Jump to content



Αγορά UPS


jester7

Recommended Posts

Καλησπέρα,μόλις τα έφτυσε και το 2ο UPS μου και θέλω να αγοράσω νέο.

Το πρόβλημα μου ειναι πόσα VA είναι το θεμιτό για το σύστημα μου το οποίο αποτελείται απο τα εξής:

Τροφοδοτικό 700 Watt

Intel i7-2600k

8gb ddr3 ram

ATI 4870 HD

4 σκληρούς 72000

1 ssd

2 Optical drives

1 monitor 21"

Τα προηγούμενα ups μου ήταν 1) MGE NOVA 1200VA & 2) Μάρκα μ'έκαψες (650VA αρχικά απλά αντί για 1 πατενταρίστηκε με 2 μπαταρίες αντίστοιχες του MGE και δούλευε).

Με 850VA θα κάνω δουλειά ή πάω για παραπάνω με ανεβασμένο κόστος (πράγμα που θέλω να αποφύγω)?

Να σημειώσω οτι δεν με ενδιαφέρει η αυτονομία τόσο πολύ απλά να υπάρχει software που να σβήνει το pc σε περίπτωση διακοπής (όταν λείπω και δουλεύει).

Ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

Πως τα εφτυσαν ακριβώς?

Το MGE προφανώς δεν φορτίζει τις μπαταρίες αφού το έχω στο ρεύμα αλλά μόλις το κόψω δίνει πολύ χαμηλή τάση στην έξοδο του (μετρημένο με πολύμετρο γυρω στα 15 volt) και το δεύτερο έσβησε και δεν ανάβει.Και στα δύο έχει γίνει αλλαγή μπαταριών αλλά τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τα line interactive UPS δεν πρέπει να φθείρουν τις μπαταρίες όταν δεν τις χρησιμοποιείς.

Στον αντίποδα μπορώ και εγώ να πω ότι αν ανοίγεις - κλείνεις συχνά το UPS επειδή κατά την εκκίνηση ελέγχει τη μπαταρία και τραβάει φορτίο την καταπονεί άδικα.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο οτι θυμαμαι μια μερα το ups που ειχα καποτε αναψε κοκινη ενδιξη στη μπαταρια χωρις να το χρησιμοποιω αρα πρακτικα τη φθειρει τη μπαταρια το ιδιο και το πολυμπριζο ασφαλειας μια μερα ενω ηταν ανοιχτο συνεχεια εκανε ενα τσαφ και σχολασε μεσα σε 1 χρονο ενω απο τοτε που το κλεινω το εχω πανω απο 3 χρονια.. αν και εγω δε χρησιμοποιω το ups συνεχεια εχω βαλει τις πιο ευαισθητες συσκευες πανω οπως ο εκτυπωτης και η οθωνη.τα υπολυπα τα εχω συνδεσει στο πολυμπριζο ασφαλειας ετσι δεν το ανογωκλινω συνεχεια.. αν και με ενδιαφερει περισσοτερο η οθωνη γιατι ειναι πολυ ακριβη..αφου μια μερα κοπηκε το ρευμα και ενω ηταν συνδεδεμενη με το πολυμπριζο οταν επανηλθε το ρευμα αναβοσβηνε το φωτακι της οθωνης ετσι εδωσα μεγαλη σημασια στη προστασια της οθωνης και του εκτυπωτη που εχει καει παλια απο ρευμα ο υπολογιστης αυτος ετσι και αλλιως δεν λεει και πολα...

Link to comment
Share on other sites

To UPS χρησιμοποιεί μπαταρίες κλειστού τύπου. Δεν είναι δυνατή η αντικατάσταση υγρών στο εσωτερικό και είναι θέμα χρόνου να πεθάνει η μπαταρία. Πρακτικά κρατάει 3-5 χρόνια. Αν την καταπονεί το UPS τότε θα την δεις να πεθαίνει μέσα σε ένα χρόνο ή λίγο περισσότερο.

