Jump to content



Η/Υ Για Γραφίστα


Johnakis12

Recommended Posts

Οκ παιδιά , ο φίλος zarras πιστεύω το κάλυψε καλά το θέμα , και το δίλλημα νομίζω

είναι αν πας κατευθείαν σε επαγγελματική λύση (βλέπε MAC) ή σε κάτι ερασιτεχνικό

το οποίο απλώς θα πρέπει να είναι ένας καλός Η/Υ με μπόλικη ram.

Ενα τελευταίο , επειδή είμαι άσχετος και με τα MAC ούτε ξέρω τι τιμές παίζουνε , θα παραπέμψω το φίλο κατευθείαν σε κάποια αντιπροσωπεία , αλλά επειδή είμαι άσχετος και με τα γραφιστικά επειδή δεν αναφέρθηκε συγκεκριμένα παίζει μεγάλο ρόλο η κάρτα γραφικών

ή για παράδειγμα μία 9800 pro κάνει την ίδια δουλειά μία 6800 ?

Link to comment
Share on other sites

αν παει σε μακ, πες του να προσεξει πολυ τους αντιπρωσοπους-resellers, επειδη ειναι μονοπωλιο, τα τυπακια εκει ειναι λιγο περιεργα....

νομιζουν οτι πουλανε τα σουπερ υπερ μηχανηματα και γενικως οταν ακουνε πισι βγαζουν καντιλες οι γελιοι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

αν παει σε μακ, πες του να προσεξει πολυ τους αντιπρωσοπους-resellers, επειδη ειναι μονοπωλιο, τα τυπακια εκει ειναι λιγο περιεργα....

νομιζουν οτι πουλανε τα σουπερ υπερ μηχανηματα και γενικως οταν ακουνε πισι βγαζουν καντιλες οι γελιοι...

:T:

αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα των mac: η κλειστή αρχιτεκτονική και ο κύκλος πώλησης / υποστήριξης, που απλώς σημαίνει ότι τα πάντα είναι πιο ακριβά, δυσεύρετα και λιγότερο ''ελαστικά'' σε σχέση με τα pc

με άλλα λόγια, και είναι αυτό που δεν μου αρέσει στα mac, χάνεις τον έλεγχο του μηχανήματός σου καθώς είναι σαν ένα καινούργιο αυτοκίνητο όπου δεν μπορείς να βάλεις χέρι μόνος σου σχεδόν καθόλου και είσαι αναγκασμένος για το απλούστερο πρόβλημα ή νέα αγορά (software ή hardware) να απευθύνεσαι στους ''αντιπροσώπους'' και να πληρώνεις ανάλογα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να μην αγγίξεις MAC(Υψηλό κόστος χωρίς λογό).Για γραφιστική θα χρειαστείς μια καλή οθόνη(το λιγότερο 19΄) μια κάρτα τύπυ 9800 Pro /XT 128/256 σκληρό έναν 80GB και έναν σχετικός καλό απεξεργαστή σε περίπτωση που έχεις και AYTOCAD κάποιο εργαλείο που κάνει την ίδια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

1. θες να τεκμηριωσεις λιγο το

"χωρις λογο"

2. ""Για γραφιστική θα χρειαστείς μια καλή οθόνη(το λιγότερο 19΄) ""

με τις ιντσες μετρας τις καλες ο8ονες εσυ?

αν οχι, με ποιο κριτιριο?

3. "σκληρό έναν 80GB"

να βαλει τι? 2-3 psd????

4. ""έναν σχετικός καλό απεξεργαστή""

σχετικός οπως λεμε ΑΣΧΕΤΟΣ .....

:happy2: ιιιιχααααα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 12:55]

""ειναι καθαρα επαγγελματικο εργαλειο..""

Συγνωμη αλλα εγω καταλαβα οτι ο ανθρωπος ειναι επαγγελματιας γραφιστας, οχι χομπιστας....

