Jump to content



το pc δεν ανοιγει μετα απο χρηση driversweeper για uninstall των drivers της nvidia


johnymag

Recommended Posts

πηγα σε pc φιλου να του βαλω μια καινουρια καρτα γραφικων ati που πηρε και υπηρχαν εγκατεστημενοι οι drivers τις ηδη υπαρχουσας nvidia onboard καρτας γραφικων.τους κανω απεγκατασταση μεσω της προσθαφαιρεσης προγραμματων και μεσω του driversweeper σε safe mode προσπαθησα να τους καθαρισω τελειως και αφου επελεξα οτι ειχε σχεση με nvidia απο το προγραμμα,το pc εκανε reboot και απο τοτε δεν ανοιγουν τα windows.εβγαλα την καινουρια καρτα,προσπαθησα να το ανοιξω με την παλια αλλα τιποτα.δεν μπαινει ουτε απο safe mode ουτε βρησκει καποιο ερρορ μεσω του προγραμματος επιδιωρθωσης των windows.τι κανω;ειναι επειγον.το παιδι χρειαζεται τον υπολογιστη.ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι κάποιος driver δεν φορτώνει σωστά και κάνει επανεκκίνηση. Αν είχες απενεργοποιήσει την επιλογή "αυτόματη επανεκκίνηση" θα έβλεπες μπλε οθόνη.

Δοκίμασε να κατεβάσεις το Hiren's Boot CD και να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα που σου δείχνει τι ξεκινάει σε offline σύστημα έτσι ώστε να κόψεις τα πάντα μπας και φορτώσει και μπεί στα windows.

Εναλλακτικά, αν έχει 2 dimms Ram, δοκίμασε να ξεκινήσεις με το ένα, μπας και έχει πρόβλημα η Ram.

Τελευταία λύση, το system restore από τις επιλογές επιδιόρθωσης.

Προφανώς να ξεκινήσεις με την onboard έχεις δοκιμάσει ε;

Link to comment
Share on other sites

εχω προσπαθησει και χωρις την καινουρια καρτα,με τα ιδια αποτελεσματα.το hirens το κατεβαζω τωρα και δοκιμαζω.το συστημα 1 ραμ εχει και δεν ειχε κανενα προβλημα μεχρι προτεινος.τωρα να τ επαιξε ετσι μονη της το βρισκω λιγο δυσκολο.λογικα φταιει το οτι σβηστηκαν με το driversweeper οι drivers του chipset και του controller.

Link to comment
Share on other sites

μητρικη?

MSI Global ? Motherboard - GF615M-P33

Windows 7 είναι; Βάλε το dvd και κάνε κανα restore σε προηγούμενη ημερομηνία.

ναι.w7.δεν χρειαζεται να εχω ορισει εγω ημερομηνια που θα κανει ρεστορ πιο πριν;ψαχνω το cd και το δοκιμαζω

Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα search στο google και απ οτι διαβασα χρειαζοταν για να καθαρισουν τα απομειναρια που αφηναν τα drivers της nvidia.πρωτη φορα εκανα αυτη την διαδικασια,ηξερα ομως οτι το εχουν κανει κι αλλοι πετυχημενα.ετυχε να εχει nvidia chipset ομως και λογικα εσβησα και κατι απ αυτα...

Link to comment
Share on other sites

νομιζεις οτι ηθελα να γινει αυτο το πραγμα;αυτη την στιγμη καθομαι και προσπαθω να παρω backup για να ξαναπερασω windows.πεδευομαι απο τις 10.δεν εγραψα στο φορουμ για να ακουσω εξυπνακιστικες απαντησεις.αν θελει καποιος να βοηθησει καλα θα κανει αλλιως δεν πεφτει λογος σε κανενα που βλεπεις και τι εκανα εκει.και την καρτα εγω του την εδωσα για να μπορει να παιξει καλυτερα κανα παιχνιδι της προκοπης

Link to comment
Share on other sites

update:περασα σ ενα στικακι ubuntu για να κανω backup σε καποια αρχεια που χρειαζοταν οπωσδηποτε και τωρα ο υπολογιστης κολαει και απο εκει,ενω στην αρχη δουλευε κανονικα.κανει boot απο το stickακι,τρωει ερρορ οτι δεν μπορει να ανγνωρισει τα περιφερειακα κλπ,μπαινει σε lowgraphics mode και συνεχιζει να τρωει ερρορ,μην μπαινοντας στα ubuntu.τι στο καλο εχει γινει;πως εχουν παει ολα τοσο στραβα.πρωτη φορα τα βλεπω αυτα τα πραγματα και δεν ειναι το μονο pc που εχω πιασει στα χερια μου.παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

