Jump to content



Ερωτήσεις περί fx 83ΧΧ


Volrath

Recommended Posts

Έφτιαξα στον bro ένα συστηματάκι με τον 8320/sabertooth. Διάφορες απορίες:

1)Χρειάζεται να βάλω το "parking" fix (KB2645594 / KB2646060) manually ή το έχουν βάλει στα updates ήδη; Μία γρήγορη ματιά που είδα στα 160 updates που έβαλα δε τα βρήκα.

2)Τι απατεωνιές θερμοκρασίες είναι αυτές; Στο core temp που προτείνουν από AMD μεριά φαίνονται πολύ χαμηλές και είναι ύποπτο. Για πείτε λογικές temps και με ποιο πρόγραμμα τις βλέπετε. Όχι τίποτε άλλο αλλά αμφιβάλω ότι ο επεξεργαστής παίζει στους 18C idle με θερμοκρασία δωματίου 20φεύγα.

3)Οι μνήμες είναι 1600ρες, τις έβαλε στην αρχή 1333. Ενεργοποίησα το DOCP ή κάτι profile στις μνήμες και τις πήγε στο νορμαλ. Δε πιστεύω να άλλαξε τίποτα κουλό με τα turbo και τις ιστορίες; Μία πρόχειρη ματιά μου φάνηκαν όλα οκ αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ με AMD πλατφόρμα.

4)MS AHCI ή AMD;

5)Τους drivers για το "chipset" να τους βάλω; Όχι τίποτε άλλο αλλά έχει μία 6870 πάνω και έχω βάλει τους catalyst. Όταν πάω να βάλω τους προαναφερθέν chipset drivers catalyst τους λέει και αυτούς και δε θέλω να τα κάνει μπάχαλο με τη vga.

6)Απαιτώ βραβείο. Κατάφερα να κάνω εγκατάσταση στα windows ΚΑΙ να βάλω updates/drivers σε μηχανικό δίσκο και έβρισα μόνο καμιά 20ριά φορές. ΠΑΡΤΕ SSD ΚΟΣΜΕ (Ναι brother σε'σένα το λέω).

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα στον bro ένα συστηματάκι με τον 8320/sabertooth. Διάφορες απορίες:

1)Χρειάζεται να βάλω το "parking" fix (KB2645594 / KB2646060) manually ή το έχουν βάλει στα updates ήδη; Μία γρήγορη ματιά που είδα στα 160 updates που έβαλα δε τα βρήκα.

(Αλλοι τα βάζουν και άλλοι όχι. Εγώ τα έχω περάσει πάντως. Δεν περνάνε από τα updates αυτόματα.)

2)Τι απατεωνιές θερμοκρασίες είναι αυτές; Στο core temp που προτείνουν από AMD μεριά φαίνονται πολύ χαμηλές και είναι ύποπτο. Για πείτε λογικές temps και με ποιο πρόγραμμα τις βλέπετε. Όχι τίποτε άλλο αλλά αμφιβάλω ότι ο επεξεργαστής παίζει στους 18C idle με θερμοκρασία δωματίου 20φεύγα.

(Ο αισθητήτας θερμότητας για τα CORES μετράει σωστά μετά τους 30+C ! Οπότε σε IDLE αν τον κοιτάς δεν έχει νόημα. Σε load μετράει σωστά !

Ο αισθητήρας στα cores δεν δείχνει βαθμούς C ! Δίνει μια τιμή η οποία απλά πρέπει να ξέρεις πως ΔΕΝ πρέπει να ξεπεράσει τους 60C- 62C .

Από τον αισθητήρα του SOCKET μπορείς να καταλάβεις που περίπου κυμαίνεται η θερμοκρασία . Σε καταστάσεις LOAD θα δεις τους δυο αισθητήρες να έρχονται σε ίδια φάση. hw monitor, Πάντως η AMD έχει κάνει καλή δουλειά στον τομέα αποβολή θερμότητας στα τσιπάκια αν αναλογιστείς κι όλας την κατανάλωσή τους.)

3)Οι μνήμες είναι 1600ρες, τις έβαλε στην αρχή 1333. Ενεργοποίησα το DOCP ή κάτι profile στις μνήμες και τις πήγε στο νορμαλ. Δε πιστεύω να άλλαξε τίποτα κουλό με τα turbo και τις ιστορίες; Μία πρόχειρη ματιά μου φάνηκαν όλα οκ αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ με AMD πλατφόρμα.

(Απλή ρύθμιση στα 1600Mhz θες όπως σε όλες τις πλατφόρμες. Κάθε κατασκευαστής έχει και επιλογή στο bios για XMP κ.λ.π. )

4)MS AHCI ή AMD;

( AMD SATA DRIVER )

5)Τους drivers για το "chipset" να τους βάλω; Όχι τίποτε άλλο αλλά έχει μία 6870 πάνω και έχω βάλει τους catalyst. Όταν πάω να βάλω τους προαναφερθέν chipset drivers catalyst τους λέει και αυτούς και δε θέλω να τα κάνει μπάχαλο με τη vga.

(Φυσικά και θα τους βάλεις. Δεν έχουν να κάνουν με τους VGA, και δουλεύουν μια χαρά)

6)Απαιτώ βραβείο. Κατάφερα να κάνω εγκατάσταση στα windows ΚΑΙ να βάλω updates/drivers σε μηχανικό δίσκο και έβρισα μόνο καμιά 20ριά φορές. ΠΑΡΤΕ SSD ΚΟΣΜΕ (Ναι brother σε'σένα το λέω).

(Πάρε SSD :p)

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να δω αν δουλευει το trim/???

κανε αυτο !!

Download the latest tool version from >here<

Copy the EXE file into the root of C:

Right click onto the EXE file and run the tool as Administrator.

Hit the "Enter" button.

Rerun the tool as Admin ca. 15 seconds later.

If you should get the message "TRIM appears to be NOT WORKING", rerun the tool in intervals of round about 15 seconds.

At least you should get the message "TRIM appears to be WORKING" (provided it really is active within your single or RAIDed SSD).

σκρινακι απο μενα !!

gnx7.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pd56.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Στο λέει στην εικόνα που πόσταρες ότι δουλεύει. Με κάθε καλή διάθεση και χωρίς παρεξήγηση, αν δεν μπορείς να μεταφράσεις την παραπάνω εικόνα, μην ασχολήσε άλλο με overclocking και πειράγματα. Θα τα πάρεις όλα στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

το έστειλα με τρόπος χαράς δεν ρώτησα πάνω κόσο από o.c έμαθα χάρις την υπομονή 2-3 ατόμων

το καταλαβα βρε τρεχχ δεν παρεξιγιεμε εγώ από τέτοια πράματα καλά κανεις και μου τα λες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.