Πάντως όταν ανοίγω το UPS ακούω τα ηλεκτρονικά που γυρίζουν σε μπαταρία για να την δοκιμάσουν. Το σύστημα της υπογραφής μου (μαζί και η οθόνη) και ένας εξωτερικός σκληρός είναι σε low χρήση ή idle κάτω από 100W οπότε το UPS που σηκώνει όλο τον εξοπλισμό του γραφείου πάνω του. Τώρα αν γίνει καμιά στραφή απλά θα έχω λιγότερο χρόνο με την μπαταρία. Το πολύπριζο ασφαλείας δεν προστατεύει όπως το UPS. Στην καλύτερη να σου κόψει την τάση όταν περνά τα όρια και ίσως να σε προστατεύεσει όταν η τάση κάνει τρελλά στιγμίαια. Αν αρχίζει να τρεμοπαίζει το ρεύμα και πέσει το πολύπριζο δεν βοηθάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εχει μεγαλη σημασια και η συσκευη το ποσο μεταχειρισμενη ειναι αν ειναι παμπαλαιη πχ πρεπει να εισαι πολυ πιο προσεχτικος απο οτι αν ειναι καινουρια γιατι η φθορα ειναι πολυ μεγαλυτερη... δεν ειναι το ιδιο να χρησιμοποιεις μια συσκευη ενα μηνα και το ιδιο να τη χρησιμοποιεις 7 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε μήπως επισκευάζεται το MGE σε λογικό κόστος ή προτίμησε κάτι που να καλύπτει τα watt (δεν κοιτάμε τα VA αλλά τα Watt που παρέχει το κάθε UPS) σου. Ανάλογα με το πόσο αντέχεις επιλέγεις σε συσκευή που δίνει καθαρό ημίτονο ή προσομοίωση ημιτόνου.

Είναι πιθανό το 2ο σου να κάηκε λόγω του ότι ήταν ανεπαρκές ή έστω οριακό.

Για το θέμα της μπαταρίας θα συμφωνήσω με τον vasgk.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος δεν εμπιστευομαι οτι μπαταριες βρω αν δεν ειναι της εταιριας που κατασκευαζει το ups και ιδικα αν θελω να προστατεψω συσκευες που με ενδιαφερουν.. το οτι θα ειναι πχ 1500v αν τις βρω εμενα αυτο δε μου λεει κατι οταν δε ξερω απο που προερχεται η μπαταρια... εγω πχ αυτο το ups το αγορασα 55 ευρω και το εχω 3 χρονια και ειναι γυρω στα 550v. εγω δε ζητω πολα...

Link to comment
Share on other sites

Για τα UPS χονδρικά τα VA * 0.6 σου δίνουν τα μέγιστα watt που μπορεί να τροφοδοτήσει.

Όσο για τις μπαταρίες μαζί σου. Και μένα δεν με νοιάζουν οι τάση και τα οι mAh των μπαταριών. Στο sony τηλεχειριστήριο μου βάζω μόνο sony μπαταρίες και ας είναι 5-6 φορές πιο ακριβές λόγω μούρης.

Υ.Γ. βλέπε μπαταρίες APC έναντι μπαταρίες yuasa. Από την άλλη και οι CSB που φοράω 2 χρόνια δεν έχουν εμφανίσει πρόβλημα κανένα. Οι yuasa δίνουν αυξημένο χρόνο ζωής και οι APC ένα ταμπελάκι με την επωνυμία.

Link to comment
Share on other sites

Στο sony τηλεχειριστήριο μου βάζω μόνο sony μπαταρίες και ας είναι 5-6 φορές πιο ακριβές λόγω μούρης.

Μετά από 1872 Μηνύματα στο forum και ζητώντας προκαταβολικά συγγνώμη:

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ Β_Α_ΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Στο sony τηλεχειριστήριο μου βάζω μόνο sony μπαταρίες και ας είναι 5-6 φορές πιο ακριβές λόγω μούρης.

Μετά από 1872 Μηνύματα στο forum και ζητώντας προκαταβολικά συγγνώμη:

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ Β_Α_ΕΙΑ.

παρα πολυ ευκολη και φυγοπονη λυση να χαρακτηριζει καπιος οτι ακουει αρνιτικα χωρις να εξηγει το λογο μερικες φορες ομως αυτο διχνει οτι οταν δεν υπαρχουν επιχειρηματα υπαρχουν χαρακτηρισμοι....
Link to comment
Share on other sites

Στο sony τηλεχειριστήριο μου βάζω μόνο sony μπαταρίες και ας είναι 5-6 φορές πιο ακριβές λόγω μούρης.

Μετά από 1872 Μηνύματα στο forum και ζητώντας προκαταβολικά συγγνώμη:

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ Β_Α_ΕΙΑ.

όταν φτάσεις στην Ελληνική γλώσσα στον όρο "ειρωνεία" πες το μας ...

Το hint ήταν στο Υ.Γ. που έβαλα 1 min μετά το post και που ήταν εκεί όταν το διάβασες.

