Jump to content



iphone 4 + IOS 7 εντυπωσεις


HILL.K

Recommended Posts

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Ποιός είπε ότι δεν τους δέχομαι; Σου είπα εγώ ποτέ ότι δεν έχεις πρόβλημα;

ΕΓΩ δεν έχω πρόβλημα, η γυναίκα μου και ο συνάδελφος, που έχω άποψη από 1ο χέρι.

Δε μπορώ να γνωρίζω τι έχεις κάνει εσύ ή ο οποιοσδήποτε και αντιμετωπίζεις πρόβλημα.

Παρέθεσα και κάποια benches που αποδεικνύουν ότι δεν υπάρχει γενικό πρόβλημα.

Τα ειδικά προβλήματα που έχει ο καθένας, ας τα λύσει. Μπορεί να είναι εφαρμογές, μπορεί να είναι ρυθμίσεις, μπορεί να είναι οτιδήποτε. Ειλικρινά, θα κάτσω το ΣΚ να βγάλω video με το 4 (ούτε καν 4S) να σας το ανεβάσω και αν δείτε lag ή κόλλημα, θα το πουλήσω και θα πάρω Nokia 3310.

Link to comment
Share on other sites

τοτε γιατι δε δεχεσαι τους αλλους σχετικους /ασχετους στον χωρο οτι ειναι ολο προβληματα ρε συ george?

Γιατί δεν είναι πάντα. Δεν μπορώ προσωπικά να χαρακτιρήσω ένα προϊόν προβληματικό. Εφόσον στο 1 εκατομμύριο 1.000 έχουν πρόβλημα είναι περιπτώσεις και περιπτώσεις.

Και εγώ απο jb 6.1.2 πήγα OTA σε 7 και μετά 7.0.2 χωρίς πρόβλημα. Ούτε ένα. Και είχα κ αρκετές εφαρμογές jb - cydia tweaks πάνω.

Γενικά όμως με την τεχνολογία ισχύουν 3 κανόνες.

1ος) Τύχη. Όσο αστείο κ αν ακούγεται. Μπορεί η συσκευή σου να έχει την τύχη-χρήση-λάθος και να σου κάνει πρόβλημα.

2ον) Δεν ξέρω τι μου γίνεται και πως να το αντιμετωπίσω, όπου βάλω το χέρι μου τα κάνω χειρότερα και μετά βρίζω την συσκευή επειδή είμαι ημιμαθείς και δεν ενδιαφέρθηκα να ασχοληθώ να το φτιάξω μετά.

3ον) Έχει πρόβλημα απο την μήτρα του.

Μην ξεχνάμε οτι ακόμα και τα ρομπότ που φτιάχνουν τις συσκευές και γενικά όλα τα πράγματα κάνουν λάθη. Τα οποία μπορεί σε κάποια είδη να φανούν στον έλεγχο και σε κάποια άλλα στην χρήση αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...οποτε ειναι τυχη η ασχετοσυνη οταν κατι δε δουλευει σωστα..δε συμφωνω καθολου και απορω πως το λετε αυτο σα πληροφορικαριοι

αποκλυουμε το γεγονος λανθασμενου λειτουργικου η λογισμικου παραγοντα ετσι ;

το οτι 10:59 δουλευε και 11:00 που μπουταρει με την 7 ΔΕΝ δουλευει..τι σημαινει ;

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...οποτε ειναι τυχη η ασχετοσυνη οταν κατι δε δουλευει σωστα..δε συμφωνω καθολου και απορω πως το λετε αυτο σα πληροφορικαριοι

αποκλυουμε το γεγονος λανθασμενου λειτουργικου η λογισμικου παραγοντα ετσι ;

το οτι 10:59 δουλευε και 11:00 που μπουταρει με την 7 ΔΕΝ δουλευει..τι σημαινει ;

Με το "τύχη" δε συμφωνώ, αλλά θα έβαζα σε αυτή την κατηγορία κάποιες υποπεριπτώσεις που δεν έχουμε ιδέα τι πήγε στραβά.

Όσον αφορά στο 11:00, μην κάνεις σα πρωτάρης... 500 χρόνια στους υπολογιστές αυτό γίνεται, "εκεί που δούλευε, ξαφνικά..." ή "έκανα φορμάτ και έχω πρόβλημα..."

