικάς την νονά να φέρει 1 παιχνίδι δώρο ... για να παίξει ...:tomato: Παίρνει κανένα BF4 πακέτο με 9970 και λέει και ευχαριστώ...

Ενας που θέλει cuda θα πάει Nvidia καρφί.

Η πίτα για μια ακόμα φορά θα μοιραστεί ανάμεσα στις δυο εταιρίες , θα είναι όλοι ευχαριστημένοι και το μόνο που θα μένει είναι να την λένε οι μεν στους δε για το Α bencheάκι και την B+2 κατανάλωση ...

Απλά για να μην βαριόμαστε ...

Link to comment
Share on other sites

Η πίτα για μια ακόμα φορά θα μοιραστεί ανάμεσα στις δυο εταιρίες , θα είναι όλοι ευχαριστημένοι και το μόνο που θα μένει είναι να την λένε οι μεν στους δε για το Α bencheάκι και την B+2 κατανάλωση ...

Απλά για να μην βαριόμαστε ...

To 70% vs 30% δεν το λες ακριβώς ότι η πίτα μοιράζεται ανάμεσα στις δύο εταιρίες. Αν βάλουμε και την intel μέσα

με τα γραφικά στα laptop μειώνεται κι άλλο το μερίδιο. Όταν είσαι underdog πρέπει να δίνεις κίνητρα.

Η amd με τη σειρά 7 έκανε καλή δουλειά και στις επιδόσεις και στην τιμή. Προσωπικά ξεχώρισα την 7770 και την 7950.

Για τη σύγκριση που κάνεις τα bundle ή όχι bundle και το opencl vs cuda είναι το ελάχιστο.

Ξεχνάς adaptive vsync, sli > cf, drivers, 3d, multimonitor κτλ.

Γενικά το cuda vs opencl στις παιχνιδοκάρτες αφορά τους χομπίστες για να μη νιώθουν τύψεις ότι δεν αξιοποιούν το hardware που

ακριβοπλήρωσαν. Εσένα και μένα δλδ. O επαγγελματίας του τομέα θα πάρει quadro, tesla, fire pro με dual xeon.

Link to comment
Share on other sites

To 70% vs 30% δεν το λες ακριβώς ότι η πίτα μοιράζεται ανάμεσα στις δύο εταιρίες. Αν βάλουμε και την intel μέσα

με τα γραφικά στα laptop μειώνεται κι άλλο το μερίδιο. Όταν είσαι underdog πρέπει να δίνεις κίνητρα.

Η amd με τη σειρά 7 έκανε καλή δουλειά και στις επιδόσεις και στην τιμή. Προσωπικά ξεχώρισα την 7770 και την 7950.

Για τη σύγκριση που κάνεις τα bundle ή όχι bundle και το opencl vs cuda είναι το ελάχιστο.

Ξεχνάς adaptive vsync, sli > cf, drivers, 3d, multimonitor κτλ.

Γενικά το cuda vs opencl στις παιχνιδοκάρτες αφορά τους χομπίστες για να μη νιώθουν τύψεις ότι δεν αξιοποιούν το hardware που

ακριβοπλήρωσαν. Εσένα και μένα δλδ. O επαγγελματίας του τομέα θα πάρει quadro, tesla, fire pro με dual xeon.

Πιστεύεις δηλαδή πως θα μείνει το 70-30 με τις ανανεώσεις τιμών και το νέο hardware που περιμένουμε? Δεν νομίζω . Εγώ έγραψα με το "θα" βασιζόμενος στις παραπάνω αλλαγές.

Στο γενικό σύνολο είναι 20% AMD, 17% Nvidia το υπόλοιπο κλασικά η Intel με τα I3/I5/I7

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα λογια ειναι φτωχεια! To 84,4 fps ειναι εδω και περιμενει....ολους τους επιδοξους κουτσους ([MENTION=2962]zpaf[/MENTION]) και μη! :hehe:

Αν μου ζητηθει και σε αλλο μετροπρογραμμα!

Απο την αρχη θα επρεπε η 7990 να ειχε 699 ευρω... Απλα τωρα αποφασισε να την δωσει οσο αξιζε!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον η μειωση της τιμης της 7990 στα ~600€.

Το μονο που με προβληματιζει ειναι η καταναλωση ρευματος. ~130W πανω απο την τατιανα.

Radeon HD 7990 review - Hardware setup | Power consumption

Οχι πως παιζει καποιο ρολο αλλα σιγουρα θα μ'ενοχλησει οταν θα δω μια 9970 να τρεχει το ιδιο με τα μισα watt.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον η μειωση της τιμης της 7990 στα ~600€.

Το μονο που με προβληματιζει ειναι η καταναλωση ρευματος. ~130W πανω απο την τατιανα.

Radeon HD 7990 review - Hardware setup | Power consumption

Οχι πως παιζει καποιο ρολο αλλα σιγουρα θα μ'ενοχλησει οταν θα δω μια 9970 να τρεχει το ιδιο με τα μισα watt.

Τωρα αν σου ελεγα οτι και ο 'μαυρος' ο Ορεστης με το μαιμουδοbios τοσα καιει τι θα μου ελεγες ;

qrc4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.