Jump to content



Αναβαθμιση με περιορισμενο μπατζετ


Dant3

Recommended Posts

Εχω το πισι της υπογραφης.

Σιγα σιγα σκεφτομαι για αναβαθμιση μιας και τα ψωμια του τα εχει φαει...

Τι θελω.

Εναν ssd μιας και ο seagate παει για πεταμα με 60% health και τρωει και κολληματα

...

Θελω ιντελ γιατι προσωπικα εχω βαρεθει με την amd...

Σε 2 φιλους εχω βαλει ιντελ και πανε σφαιρα οποτε θελω να παω κατα κει.

...

...

Πιστευω οτι θα παθω πολιτισμικο σοκ απο τη μεταβαση amd+sg σκληρο χρεπι σε Intel+ssd

Αν και δικιά σου απόφαση το τι θα κάνεις.

Nομίζω πως ακόμα και στο δικό σου σύστημα αν βάλεις έναν SSD, θα πάθεις πολιτισμικό σοκ.

Την πρόταση του Efialths την αγνόησες.

Κι εγώ είχα 955 με AM2+ μητρική, 4x1GB DDR2 800Mhz και ένα WD 500GB 2 ετών (100% Health), Τώρα με 955+990ΧΑ+2x2GB 1600Mhz + WD Caviar Blue 1000GB το νιώθω λίγο καλύτερο το σύστημα. Φυσικά την μεγάλη διαφορά θα την δω με τον SSD.

Βέβαια δεν συγκρίνεται το σύστημα του Efialths ή το δικό μου με τους νέους Haswell αλλά αυτό εξαρτάται από το τι θέλεις. Τι το τραγικό δεν μπορεί να σου κάνει ο 955;

Όλο αυτό το "κήρυγμα" κολλάει στο χαμηλό budget (300€) που ανέφερες, γιατί ακόμα και ένας καινούριος δίσκος 1ΤΒ με 65€ θα σου κάνει διαφορά σε καθημερινή χρήση. Η ολική αναβάθμιση που αλλού θα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Τον ssd τον θελω κυριως για να παει πιο γρηγορα στις εφαρμογες μου και να φυγουν τα κολληματα εξαιτιας του δισκου που τα φτυνει σιγα σιγα.

Και με την ευκαιρια να παω σε καινουργιο επεξεργαστη που δε θα κανει bottleneck στη καρτα ετσι ωστε αργοτερα μπορω να παρω και μια ανωτερη καρτα χωρις να εχω θεμα επεξεργαστη.

Γιατι στα παιχνιδια ο 955 δε τη πολυπαλευει πλεον μου φαινεται.

Εχω φιλο με ι2500 με χειροτερη καρτα και του τρεχουν καλυτερα...

Τωρα δε ξερω,με 90Ε που κανει ο ssd ισως να ξεκινησω απο εκει και μετα να αλλαξω τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παιχνίδια που "γονατίζουν" επεξεργαστές, εκεί θέλεις δυνατότερο σύστημα. Να έχει bottleneck ο 955 με την 6850 όμως δεν το νομίζω.

Η ελάχιστη βελτίωση είναι με έναν νεο δίσκο οπως ανέφερα πιο πάνω. Αν συνδυάσεις SSD+HDD και πετάξεις από το σύστημα τον προβληματικό δίσκο, θα είναι το καλύτερο.

Το να στριμώξεις cpu+mobo (Intel για OC) + μνήμη + SSD + HDD στο budget (300 + τα δικά σου) θα είναι αρκετά δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Τον ssd τον θελω κυριως για να παει πιο γρηγορα στις εφαρμογες μου και να φυγουν τα κολληματα εξαιτιας του δισκου που τα φτυνει σιγα σιγα.

Και με την ευκαιρια να παω σε καινουργιο επεξεργαστη που δε θα κανει bottleneck στη καρτα ετσι ωστε αργοτερα μπορω να παρω και μια ανωτερη καρτα χωρις να εχω θεμα επεξεργαστη.

Γιατι στα παιχνιδια ο 955 δε τη πολυπαλευει πλεον μου φαινεται.

Εχω φιλο με ι2500 με χειροτερη καρτα και του τρεχουν καλυτερα...

Τωρα δε ξερω,με 90Ε που κανει ο ssd ισως να ξεκινησω απο εκει και μετα να αλλαξω τα υπολοιπα.

Αν προσθέσεις στο σύστημά σου έναν SSD και μόνο θα πηγαίνει ΣΦΑΙΡΑ !!!

Δεν σου λείπει επεξεργαστική ισχύς , αλλά ΑΠΟΚΡΙΣΙΜΟΤΗΤΑ .... ίσως και μνήμη.

Και φυσικά ο 955 δεν έχει φάει τα ψωμιά του. Μια χαρά στέκεται ! :rolleyes:

Σου το λέω μιας και έχω κάνει πάμπολες αλλαγές και αναβαθμίσεις ...

Τέλος ο επεξεργαστής που έχεις δεν δημιουργεί bottleneck στην κάρτα σου.

Πάρε έναν καλό SSD και πρόσθεσε και μνήμη να έχεις πάνω από 8GB και κοίταξε πως θα μεταμορφωθεί το σύστημα εντελώς !

Απ`όσο μπορώ να καταλάβω το σύστημά σου κάνει ώρες ώρες swap στον χαλασμένο HDD και θα σέρνεται ... παντελώς ... HDD + SSD+ RAM για αρχή και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

s1150...

βεβαια θα διαπιστωσεις οτι δεν παιζει ο 955 και θα κανεις την καλη να παρεις και cpu.:p

Παρε τον ssd ..και παρε αργοτερα intel.Δεν ειναι αναγκη να βλεπεις τα παιχνιδια να πηγαινουν καλυτερα μονο σε σπιτια φιλων:p

Link to comment
Share on other sites

Ο ssd ειναι το στανταρ.