εχεις δουλεψεις μακ και ειδες οτι η χρωματικη πιστοτητα κυμαινεται στο +/- 1% ???????????? :woot: σε σχεση με τα πισι????

αν ναι... τοτε εισαι ο 1ος.

αν οχι... τοτε ασε να κρινουν καποιοι αλλοι για το ποσοστο αυτο που δουλευουν καθημερινα και στις 2 πλατφορμες.

και μη με κανεις να μιλαω ετσι το ξερεις οτι σε συμπαθω τα μαλα... :flower:

αμοιβαια τα αισθηματα μωρο μου:p

και μη κολλας στο +-1%..... σχημα λογου ηταν

....αλλα ρε Ζαρρας η ολη υποθεση ειναι σαν τους πειραγμενους στο Hitech(mag)

που προτεινουν ανεπιφυλακτα ηχεια 3000 και καλωδια 45/μ για την τελεια αποδοση που το απαιδευτο ανθρωπινο αυτι δεν συλλαμβανει....

ο σκοπος ειναι να αγοραζεις περισσοτερο προιον για τα λεφτα και τις αναγκες σου.....

Δεν εχω δουλεψει επαγγελματικα σε Mac...

δουλευω αποκλειστικα σε πισι....

αλλά τοσα χρονια στις σχολες και στον εργασιακο χωρο...

απο τους δεκα γραφιστες που θα μιλησω ο ενας θα προτεινε οπωσδηποτε ΑΓΟΡΑ Mac...

(μιλαω και για συμμαθητες, καθηγητες, εργαζομενους σε διαφημιστικες και δημουργικα κτλ)

οι αλλοι 8 απλα σου λενε οτι ειναι υπεροχο εργαλειο εαν σου περισσευουν τα λεφτα....

και ο ενας τελευταιος απλα δεν θελει να ακουσει γιαυτους επειδη ειναι κολλημενος....

και εγω φυσικα εαν ειχα περισσευουμενα χρηματα θα χτυπαγα εναν....;)

οχι οταν ξεκινουσα, αλλα τωρα , που εχω μαθει πλεον αρκετα καλα το πισι

και μπορω να εκτιμησω τα μικρα (σε σχεση παντα με το κοστος ετσι?) οφελη που θα μου δωσει ο Mac....

ελπιζω οτι δεν διαφωνεις οτι εφοσον το παιδι ,περι του οποιου η συζητηση,

ειναι προφανως νεος φοιτητης στο χωρο...

χρειαζεται ενα καλο πισι και τιποτα παραπανω....

(εκτος εαν τον λενε Κοκκαλη και το χρημα δεν αποτελει εμποδιο...)

Α, και μη μου τσαντιζεσαι.......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

1.Λέω χωρίς λόγο γιατί πιστεύω πως με τα ίδια λεφτά που θα πάρεις ένα MAC μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλύτερο PC.

2.Φυσικά και όχι με τις ίντσες!Απλώς μια οθόνη 17αρα δεν θα βόλευε έναν γραφίστα σε καμιά περίπτωση. 19 και πάνω λοιπόν. Για μια καλή οθόνη κοιτάμε τα γνώστα: Ανάλυση ,Γωνία Θέασης, Διαγώνιος,Κόκκος Φωτεινότητα και κάποια εξτρα χαρακτηριστικά όπως ενσωματομένα ηχεία κτλ.

3.80αρι 3psd

4.έναν σχετικά καλό επεξεργαστή ήθελα να πω:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 12:00]

Δεν εχουν καμια σχεση τα πισι με τα μακ στο 8εμα χρωματος.... στα πισι τα χρωματα επηρεαζονται απο την καρτα γραφικων και τις ρυθμισεις τις οθονης 'η των εφαρμοργων, αποτελεσμα τουτου ειναι να βλεπεις αλλα νταλλον χρωματα και οταν τελικα βγαλεις το δοκιμιο, βλεπεις οτι δεν υπαρχει καμια σχεση...μεταξυ τους.