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..

η λυση βρεθηκε

δοθηκε το κινητο και αντικατασταθηκε με note2

σε ευχαριστω apple που εχασες κιαλλο πελατη

δε με ενδιαφερει να βρω την αιτια σα καταναλωτης οταν η ιδια η εταιρια με παραπεμπτει σε αναβαθμιση, υποτιθεται για καλυτερα και το αποτελεσμα ειναι να μην εχω λειτουργικο κινητο.

σε ευχαριστω δε θα ασχοληθω αλλο.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..

η λυση βρεθηκε

δοθηκε το κινητο και αντικατασταθηκε με note2

σε ευχαριστω apple που εχασες κιαλλο πελατη

δε με ενδιαφερει να βρω την αιτια σα καταναλωτης οταν η ιδια η εταιρια με παραπεμπτει σε αναβαθμιση, υποτιθεται για καλυτερα και το αποτελεσμα ειναι να μην εχω λειτουργικο κινητο.

σε ευχαριστω δε θα ασχοληθω αλλο.

To να αναφέρεσαι σε απροβλημάτιστες Android συσκευές, ειδικά σε πράγματα που αφορούν στα firmware, είναι ανέκδοτο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι πάντα. Δεν μπορώ προσωπικά να χαρακτιρήσω ένα προϊόν προβληματικό. Εφόσον στο 1 εκατομμύριο 1.000 έχουν πρόβλημα είναι περιπτώσεις και περιπτώσεις.

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει ο ορισμός "υπάρχει πρόβλημα". Άλλο το "επηρεάζει όλους τους κατόχους iPhone 4", άλλο το "το πρόβλημα εμφανίζεται πολύ αραιά" και άλλο το "επηρεάζει αρκετό κόσμο έτσι ώστε να διαπιστωθεί pattern και να αρχίσουν να μαζεύονται οι θιγόμενοι χρήστες".

Το πρόβλημα υπάρχει, από την στιγμή που μαζεύεται κόσμος με απτά συμπτώματα, και τα χαρακτηριστικά του προβλήματος ομαδοποιούνται και κατηγοριοποιούνται, υπάρχει. Το ότι δεν το έχει ο μπατζανάκης της ξαδέρφης και το αφεντικό μου, δεν σημαίνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...οποτε ειναι τυχη η ασχετοσυνη οταν κατι δε δουλευει σωστα..δε συμφωνω καθολου και απορω πως το λετε αυτο σα πληροφορικαριοι

αποκλυουμε το γεγονος λανθασμενου λειτουργικου η λογισμικου παραγοντα ετσι ;

το οτι 10:59 δουλευε και 11:00 που μπουταρει με την 7 ΔΕΝ δουλευει..τι σημαινει ;

Είναι στη συγκεκριμένη συσκευή ή όχι; Το έχουν όλες ή καμια 30αριά στο εκατομμύριο;

Το θέμα με το λάθος λειτουργικού είναι κατηγορία 3.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν το έχει ο μπατζανάκης της ξαδέρφης και το αφεντικό μου, δεν σημαίνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.

Το ότι επίσημα benchmarks δείχνουν το τηλέφωνο να έχει καλύτερη συμπεριφορά, τι σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

To να αναφέρεσαι σε απροβλημάτιστες Android συσκευές, ειδικά σε πράγματα που αφορούν στα firmware, είναι ανέκδοτο...

ανεκδοτο ειναι που η apple με ωθησε σε αυτη τη κινηση:)

αν δεν ειχε μπει η 7 , θα ειχε ακομα το κινητο.αυτο ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει ο ορισμός "υπάρχει πρόβλημα". Άλλο το "επηρεάζει όλους τους κατόχους iPhone 4", άλλο το "το πρόβλημα εμφανίζεται πολύ αραιά" και άλλο το "επηρεάζει αρκετό κόσμο έτσι ώστε να διαπιστωθεί pattern και να αρχίσουν να μαζεύονται οι θιγόμενοι χρήστες".