Το τηλεχειριστήριο είναι LG by the way :tomato:

Link to comment
Share on other sites

όταν φτάσεις στην Ελληνική γλώσσα στον όρο "ειρωνεία" πες το μας ...

Το hint ήταν στο Υ.Γ. που έβαλα 1 min μετά το post και που ήταν εκεί όταν το διάβασες.

Το τηλεχειριστήριο είναι LG by the way :tomato:

καταρχην η τεχνολογια της μπαταριας του ups δεν εχει καμια σχεση με τη τεχνολογια που εφαρμοζουν στις μπαταριες του τηλεκοντρολ αφου η μπαταρια του ups επαναφορτιζετε για χρονια ενω οι μπαταριες του τηλεκοντρολ ειναι συνηθως μιας χρησης.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα έκανα κάποιες δοκιμές με 2 ups φίλων και ξέχασα και τα λίγα που ήξερα.

Το πρώτο ήταν ένα Mustek 848 850VA και το δεύτερο ένα APC SMART-UPS 620.

Και στα δύο μπήκε η ίδια μπαταρία και δοκιμάστηκε εκκίνηση (μόνο το tower συνδεμένο) χωρίς παροχή ρεύματος και τεχνητή διακοπή εν ώρα λειτουργίας του pc. Με το MUSTEK δεν άναψε καν το pc ανώ με το APC όλα κανονικά.

Καταλαβαίνω πως ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά είναι φυσιολογικό το 620VA να το σηκώνει και το 820VA όχι????

Link to comment
Share on other sites

μια συμβουλη για να μη τα φτυσει και το επομενο.. μη το εχεις ανοιχτο οταν οι συσκευες δε λειτουργουν φθειρετε χωρις λογο.
αυτό αφορά αποκλειστικά τα back-up ups.

Line interactive και Online είναι για 24/7.

Καταλαβαίνω πως ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά είναι φυσιολογικό το 620VA να το σηκώνει και το 820VA όχι????
είναι σα να μου λες αν είναι λογικό το turbo-x τροφοδοτικό με τα 500W των 15Ευρώ να αντέχει λιγότερα από το Corsair 430.

Ναι και όμως, είναι δυνατόν :laughing:, άλλο αέρας-820VA(turbo-x/οτιδήποτε) και άλλο ένα στιβαρό UPS των 620VA(EATON/APC).

Μια φορά στη ζωή σου αγοράζεις UPS.

Προσωπικά όπως είπε και πολύ σωστά ο [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION], έχω ένα MGE Pulsar M 2200VA online (1250Ευρώ είχε) από το 2008. Μόνο μια φορά άλλαξα μπαταρίες.

Αν ψάχνεις κάτι οικονομικό-ποιοτικό, δες ένα από αυτά:

Eaton Ellipse PRO 850 DIN | Skroutz.gr

APC BR900G-GR | Skroutz.gr

Eaton Ellipse Max 1100 USBS DIN Output | Skroutz.gr

APC Smart-UPS C 1000VA LCD | Skroutz.gr

Προσωπικά θα επέλεγα το Eaton Ellipse Max γιατί αλλάζεις εύκολα τη μια μπαταρία που έχει. (12v/12A αν δεν κάνω λάθος)

Υ.Γ. Μη πάρεις πολύ θάρρος και κουμπώσεις πάνω κάνα laser εκτυπωτή γιατί τραβάνε 3-5Kv στην εκκίνηση και θα στο κάψει.:stop:

Link to comment
Share on other sites

Με τα μέχρι σήμερα δεδομένα έλεγα να πάω σε αυτό μιας και απο λίγο ψάξιμο κατάλαβα οτι μετα την apc & eaton που είναι τα κορυφαία ακολουθεί η cyberpower με εξίσου καλές κριτικές (στο εξωτερικό).Συμφωνώ οτι το ups το παίρνεις για μια ζωή και απλώς αλλάζεις μπαταρίες αλλά την συγκεκριμένη χρονική περίοδο τα οικονομικά μου είναι πολύ περιορισμέναΤι λέτε και εσείς?

Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται να σε καλύψει η να αντέξει πάνω από χρόνο.

Το συγκεκριμένο μου θυμίζει κάτι άλλα φτηνο-ups που έχω στην αποθήκη και έσκαγε από μέσα η μπαταρία λόγω υπερθέρμανσης.

Για πρόχειρη-προσωρινή λύση μέχρι να πας στο καλύτερο αγόρασε αυτό.

Έχω μια ποιο παλιά έκδοση αυτού (από το 06), και αντέχει μέχρι 600-700W (οριακά).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.