Jump to content



[Αναβάθμιση] Από Deathadder 3.5G σε..;


Johnny6RED

Recommended Posts

Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Τον τελευταίο καιρό μαζί με την αναβάθμιση του κουτιού μου σε Fractal Define R4, με τρώει η τσέπη μου και για αναβάθμιση του mouse.

Εδώ και 3 χρόνια έχω το Deathadder 3.5G. Πολύ καλό, άνετο, με αψεγάδιαστο σένσορα. Το χρησιμοποιώ στα 1800 cpi, λόγω συνήθειας και του γεγονότος ότι είναι το native cpi του σένσορα που φοράει. Για mousepad έχω περάσει από qck+ -> qck -> razer sphex. Όλα με βόλεψαν μια χαρά και δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω σε κάτι άλλο μαζί με την αλλαγή Mouse.

Το πρόβλημα μου είναι ποιο mouse;

Πρώτη μου ιδέα ήταν το Deathadder 2013(link) φυσικά. Αναβαθμισμένος σένσορας, βασισμένος στον σένσορα του προηγούμενο μοντέλου, παντού rubber, κάτι που λατρεύω. Το πράσινο με χαλάει λίγο αλλά εντάξει.

Όμως, έχοντας ακούσει πολλά καλά λόγια, ασχέτως του 5% neg/pos accel που προκαλείται από τον lazer σενσορά, νομίζω ότι κλίνω προς το Steelseries Sensei RAW(link). Μου αρέσει και πολύ εμφανισιακά(ειδικά το άσπρο) αλλά και το σχήμα του φαίνεται βολικό(παλιά χρησιμοποιούσα το mx518 της logitech).

Άλλες επιλογές που έχω υπόψιν είναι το Roccat Kone XTD και το Steelseries Sensei, αν και τα δυο είναι πιο ακριβά και δε ξέρω αν αξίζει τόσα λεφτά ένα ποντίκι.

Έξτρα πληροφορίες:

-Παίζω κυρίως FPS(BF, CS).

-Σπάνια ιδρώνουν τα χέρια μου.

-Κρατάω το ποντίκι σε στυλ palmgrip με λίγο fingertip grip.

-Έχω μέτρια προς μεγάλα χέρια(το DA το καλύπτω σχεδόν όλο).

-Παίζω σε μέτρια προς μεγάλη sensitivity(15cm για 360 σε όλα τα games).

Παρακαλούνται όσοι έχουν τα παραπάνω ή ακόμη καλύτερα, πολλά από τα παραπάνω, να μοιραστούν εντυπώσεις!

Ευχαριστώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έλεγα ότι είναι το πρόβλημα μου. Έχω λεφτά για πέταμα και θέλω μια ανανέωση στο PC. Στο τωρινό μου ποντίκι δε μου αρέσουν τα glossy sides και έχει χαλαρώσει πολύ η scrollwheel με αποτέλεσμα να "κολλάει ενδιαμέσα" και έτσι ο χαρακτήρας να αλλάζει συνέχεια από primary σε sidearm. :\

Link to comment
Share on other sites

ειχα g500 , Πηγα σε deathadder , μετα σε rat7 mmo.

Και απο θεμα ευχρηστιας , δλδ το ποσο καλα μου καθοταν στο χερι , αυτη ειναι και η σειρα που θα τα εβαζα.

Δλδ πρωτο το g500 , μετα το DA και μετα το rat

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι κατεληξες στο G400 :p

Για τον 4G γκρινιαζουνε μερικοι στο ocn οτι εχει smoothing παντως

Review of the Deathadder 2013

Στην θεση σου θα εψαχνα για roccat kone pure optical, πιο μεγαλο απο savu και σιγουρα ανωτερη ποιοτητα κατασκευης απο τα razer.

Με 15cm/360 δεν νομιζω να εχεις θεμα με τα laser btw.

Link to comment
Share on other sites

μενεις με το ιδιο αλλιως G400...

Ημουνα στην ιδια φαση, μετανιωσα που πουλησα το 3.5g , εφαγα τα μουτρα μου 3-4 φορες (kone, savu, intelli) και ενω ημουν ετοιμος να ξαναπαρω το 3.5g black (για να μην εχει τα γυαλιστερα που λες και εσυ, και επειδη ουτως η αλλως και εγω 1800dpi επαιζα, το 4g ηταν αχρειαστο ρισκο και πανακριβο) εδωσα μια ευκαιρια στο G400 επειδη ηταν ουτε 30 ευρω και στεριωσα εκει! Ειναι καλο, αλλα δε ξερω αν ειναι καλυτερο απο το 3.5g...παντως ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους!