στα πισι δεν ισχυει το what you see is what you get...

που ισχυει στα μακ.

- Τα μακ εχουν ΑΠΕΙΡΩΣ πιο σωστες οθονες σε χρωματα γεωμετρια και φωτεινοτητα.

- Τα μακ διαθετουν το colorsych κατι που τα πισι δεν 8α το δουνε ουτε στον υπνο τους....

- Η εννοια του χρωματος αποτελει εν γενει χαρακτηριστικο του λειτουργικου τους... αποτελεσμα το μηχανημα ειναι να καταλαβαινει πχ... τις χρωματικες ρυθμισεις απο την πηγη (πχ σκαννερ) απο τη οθονη και απο το τελικο (πχ εκτυπωτης-προουφ-εικονοθετης) και μεσω απλων ρυθμισεων να τα εξομαλυνει φερνοντας τα σε ισσοροπια και πετυχαινοντας το WUSIWUG,

ο σοβαρος ο ανθρωπος, δε θα βασιστει σε κανενα colorsych για να εχει πιστοτητα στα χρωματα, οποια πλατφορμα και να χρησιμοποιει. θα το κανει με μηχανημα, που θα ρυθμισει τα χρωματα στην οθονη. οπως επισης, θα κοιταξει να εχει σταθερη κατασταση φωτισμου στο χωρο που δουλευει, αλλλιως δεν εχει νοημα και καλυτερα να το γυρισει το doom. ο σοβαρος ο ανθρωπος ακομα, θα δουλεψει με χρωματολογιο, ωστε να ειναι απολυτα σιγουρος για τις τιμες του cmyk που χρησιμοποιει, ωστε να εξαλειψει οποιοσδηποτε ατελειες του εξοπλισμου.

ασε που ειχα την εντυπωση, πως τα τελευταια χρονια, τα mac χρησιμοποιουν οθονες pc.

+ πως απο τα Bench που εχω δει, αν δεν πας σε dual G5, δεν προκειται να εισαι πιο γρηγορος απο pc.

+ πως 2-3 επαγγελματιες που εκαναν την επενδυση και ειδαν pc να παιζει photoshop σε μεγαλες αναλυσεις και dpi πολλα, μαλλον μετανιωσαν απο την επιλογη και τα λεφτα που πληρωσαν.

Link to comment
Share on other sites

@ Koπριτης :flower: σιγα μη τσακωθω μαζι σου :flower:

βασικα αυτο λεω και πιο πανω. "αν δεν εχει προβλημα με τα λεφτα"

@Κανονιερης:

1. kαλυτερο σε τι? σε ταχυτητα?

δεν ενδιαφερει τοσο πολυ αυτο ενα γραφιστα...

οσο τον ενδιαφερει αυτο που βλεπει να παιρνει και στην εξοδο του ΟΠΟΙΑ και αν ειναι αυτη

2. ωραια.. τοτε αφου και εσυ κρινεις τις οθονες ετσι θα γνωριζες οτι οι ο8ονες των μακ δεν εχουν καμια σχεση με αυτες των πισι, ειναι ααααλλο πραγμα... γιαυτο και ειναι ακριβοτερες.... μια barco 14'' εχει οσο μια 21΄΄ΤΦΤ για πισι... και λιγα παλι λεω.

βγαλε το "σημα" απο ενα πισι και ενα μακ... σε μια ο8ονη για μακ και μετα σε μια ο8ονη για πισι... θα δεις ακομα και αδαης να εισαι οτι μιλαμε για 2 τελειως διαφορετικα μονιτορς και απεικονισεις.

3. εδω δεν καταλαβα τι λες...(80αρι 3psd)

να σου θυμισω οτι ανοιγοντας ενα αρχειο στο φωτοσοπ η συνολικη μνημη που θα καταλαβει (ραμ 'η paged) ειναι 4 φορες το μεγεθος του αρχειου σου....

