Jump to content



κατανάλωση ρέυματος cpu


Recommended Posts

όταν ένας επεξεργαστής έχει TDP π.χ 100w αυτό είναι η μάξιμουμ κατανάλωση σε 100% load ?

και η βασική μου απορία:

αν κάνω downclocking τον επεξεργαστή στο 80% θα έχω TDP 80w η δεν είναι έτσι ?

πάντα με default voltage

λόγο μικρότερης θερμικής απώλειας δεν θα πρέπει να έχω ακόμα μικρότερη κατανάλωση?

:rolleyes:

μην βαράτε μια απλή απορία είναι

Link to comment
Share on other sites

Η ισχύς του επεξεργαστή είναι μικρό ποσοστό της ενέργειας που καταναλώνει ο υπολογιστής.

Υπάρχουν ένα σωρό συσκευές που καταναλώνουν ρεύμα καθώς και μετατροπείς τάσης οπου έχεις απώλειες.

Αν ο επεξεργαστής θέλει 100W, το τροφοδοτικό έχει βαθμό απόδοσης 85%, το σύστημα τροφοδοσίας του επεξεραστή απόδοση 90%, μόνο για τον επεξεργαστή θα θέλεις 100W/(0,85*0.90)=130W

Αυτό είναι βέβαια η μέγιστη ισχύς.

Επειδή στην πράξη είναι αδύνατο να υπολογίσις ακριβώς την ισχύ όλων των υποσυστημάτων, πάρε έναν απλό μετρητή κατανάλωσης ρεύματος από ένα μαγαζί ηλεκτρονικών να κάνεις την δουλειά σου. 15€~20€ κοστίζουν συνήθως.

Το βάζεις στην πρίζα που πάει το πολύπριζο του υπολογιστή και θα σου μετρήσει ακριβώς πόση ενέργεια καταναλώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.