Αν θες ανανεωση σων και καλα πηγαινε στο G400 για να σου κανει σιγουρα! ειναι σχεδον το ιδιο ποντικι...

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως το G400 έχει και αυτό κορυφαίο σένσορα. Από σχήμα παρόμοιο με mx518 είναι, οπότε αν ψάξω και βρω το παλιό μου mx518(κάπου στην αποθήκη ειναι :p ) θα δοκιμάσω αν με βολέυει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό? Το έχεις δοκιμάσει? Το έχω εδώ και μερικές μέρες και μόνο θετικά έχω να πω.

προσωπικα αμα ηταν να εχω laser σενσορα, steelseries engine και το σχημα του σενσει θα επαιρνα...το σενσει εξαρχης. Αμα ειναι να κινηθεις σε μπατζετ 50-60€ το raw σε σχεση με τον ανταγωνισμο παει απατο.

Τι δε σου άρεσε σε αυτά, ειδικά στα 2 πρώτα;

εγω μετα απο πολλες ωρες με το savu αρχιζω και βλεπω το γαγγλιο να φουσκωνει λιγο λιγο...απ την αλλη με αλλα -zowie razer κλπ- ειχα κραμπες σε δαχτυλα/παλαμη....

Link to comment
Share on other sites

Τι δε σου άρεσε σε αυτά, ειδικά στα 2 πρώτα;

Το Kone ειχε το τελειο σχημα, αλλα δε μου αρεσε ο laser αισθητηρας

Το Savu αποδειχτηκε πολυ μικρο για την παλαμη μου...επισης δεν τρελαθηκα κιολας απο το υπερτατο tracking για το οποιο ολοι μιλουσαν, αλλα αυτο το αποδιδω μαλλον σε δικα μου σφαλματα (που δε το εψαξα πολυ να κανω fine-tuning μεσω software) οποτε αγνοηστε το

Το intelli το πηρα επειδη απο το 2000 μεχρι το 2006 με ειχε καραβολεψει (ηταν το πρωτο "gaming" mouse λεμε τωρα) που αγορασα και το αλλαξα λογω φθορας και επειδη τοτε πηρα σε υψηλης αναλυσης οθονη (μια Dell 2005FPW 1680x1050 που για την εποχη ηταν too much) με ενα Razer Diamondback 1600dpi , αλλα ειχα πολυ καλες εμπειριες μαζι του και ειπα να ξαναδοκιμασω, αλλα δεν, για την εποχη απλα δεν κανει για μενα , δεν φτουραει πια το ambidextrous σχημα ουτε μου αρκουσαν τα DPI...

το mouse ειναι πολυ υποκειμενικο θεμα ειδικα στο σχημα, δε λεω προς θεου οτι θα παραπανω ποντικια ειναι για τα μπαζα, αλλα για μενα το G400 κλειδωσε πολυ καλα, το ιδιο με το deathadder και σε σχημα και σε tracking....

Αν μπορουσα να μεταμοσχευσω το εσωτερικο του deathadder στο καβουκι του Kone αυτο θα ηταν το ιδανικο ποντικι για μενα! Εχω δει καποιους που το κανουν με το Kinzu και βγαινει το γνωστο Kinzuadder...μακαρι να το ψαξει κανεις και για το Kone...θα πληρωνα το κοστος και των 2 για να το φτιαξω αν ηταν εγγυημενο οτι θα δουλεψει :D

Link to comment
Share on other sites

Το Kone ειχε το τελειο σχημα, αλλα δε μου αρεσε ο laser αισθητηρας...

Αν μπορουσα να μεταμοσχευσω το εσωτερικο του deathadder στο καβουκι του Kone αυτο θα ηταν το ιδανικο ποντικι για μενα!

Μια που με λένε Wizard!, πάρε ένα δωράκι:

ROCCAT STUDIOS V3.0 - PRODUCTS » Gaming Mice » ROCCAT Kone Pure Opt.

Link to comment
Share on other sites

Μια που με λένε Wizard!, πάρε ένα δωράκι:

ROCCAT STUDIOS V3.0 - PRODUCTS » Gaming Mice » ROCCAT Kone Pure Opt.

στην αρχη με εφτιαξες ασχημα, αλλα μετα ειδα οτι ειανι το pure :(

Γιατι ρε γμτ.... το βασικο στο Kone ηταν οτι ειναι το μεγαλυτερο ποντικι που εχω πιασει, 135mm μηκος....το pure einai 120mm σαν το Savu δηλαδη οποτε δε θα μου κανει :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.