4. οπως ειπα για ενα γραφιστα δεν εχει τοση σημασια η ταχυτητα οσο καποια αλλα πραγματα... οπως η πιστοτητα, παρολα αυτα και στα μακ υπαρξουν πολυ πολυ γρηγοροι επεξεργαστες....

@shido: :T: για τα μεταχειρισμενα Μακ... ειναι μια πολυ καλη λυση....

ΑΥΤΑ - ΔΕΝ ΜΕΤΑΔΙΔΩ ΑΛΛΟ- ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ ΝΑ γραφω για αυτα τα σκ@τομηχανακια....

ας παρει οτι θελει ο αλλος....

για οτιδηποτε εκτος DTP, pc και παλι pc...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 14:58]

1. θα το κανει με ηχανημα, που θα ρυθμισει τα χρωματα στην οθονη.

2.οπως επισης, θα κοιταξει να εχει σταθερη κατασταση φωτισμου στο χωρο που δουλευει, αλλλιως δεν εχει νοημα και καλυτερα να το γυρισει το doom.

3. ο σοβαρος ο ανθρωπος ακομα, θα δουλεψει με χρωματολογιο, ωστε να ειναι απολυτα σιγουρος για τις τιμες του cmyk που χρησιμοποιει, ωστε να εξαλειψει οποιοσδηποτε ατελειες του εξοπλισμου.

4. ασε που ειχα την εντυπωση, πως τα τελευταια χρονια, τα mac χρησιμοποιουν οθονες pc.

5.+ πως απο τα Bench που εχω δει, αν δεν πας σε dual G5, δεν προκειται να εισαι πιο γρηγορος απο pc.

6.+ πως 2-3 επαγγελματιες που εκαναν την επενδυση και ειδαν pc να παιζει photoshop σε μεγαλες αναλυσεις και dpi πολλα, μαλλον μετανιωσαν απο την επιλογη και τα λεφτα που πληρωσαν.

1. η βεντουζα δεν καλιμπραρει πισι.... μονο μακ...

ρωτα οποιον θελεις. αυτο που θα δεις θα ισχυει μονο για την οθονη, και οχι και για τη εισοδο - εξοδο. ειναι πλασματικο το καλιμπραρισμα σε πισι... ρωτα εξω και θα δεις... και μη ρωτησεις κανα πωλητη που θελει να σου δωσει βεντουζα που θα ""κανει"" και για πισι....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ γιατι πολυ απλα αν αλλαξεις την καρτα γραφικων για παραδειγμα θα δεις παλι αλλα χρωματα....

2. αυτο ισχυει και σε μακ και σε πισι.... οποτε?? τι ??

3. φυσικα και θα εχει τη σκαλα διπλα του... τι να το κανεις ομως αν το χρωμα που θα απεικονιζεται θα ειναι διαφορετικο απο αυτο της σκαλας? πως θα συνεχισει με αυτο το δεδομενο??? θα πρεπει να εινα ο γκουρου των χρωματων....

4.σαν φτηνη λυση ναι.... σαν σοβαρη λυση οχι

5. σωστο

6. απο πλευρας ταχυτητας? εε ναι το ειπαμε αυτο...

ας βαλουν την ιδια φωτο για διορθωση και στα 2 με τα ιδια βηματα... και μετα ας ερθουν να σου πουνε αν το μετανιωσαν 'η οχι...

θα βλεπουν 2 διαφορετικες φωτο.....

δεν ειναι ηλι8ιες οι διαφημιστικες και τα περιοδικα που στηνονται σε μακ....

δεν ειναι βλακας πχ ο κωστοπουλος που τα παντα τα εχει μακ, και οταν βγαζει περιοδικο ολοι μενουν μ@λ@κες με την ποιοτητα της φωτογραφιας μεσα....

Link to comment
Share on other sites

@ Zarras

1. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ γιατι πολυ απλα αν αλλαξεις την καρτα γραφικων για παραδειγμα θα δεις παλι αλλα χρωματα....".

