Jump to content



Καλώδιο ethernet cat 7a;


Avatar_GR

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
καλώδια ρεύματος να 2μισάρι να μπορείς να βάλεις έστω μια 25άρα ασφάλεια και όχι 16άρες που βάζουν στις φτηνοδουλειές.

μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;;

Δεν έχω άμεση γνώση γιατί δεν είμαι ηλεκτρολόγος άρα μπορεί να τα λέω και λάθος.

Αλλά πολλές φορές βάζουν λεπτά καλώδια ρεύματος νομίζω λέγοντε 1.5mm τα οποία τα τερματίζουν σε 16άρες ασφάλειες. Δεν προτείνεται όμως να βάλεις μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί μπορεί να σου κάψει το καλώδιο.

Σπίτι μου πχ δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερη ασφάλεια απο 16άρα και με κάτι σόμπες και με κάποιες συσκευές είχα θέμα.

Ο ηλεκτρολόγος που είχε κάνει την εγκατάσταση απλά μου έλεγε είμαι στα νόμιμα... Μα του λέω μου ρίχνει την ασφάλεια ακόμα και το τροφοδοτικό του pc μου... "Είμαι στα νόμιμα" Χ3σ3 με ρε ψιλέ στα νόμιμα σου και στην γυφτιά σου μέσα.

Category 6

The mainstream adoption of Gigabit Ethernet (1000BASE-T) required new industry-standard cables capable of transmitting at a higher frequency of 250 MHz. Category 6 cable uses thicker-gauge wire, increased shielding, and more pair twists per inch to reduce signal noise and interference. The tighter specifications guarantee that 100-meter runs of Category 6 are capable of 1000 Mbit/s transfer speeds. 10-Gigabit Ethernet speeds are achievable when reducing cable lengths to less than 50 meters.

Category 6e

Category 6 Enhanced (6e) is an augmented specification designed to double transmission frequency to 500 MHz. By wrapping Category 6e in grounded foil shielding, full 10-Gigabit Ethernet speeds can be reached without sacrificing the max cable length of 100 meters.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως είσαι λίγο λάθος. Τα καλώδια τύπου NYA που μπαίνουν στις χωνευτές εγκαταστάσεις μέσα σε πλαστικό σωλήνα, ασφαλίζονται ως εξής :

1.5 : 10Α

2.5 : 16Α

4.0 : 20Α (σε σπίτια η γραμμή θερμοσίφωνα)

6.0 : 25Α (σε σπίτια η γραμμή κουζίνας)

Οι παραπάνω ασφάλειες είναι οι μέγιστες. Μπορεί από τους υπολογισμούς να προκύπτει μικρότερη ασφάλεια. Όσον αφορά το θέμα των ασφαλειών που πεφτουν έχε κατά νου ότι 16Αx230Volt = 3680Watt. Εάν μικρότερη συσκευή σου ρίχνει την ασφάλεια (υποθέτοντας ότι δεν υπάρχει βλάβη/βραχυκύκλωμα) αυτή έχει μεγάλο ρεύμα εκκίνησης. Στην περίπτωση αυτή αντικαθιστούμε την απλή 16άρα με μία 16άρα που "αντέχει" μεγαλύτερα ρεύματα εκκίνησης (άλλης χαρακτηριστικής καμπύλης)

Link to comment
Share on other sites

Μα στην αγορά κυρίως 6e παίζει και δεν τερματίζεται. Μην λέμε ότι θέλουμε και πάει ο άλλος και μείνει με το καλώδιο στο χέρι.

Άσε και τελευταία το έκανε ένα συνεργάτης αυτό και με έστειλε να τερματίσω και ήταν cat6e το καλώδιο και γίναμε ρόμπα. Και του το είπα και στο τηλ πριν πάω κιόλλας.

Δε λεω οτι θελω, εχω περασει 300m απο το καλώδιο της παραπάνω εικόνας, το οποίο τερματίζεται σε RJ45 το κλασσικό, οχι το άλλο με τις τρυπες διαγωνια σε 2 επιπεδα. Αν θες να σου δωσω ένα κομμάτι που εχει μείνει να το δεις.

6 & 6a είναι οι κατηγορίες, διαβασε το wiki που έβαλα

Υπάρχει και cat6 στο εμπόριο

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Δε λεω οτι θελω, εχω περασει 300m απο το καλώδιο της παραπάνω εικόνας, το οποίο τερματίζεται σε RJ45 το κλασσικό, οχι το άλλο με τις τρυπες διαγωνια σε 2 επιπεδα. Αν θες να σου δωσω ένα κομμάτι που εχει μείνει να το δεις.

6 & 6a είναι οι κατηγορίες

Υπάρχει και cat6 στο εμπόριο

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Πάσο. Πολύ πιθανών έχεις δίκιο και εγώ λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Θα σηκωσω φωτογραφίες το βράδυ να το δεις

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Δεν χρειάζεται, σε πιστεύω. Απλά όπου είδα εγώ cat6 δεν κατάφερα να τερματίσω cat5e αλλά και αν τα είδα τερματισμένα τα είδα με απογυμνωμένους πόλους με διάφορα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η δυσκολία ειναι να τερματιστούν όλα τα ζεύγη μεσα στο κλίπ, αλλα ΚΑΙ να υπάρχει λίγο απο το γκρι κομμάτι μέσα, ωστέ να το "πιάσει" το πλαστικό οταν θα γίνει crimped.

Σε cat6 πολύκλωνο γίνεται με μια σχετική ευκολία. Στο μονόκλωνο, γίνεται, αλλά είναι τρομερά δύσκολο και θέλει πολυ καλό crimper για να πατηθούν τα σιδεράκια καλά!

Link to comment
Share on other sites

Το σκουρο καλώδιο ειναι απο την κουλουρα (300m) που μπηκε στο σπίτι

Το ανοιχτόχρωμο ειναι 8m κουλουριτσα τερματισμένη, απο καλώδιο που περισσεψε απο καμερες που τοποθετησαμε στη δουλεια το Γεναρη.

Το δευτερο φαινεται πιο λεπτο στο χερι και στο "δουλεμα" και θελει καλο πατημα με το crimper για να πιασουν τα καλωδια.

Το πρωτο ειναι ελαχιστα πιο δυσκαμπτο (ετσι μου φαινεται τουλαχιστον), αλλα έχει πιο καλη και πιο σφιχτή συνδεση με το βυσμα. Θελει και καλυτερη προετοιμασια για να φτάσει η μονωση εκει που πρέπει και να τερματιστει.

Ελπιζω να σας καλυψα ολους

post-30050-1416077712,0102_thumb.jpg

post-30050-1416077712,0805_thumb.jpg

post-30050-1416077712,1269_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πως εχω μαγικο χερι. Πρεπει να εχω τερματισει πανω απο 50 ακρα. Τα περισσοτερα με την πρωτη προσπαθεια ειναι οκ.

Να σου στείλω και τα δικά μου (όταν τα πάρω) να τα περάσεις; :whistling

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.