Το πρόβλημα υπάρχει, από την στιγμή που μαζεύεται κόσμος με απτά συμπτώματα, και τα χαρακτηριστικά του προβλήματος ομαδοποιούνται και κατηγοριοποιούνται, υπάρχει. Το ότι δεν το έχει ο μπατζανάκης της ξαδέρφης και το αφεντικό μου, δεν σημαίνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.

Απολύτως τίποτα δε σημαίνει επίσης στο οτι στο 1 εκατομύριο οι 100 συσκευές έχουν πρόβλημα και να φταίει το λειτουργικό. Αν ήταν όμως πχ 2000 με 3000 αλλάζει το πράγμα. Μην παίρνουμε τα νούμερα δεδομένα όπως τα αναφέρω παραπάνω είναι δείγματα.

Τις περισσότερες φορές τα λάθη είναι των χρηστών.

Σίγουρα οι προγραμματιστές δεν φτιάχνουν τα καλύτερα και αλάνθαστα και ούτε η apple, microsoft, google έχει το αλάνθαστο.

Γιαυτό πχ απο 7 σε 7.0.2 έγινε στην βδομάδα. Βρέθηκαν 3-4 προβλήματα έγινε patch και διορθώθηκαν.

Αλλά μην λέμε και οτι σε γενικό κανόνα είναι χάλια. Ούτε λέω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην τελική όποιος έχει θέμα ticket στην apple για να το φτιάξουν. Εμείς εδώ δεν θα βγάλουμε τον κώδικο για να γίνει η διόρθωση και ούτε θα πάρω λεφτά απο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι επίσημα benchmarks δείχνουν το τηλέφωνο να έχει καλύτερη συμπεριφορά, τι σημαίνει;

απ το review που παρεθεσες τα benchmarks :

"The bad news is that the A4 struggles to render iOS 7's sweeping new animations consistently"

"Everything is slower in iOS 7, usually by one to one-half second or so but sometimes by more."

" navigating around iOS 7 on the iPhone 4 is just going to feel slower than iOS 6 did"

"Cold boot time has also increased significantly, "

"Once you've actually opened your app, things don't feel too much worse than they did in iOS 6. "

"That said, the iPhone 4 and iOS 7 just can't quite provide an experience that's up to Apple's usual standard"

Link to comment
Share on other sites

ανεκδοτο ειναι που η apple με ωθησε σε αυτη τη κινηση

αν δεν ειχε μπει η 7 , θα ειχε ακομα το κινητο.αυτο ξερω.

Πιστεύεις δηλαδή ότι αν ήταν δική μου φίλη, θα της είχα πει να πάρει Note, ή θα έβρισκα τρόπο να το φτιάξω;

Το ότι σε έδιωξε πάντως από πελάτη, δε λέει και πολλά και όπως έχω πει πολλές φορές, δεν είμαστε στατιστικά δείγματα.

Αυτό όμως είναι στατιστικό:

The iPhone Is a Bigger Business Than Coca-Cola and McDonald's Combined - Derek Thompson - The Atlantic

(ξέρω, όλοι αυτοί είναι trendουλες και χαζομπίμπος...)

απ το review που παρεθεσες τα benchmarks :

"The bad news is that the A4 struggles to render iOS 7's sweeping new animations consistently"

"Everything is slower in iOS 7, usually by one to one-half second or so but sometimes by more."

" navigating around iOS 7 on the iPhone 4 is just going to feel slower than iOS 6 did"

"Cold boot time has also increased significantly, "

"Once you've actually opened your app, things don't feel too much worse than they did in iOS 6. "

"That said, the iPhone 4 and iOS 7 just can't quite provide an experience that's up to Apple's usual standard"

Τα σχόλια είναι υποκειμενικά, τα νούμερα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια είναι υποκειμενικά, τα νούμερα όχι.

