Jump to content



Κόλλημα σε νέο σύστημα


Yonah

Recommended Posts

Παλικάρια καλησπέρα, εδω και καμια εβδομάδα περίπου έκανα μια γερή αναβάθμιση στο, γερασμένο μου πλέον (core 2 duo E6750), σταθερό.

Κράτησα, λοιπόν, το τροφοδοτικό, την vga και τα αποθηκευτικά μέσα. Η νέα σύνθεση έχει ως εξή:

CPU: Intel i5 4670K

MOBO: Asus H87 PLUS

RAM: Kingston 8GB

VGA: Nvidia GTX 460

PSU: Forton blue storm II 500W

SSD: Crucial M4 128GB

HDD: 2x 500GB WD Caviar

To θεματάκι μου λοιπόν είναι οτι αφού τα έστησα ολα ομορφα και ωραία που και που μου κολλάνε τα πάντα και ξεκολλάνε μονο με hard reset. Ούτε ποντίκι ουτε ήχος ακούγεται, τίποτα... Δέν το κάνει πάντα, αλλά σήμερα το πρωί, πχ, μου το έκανε 2 φορές.

Σκέφτηκα οτι μπορεί να είναι το τροφοδοτικό, γιατι και στο παλιό σύστημα όταν το άνοιγα για πρώτη φορά την ημέρα ναί μεν έμπαινε στα παραθύρια, αλλα εαν έβαζα να παίξει κάποιο game ή στον firefox ( scrolling) φαινόταν πηγαίνει σημειωτόν. Μετά απο ενα restart όλα καλα και όλα ανθηρά. Εάν άφηνα το pc κλειστό για κάποιο διάστημα (4-5 ώρες), ξανά το ίδιο... Κόλλημα τελείως όμως δεν μου είχε κάνει ποτέ.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη :meeting:

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσες με τα Windows Update? Επισης ποιο τροφοδοτικο ειναι.

Δεν υποστηριζουν ολα τα τροφοδοτικα και κυριως τα παλια οποιαδηποτε μαρκας τις Haswell CPU, τωρα τι αλλαξαν ακριβως δεν θυμαμαι, αλλα ισχυει οτι ολα τα τροφοδτικα δεν ειναι για Haswell.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστευεις οτι ειναι το τροφοδοτικο βγαλε την καρτα να δεις αν στο κανει παλι.(εστω και πιο αργα).

Σαν υποψια θα μπορουσε να ειναι και δισκος.(ο σσδ).

Ασχετο το παρακατω.

Σε περιπτωση που μπορεις-απο πλευρας τροφοδοτικου- δοκιμασε ενα μικρο oc να δουμε τι μπορει να κανει μια 4-phase power μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά :T:

[MENTION=14946]potis[/MENTION] ναι έχει τειλειώσει αισίως μετα απο 9808 ώρες updating :laughing:

@NTG Καλή ιδέα, θα το τρέξω λιγες ημέρες με την igpu να δω τι παίζει.

Όσο για το OC, επειδη η cpu είναι ξεκλέιδωτη την τρέχω στα 4100MHz turbo mode on, όλα auto. Tην είχα παει και 4500 παλι όλα auto, αλλα έτρωγα bsod οταν την ζόριζα. Υπέθεσα οτι φταίει το ρεύμα, αλλα φοβάμαι να τα πειράξω γιατι ειμαι όλίγον αχρηστίδης :p

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο με την καρτα..

Σε δευτερη φαση αν μπορεις να αδειασεις ενα 500αρη...κανε ενα clone τον μ4 εκει να δεις πως θα συμπεριφερεται το pc bootarontaς με τον caviar.

(προφανως αν σε καποιον αλλον δισκο εχεις λειτουργικο...το δοκιμαζεις απευθειας απο εκεινον:p)

Σε τριτη φαση και αφου βρεις ακρη..πηγαινε για τα 4.5ghz (σταδιακα ) :p

Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά το overclock στην ταπεινή μητρική μου, ουρίστε ενα screenshot

40sf.jpg

Δέν κατάφερα να το πάω παραπάνω, έβαλα vcore sta 1.250V και ανέβαζα πολλαπλασιαστή. Στα 4,5GHz έτρωγα bsod, στα 4,4 έφαγα 2-3 αλλα μετά αποφάσισε οτι θέλει να τρέξει και ορίστε το αποτέλεσμα :p

Link to comment
Share on other sites

Κewl..!!

