Jump to content



γνώμες για αναβάθμιση cpu+motherb+ram


tsakali

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα γνώμες για αναβάθμιση του συστήματος μου, βασικά σκέφτηκα cpu+motherb+ram και case αν και εφόσον βρούμε ένα αθόρυβο χωρίς να ξεπεράσουμε 400 βάρια 500 :getlost:

Βασικά όσο ποιο κοντά στο 400 είναι κ καλλίτερα!!! :innocent:

Υπάρχων σύστημα:

enermax 425w pro 82+

amd phenom ii x4 955

asrock 870 extreme3

Palit GTX 570

2x4gb Ram 1333

Σκέψη:

INTEL CORE I5-4670 3.40GHZ LGA1150 203.21 €

GIGABYTE GA-B85-HD3 RETAIL 86.95 €

CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT 52.90 €

*AEROCOOL XPREDATOR BLACK EDITION 130.32 €

Link to comment
Share on other sites

Άσε το xpredator και βάλε το coolermaster storm trooper από electroworld στα ίδια φράγκα (129€). Έχω τον κλώνο του xpredator (akasa venom toxic), πολύ καλό κουτί αλλά δε συγκρίνεται η ποιότητα κατασκευής του με το storm trooper.

Δε χρειάζεται να αλλάξεις μνήμες. Αφού τις έχεις τις 1333ρες χρησιμοποίησε τις. Εκτός άμα σκέφτεσαι να το κράτησεις και το παλιό σύστημα για άλλη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Άσε το xpredator και βάλε το coolermaster storm trooper από electroworld στα ίδια φράγκα (129€). Έχω τον κλώνο του xpredator (akasa venom toxic), πολύ καλό κουτί αλλά δε συγκρίνεται η ποιότητα κατασκευής του με το storm trooper.

Δε χρειάζεται να αλλάξεις μνήμες. Αφού τις έχεις τις 1333ρες χρησιμοποίησε τις. Εκτός άμα σκέφτεσαι να το κράτησεις και το παλιό σύστημα για άλλη χρήση.

Καλό φαίνεται αλλά στα 161 το βρίσκω κ να σου πω την αλήθεια δεν μ'αρεσει το οτι οι σκληροί δεν βγαίνουν από αριστερά αλλά προς την κάρτα γραφικών!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι χρήση κάνεις με το μηχάνημα και δεν σου αρκεί αυτό που έχεις;

Βασικά μόνο παιχνίδια κ από εκεί κ πέρα ότι ο καθένας!! Βασικά μου μπήκε να κάνω αναβάθμιση μη κοροιδευομαστε Αλλά ευκαιρία να ανανεωθεί κ το pc απ'το γκαρντασι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται αλλά στα 161 το βρίσκω κ να σου πω την αλήθεια δεν μ'αρεσει το οτι οι σκληροί δεν βγαίνουν από αριστερά αλλά προς την κάρτα γραφικών!!!

Έχεις δίκιο για τα 161, φαίνεται ότι δεν υπάρχει πλέον το κουτί στα 129...Πάλι καλά που πρόλαβα και παράγγειλα ένα. Πάντως -όχι πώς έχει σημασία πλέον- αλλά τα HDD cages αλλάζουν φορά. Μπορείς να βάλεις τους δίσκους όπως σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

έχεις SSD; αν όχι και θες να αγοράσεις κάτι εκεί άρχισε. Αν θες να αλλάξεις πλατφόρμα κάνε το κι αυτό. Μετά θα κοιτούσα τροφοδοτικό, κάρτα και κουτί με αυτή τη σειρά. Τα δύο πρώτα (SSD, M/B. CPU) θα σε πάνε προς το 400άρι. Τα υπόλοιπα για να ικανοποιηθείς μάλλον θα ξεφύγεις σε χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η αγορά μάλλον θα γίνει μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

Η σύνθεση αξίζει? Η να κάνω υπομονή για κάτι καλύτερό?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε εξω ο προϋπολογισμός :mad:

Δεν το βλέπω για την επόμενη εβδομάδα!!!

Ρε συ ο ssd αξίζει? Η απλά δίνεις 100euro για να κάνεις ποιο γρήγορο boot;

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

τσακάλι εγώ πάντως που έχω. αξίζει ssd για το σύστημα είναι σφαίρα. εάν είσαι τσίμα τσίμα που λένε οικονομικά μπορείς να πάρεις και αργότερα.

από θέμα case με τόσα λεφτά δώσε το πολύ 10 ευρώ και πάρε το cm storm trooper που το έχω είναι παρα πολύ καλο κουτί... και πιο αργά ότι και να σκεφτείς έχει χορό να βάλεις πράμα μέσα κουτί δεν αλλάζεις τόσο συχνά

Link to comment
Share on other sites

έχεις SSD; αν όχι και θες να αγοράσεις κάτι εκεί άρχισε. Αν θες να αλλάξεις πλατφόρμα κάνε το κι αυτό. Μετά θα κοιτούσα τροφοδοτικό, κάρτα και κουτί με αυτή τη σειρά. Τα δύο πρώτα (SSD, M/B. CPU) θα σε πάνε προς το 400άρι. Τα υπόλοιπα για να ικανοποιηθείς μάλλον θα ξεφύγεις σε χρήμα.

Όταν λες κάρτα? Δεν πιστεύω να εννοείς gpu μας εκαψες!!!

