Jump to content



creative 5500


fotme

Recommended Posts

Βασικα το diagnostic δεν μου δουλεουν κανενα εκτος απο τα μπροστινα, τα πηγα στην info quest και μου ελεγαν παπαδες. Σε dvd μια δουλεουν ολα, μια δεν δουλευουν. Τα 5.1 δεν δουλευει ποτε μονο οταν γινεται upmix απο στερεο (δηλαδη μουσικη media player,). Εαν καποιος εχει τα ιδια η καποια digital ας μου δωσει τα φωτα του, γιατι στην info μου λενε οτι ειναι θεμα software, εμεις δεν ευθυνομαστε, το diagnostic eιναι μονο με αναλογικο και αλλες .:fist:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το speaker setup σε 5.1 από τις ιδιοτητες του ήχου ?

Επίσης μπορεί να γίνει και από άλλο πρόγραμμα μέσα όπως το spreaker setup creative (αν έχεις)

Ξέρω ακούγεται χαζό αλλά ποτέ δεν ξέρεις...εγώ από την φούρια μου να τα δοκιμάσω ξέχασα να το αλλάξω....

:slap:

Link to comment
Share on other sites

τα έχω εγώ.

ναι, μπέρδευαν το digital.

ναι, παίζουν μόνο τα μπροστινά από software.

Ανάλυση:

μπορούν να συνδεθούν μέσω στέρεο ή μέσω digital in.

στο στέρεο(line in): όταν τρέχεις τα diagnostic δεν έχεις τα πίσω κανάλια,

το κεντρικό και το sub. η κάρτα ήχου μου (live 1024) είναι 4κάναλη και όχι

εξακάναλη, και χρησιμοποιώντας εξωτερικό ενισχυτή όπως τα 5500 παίρνεις

στερεοφωνικό σήμα και το κάνεις mix με prologic.

στο digital: πάλι δεν δουλεύουν τα πίσω στα diagnostic. βασικά με αυτά τα

ηχεία, δεν κάνει τίποτα η κάρτα ήχου σου, τα κάνει όλα ο decoder που έχουν αυτά.

οπότε τα πίσω κανάλια πάλι δεν δουλεύουν. στις ταινίες με dd5.1, αν δηλώσεις

spif output, ο decoder παίρνει το σήμα και το αποκωδικοποιεί και ακούς πραγματικό 5.1.

αν το σήμα δεν είναι DD τότε ακούς prologic.

το πρόβλημα με τις διακοπές οφείλεται σε προβληματικούς οδηγούς της creative για την

κάρτα ήχου, με αλλαγή σε νεώτερους μου είχε λυθεί.

σημειωτέον τώρα τα δουλεύω ως 2.1 γιατί δεν είχα δει βελτίωση στη μουσική με το prologic,

τα έπαιζε όλα το κεντρικό και τα άλλα καθόνουσαν.

ότι άλλο θες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πανε για RMA, μου δινουν τα 7700 με τον ντεκοντερ , ξερετε τιποτα για αυτα τα ηχεια? Σκεφτομουνα μπας και τα πουλαγα και πηγαινα για logitech z5300(5.1 analogika) τα οποια ομως εχουν 280 rms kai einai thx certified. Βεβαια τα digital εχουν το πλεονεκτημα οτι μπορεις να τα συνδεσεις με οτιδιποτε και εχουν και τηλεχειρηστηριο. Αληθεια τα αναλογικα μπορεις να τα συνδεσεις με tv και να σου παιζουν και τα 5??

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ πλάκα το γεγονός πως τα 5500 της Creative αποδίδουν καλύτερα με κάρτα ήχου άλλης εταιρίας ;)

Όταν τα συνδέω (μέσω του SPDIF) με Audigy2 έχουν την ίδια συμπεριφορά που αναφέρει και ο sotiris παραπάνω. Όταν τα συνδέω (πάλι μέσω του SPDIF) με την nVidia Soundstorm (ενσωματωμένη στο motherboard) παίζουν παντού και πάντα και τα 5 :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.