Jump to content



Καλώδιο ethernet cat 7a;


Avatar_GR

Recommended Posts

Καλησπέρα, ετοιμάζομαι να περάσω καλώδια μέσα στους τοίχους στο σπίτι που θα μείνω, το οποίο δεν έχει σοβατιστεί ακόμα.

Εννοείτε ότι θα βάλω ethernet καλώδια σε όλα τα δωμάτια. Σκέφτομαι στις τηλεοράσεις να βάλω Cat7a καλώδιο σε περίπτωση που χρειαστεί στο μέλλον να μπει π.χ αντάπτωρας hdmi-->ethernet (για μεταφορά conn-x, δορυφορικής η ότι άλλο χρειαστεί στο μέλλον) η κάτι τέτοιο που το 7a θα το σηκώνει άνετα το σήμα σε σχέση με cat5 η cat6.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βρίσκω υποδοχές GG45 που είναι για cat 7 καλώδια. Αν του βάλω για τώρα τους κλασικούς RJ45 θα μπούνε στο cat 7a; (Εννοείτε με μείωση ταχύτητας,αφού θα δουλεύει σαν cat6 με τους RJ45)

Ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναδεί cat 7a καλώδιο.

P.S Τα καλώδια επειδή θα είναι κρυμμένα πίσω από την TV θα είναι χύμα και όχι πάνω σε πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

6άρι να βάλεις για το δίκτυό σου και αν σε παίρνει να φέρεις διπλές γραμμές από το κάθε δωμάτιο στο σημείο που θα τα συγκεντρώνεις.

Για τον αντάπτορα, αν είσαι σίγουρος ότι δε θα παίζει το 6άρι (πράγμα δύσκολο) μπορείς να περάσεις ένα μόνο καλώδιο που θα πηγαίνει από την τηλεόραση στο άλλο σημείο που θα δίνει το σήμα. Αν και πλέον όλες οι τηλεοράσεις έχουν ethernet για να παίζουν δικτυακό περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους αποπάνω, δε χρειάζεσαι cat7. Το 7ρι δημιουργήθηκε για δίκτυα 40Gbps, το 6ρι είναι μια χαρά για 10Gbps και αρκεί για το bandwidth του HDMI. Ακόμα και τo απλό cat6 κάνει για 10Gbps μέχρι 55 μέτρα αλλά αν θέλεις το καλύτερο δυνατό ψάξε για cat6a με μονόκλωνους αγωγούς μέσα στα ζεύγη.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντήσεις...αλλά κανένας σας δεν απάντησε σε αυτό που ρώτησα. Τα βύσματα RJ45 θα μπαίνουν σε cat7a καλώδιο; ( με μειωμένες ταχύτητες φυσικά).

Το ξέρω ότι δεν χρειάζομαι cat 7a,αλλά μιας και θα μπούνε μέσα στους τοίχους τα καλώδια προτιμάω να τα έχω εκεί και ας μένουν αναξιοποίητες οι ταχύτητες τους. Μια φορά θα μπούνε, ας μπει κάτι "καλό" :yes4:

Συμφωνώ με τους αποπάνω, δε χρειάζεσαι cat7. Το 7ρι δημιουργήθηκε για δίκτυα 40Gbps, το 6ρι είναι μια χαρά για 10Gbps και αρκεί για το bandwidth του HDMI. Ακόμα και τo απλό cat6 κάνει για 10Gbps μέχρι 55 μέτρα αλλά αν θέλεις το καλύτερο δυνατό ψάξε για cat6a με μονόκλωνους αγωγούς μέσα στα ζεύγη.

Τα 10Gbps είναι αρκετά για HDMI,αλλά αυτό που κοιτούσα είναι τα HZ, τα cat7a υποστηρίζουν μέχρι 1200Mhz και κάπου διάβασα (wikipedia νομίζω) ότι cable tv θέλει 850 (περίπου) hz. Όχι ότι έχω καλωδιακή....απλά θέλω καλώδιο με προοπτική για το μέλλον.

"Class FA (or Augmented Class F or, unofficially, Category 7a) is defined at frequencies up to 1000 MHz, suitable for multiple applications including CATV (862 MHz)."

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντήσεις...αλλά κανένας σας δεν απάντησε σε αυτό που ρώτησα. Τα βύσματα RJ45 θα μπαίνουν σε cat7a καλώδιο; ( με μειωμένες ταχύτητες φυσικά).

Το ξέρω ότι δεν χρειάζομαι cat 7a,αλλά μιας και θα μπούνε μέσα στους τοίχους τα καλώδια προτιμάω να τα έχω εκεί και ας μένουν αναξιοποίητες οι ταχύτητες τους. Μια φορά θα μπούνε, ας μπει κάτι "καλό" :yes4:

Όχι δε θα μπούν. Όπως και τα cat6 δεν μπαίνει cat5 jack.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Μέχρι να δούμε ίνα σπίτι μας θέλεις άλλη μια δεκαετία και.