Link to comment
Share on other sites

άρα για αρχή να αλλάξω case (γιατί το αυτό που έχω κάνει φασαρία) κ να βάλω έναν ssd? κ αν ναι θέλω να μου προτείνετε ένα κατάστημα κ για τα δυο.... για ευνοήτους λόγους.. κατά προτίμηση πλαίσιο ίσως!!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14283]tsakali[/MENTION]: σου πρότεινα το θέμα του δίσκου με δεδομένα ότι α) δε διαθέτεις μεγάλο ποσό β)θέλεις να χώσεις κάποια χρήματα στον υπολογιστή γ) δεν καίγεσαι για αλλαγή λόγω επιδόσεων (το υποθέτω από το «ας μη κοροϊδευόμαστε» που έγραψες, αν κάνω λάθος τότε αλλάζει το πράγμα).

Το κουτί από μόνο του δεν κάνει θόρυβο, θόρυβο κάνουν οι ανεμιστήρες και κάποια άλλα μηχανικά εξαρτήματα, δεν καταλαβαίνω γιατί με περιορισμένο ποσό θες να αρχίσεις από αυτό. Είσαι σίγουρος ότι στο κουτί που έχεις τώρα δε μπορεί να γίνει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, η αλλαγή πλατφόρμας ακόμη και στη σύνθεση που βάζεις σου τρώει από μόνη της το 300άρι. Δεν έχεις γράψει κουβέντα για ανεμιστήρες, ψύκτρες κλπ που είναι πολύ πιθανή αγορά αν έχεις θέματα θορύβου. Πρέπει να σκεφτείς και να αποφασίσεις μόνος σου ποιος τομέας σε ενοχλεί περισσότερο ώστε να πράξεις αναλόγως. Αν είναι να αλλάξεις M/B και επεξεργαστή για να δεις βελτιώσεις της τάξης του 20-30% δεν αξίζει. Αν οι βελτιώσεις είναι μεγαλύτερες τότε ΟΚ. Πάντως στο ξαναλέω δες τους ανεμιστήρες γιατί μάλλον πρέπει να τους υπολογίζεις κι αυτούς σε ενδεχόμενη ριζική αλλαγή (αν δεν έχεις καθαρίσει τους υπάρχοντες κοίτα μήπως βελτιωθεί ο θόρυβος με απλό καθάρισμα).

Κατά τη γνώμη μου ακόμη κι αν αλλάξεις κουτί θα σε συνέφερε να πας λίγο πιο χαμηλά, αν είναι δυνατόν ανάμεσα 50-100€ (ίσως στα μικρότερα Corsair, κάποιο Fractal Design, κανένα Antec ή κανένα από τα φτηνότερα LianLi αν βρεις, κάπως έτσι).

Ο SSD -προσωπικά θα κοιτούσα τον PlextorPro τα περισσότερα παιδιά εδώ πάνε σε λύσεις Samsung- είναι ένα διαχειρίσιμο έξοδο για τα χρήματα που θες να δώσεις, θα βοηθήσει στις επιδόσεις κάπως και σου ικανοποιεί κιόλας εν μέρει την επιθυμία να χώσεις κάποια λεφτά στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, η αλλαγή πλατφόρμας ακόμη και στη σύνθεση που βάζεις σου τρώει από μόνη της το 300άρι. Δεν έχεις γράψει κουβέντα για ανεμιστήρες, ψύκτρες κλπ που είναι πολύ πιθανή αγορά αν έχεις θέματα θορύβου. Πρέπει να σκεφτείς και να αποφασίσεις μόνος σου ποιος τομέας σε ενοχλεί περισσότερο ώστε να πράξεις αναλόγως. Αν είναι να αλλάξεις M/B και επεξεργαστή για να δεις βελτιώσεις της τάξης του 20-30% δεν αξίζει. Αν οι βελτιώσεις είναι μεγαλύτερες τότε ΟΚ. Πάντως στο ξαναλέω δες τους ανεμιστήρες γιατί μάλλον πρέπει να τους υπολογίζεις κι αυτούς σε ενδεχόμενη ριζική αλλαγή (αν δεν έχεις καθαρίσει τους υπάρχοντες κοίτα μήπως βελτιωθεί ο θόρυβος με απλό καθάρισμα).

Κατά τη γνώμη μου ακόμη κι αν αλλάξεις κουτί θα σε συνέφερε να πας λίγο πιο χαμηλά, αν είναι δυνατόν ανάμεσα 50-100€ (ίσως στα μικρότερα Corsair, κάποιο Fractal Design, κανένα Antec ή κανένα από τα φτηνότερα LianLi αν βρεις, κάπως έτσι).

Ο SSD -προσωπικά θα κοιτούσα τον PlextorPro τα περισσότερα παιδιά εδώ πάνε σε λύσεις Samsung- είναι ένα διαχειρίσιμο έξοδο για τα χρήματα που θες να δώσεις, θα βοηθήσει στις επιδόσεις κάπως και σου ικανοποιεί κιόλας εν μέρει την επιθυμία να χώσεις κάποια λεφτά στον υπολογιστή.

βασικά το case το θεωρώ αναγκαίο αυτό που έχω πρέπει να είναι κ στο profile μου μπορείς να το δεις, ένα τέτοιο είναι . κ βασικά θα κρατήσω μόνο τα fan της ψήκτρας που είναι σχετικά αθόρυβα!!! δεν πήγαν τελικά όλα όπως τα προόριζα οπότε επεξεργαστής μητρική πάει για αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος από πού είναι κυρίως; Δεν κοιτάς να ρωτήσεις στην υποκατηγορία με τα κουτιά ή με την ψύξη αν γίνεται να βελτιωθεί ο θόρυβος χωρίς αλλαγή κουτιού; Εκτός αν σε ενοχλεί αισθητικά το κουτί και θα το αλλάξεις έτσι κι αλλιώς, οπότε αγόρασε κι ένα SSD κι όσο σε βγάλει (ο SSD θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε μελλοντικό rig αν αναβαθμίσεις σε εύλογο χρονικό διάστημα την πλατφόρμα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.