Υποθετω λιγο fine tuning θελει σε καποιες αλλες τασεις ..και τα 4.4 θα τα εχει.

Οχι ασχημα για 4-phase..

Με αυτο να υποθεσω οτι μαλλον δεν εχει προβλημα το τροφοδοτικο σου..

Κανε τις δοκιμες με το σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Τα 4,4 τα έχει ήδη (μάλλον) :p

Έκανα 2-3 ρεσταρτ να το τσεκάρω και μια χάρα boot κάνει, και τώρα που γράφω stable 4,4 είναι.

Τώρα για τον σκληρό, απο αύριο :p

edit: Πιθανολογώ οτι δέν εχει θέμα. full stress αντέχει και μια χαρά (πάλι καλά που είχα δώσει κάτι παραπάνω παλιότερα για "σοβαρό" psu :p).

Οπότε πάμε για vga ή ssd...

ΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝΞ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες, ήθελα να ενημερώσω οτι όταν βγάζω την nvidia απο το συστημα (την ξηλωνω :p) και πάω να μπώ στα παραθύρια με την ενσωματωμένη του i5 δεν κανει boot καν! Ουσιαστικά το μόνο που κάνει ειναι post--->crash (χωρις να δείχνει τίποτα, μια μαύρη οθόνη)---->reboot---->post--->crash--->reboot--->post--->crash--->... κλπ

Έβγαλα drivers και ιστορίες, την ενεργοποίησα μεσαα απο το το ΒΙΟS, τίποτα...

Εχει κανείς καμια παρόμοια εμπειρία;

ΥΓ. Λίγο που το έψαξα στο νέτ ένας που είχε αυτό το πρόβλημα έφταιγε η μητρική, παρακαλάω θεούς και δαίμονες να μην είναι κάτι τέτοιο γιατι δεν έχω όρεξη για στησίματα και ξεστησίματα ξανα :p

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια καλησπέρα, εδω και καμια εβδομάδα περίπου έκανα μια γερή αναβάθμιση στο, γερασμένο μου πλέον (core 2 duo E6750), σταθερό.

Κράτησα, λοιπόν, το τροφοδοτικό, την vga και τα αποθηκευτικά μέσα. Η νέα σύνθεση έχει ως εξή:

CPU: Intel i5 4670K

MOBO: Asus H87 PLUS

RAM: Kingston 8GB

VGA: Nvidia GTX 460

PSU: Forton blue storm II 500W

SSD: Crucial M4 128GB

HDD: 2x 500GB WD Caviar

To θεματάκι μου λοιπόν είναι οτι αφού τα έστησα ολα ομορφα και ωραία που και που μου κολλάνε τα πάντα και ξεκολλάνε μονο με hard reset. Ούτε ποντίκι ουτε ήχος ακούγεται, τίποτα... Δέν το κάνει πάντα, αλλά σήμερα το πρωί, πχ, μου το έκανε 2 φορές.

Σκέφτηκα οτι μπορεί να είναι το τροφοδοτικό, γιατι και στο παλιό σύστημα όταν το άνοιγα για πρώτη φορά την ημέρα ναί μεν έμπαινε στα παραθύρια, αλλα εαν έβαζα να παίξει κάποιο game ή στον firefox ( scrolling) φαινόταν πηγαίνει σημειωτόν. Μετά απο ενα restart όλα καλα και όλα ανθηρά. Εάν άφηνα το pc κλειστό για κάποιο διάστημα (4-5 ώρες), ξανά το ίδιο... Κόλλημα τελείως όμως δεν μου είχε κάνει ποτέ.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη :meeting:

Μάλλον δεν υπάρχει καμιά βλάβη. Κατά πάσα πιθανότητα, το τροφοδοτικό σου ανήκει σε εκείνα τα μοντέλα που δεν μπορούν να υποστηρίξουν τα νέα power states των haswell (C6 - C7), στα οποία ο επεξεργαστής καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα (μόλις 50mA), τόσο χαμηλό, που το τροφοδοτικό είναι αδύνατο να δώσει εντός της προδιαγραφής, και κλείνει λόγω υπέρτασης. Μπορείς να αγοράσεις ένα νέο, συμβατό τροφοδοτικό, ή να απενεργοποιήσεις αυτά τα power states μέσα από το bios (που κατά πάσα πιθανότητα θα δίνει αυτή τη δυνατότητα), τα οποία είναι πολύτιμα σε φορητούς υπολογιστές, αλλά σε desktop δεν έχουν και τόσο άμεση οικονομική σημασία.

Ενδεικτικά, δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν υπάρχει καμιά βλάβη. Κατά πάσα πιθανότητα, το τροφοδοτικό σου ανήκει σε εκείνα τα μοντέλα που δεν μπορούν να υποστηρίξουν τα νέα power states των haswell (C6 - C7), στα οποία ο επεξεργαστής καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα (μόλις 50mA), τόσο χαμηλό, που το τροφοδοτικό είναι αδύνατο να δώσει εντός της προδιαγραφής, και κλείνει λόγω υπέρτασης. Μπορείς να αγοράσεις ένα νέο, συμβατό τροφοδοτικό, ή να απενεργοποιήσεις αυτά τα power states μέσα από το bios (που κατά πάσα πιθανότητα θα δίνει αυτή τη δυνατότητα), τα οποία είναι πολύτιμα σε φορητούς υπολογιστές, αλλά σε desktop δεν έχουν και τόσο άμεση οικονομική σημασία.

Ενδεικτικά, δες εδώ.

Δεν ειμαι ιδιαίτερα σίγουρος οτι ειναι το τροφοδοτικό. Δεν μοθ παθαίνει οταν ειμαι idle ούτε στα παιχνίδια, αλλα όσες φορές έγινε το κόλλημα ήταν στον firefox. Και τελευταία δέν ειναι οτι κολλάει, αλλα σαν να χαζοκολάει ο driver της nvidia. Δεν ξέρω πως μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, και η πλάκα είναι οτι δεν μπορώ να το αναπαράγω για να γίνω πιο συγκεκριμένος...

Και δέν μπορώ και να κανω boot με την ενσωματωμένη καρτα γραφικών, δεν ξεκινάνε κάν τα windows. Σε linux παντως μια χαρά λειτουργεί η igpu.

[MENTION=7521]alexgk[/MENTION] Έκανα update to bios. Τώρα για τις μνήμες έχουν περάσει και memtest και εχω ξεκινήσει το pc με καθε dim ξεχωριστά. Πάλι τίποτα... Όπως είπα, δεν μπορώ να αναπαράγω το πρόβλημα όσο και να το ζορίσω το pc :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κυριες, κύριοι και αγαπητά παιδιά. Ξεθάβω το θέμα για να σας δώσω update. Απο τα λίγα που σκαμπάζω, πιθανολογώ, οτι το υπαίτιος ειναι η συμπαθέστατη, κατα τα άλλα, κάρτα γραφηκώνε.

Έτυχε και την έβγαλα για να δοκιμάσω ένα σύστημα φίλου και αντίκρισα αυτό...post-6800-1416077949,5757_thumb.jpg.

Σε παιχνίδια δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, άντε καμια φορά τιποτα framedrops αλλα και πάλι τελείως κλάιν μάιν. Το απίστευτα ενοχλητικό και εκνευριστικό είναι οταν χρησημοποιώ τον firefox με το hardware acceleration, εκει τρώει φρίκες το pc σε σημείο να κολλάει τελείως, ειδικά όταν έχει απερνεργοποιηθεί η οθόνη. Το έλυσα απενεργοποιώντας το hardware accel. :shifty:

Στο δια ταύτα τώρα, η κάρτα είναι για πέταμα; Μπορεί να διορθωθεί η οξύδωση στην κόληση και άν ναι, θα διορθωθεί το πρόβλημα;

Θενξ ιν αντβάνς γκάιζ

post-6800-1416077947,8145_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.