Με το cat6 είσαι μια χαρά ασε που δε συμφέρει οικονομικά η ίνα ακόμα, αν δεις πόσο έχουν οι συσκευές που μπορείς να τερματισεις πάνω τους θα φριξεις

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

Τα 10Gbps είναι αρκετά για HDMI,αλλά αυτό που κοιτούσα είναι τα HZ, τα cat7a υποστηρίζουν μέχρι 1200Mhz και κάπου διάβασα (wikipedia νομίζω) ότι cable tv θέλει 850 (περίπου) hz. Όχι ότι έχω καλωδιακή....απλά θέλω καλώδιο με προοπτική για το μέλλον.

"Class FA (or Augmented Class F or, unofficially, Category 7a) is defined at frequencies up to 1000 MHz, suitable for multiple applications including CATV (862 MHz)."

Διάβασα το άρθρο στο wikipedia, όποιος το έγραψε δεν παραπέμπει σε πηγές αλλά κυρίως μάλλον δεν καταλαβαίνει πως λειτουργεί το ethernet. H καλωδιακή δεν έχει σχέση με ethernet, το σήμα περνά από ομοαξονικά καλώδια και ακολουθεί άλλα πρότυπα QAM για βίντεο και DOCSIS για δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλώδιο για να πιάνει το τηλεκοντρόλ από το σαλόνι στη κρεβατοκάμαρα; Σε περίπτωση που έχω conn-x η Blu-ray η κάτι άλλο, να μπορώ να το ελέγχω από άλλο δωμάτιο.

Καμιά ιδέα; :hm:

Η απόσταση είναι 10 μέτρα μέσα από 3-4 τοίχους...

Όπως καταλάβατε προσπαθώ να βάλω όσο περισσότερα καλώδια μπορώ για να είμαι "καλυμμένος" αν χρειαστούν στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τηλεκοντρόλ με καλώδιο;

Μακάρι να υπήρχε.. :no:

Υπάρχει όμως αυτό: New 1Receiver 4 Emitter for Infrared Repeater Remote Control Extender Black B5UT | eBay

και αυτό: [ame]http://www.amazon.co.uk/Labgear-HDMI-IRK-Infra-Extender/dp/B005GSZ94S/ref=wl_it_dp_o_pC_nS_nC?ie=UTF8&colid=YKSTLRGVJVGB&coliid=I2LGAJW12U178W[/ame]

και αυτό: [ame]http://www.amazon.co.uk/Lindy-Infrared-over-HDMI-Extender/dp/B00CXNLMOA/ref=sr_1_22?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=electronics&ie=UTF8&qid=1379610902&sr=1-22&keywords=hdmi+splitter+remote[/ame]

και από ότι είδα η υποδοχή του transmitter είναι jack 3.5, οπότε αν βάλω ένα jack 3.5 στα 10 μέτρα μέσα από τοίχο θα είμαι ΟΚ (σε περίπτωση που χρειαστεί)

-Με οπτική ίνα μεταφέρεται το σήμα Infrared του τηλεκοντρόλ άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάς να βάλεις κανέναν συναγερμό καλύτερα ή καλώδια συναγερμού;

Έχεις δεις πόσο θα σου κοστίσει το κάθε έξτρα που βάζεις απο θέμα εργασίας και υλικών;

Καλύτερα βάλε καλώδια συναγερμού (2 σε κάθε πόρτα και παράθυρο, και για παγίδες) καλώδια ρεύματος να 2μισάρι να μπορείς να βάλεις έστω μια 25άρα ασφάλεια και όχι 16άρες που βάζουν στις φτηνοδουλειές. Πέρνα καλό καλώδιο για την κεραία είτε ακόμα καλύτερα καλώδιο για καλωδιακή έτοιμα. Βάλε σε κάθε δωμάτιο απο 2 μπρίζες δικτύου cat6 και 2 μπρίζες τηλεφώνου με cat5.

Και σε εξώπορτα, μπαλκόνι κλπ πέρνα καλώδιο για κάμερες για αν χρειαστείς να μπορείς να βάλεις ένα CCTV για έλεγχο εκτός σπιτιού. Τα υπόλοιπα είναι φίκια και κορδέλες θεωρώ.

Στην τελική για τηλεκοντρόλ απο το άλλο δωμάτιο τι θα το κάνεις; Δεν ξέρω καμία τηλεόραση να έχει βύσμα για να βάλεις ir extender. Βάζεις μια smart tv πχ που και με κινητό μπορείς να έχεις app μέσω ασυρμάτου να έχεις την διαχείρισή της κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα μπούν. Όπως και τα cat6 δεν μπαίνει cat5 jack.

Μια χαρά μπαινει.

Φιλε Avatar, για λογους συμβατότητας και ευκολιας συνδεσης, και επειδη, στην τελικη δε θα κερδίσεις τιποτα παραπάνω, βαλε cat6 για το 10Gbit, το οποίο btw δουλευει στην καλή έως 55m, και σε alien crosstalk environment, only 37m. Category 6 cable - Wikipedia, the free encyclopedia

Ακόμα και αυτη η αποσταση φυσικα σε καλυπτει.