φυσικα και θα αλλαξει. αλλη καρτα γραφικων ειναι. το gamma ομως ρυθμιζεται (οπως και στα mac πιστευω). δηλαδη, ολες αυτες οι εταιρεις που κατασκευαζουν και πουλανε τετοιο εξοπλισμο, ειναι απατεωνες; κι ολοι αυτοι που τα χρησιμοποιουν, ειναι τυφλοι;

2. τι; το χρησιμοποιησα για να αντικρουσω τον ισχυρισμο σου περι colorsynch που κανει τα παντα. απο τη στιγμη που αλλαζει ο φωτισμος, ειτε το εχεις ειτε οχι, δεν εχει σημασια.

3. ακριβως επειδη κανενας δεν ειναι γκουρου, και αυτο που σε νοιαζει ειναι τι θα τυπωθει κι οχι τι βλεπεις, γι αυτο εχεις το χρωματολογιο. κι απο τη στιγμη που το εχεις ξερεις τι ειναι αυτο που πρεπει να βλεπεις.

4. οι σοβαρες οθονες των πισι απο ποτε εγιναν φτηνες;

6. οταν βγαζεις μεροκαμματο απο το μηχανημα σου, εισαι σε θεση να εχεις μια αισθηση της ταχυτητας αλλων, οταν τα βλεπεις να δουλευουν παραπλησια πραγματα. αν και η μετρηση πρεπει να γινεται παντα υπο ελεγχομενες και επαναλαμβανομενες συνθηκες.

τα συγκροτηματα εκτυπωσης που στηνονται σε πισι, προφανως βασιζονται σε αποφασεις ηλιθιων; τι επιχειρημα ειναι αυτο; (προφανως δε ασχολουμε με το επιχειρημα περι ποιοτητας εκτυπωσης του κωστοπουλου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 16:04]

1. φυσικα και θα αλλαξει. αλλη καρτα γραφικων ειναι. το gamma ομως ρυθμιζεται (οπως και στα mac πιστευω). δηλαδη, ολες αυτες οι εταιρεις που κατασκευαζουν και πουλανε τετοιο εξοπλισμο, ειναι απατεωνες; κι ολοι αυτοι που τα χρησιμοποιουν, ειναι τυφλοι;

2. τι; το χρησιμοποιησα για να αντικρουσω τον ισχυρισμο σου περι colorsynch που κανει τα παντα. απο τη στιγμη που αλλαζει ο φωτισμος, ειτε το εχεις ειτε οχι, δεν εχει σημασια.

3. ακριβως επειδη κανενας δεν ειναι γκουρου, και αυτο που σε νοιαζει ειναι τι θα τυπωθει κι οχι τι βλεπεις, γι αυτο εχεις το χρωματολογιο. κι απο τη στιγμη που το εχεις ξερεις τι ειναι αυτο που πρεπει να βλεπεις.

4. οι σοβαρες οθονες των πισι απο ποτε εγιναν φτηνες;

6. οταν βγαζεις μεροκαμματο απο το μηχανημα σου, εισαι σε θεση να εχεις μια αισθηση της ταχυτητας αλλων, οταν τα βλεπεις να δουλευουν παραπλησια πραγματα. αν και η μετρηση πρεπει να γινεται παντα υπο ελεγχομενες και επαναλαμβανομενες συνθηκες.

τα συγκροτηματα εκτυπωσης που στηνονται σε πισι, προφανως βασιζονται σε αποφασεις ηλιθιων; τι επιχειρημα ειναι αυτο; (προφανως δε ασχολουμε με το επιχειρημα περι ποιοτητας εκτυπωσης του κωστοπουλου)

1. σε πισι θα αλλαξει, σε μακ οχι...

τα πισι δεν καλιμπραρουν το γκαμμα αλλα τα rgb πιστολια τους, δειχνοντας ετσι την ψευδαισθηση οτι αλλαζει και το γμαμμα.

