Jump to content



Βοήθεια γιατί με βλέπω να τα τρώω στο τέλος...


Ilias83

Recommended Posts

Είπα και εγώ να ανεβάσω την κάρτα γραφικών μου...

Λέω η ψύκτρα της αν και stock καλή είναι ανεμιστήρα έχω βάλει επιπλέον να τη φυσάει, δεν λέει να δώσεις πάλι από την αρχή λεφτά για την κάρτα... (Έτσι και αλλιώς FX 5200 είναι όπου να 'ναι θα θέλει αλλαγή)

Και πήγα και πήρα τα ZM-RHS1 της Zalman.

Είναι κάτι μικρά ψυκτράκια. Κόστος 12.

Γυρνάω πανευτυχής σπίτι να τα βάλω...

Και τι να δω???

Τα τσιπάκαι της κάρτας μου είναι πιο μεγάλα και δεν έχουν τίποτα από πίσω...

Επίσης μέρος αυτών καλύπτει (χωρίς να τα ακουμπάει) η ψύκτρα...

Οπότε για να μπουν τα ψυκτράκια που έτσι κι αλλιώς θα αφήσουν το μισό τσιπ ακαλυπτο, τώρα θα πιασουν μόνο το 1/4 του τσιπ.

Οπότε δώρο άδωρον...

Το κακό είναι οτι έχω ανοίξει τη συσευασία, αλλιώς θα τα πήγαινα πίσω να πάρω ψυκτράκαι για τις μνήμες και να τα έχω (και ας μην τα χρησιμοποιήσω τώρα- οι μνήμες έχουν ήδη)

Πείτε μου λοιπόν τι μπορώ να ψύξω με αυτά τα ψυκτράκια τώρα?

Στέφτικα τα τσιπ τις μητρικής, αλλά δεν ξέρω τι είναι τι...

Μια βοήθεια plz...

Τι να τα κάνω τελικά?

Να τα φάω???

Link to comment
Share on other sites

Κρατα τα...ολο κ καπου θα σου χρειαστουν...ισως στο μελλον...!Μια ενσταση μονο χωρις παρεξηγηση....ανοιξες ολοκληρο θεμα για να ρωτησεις τι θα κανεις τα ψυκτρακια???

Link to comment
Share on other sites

@unseen: Τι να πουλήσω απο δαύτα??? Και πόσο να τα πουλήσω??? 12 έκαναν...

(Βέβαια μιας και τώρα αφού έχουν περάσει από το χέρι μου έχουν συλλεκτική αξία μπορώ να τα πουλήσω στη διπλή τιμή)

@Βασιλης: Λέω να τα κολλήσω όπου βλέπω τσιπάκι στη μητρική... (Μη σου πω οτι παίζει να τα βάλω και στο Netmod)

Για την ένσταση - φυσικά και δεν παρεξηγούμε - ρε παιδιά sorry για το θέμα, αλλά απο τη ώρα που γύρησα νιώθω τώρα άσχημα με αυτήν μου την αγορά, νοιώθω τόσο ηλίθιος με το λάθος που έκανα - γιατι τα πηρα χωρις να το ψάξω καθόλου απλά επειδή μου άρεσαν - που δεν μπορούσα να μην το πω, να κανετε κανενα σχολιο, να με δουλέψετε λιγο ίσως για να μου φύγει...

@Dagalidis: όντως δεν χάθηκε και ο κόσμος, αφού σκέφτομαι να παω να παρω και άλλο ένα πακετάκι, έτσι για να γουστάρω λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε αν καλύπτουν τα mosfets της μητρικής σου και αν σου κάνουν χρησιμοποίησέ τα...

Και δεν θέλω ηττοπάθειες, ο καλός computerας πρέπει να έχει πάντα ψυκτράκια, καλώδια, ανεμιστήρες, αντάπτορες σε όλα τα μεγέθη και για όλα τα γούστα....

Προσωπικά, ξεκίνησα με ένα μικρό κουτάκι που περιείχε τα παραπάνω, συνέχισα με συρτάρι και τώρα υπάρχει υπόγειο ολόκληρο :slap:

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική μου είναι η παρακάτω...

Τα mofsets είναι αυτά που έχω κυλκλώσει με κόκκινο...

Βασικά είναι μόνο 4 απ' ότι βλέπω και στην κάρτα...

Τα ψυκτάκια τα υπερκαλύπτουν (είναι δηλαδή λίγο πιο μεγάλα, αλλά αυτό δεν νομίσω οτι πειράζει, έτσι δεν είναι???

Επίσης ψάχνοντας λίγο βρήκα μια παλιά ψύκτρα για Northbridge από άλλη μητρική, που είναι ότι πρέπει για το Chipάκι της μητρική (Κυλκλωμένο με κίτρινο) που πάντα καίει...

Επίσης υπάρχουν άλλα δυο chipάκια (κυκλωμένα με πράσινο) που επίσης πάντα καίνε

Να τους βάλω και αυτονών ψυκτράκια?

Η μητρική έχει και μερικά ακόμα chip όπως το BIOS chip, το chip του LAN και ένα ακόμα που δεν ξέρω τι είναι, αλλά λέει Winbond πάνω... (Αν ξέρει κανείς ας μου πει τι είναι) - Τα έχω κυκλώσει με πορτοκαλί.

Αυτά τα 3 λόγω της θέσης τους δεν μπόρεσα να τα ακουμπήσω να δω αν χρειάζονται ψύξη...

Ερωτήσεις...

Κάνει να βάλω ψυκτράκαι στο BIOS chip???

To LAN δεν το χρεισιμοποιώ ακόμα οπότε δεν νομίζω οτι χρειάζεται ψυκτράκι, το Winbond όμως τι είναι???

Να το ψύξω, ή να δώσω προτεραιότητα στα άλλα δυο chipάκια (με πράσινο) που καίνε σίγουρα???

’ΑΑΑ

Κια για να μην το ξεχάσω:

Ευχαριστώ.

Με βοηθήσατε και βρήκα τι να κάνω τα ψυκτράκια...

post-1045-1416071282,5067_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ξέρετε τι παίζει με τα mofsets?

Τα 2 είναι σχεδόν κάτω από την ψύκτρα του επεξργαστή, τα φυσάει σινεχώς ο ανεμιστήρας και ποτε δεν είναι ζεστά όταν τα πιάνω...

ΤΑ ψυκτράκια είναι 8 φτάνουν. Ένα μόνο θα μείνει χωρίς ψύκτρα και αυτό θα είνια μάλλον το chip του δικτύου...

Το chip του ΒΙΟΣ κάνει να το ψύξω????

@Makis Hourdakis: Την υπογραφή σου λίγο φτιάξε... Το κομμάτι έχει μια απο τις καλύτερες φράσεις που έχουν ακουστεί σε τραγούδι και εσύ έχεις βάλει αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.