Τις τηλεφωνικές που εβαλα σε καθε δωμάτιο τις μετανιωσα (οχι ολες) γιατι εχω ασυρματο.

Μπορεις να τερματισεις cat6 καλώδιο και στις τηλεφωνικές. Οποτε θα εχεις και τηλεφωνο και data, αναλογα τις αναγκες σου.

πχ μπορεις να συνδέσεις δικτυακο πολυμηχανημα+fax σε ενα RJ45

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπαινει.

Μπαίνει πως; Με απογύμνωση του μονόκλωνου και παρεμβολές μεταξύ τους και βραχυκύκλωμα;

Συγνώμη όσες φορές προσπάθησα να τερματίσω cat6 σε rj45 cat5 Απλά ΔΕΝ.

Όσες φορές το είδα τερματισμένο έκανε βραχυκύκλωμα στο δίκτυο και δημιουργούσε πρόβλημα γιατί απογυμνωναν τα μονόκλωνα και τερμάτιζαν και λίγο να έκανε αριστερά δεξιά τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάς να βάλεις κανέναν συναγερμό καλύτερα ή καλώδια συναγερμού;

Έχεις δεις πόσο θα σου κοστίσει το κάθε έξτρα που βάζεις απο θέμα εργασίας και υλικών;

Στην τελική για τηλεκοντρόλ απο το άλλο δωμάτιο τι θα το κάνεις; Δεν ξέρω καμία τηλεόραση να έχει βύσμα για να βάλεις ir extender. Βάζεις μια smart tv πχ που και με κινητό μπορείς να έχεις app μέσω ασυρμάτου να έχεις την διαχείρισή της κλπ.

Το τηλεκοντρόλ το θέλω σε περίπτωση που βάλω π.χ conn-x στο σαλόνι να μπορώ να έχω και στην κρεβατοκάματα και να μπορώ και να αλλάζω και κανάλι... Γίνεται και με άλλους τρόπους βέβαια,αλλά θέλω να είμαι καλυμμένος από καλώδια αν χρειαστούν

Συναγερμό δε χρειάζομαι σπίτι μέσα,θα βάλω σε κεντρική είσοδο αργότερα.

Τα υλικά μέχρι στιγμής μου βγαίνουν κάπου στα 350 ευρώ ( ethernet, USB,HDMI κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει πως; Με απογύμνωση του μονόκλωνου και παρεμβολές μεταξύ τους και βραχυκύκλωμα;

Συγνώμη όσες φορές προσπάθησα να τερματίσω cat6 σε rj45 cat5 Απλά ΔΕΝ.

Όσες φορές το είδα τερματισμένο έκανε βραχυκύκλωμα στο δίκτυο και δημιουργούσε πρόβλημα γιατί απογυμνωναν τα μονόκλωνα και τερμάτιζαν και λίγο να έκανε αριστερά δεξιά τέλος.

Εχω στρωσει μια κουτα ολοκλητη απο αυτο Cat6 utp cable - UTP6 4*2*0.60 - XDT (China Manufacturer) - Computer Cable - Optical Fiber, Cable & Wire Products - DIYTrade China

Οχι το 6a ειναι πιο χοντρο

Link to comment
Share on other sites

Εχω στρωσει μια κουτα ολοκλητη απο αυτο Cat6 utp cable - UTP6 4*2*0.60 - XDT (China Manufacturer) - Computer Cable - Optical Fiber, Cable & Wire Products - DIYTrade China

Οχι το 6a ειναι πιο χοντρο

Μα στην αγορά κυρίως 6e παίζει και δεν τερματίζεται. Μην λέμε ότι θέλουμε και πάει ο άλλος και μείνει με το καλώδιο στο χέρι.

Άσε και τελευταία το έκανε ένα συνεργάτης αυτό και με έστειλε να τερματίσω και ήταν cat6e το καλώδιο και γίναμε ρόμπα. Και του το είπα και στο τηλ πριν πάω κιόλλας.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεκοντρόλ το θέλω σε περίπτωση που βάλω π.χ conn-x στο σαλόνι να μπορώ να έχω και στην κρεβατοκάματα και να μπορώ και να αλλάζω και κανάλι... Γίνεται και με άλλους τρόπους βέβαια,αλλά θέλω να είμαι καλυμμένος από καλώδια αν χρειαστούν

Συναγερμό δε χρειάζομαι σπίτι μέσα,θα βάλω σε κεντρική είσοδο αργότερα.

Τα υλικά μέχρι στιγμής μου βγαίνουν κάπου στα 350 ευρώ ( ethernet, USB,HDMI κτλ)

Στο σπίτι δε τα περνάς έτσι χύμα καλώδια.

Δεν ξέρω που θα τα βάλεις αλλά θέλεις και σωλήνες κουτιά κλπ αναλόγως. Συν εργασία σκαψίματα κ τέτοια.

Και δε περνάμε ασθενή με τάση μαζί ποτέ. Εκτός αν είναι old school τύπος , κρυφό σχολιό κ έτσι. Η βοηθός βοηθού βοηθέ είδα στο youtube και έγινα μάστορας. :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.