Jump to content



Απορίες για αγορά εσωτερικού σκληρού.


raven84

Recommended Posts

Καλησπερες

Είμαι στο ψάξιμο για αγορά 3TB δίσκου.

Μιας και η αγαπημένη μου samsung πλέον δεν κατασκευάζει και την seagate την αποφεύγω με τα χίλια καταλήγω σε WD.

Υπάρχουν οι εξής επιλογές βάσει του διαθέσιμου budget:Green και RED.

Και ξεκινάμε με τις απορίες

1)O RED μπορεί να σταθεί μόνος του σαν αποθήκη ή θέλει οπωσδήποτε RAID ή NAS;

2)Δεν βρήκα ακριβώς τι παίζει με τα head parking.Ποιος από τους 2 δεν κάνει head parking;

3)Στο eshop γράφουν "Ο συγκεκριμένος δίσκος δεν μπορεί να προετοιμαστεί με το GPT σύστημα κατάτμησης και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μηχανήματα με windows XP."

Αυτό με το GPT είναι σίγουρα λάθος. Αυτό για τα XP ισχύει;

4)Msystems ή eshop;

5)3 χρόνια εγγύηση ο RED σημαίνει καλύτερης ποιότητας εξαρτήματα η απλά αγοράζω ένα χρόνο με τα 17 ευρώ που κάνει παραπάνω;

6)Οι BLUE γιατί έχουν μόνο μεχρι 1TB ; :(

7)To TLER του RED πρέπει να με ανησυχεί;Αν ναι απενεργοποιείται;

Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο μεχρι 140 ευρώ που διαθέτω;

Link to comment
Share on other sites

Τον θέλεις για αποθήκη ή για λειτουργικό;

Οι RED κοστίζουν παραπάνω και λόγω εγγύησης και λόγω ταχύτητας (5400 vs 7200 rpm).

Δεν καταλαβαίνω γιατί οι λύσεις σου είναι μόνο green και red...

Αυτός δε σου κάνει? :

Western Digital AV-GP 3TB | Skroutz.gr (από 127,80€)

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γώ τον 3αρι red για αποθήκη. Είναι δισκάρα, απο τους καλύτερους σκληρούς που είχα ποτέ μου. Στα πολύ θετικά του είναι και η ακουστική του απόδοση που είναι απλά κορυφαία. Καλύτερη απο τον green και έτη μακριά απο τον αντίστοιχο της seagate που επίσης έχω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.