Jump to content



Επιλογή παρόχου ιντερνετ για Θεσσαλονίκη


SpirosKGR

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, μιας και από δω και στο εξής θα μένω μόνιμα Θεσσαλονίκη θα θελα να ρωτήσω ποιον πάροχο να επιλέξω. Γνώμονας της επιλογής πόσες μέρες θα χρειαστεί για να εχω ίντερνετ. Να τονίσω ότι θα βάλω μόνο ίντερνετ και οχι τηλέφωνο .

Ειμαι ανάμεσα σε wind και ΟΤΕ . Ποιος από τους δύο είναι πιο αξιόπιστος και με ποιον θα έχω όσο πιο γρήγορα γίνεται ίντερνετ. Ο προηγούμενος που έμενε στο σπίτι είχε ίντερνετ αλλά δε μου είπε ποια εταιρεία . Απο ότι έμαθα οι υπόλοιποι ένοικοι της πολικατοικιας έχουν 2 εκ των 5 hol, ένας wind, ένας ΟΤΕ. Η δίπλα πολυκατοικία έχει τα ίδια μαζί με αλλά δύο διαμέρισμα που χουν cyta.

Επίσης αν επιλέξω παροχέα τον ΟΤΕ θα πρέπει να πάω στα κεντρικά ; ( έχει πολλά παραρτήματα οΟΤΕη πόλη και πρώην νησιώτης δε ξερω )

Επίσης ο johnny6red που έβαλε ΟΤΕ την ίδια μέρα που πήγε είχε ίντερνετ

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις, αφού στην πολυκατοικία υπάρχουν αρκετές επιλογές παρόχων, είναι να δεις τι ταχύτητες περίπου πιάνει ο κάθε πάροχος από τους ενοίκους. Έτσι θα έχεις και μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το τι να προτιμήσεις.

Υ.Γ. Που ακριβώς μένεις στην Πολίχνη; Εκεί μεγάλωσα.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν με όλους τους παρόχους πάνω κάτω τα ίδια θα πιάνει από άποψη ταχύτητας και αυτό γιατί το dslam στεγάζει όλους τους παρόχους, οπότε η απόσταση από το κέντρο τους είναι η ίδια. Προσωπικά μιλώντας θεωρώ τον OTE ανέκαθεν αξιόπιστο και γρήγορο στις νέες συνδέσεις (έχει επιδοθεί σε ένα ανελέητο κυνήγι πελατών τελευταία). Μπορείς να βάλεις το φοιτητικό του OTE που σου έρχεται 8 ευρώ το μήνα και 15 ευρώ τα τέλη της γραμμής = 23 ευρώ το μήνα επί δύο μήνες 46 έτσι είναι οι λογαριασμοί στον ΟΤΕ διμηνιαίοι αν και μπορείς να επιλέξεις μηνιαίο.

Link to comment
Share on other sites

Πολίχνη, Οδό Αλαμανας μενω.

Γίνεται να ζητήσω μόνο ίντερνετ ή αναγκαστικά για να μπει το ίντερνετ πρέπει να έχω και σταθερό τηλέφωνο; δε θελω να χω σταθερό

Μπορείς να ζητήσεις μόνο internet.

Σχεδόν με όλους τους παρόχους πάνω κάτω τα ίδια θα πιάνει από άποψη ταχύτητας και αυτό γιατί το dslam στεγάζει όλους τους παρόχους, οπότε η απόσταση από το κέντρο τους είναι η ίδια. Προσωπικά μιλώντας θεωρώ τον OTE ανέκαθεν αξιόπιστο και γρήγορο στις νέες συνδέσεις (έχει επιδοθεί σε ένα ανελέητο κυνήγι πελατών τελευταία). Μπορείς να βάλεις το φοιτητικό του OTE που σου έρχεται 8 ευρώ το μήνα και 15 ευρώ τα τέλη της γραμμής = 23 ευρώ το μήνα επί δύο μήνες 46 έτσι είναι οι λογαριασμοί στον ΟΤΕ διμηνιαίοι αν και μπορείς να επιλέξεις μηνιαίο.