Αυτο δεν αλλαζει (το γκαμα) γιατι πολυ απλα τα πισι "βλεπουν" RBG και δεν ισχυει η ενοια του γκαμα για αυτα...ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ,

κοιτα με βεντουζες ασχολουμαι εδω και μια 10ετια...

ακομα και οταν εφερα βεντουζ'ά για να ρυθμισει τις οθονες στα πισι, ο ιδιος μου ειπε οτι "εγω θα το κανω αλλα να ξερεις οτι...(αυτα που σου ειπα)" και μιλαω για την μοτορ πρεςς εταιρεια με 20+ μηχανακια στο ατελιε (ολα πισι).

ΔΕΝ καλιμπραρονται οι οθονες των πισι σωστα ΠΟΤΕ.

στα μακ ομως γινεται γιατι σου ξαναλεω το "χρωμα¨" αποτελει κομματι του OS τους οσο δυσνοητο και ειναι αυτο....παντα ετσι ηταν. Στο καλιμπραρισμα στο πισι θα δεις να αλλαζουν τα χρωματα τα οποια θα "κανουν" να φαινεται διαφορετικη και η αμαυρωση, ομως δεν θα ειναι ετσι...

και σου ξαναξαναξαναλεω δεν ειναι ηλιθιοι ολοι οι εκδοτες (δεν μιλαω για περιοδικα του στυλ 7μερεςΤV) και οι διαφημιστικες που εχουν μακ...

2. αυτο ειναι ενας αλλος παραγοντας και φυσικα ελπιζα να καταλαβεις οτι μιλαμε για την φαση οπου ο φωτισμος θα ειναι ο ιδιος ..... ελεος αν αλλαζεις το φωτισμο συνεχεια... τι συγκριση θα καναμε?

3. Δε με λες... αν ρετουσαρεις ενα προσωπο για παραδειγμα.. θα χρησιμοποιησεις την σκαλα??? ΟΧΙ... οποτε αυτο που λες δεν στεκει.... (το να εχεις τη σκαλα για οδηγο...) (ναι οταν μιλαμε για χρωματα δωσμενα απο το γραφιστα ναι εννοειται οτι θα εχεις τι σκαλα...) οταν μιλαμε για ενα προσωπο? τι θα κανεις τοτε??? θα βασιστεις στην οθονη λοιπον και στο δοκιμιο... αρα ξαναλεω δεν ισχυει αυτο που λες

4. οι σοβαρες οθονες των πισι...ειναι φθηνες σε σχεση με τις barco 'η τις Ε-Μachine ή τις Rad μαρκες που ουτε τις εχεις ακουσει ποτε στη ζωη σου..... γιατι κοστιζουν οσο το σπιτι μου..... (μιλαμε για αυτοματους αισθητηρες μετρησης και αναλογης ρυθμισης της οθονης βαση των οΚ που υπαρχουν στο χωρο και την γωνια φωτισμου) και πολλα ακομα... αρα οι πισο8ονες ειναι φθηνες....σε σχεση με τις αλλες

6 συμφωνω απολυτα σε αυτο ...

τα συγκροτηματα που στηνονται με πισι εχεις δει τι ποιητα δουλειας προσφερουν 'η τι τελικα τυπωνουν....

7 μερες TV, ταχυδρομος και διαφορα αλλα Κ@λοφυλλαδια.....

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι

πες μου ομως ειλικρινα

εχεις δουλεψει σε μακ?

αν ναι ποσες ωρες εχεις φαει πανω του

εχεις βαλει την ιδια φωτο στο ενα μονιτορ και στο αλλοκαι να κανεις τα ιδια βηματα και να δεις πως φαινεται το ενα και πως το αλλο?

εχεις στειλει σε εξοδο απο μακ και απο πισι και να βγαλεις μια χρωμαλινη μετα και να το δεις?

πες μου εχεις κανει κατι απο αυτα/?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.