Jump to content



Η/Υ Για Γραφίστα


Johnakis12

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά,

Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει για αγορά υπολογιστή για γραφίστα ?

Τι πρέπει να προσέξω ?

Ποιός επεξεργαστής είναι καλύτερος για αυτή τη δουλειά και ποιά κάρτα γραφικών ?

Από λεφτά δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να κάνει καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταζτώ θα χρησιμοποιεί Photoshop, illustrator, Coreldraw, AutoCad και τα συναφή.

πιστέυω ένας P4 με 775 γύρω στα 1500.

Πρέπει να μας δώσεις όμως και άλλες πληροφορίες. Παίζει παχνίδια? θέλει ΤFT 17" ή CRT 19"

Modem?, ηχεία 2.1 ή 5.1?. Γενικά τι προτιμάει και ποιες οι ανάγκες του

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbdanis

Γνώμη μου είναι ότι για κάποιον που ασχολείται με γραφικά είναι καλύτερη η CRT 19αρα

χαλαρά για να μη πω 21 CRT πάντα

εγώ με την 19 και δε με χωράει ο τόπος μερικές φορές

Link to comment
Share on other sites

Στάνταρ CRT! Εγώ ακόμα παιδέυομαι με την 17" και ένα φιλαράκι έχει μια ΕΙΖΟ 21" άλλο πράγμα!

Αν διαθέτεις αρκετό χρήμα και το θες αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση πάρε ένα Mac.

Αλλιώς εγώ θα πρότεινα ένα καλό Intel με μπόλικη μνήμη RAM παρέα. Τι θέλεις όμως ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις , από προγράμματα μιλάμε για

photoshop και corel , από οθόνη υπάρχει μια mitsubishi diamontron ,

από κάρτα γραφικών κατά τη γνώμη σας τι πρέπει να προσεχθεί ?

Link to comment
Share on other sites

αν ο φιλος σου δεν εχει χρηματικο προβλημα,

και δεν ειναι κολλημενος πισοβιος, 8α σου ελεγα να παρει mac.

- δεν ειναι τυχαιο οτι ολες οι διαφημιστικες χρησιμοποιουν μακ.

- Να πω επισης οτι ολα τα γραφιστικα προγραμματα αυτα εχουν προερθει απο τα μακ και οχι απο τα πισι...

- Οι περισσοτεροι γραφιστες επισης χρησιμοποιουν μακ, και δεν εννοω τα γραφιστακια που φτιαχνουν τα φυλλαδια για τις πιτσαριες....

- Δεν εχουν καμια σχεση τα πισι με τα μακ στο 8εμα χρωματος.... στα πισι τα χρωματα επηρεαζονται απο την καρτα γραφικων και τις ρυθμισεις τις οθονης 'η των εφαρμοργων, αποτελεσμα τουτου ειναι να βλεπεις αλλα νταλλον χρωματα και οταν τελικα βγαλεις το δοκιμιο, βλεπεις οτι δεν υπαρχει καμια σχεση...μεταξυ τους.

στα πισι δεν ισχυει το what you see is what you get...

που ισχυει στα μακ.

- Τα μακ εχουν ΑΠΕΙΡΩΣ πιο σωστες οθονες σε χρωματα γεωμετρια και φωτεινοτητα.

- Τα μακ διαθετουν το colorsych κατι που τα πισι δεν 8α το δουνε ουτε στον υπνο τους....

- Η εννοια του χρωματος αποτελει εν γενει χαρακτηριστικο του λειτουργικου τους... αποτελεσμα το μηχανημα ειναι να καταλαβαινει πχ... τις χρωματικες ρυθμισεις απο την πηγη (πχ σκαννερ) απο τη οθονη και απο το τελικο (πχ εκτυπωτης-προουφ-εικονοθετης) και μεσω απλων ρυθμισεων να τα εξομαλυνει φερνοντας τα σε ισσοροπια και πετυχαινοντας το WUSIWUG,

θα μπορουσα να πω και άλλα, αλλά μαλλον δε θα με καταλαβει κανεις....

Οι πλατφορμες της Apple προοριζονται για γραφιστες και μονο (δεν μιλαω για Avid κτλπ αυτη ειναι αλλη ιστορια), το σιγουρο ειναι οτι τα πισι δυστηχως η ευτηχως δεν 8α ξεπερασουν ποτε τα μακ σε αυτο το τομεα....

Αν θελεις μπες σε 3-4 φορουμ που ειναι για γραφιστες και διαβασε / ρωτα, για να δεις τι παιζει,

γνωμη μου ειναι οτι εδω που ρωτας το μονο που θα παρεις ειναι καποια απαντηση του στυλ

"παρε πεντιουμ στα 3.4 και μια καρτα γραφικων που να σκοτωνει" (οπως αλλωστε σου απαντησαν οι διαφοροι επι του θεματος πιο πανω.

κανω αυτη τη δουλεια 11 χρονια τωρα...

