Jump to content



τροφοδοτικό Η/Υ


Recommended Posts

να δηλώσω πρώτα οτι οι γνώσεις ειναι πολύ χαμηλου επιπεδου.

ειχα αποθηκευμενα ενα ραδιοκασετοφωνο απο προηγουμενο μου αυτοκινητο και ενα τροφοδοτικο υπολογιστη 250 W.

μου ηρθε η εμπνευση λογω και της δύσκολης εποχης που ζουμε να τα συνδεσω και να τα εκμεταλλευτώ.

εκανα καποιες τροποποιησεις στο τροφοδοτικο και μια απο αυτες ηταν να τοποθετησω στα 5V 4 αντιστασεις των 5W η καθεμια.

ολα καλα το τροφοδοτικο δουλεψε, ομως το ραδιοκασετοφωνο δεν λειτουργει. υποψιαζομαι οτι δεν επαρκουν τα VOLT και τα AMPER το ραδιοκασετοφωνο γραφει για 13,8V.

το ερωτημα μου ειναι αν βαλω μεγαλητερη αντισταση στα 5V (οπως μου ειπε ενας γνωστος μου) θα αυξηθουν τα V και τα Α στα 12 V ωστε να δουλεψει και το ραδιο?

ευχαριστω

ΥΓ δεν εχω βολτομετρο

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εβαλες αντιστάσεις στα 5V?

Και πώς τα βρήκες χωρίς βολτομετρο?

το ερωτημα μου ειναι αν βαλω μεγαλητερη αντισταση στα 5V (οπως μου ειπε ενας γνωστος μου) θα αυξηθουν τα V και τα Α στα 12 V ωστε να δουλεψει και το ραδιο?

ευχαριστω

Αν ισχυε αυτό, θα ειχαμε καψει πολλα PC. Ακριβως το αντιθετο πρεπει να κανει ενα τροφοδοτικό.

Ο γνωστος σου εχει λιγοτερες γνώσεις και απο σενα

Link to comment
Share on other sites

οπως μου ειπαν και εμαθα τα χρωματα αντιστιχουν σε βολτ

κιτρινο 12V, κοκκινο 5V, μαυρο γείωση κλπ για να δουλεψει το τροφοδοτικο πρεπει να υπαρχει καταναλωση και γι αυτο μπαίνουν οι αντιστασεις.

μιλαμε για τροφοδοτικο εκτος PC

περιμενω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Λοιπόν να ρωτήσω μερικά πράματα:

1. Το ραδιόφωνο δούλευε πριν ?(φαντάζομαι ναι, αλλά αποθηκεύτηκε με ασφαλή τρόπο , η έχει φάει καμιά "μάπα"??)

δεν δοκιμάζεις να το συνδέσεις λίγο στο αυτοκίνητό σου, στην μπαταρία του δηλαδή , να δεις τι παίζει?

2. Το ραδιόφωνο δεν κάνει "κιχ"? (γιατί αν ναι , μπορεί να μην βγάζει τάση το τροφοδοτικό)

Εφόσον έχεις ΄δώσει την εντολή power on (ένωση πράσινου καλωδίου με κάποιο μαύρο ) πάρε μια λάμπα αυτοκινήτου είτε από τίποτε φρένα , είτε ακόμα και από κάποιο προβολέα (π.χ. 60 Watt) και σύνδεσέ τη στα 12 βολτ

Εφόσον το τροφοδοτικό είναι οκ , η λάμπα θα ανάψει!!!

Μπορεί να ανάβει λίγο ψόφια, αλλά αυτό τροποποιώντας λίγο τις αντιστάσεις, θα στρώσει.

Αν η λάμπα δεν ανάβει καθόλου, τότε έχει θέμα το τροφοδοτικό, οπότε δεν αξίζει το κόπο να ασχοληθείς εκτός κι αν έχεις κάποιον να στο κοιτάξει για τα στοιχειώδη , (ασφάλειες κλπ)

Και να θυμάσαι ότι το ραδιόφωνο δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει ένα τροφοδοτικό PSU να κωλώσει!

Και όσον αφορά στην τάση των μπαταριών μολύβδου:

Μια φορτισμένη υγιής μπαταρία μολύβδου έχει τάση εν κενώ και ηρεμία (χωρίς φορτίο) 12,7 VDC

Πάνω στο αυτοκίνητο και για ένα μικρό διάστημα μετά την εκκίνησή του μπορεί να έχει τάση μέχρι 14,5 VDC (εντατική φόρτιση) και λίγο αργότερα η τάση της πάει σταθερά στα 13,5 VDC (ενώ το αυτοκίνητο ταξιδεύει εννοείται!)

Υ.Γ. Συμπάθα με για το σχόλιο, αλλά μπορεί να σε γλυτώσει από κόπο και χρήμα:

Ένα πολύμετρο , έστω και της πολύ πλάκας (των 10 - 15 € ) είναι πολύ προτιμότερο από ...καθόλου πολύμετρο! :)

Δες και μια ανάλογη προσπάθεια:

http://www.wikihow.com/Convert-a-Computer-ATX-Power-Supply-to-a-Lab-Power-Supply

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

τελος καλο...τα καταφερα ...φυσικα με τη βοηθεια σας..... ευχαριστω πολυ!!!! ενα μικρο προβληματάκι εχω μονο....ειναι πολυ αδύνατες οι ενδείξεις στην οθονουλα του.... που οφείλεται αυτο? διορθωνεται?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φταίνε διάφορα πράγματα, αλλά άμα δεν μετρήσεις να δούμε τιμές τάσης και ρεύματος , θα κάνουμε απλά εικασίες!

Αλλά πολύμετρο είπες ...γιοκ!!

Οπότε με το ραδιόφωνο επάνω και να παίζει, για σύνδεσε και μια λάμπα πάνω σε μια 12 βολτη έξοδο του τροφοδοτικού!

Αν πράγματι η τάση εξόδου είναι στο ίσα - ίσα από άποψη ισχύος, τότε με την σύνδεση της λάμπας , θα κρεμάσει και η 12βολτη και αυτό θα ακουστεί σαν μείωση της έντασης του ραδιοφώνου!

Στην περίπτωση αυτή , το PSU θέλει κύταγμα από κάποιο γνώστη !

Επίσης μπορεί να φταίει και προοδευτική φθορά των μικρολυχνιών οπισθοφωτισμού της οθόνης!!!

Ψάξε το λίγο και πάρε από κάνα φίλο σου κάνα πολυμετρο να δούμε τι πουλιά έπιασε το κατασκεύασμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.