APPLICATION IOS 6.1.3 IOS 7.0 GM

Safari 1.13 seconds 2.05 seconds

Camera 1.9 seconds 2.63 seconds

Settings 1.31 seconds 1.88 seconds

Mail 1.0 seconds 1.50 seconds

Messages 1.57 seconds 2.80 seconds

Calendar 1.23 seconds 1.78 seconds

Phone 0.67 seconds 2.37 seconds

Cold boot to lock screen 31.14 seconds 45.13 seconds

απ το review που ποσταρες. Απορω αν το διαβασες.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι επίσημα benchmarks δείχνουν το τηλέφωνο να έχει καλύτερη συμπεριφορά, τι σημαίνει;

Ξέρεις μωρέ, το benchmark που μετράει το lag και το user experience... :slap:

Περιμένεις να πάρω τέτοιο σχόλιο στα σοβαρά;

Απολύτως τίποτα δε σημαίνει επίσης στο οτι στο 1 εκατομύριο οι 100 συσκευές έχουν πρόβλημα και να φταίει το λειτουργικό. Αν ήταν όμως πχ 2000 με 3000 αλλάζει το πράγμα.

Τα νούμερα ποιος τα καθορίζει, εσύ; Εγώ; Για ρώτα την Apple και την Samsung, όταν οι πελάτες τους φωνάζουν με παρόμοια/ίδια συμπτώματα και στο αδυσώπητο internet αρχίζει να σχηματίζεται ένα συστημικό ελάττωμα, από πόσα "κεφάλια" και πάνω θεωρείται πρόβλημα;

Οι κανονικές εταιρίες που σέβονται τους πελάτες τους, έχουνε συνέχεια τα "αυτιά" τους ανοικτά και αξιοποιούν το feedback. Αν το πρόβλημα όπως λες είναι μεταξύ της οθόνης και της καρέκλας (Google: PEBKAC), τότε βγάζεις οδηγίες και λες στους άσχετους πελάτες σου "αν δεν θες να κολλάει, κάνε την αναβάθμιση έτσι κι έτσι".

Όταν όμως σε έχουν ευλογήσει με πελάτες-κοπάδι, δεν έχεις κανένα πρόβλημα να κατηγορήσεις τον ίδιο τον πελάτη.

Αφού στο τέλος πάλι εκεί θα γυρίσεις, και ούτε lag θα δεις, ούτε purple flare, ούτε grip of death, τίποτα. Πρόβλημα κανένα, το λένε και τα benchmarks. Κι όπου υπάρχει πρόβλημα φταίει ο χρήστης :hehe:

Link to comment
Share on other sites

APPLICATION IOS 6.1.3 IOS 7.0 GM

Phone 0.67 seconds 2.37 seconds

Cold boot to lock screen 31.14 seconds 45.13 seconds

απ το review που ποσταρες. Απορω αν το διαβασες.

Τραγικά πιο αργό και από το HTC 5ετίας μου που έχω εδώ :D

Link to comment
Share on other sites

απ το review που ποσταρες. Απορω αν το διαβασες.

Εσύ το διάβασες;

Unfortunately at this point, it's impossible to separate the app launches from the animation durations. It's possible that a future update will reduce the length of the animations,
Ξέρεις μωρέ, το benchmark που μετράει το lag και το user experience... :slap:

Περιμένεις να πάρω τέτοιο σχόλιο στα σοβαρά;

Εδώ δεν παίρνεις σοβαρά τη δική μου άποψη, τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερε κανείς οτι το ios7 τρέχει καλύτερα στο iphone4 απότι το ios6 και δε το πήρα χαμπάρι;

Γιαυτο γίνεται η κουβέντα εδώ ή γιατί θέλουμε να κράψουμε-κραχτούμε;

Εγώ έχασα την μπάλα πάντως. Απο το io7 δεν πάει καθόλου στο iphone4 και καλύτερα να μη το είχαν βάλει φτάσαμε στο οτι το ios6 είναι γρηγορότερο απο το ios7. Άσε μας κουκλίτσα μου δηλαδή, περιμέναμε μήπως τίποτα καλύτερο με τόσα εφέ νομίζεται;

Κανείς δεν είπε οτι πάει μπάλα αλλά σε γενικές γραμμές πάει καλά και δεν έχουν αναφερθεί τόσα προβλήματα σε γενικό κανόνα. Αν ο άλλος νόμιζε οτι με το ios7 θα μπορούσε να τρέξει και το asphalt αέρα πατέρα τότε βαριά νυχτωμένος κοιμάται.

Όπως κ να έχει η συσκευή είναι παλιά. That's a fact, deal with that.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.