δεν ειμαι κολλημενος με τα μακ. (δεν εχω αλλωστε μιας και το κοστος ειναι δυσβασταχτο για εμενα αλλα οταν ειμαι δουλεια και 8ελω να φτιαξω κατι ....εε σιγουρα θα προτιμισω το μακ)

για παραδειγμα στην επεξεργασια φωτογραφιας>>

παρε την ιδια φωτο βαλτη στο φωτοσοπ, μια στο πισι μια στο μακ... κανε τις ιδιες κινησεις και δες το αποτελεσμα...μονο και μονο αυτο θα σε πεισει...

τωρα αν ο φιλος σου θελει να παιζει και παιχνιδια 'η θελει να κανει αλλα 100 πραγαμτα με τον Η/Υ τοτε ας παρει πιισι...

αλλα αν θελει να ασχοληθει με την γραφιστικη τοτε ...its a mac's world εκει εξω.... ειτε μας αρεσει ειτε οχι

και μην ακους της "ιστοριε" που σου λενε μερικοι. που στην τελικη δεν εχουν ιδεα απο φωτοσοπ και γραφιστικη...

να πω επισης και τα κακα του μακ...

- πχ... αν θελεις αν αναβαθμισεις σε νεοτερες εκδοσεις, τοτε ισως ειναι πιθανο να αναβαθμισεις και το λειτουργικο, πραμα ευκολο, αλλα κατα εμε απαραδεκτο!

- αν το ΟS δεν ειναι το Χ ετοιμασου για πολλα κολληματα.....

- εχει μεινει σχετικα πισω σε 8εματα ταχυτητας (δισκοι ραμ μομπο)

πλην των cpu's oi oποιοι σε Dual εκδοσεις πραγματικα ειναι σκοτωστρες

Link to comment
Share on other sites

...με την σειρα μου και εγω θα συμφωνησω με τον zarra μιας και αρκετοι απο τους φιλους μου και την κοπελια μου ειναι γραφιστες!!!Οποτε διαλεγεις και περνεις ...τα πραγματα ειναι οπως τα ειπε ο φιλτατος!!!;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χαλαρωστε λιγακι...

ο ανθρωπος σας λέει οτι τωρα ξεκιναει στον χωρο....

και του λετε να παει σε Mac γιατι?

για να εκμεταλευτει το +1% της χρωματικης πιστοτητας

και της ευκολιας του....

ειναι σαν να λες σε καποιον που πρωτοδηγει αυτοκινητο να παρει μια Lotus Elise

για να συνειδητοποιησει πληρως την εννοια της αυτοκινησης....

ελεος...

νομιζω οτι ειναι υπερβολικο....

γιαυτο και ο Mac στον χωρο εργασιας στις περισσοτερες περιπτωσεις ΔΕΝ θεωρειται

απαραιτητο προσον αλλα προαιρετικο...

ειναι καθαρα επαγγελματικο εργαλειο....

με το οποιο συνηθως εξοικειωνεσαι μεσα στην ιδια την δουλεια σου...

και οσο για τους γραφιστες που εχουν τους mac σε τοσο μεγαλη εκτιμηση...

και λενε οτι μονο εκει γινεται δουλεια.....

και αυτοι απο πισι ξεκινησαν....και φυλλαδια πιτσαριας εφτιαχναν κιολας....

και οσα Mac και να χουν, το κλασσικο πισακι σιγουρα το εχουν ακομα και το χρησιμοποιουν...

συμφωνω λοιπον κι εγω με οσους προτειναν ενα καλο πισι...

με τουλαχιστον 1gb ram (τα καινουρια Adobe CS ειναι αδηφαγα οποτε και ενα δευτερο gb δεν θα ηταν ασχημο....)

μια καλη 19'crt (φυσικα αναλογα με την τσεπη του, η 21'' θα ηταν πολυ καλυτερη)

ενα καλο Α3 inkjet printer για τις εργασιες του....

(θα κανει αποσβεση συντομα σε σχεση με αυτα που θα πληρωνε σε τυπογραφεια...)

ενα καλο scannerακι (φυσικα και εδω size matters οποτε ενα Α3 φανταζει ιδανικο αλλα και πανακριβο)

ενα πολυ καλο ποντικι

και μια καλη γραφιδα tablet (εμενα με εχει βοηθησει πολυ....)

ολα τα αλλα περνανε σε δευτερη μοιρα και εξαρτωνται αποκλειστικα απο τις υπολοιπες του αναγκες σχετικα με το εργαλειο.....

Link to comment
Share on other sites

""ειναι καθαρα επαγγελματικο εργαλειο..""

Συγνωμη αλλα εγω καταλαβα οτι ο ανθρωπος ειναι επαγγελματιας γραφιστας, οχι χομπιστας....

εχεις δουλεψεις μακ και ειδες οτι η χρωματικη πιστοτητα κυμαινεται στο +/- 1% ???????????? :woot: σε σχεση με τα πισι????

αν ναι... τοτε εισαι ο 1ος.

αν οχι... τοτε ασε να κρινουν καποιοι αλλοι για το ποσοστο αυτο που δουλευουν καθημερινα και στις 2 πλατφορμες.

και μη με κανεις να μιλαω ετσι το ξερεις οτι σε συμπαθω τα μαλα... :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.