Εαν κρατησω τον επεξεργαστη,ποιο το κοστος για μια μητρικη και ddr3 μνημες?

Τι socket τον παιρνει τον 955?

Να ΜΗΝ αλλάξεις μητρική !!! Θα σου έλεγα να ψάξεις για μεταχειρισμένες μνήμες DDR2 (2x4gb) ή 2x2gb ώστε να έχεις συνολικά 6gb στην χειρότερη.

Πρώτα απ` όλα όμως αγόρασε SSD . Με την αλλαγή που θα δεις ίσως να μην θες ούτε μνήμες και να είσαι ικανοποιημένος !

Τέλος κλόκαρε και το northbridge στα 2500-2600Mhz ... Δίνει διαφορά στα games .

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ΑΜ3+ μητρικές παίρνουν τον 955 και μπορούν να πάρουν και τους πιο πρόσφατους FX όταν θελήσεις.

Μην κοιτάξεις κάποια φθηνή με 760 chipset. Ξεκίνα με κάποια με 970, 990Χ, 990FX (με την σειρά που τις γράφω) από 70€~.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ΑΜ3+ μητρικές παίρνουν τον 955 και μπορούν να πάρουν και τους πιο πρόσφατους FX όταν θελήσεις.

Μην κοιτάξεις κάποια φθηνή με 760 chipset. Ξεκίνα με κάποια με 970, 990Χ, 990FX (με την σειρά που τις γράφω) από 70€~.

Γιατί είναι ανάγκη να αλλάξει μητρική ?

Αυτό δεν το καταλαβαίνω ...

Link to comment
Share on other sites

Στα παιχνιδακια μονο με τον ssd frames πανω δε θα δω...

Ζητατε ρε παιδια πανω απο 4 γιγα μνημη τα παιχνιδια?

Σπανια μου εχει τυχει...

Την παραπάνω μνήμη την προτείνω για να αποφύγεις το swap ...

Στο 70% των παιχνιδικών ίσως το ποσοστό να είναι και μεγαλύτερο για να πάρεις FPS θες καλύτερη κάρτα από την 6850 ...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω οτι ο SSD είναι η καλύτερη επένδυση για να δεις βελτίωση στο τρέχων σύστημά σου που θα καταλάβεις. Όταν έβαλα τον Μ4 σχεδόν 2 χρόνια πίσω δεν το πίστευα. :spell:

Προσωπικά δεν θα επένδυα σε μια πλατφόρμα (ddr2) η οποία έχει πεθάνει έστω και αν περισσότερη μνήμη σου δώσει μία έξτρα αποκρισιμότητα.

Τώρα αν δεν σε καλύπτει ο AMD δεν μπορείς εύκολα στο budget που έχεις θέσει να πας για όλα όσα ανέφερες οτι θέλεις να αναβαθμίσεις χωρίς να κάνεις συμβιβασμούς.

Όσο για την ταχύτητα στα παιχνίδια δεν νομίζω οτι σε κόβει ο 955 αλλά η 6850 (εξαρτάται και η ανάλυση που παίζεις).

Η μητρική μου πχ έχει όλα τα σύγχρονα καλούδια usb3/sata3 κλπ και είναι με το 990X καθώς προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το xfire και γενικά οι διπλές κάρτες. Κόστισε περίπου €120 αν θυμάμαι καλά αλλά υπάρχουν και πιο φθηνά μοντέλα. Οι μνήμες έχουν πάρει την ανηφόρα και 4GB ή 8GB θα σε καλύψουν από ότι λές.

Link to comment
Share on other sites

Στα παιχνιδακια μονο με τον ssd frames πανω δε θα δω...

Ζητατε ρε παιδια πανω απο 4 γιγα μνημη τα παιχνιδια?

Σπανια μου εχει τυχει...

ναι φιλε ζητανε , 3,5 γιγα ram ειχα δεσμευμενω σε single player στο bf3.. online πιστευω οτι τα 4 γιγα τα εχει με το καλημερα.. εδω ειχα κατεβασει ενα ονλινε απο το steam που ηταν free , fps κατηγορια διαστημικο τησ πλακασ με το καλημερα ειχα δεσμευμενα 4 γιγα ραμ..

με 965 στα 3,8 , +6870, καρφωμενη στο 99% gpu used, με cpu used απο 65% εωσ 85%..

http://prntscr.com/1v1uw8

http://prntscr.com/1v1wo7

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε διοτι εχω την 6870 που ειναι ενα +20% πανω σε δυναμη απο αυτη που εχεισ...

τα ονλινε ομωσ να ξερεισ εχουν πολυ μεγαλυτερεσ απαιτησεισ.. ο επεξεργαστησ που εχεισ ακομα κραταει.. αναλογα φυσικα και πια καρτα εχεισ διπλα του.. αλλα cpu 100% σε κανενα παιχνιδι single player δεν εχω δει με τον 965... μεσο ωρο απ οσα εχω παιξει cpu used 50-60%

mono sto bf3 ζωριστηκε..

Link to comment
Share on other sites

Πλεον που πεταει με τον ssd το κομπιουταρ σκεφτομαι και ενα αλλο ενδεχομενο.

Να δωσω την 6850 και να παρω μια μεταχειρισμενη αλλη.

Επισης να βγαλω τα 2 στικακια να τα δωσω και να βαλω 2 αλλα των 2 γιγα ωστε να παω συνολο 6 και να εχω και το dual channel

νομιζω οτι θα μου ερθει πιο οικονομικα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.