Σχετικό είναι αυτό. Στην Περαία που έμενα, ίδια πολυκατοικία. Εγώ είχα ΟΤΕ από πάντα. Δύο ορόφους πιο κάτω, βάζει ο ιδιοκτήτης HOL ως 24Mbps. Συγχρόνιζε στα 12 και κάτι.

Με τον ΟΤΕ, από τότε που έγινε διαθέσιμη η 24αρα, δεν έπεσα ποτέ κάτω από 17-18.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις μόνο internet.

η τηλεφωνικη γραμμή πάει πακέτο

Σχετικό είναι αυτό. Στην Περαία που έμενα, ίδια πολυκατοικία. Εγώ είχα ΟΤΕ από πάντα. Δύο ορόφους πιο κάτω, βάζει ο ιδιοκτήτης HOL ως 24Mbps. Συγχρόνιζε στα 12 και κάτι.

Με τον ΟΤΕ, από τότε που έγινε διαθέσιμη η 24αρα, δεν έπεσα ποτέ κάτω από 17-18.

:T:

για αυτο αλλωστε ειπα σχεδον πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας, θα κατέβω κεντρο σε λίγο, να πάω ΟΤΕ. Μηπως τυχαίνει να ξέρουμε πόσες μέρες κάνει για να ενεργοποιηθεί το ίντερνετ ; και πάλι χίλια ευχαριστώ

Χρειάζεται λογαριασμό τηλεφώνου από αυτόν που έμενε στο σπίτι πριν από εμένα ;

Link to comment
Share on other sites

παντου στη δινουν ακομη και μονο internet να ζητησεις. Απλά δεν βαζεις πακετο με απεριοριστα εφοσον δεν χρησιμοποιεις το τηλέφωνο.

Εκτος και αν κανω πολυ σοβαρό λαθος που δεν το πιστευω

Link to comment
Share on other sites

παντου στη δινουν ακομη και μονο internet να ζητησεις. Απλά δεν βαζεις πακετο με απεριοριστα εφοσον δεν χρησιμοποιεις το τηλέφωνο.

Εκτος και αν κανω πολυ σοβαρό λαθος που δεν το πιστευω

Hol Double Play

hellas online - hol double-play

Hol Internet Only

hellas online - hol internet

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για το υφος μου πριν. Πατα τιμοκαταλογος και δες εκει την καρτέλα διευκρινησεις. Και γω ετσι νομιζα στην αρχή αλλά το ψαξα μετα και κατεληξα οτι η τιμή του ειναι too good to be true

Link to comment
Share on other sites

Forthnet γιατί δεν το σκέφτεσαι καθόλου? Είναι σαν ΟΤΕ (τουλάχιστον απο δικιά μου εμπειρία) με χαμηλότερη τιμή. Άμα προπληρώσεις τον 1 χρόνο στο 24άρι απλό σου βγαίνει 15 ευρώ τον μήνα.

Wind μην πας, την είχα 1 χρόνο (2011) και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος.. και σε πολύ καλή γραμμή που συγχρόνιζα στα 22 mbit.. το streaming απλά δεν παλευόταν. :tomato: Στην ίδια γραμμή μόλις έγινε η αλλαγή σε Forthnet με την ίδια ταχύτητα συγχρονισμού, η διαφορά ήταν μέρα με νύχτα στο lag.

[MENTION=51]jax7480[/MENTION] όχι δεν παρέχει internet χωρίς double play, με το έτσι θέλω πρέπει να πάρεις δωρεάν ομιλία κάποιων λεπτών σε σταθερα/κινητά αν θες Internet απο OTE, δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

Παλιά συνέφερε όπου οι τιμές του οτε ηταν στο θεο.

Μπορείς να βάλεις αυτά αλλά τέλη γραμμής θα πληρώνεις. οποτε σε συμφερει να πας σε double play.

https://www.ote.gr/web/guest/sl/201377/prostheta_paketa_internet?lastLayoutId=18

[MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION] τωρα ακριβως ποσες μερες κανει να ενεργοποιηθε δεν γνωριζω, καλεσε το 13888 για να σου πουν επακριβως. Οχι δεν χρειαζεται λογιαριασμος μονο τηλέφωνο ενός γειτονα νομιζω (μπορεί και όχι).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.