νομιζεις οτι ηθελα να γινει αυτο το πραγμα;αυτη την στιγμη καθομαι και προσπαθω να παρω backup για να ξαναπερασω windows.πεδευομαι απο τις 10.δεν εγραψα στο φορουμ για να ακουσω εξυπνακιστικες απαντησεις.αν θελει καποιος να βοηθησει καλα θα κανει αλλιως δεν πεφτει λογος σε κανενα που βλεπεις και τι εκανα εκει.και την καρτα εγω του την εδωσα για να μπορει να παιξει καλυτερα κανα παιχνιδι της προκοπης

προφανως και εκανε χιουμορ ο φιλος παραπανω χωρις να σε ειρωνευεται.

Λογικο κιολας να ακουσεις και τετοιου τυπου σχολια σε δημοσιο χωρο οπως το φορουμ :)

Απο την αλλη , μηπως ολα αυτα τα κολληματα προερχονται απο μητρικη ; Δουλευε κανονικα το μηχανημα πριν την αλλαγη της καρτας ;

Δε γινεται απο ενα απλο καθαρισμο drivers να σου παρουσιαζονται προβληματα hw!δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο.

Δοκιμασε να περασεις τα windows απο πανω απευθειας (δε ξερω γινεται ; στα XP γινοταν) , τραβα τα backup σου και μετα κανε φορματ.

Καντα ομως χωρις την εξωτερικη καρτα γραφικων.Μηπως τρωει κολλημα.Καντου και ενα reset bios να σαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

προφανως και εκανε χιουμορ ο φιλος παραπανω χωρις να σε ειρωνευεται.

Λογικο κιολας να ακουσεις και τετοιου τυπου σχολια σε δημοσιο χωρο οπως το φορουμ :)

Απο την αλλη , μηπως ολα αυτα τα κολληματα προερχονται απο μητρικη ; Δουλευε κανονικα το μηχανημα πριν την αλλαγη της καρτας ;

Δε γινεται απο ενα απλο καθαρισμο drivers να σου παρουσιαζονται προβληματα hw!δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο.

Δοκιμασε να περασεις τα windows απο πανω απευθειας (δε ξερω γινεται ; στα XP γινοταν) , τραβα τα backup σου και μετα κανε φορματ.

Καντα ομως χωρις την εξωτερικη καρτα γραφικων.Μηπως τρωει κολλημα.Καντου και ενα reset bios να σαι σιγουρος

Γομαρ ηταν 5+ το προι,πεδευομουνα 7 ωρες με τον υπολογιστη και δεν γινεται να ακουω καθε τυπο ειρωνειας/χιουμορ.πιστευω με τοση κουραση ο καθενας δεν ειναι σε τετοια θεση.τελοσπαντων,δεν στεκομαι εκει,λογω της καταστασης μου ημουνα και λιγο υπερβολικος.πως εννοεις να περασω τα windows απο πανω;απλα να κανω εγκατασταση απο το cd στον ισιο δισκο;φοβαμαι επειδη δεν ειναι και πολυ στα καλα του το pc,σβηστει τιποτα,πραγμα που δεν γινεται.θα δοκιμασω σε λιγο bios reset.τα παντα τωρα τα κανω μονο με την ονμποαρντ καρτα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι έχεις χάσει άπειρο χρόνο και κατανοώ το άγχος σου επειδή το pc είναι φίλου:

α) το να μην παίζει ubuntu είναι ανησυχητικό...

β) για να είσαι σίγουρος βγάλε το δίσκο, κάρφωσέ τον στο δικό σου μηχάνημα, πάρε backup

γ) ξανασυνδέεις το δίσκο στο pc του φίλου σου και στήσε φρέσκα win αφού κάνεις πρώτα format

Είμαι Χαλάνδρι, αν μένεις κοντά μου, να έρθω να βοηθήσω

ΥΓ: Δοκίμασες ubuntu και με την onboard και με την ΑΤΙ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.