Jump to content



Fedora success story


chroma

Recommended Posts

Μετά από πρόταση του γνωστού founder [MENTION=23]DJD[/MENTION] πέρασα στο desktop Fedora 19 και ήθελα να μοιραστώ την επιτυχία του εγχειρήματος. Δε θα γράψω πολλά, έχω μόνο μερικές ώρες στο Fedora αλλά μερικά πράγματα που μου έκαναν εντύπωση.

radeon 5870: Έπαιξε out of the box. Καλά αυτό δεν είναι και τρομερό win αλλά είχα θέμα με το centos και παλιότερο Fedora.

roccat kova[+]: Δεν έπαιζε κατά την εγκατάσταση αλλά μέσα στο Fedora αναγνωρίστηκε άψογα. Στο hardware φαίνεται σαν συνδυασμός kb/mouse και για αυτό δεν παίζει by default. Υπόψη η roccat δεν έχει official linux support αλλά υπάρχει community. Εκεί υπάρχουν έτοιμα binaries αλλά δε μου χρειάστηκαν. Win.

e-mu 1212m: Εδώ ήταν το ultimate Win. Απλά ήχος out of the box! Με διάφορες προηγούμενες distro έπρεπε να κάνω αλχημείες με alsa για να παίξει. Υπόψη η κάρτα δεν παίζει out of the box στα windows, ούτε μέσω win update και θέλει δύο διαφορετικά πακέτα (drivers+patchmix) για να παίξει σωστά εκεί. Καλά για official υποστήριξη από creative ούτε λόγος, μας έχουν ξεγράψει ακόμα και στα windows. :laughing:

Μέχρι τώρα ήμουν opensuse με KDE και μια απόπειρα για centos για καθημερινό μηχάνημα ήταν πολύ μπελάς.

Τώρα προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου για το gnome 3 και οτι είναι εύχρηστο. :p

Κανένας άλλος να μοιραστεί ιστορίες επιτυχίας ; :D

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και την υπόλοιπη σύνθεση για να υπάρχει ένα reference και βγάλε καλύτερα το suso-ερπετό από την υπογραφή σου... :rofl:

Για το gnome 3, αν κατάφερες να κάνεις παιχνίδι με τα 8 τότε θα το συνιθήσεις και αυτό γρήγορα. :smoke:

Link to comment
Share on other sites

<noob>

1) Δηλαδή με ubuntu ή ubuntu based διανομές δεν παίζουν out of the box;

2) Όταν με το καλό βγει το 20 θα πρέπει να γίνει νέα εγκατάσταση η παίζει με απλόupdate - upgrade ;

</noob>

2) Ελάχιστα πιο πολύπλοκο: https://fedoraproject.org/wiki/Upgrading_Fedora_using_yum

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Το γνομε 3 είναι πολύ ωραίο εμφανισιακά και λίγο που το είχα χρησιμοποιήσει με είχε βολέψει αντιθέτως το KDE ποτέ δεν το συμπάθησα άσε που το θεωρώ (καλώς ή κακώς) αρκετά πιο «βαρύ».

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή πριν 3-4 χρόνια ένας φίλος μου είχε χαρίσει ένα Dell Inpiron 910.

Ψάχνοντας τότε για ελαφρύ λειτουργικό έκανα της πρώτες μου δοκιμές με linux όπως ubuntu, joli cloud, meego και πολλά άλλα.

Πλέον έχω καταλήξει σε Mint με XFCE και την θεωρώ την πιο ολοκληρωμένη διανομή out of the box που κυκλοφορεί. Το μόνο που βάζω έξτρα είναι ο chrome και το steam.

Link to comment
Share on other sites

παίζει κανονικότατα......το update απο terminal!!!

ήδη αναβάθμισα από 19 σε 20 Αlpha RC3 και στης 24 βγαίνει επίσημα Alpha

Fedora 20 Alpha will be publicly available on Tuesday, September 24, 2013.

θα πρωτινα όχι ακόμα αναβάθμιση μέχρι να βγει επίσημα!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και την υπόλοιπη σύνθεση για να υπάρχει ένα reference και βγάλε καλύτερα το suso-ερπετό από την υπογραφή σου... :rofl:

Για το gnome 3, αν κατάφερες να κάνεις παιχνίδι με τα 8 τότε θα το συνιθήσεις και αυτό γρήγορα. :smoke:

Είναι το pc της υπογραφής με 2600k, giga p67a ud3p, 32gb ram etc. Για κάποιο λόγο έχω διαθέσιμα 31.4gb 'μόνο' αλλά θα ζήσω. :hehe:

Έβαλα το fedora σε samsung 470 128gb, o άλλος samsung 830 256gb εξακολουθεί να έχει win7.

Με τον open source driver της ati άκουγα το fan να μην κατεβαίνει, υποψιάζομαι η κάρτα έπαιζε μονίμως σε 3D clocks. Πέρασα τον proprietary μέσω fedorautils και έστρωσε.

<noob>

1) Δηλαδή με ubuntu ή ubuntu based διανομές δεν παίζουν out of the box;

2) Όταν με το καλό βγει το 20 θα πρέπει να γίνει νέα εγκατάσταση η παίζει με απλόupdate - upgrade ;

</noob>

1) Δεν ξέρω γιατί παίζω μόνο με redhat και suse διανομές λόγω δουλειάς.

2) Ό,τι είπαν παραπάνω (yum update)

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσα τον οδηγό (xorg-x11-drv-intel-2.21.12-2.fc19.x86_64) αλλά δεν άλλαξε τίποτα στο επόμενο reboot. 31.4GB πάλι και σταμάτησε να δουλεύει το roccat επίσης ενώ το trackball σε άλλη θύρα usb έπαιζε κανονικά. :nada: :D

Ξαναπέρασα τον οδηγό, μάλλον κάνει κατιτίς περισσότερο από να ελέγχει το igp. Υπόψη λόγω P67 δεν υπάρχουν igp ρυθμίσεις καν στο bios.

Τώρα αν έβρισκα και γιατί με τον 13.8 beta2 της ΑΤΙ τρώω μαύρη οθόνη όταν σηκώνεται το Χ μετά την εγκατάσταση θα ήμουν πολύ χαρούμενος. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.