Jump to content



iphone 4 + IOS 7 εντυπωσεις


HILL.K

Recommended Posts

Δεν αναποδογύρισα κανένα συμπέρασμα. Διάβασες ένα πινακάκι και το κείμενο το εξέλαβες όπως θέλεις. Σου υπέδειξα ότι παρακάτω γράφει πως η φοβερή και τρομερή καθυστέρηση του 0.5-1.5'' στο άνοιγμα κάποιων εφαρμογών μπορεί να οφείλεται στα animations και κανείς δε μπορεί να γνωρίζει τον πραγματικό χρόνο και εσύ το αγνοείς και κρατάς μόνο το πινακάκι. Αυτό, είναι anti-fanboy.

Διάβασα ένα πινακάκι που δείχνει +50% καθυστέρηση σχεδόν σε όλα και ένα συμπέρασμα που λέει ότι στο θέμα του update ενός iPhone 4 με iOS7 προχωρήστε με προσοχή και ίσως να ήταν καλύτερα να πάρετε νέο τηλέφωνο.

Πραγματικός χρόνος είναι αυτός που γράφει στο review, δε μιλάμε για το που οφείλεται το ότι το κινητό πλέον ανοίγει σε 45 δευτερόλεπτα αντί για 30 που ήθελε με το iOS6. Το αποτέλεσμα μας νοιάζει, όχι η αιτία.

Ορίστε μια εξήγηση. Εγώ έχω το 16άρι και δε μου κολλάει. Μήπως τα παράπονα είναι από 8ρια; Πριν γίνετε απόλυτοι, οφείλετε να το ψάξετε.

Δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις σχετικά εύκολες έννοιες, οπότε πάμε πάλι:

- Ο άνθρωπος άνοιξε θέμα και είπε ότι αναβάθμισε το κινητό του σε iOS7 και τώρα σέρνεται.

- Του απάντησα ότι έχω δει κι άλλους με αυτό το παράπονο.

- Απάντησαν μερικοί ακόμα ότι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

- Απάντησες και συ και προσπαθείς να μας πείσεις ότι από την στιγμή που δεν έχεις το πρόβλημα εσύ, Α) φταίει ο χρήστης, Β) δεν είναι γενικό πρόβλημα, Γ) φταίνε τα animations, Δ) φταίνε τα Gb, Ε) από την στιγμή που έστω κι ένας δεν έχει το πρόβλημα, το iPhone 4 σηκώνει μια χαρά το iOS7.

Και όλοι όσοι έχουν πρόβλημα είναι τρελοί.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Άντε, πάμε πάλι...

Διάβασα ένα πινακάκι που δείχνει +50% καθυστέρηση σχεδόν σε όλα και ένα συμπέρασμα που λέει ότι στο θέμα του update ενός iPhone 4 με iOS7 προχωρήστε με προσοχή και ίσως να ήταν καλύτερα να πάρετε νέο τηλέφωνο.

50% καθυστέρηση. Εντυπωσιακό. Μιλάμε για 0.5 με 1", το κατανοείς αυτό; Το να ανοίγεις τον Safari σε 2" είναι lag; Σε λίγο θα μου πεις ότι ψήνεις και καφέ μέχρι να ανοίξει. Επίσης, εγώ δεν είπα ότι δεν κάνει περισσότερο χρόνο, είπα ότι ο χρόνος αυτός ίσως οφείλεται στα animations και όχι σε πρόβλημα όπως υποστηρίζετε. Πρόβλημα είναι να σηκώνει 100% cpu usage την ώρα που το ανοίγει. Δες το video. Βλέπεις ότι και στο 5άρι, ο χρόνος που σηκώνεται μια εφαρμογή είναι μεγαλύτερος; Καταλαβαίνεις ότι είναι λόγω εφέ και όχι επιδόσεων; Βλέπεις τις άλλες λειτουργίες που δεν έχει εφέ ότι γίνονται το ίδιο γρήγορα;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yiU6p8ZOFm0]Speed test - iPhone 5: iOS 7.0 vs iOS 6.1.4 - YouTube[/ame]

Πραγματικός χρόνος είναι αυτός που γράφει στο review, δε μιλάμε για το που οφείλεται το ότι το κινητό πλέον ανοίγει σε 45 δευτερόλεπτα αντί για 30 που ήθελε με το iOS6. Το αποτέλεσμα μας νοιάζει, όχι η αιτία.

Κάνει 15" παραπάνω να ανοίξει το κινητό; Sorry, αυτό δεν το είχε προσέξει... Δε χρειάζεται να κάνω ποτέ restart το iPhone, οπότε μου είναι άχρηστη πληροφορία.

- Ο άνθρωπος άνοιξε θέμα και είπε ότι αναβάθμισε το κινητό του σε iOS7 και τώρα σέρνεται.

- Του απάντησα ότι έχω δει κι άλλους με αυτό το παράπονο.

- Απάντησαν μερικοί ακόμα ότι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

- Απάντησες και συ και προσπαθείς να μας πείσεις ότι από την στιγμή που δεν έχεις το πρόβλημα εσύ, Α) φταίει ο χρήστης, Β) δεν είναι γενικό πρόβλημα, Γ) φταίνε τα animations, Δ) φταίνε τα Gb, Ε) από την στιγμή που έστω κι ένας δεν έχει το πρόβλημα, το iPhone 4 σηκώνει μια χαρά το iOS7.

-Συνήθως αν κάποιος έχει πρόβλημα ανοίγει θέμα. Ήθελες να ανοίξουν και όλοι όσοι έκαναν αναβάθμιση και δουλεύει μια χαρά;

-Κι εγώ του απάντησα ότι δεν έχω δει άλλους με αυτό το παράπονο (από 1ο χέρι, όχι τι άκουσα).

-Απάντησαν μερικοί ότι δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα

-Απάντησε εσύ και προσπαθείς να με πείσεις ότι επειδή μερικοί έχουν πρόβλημα Α) φταίει το λειτουργικό, Β) είναι γενικό το πρόβλημα (εμείς που δεν το έχουμε είμαστε ψεύτες η παρανοϊκοί) Γ) φταίνε οι εφαρμογές αλλά στα 5αρια κάνουν το ίδιο, Δ) πιθανόν, θέλει περαιτέρω διερεύνηση, όσοι έχουν πρόβλημα ας την κάνουν, Ε) δεν είμαι "έστω κι ένας" γιατί δε μπορείς να υπολογίσεις πόσοι δεν έχουν, αφού δεν έχουν λόγο να γράψουν.

Και όλοι όσοι έχουν πρόβλημα είναι τρελοί.

Εσείς προσπαθείτε να βγάλετε εμένα τρελό, ή ακόμα χειρότερα, ψεύτη. Εγώ είπα ότι κάτι άλλο φταίει, ψάξτε το.

Όπως καταλαβαίνεις, άκρη δε βγάζουμε. Δεν έχεις στατιστική, δεν έχω ούτε εγώ. Απόψεις λέμε και ο καθένας υποστηρίζει τη δική του. Εγώ θα ανεβάσω το video το ΣΚ για να μη με λέτε ψεύτη και μετά τέλος. Πετάξτε τα.

(btw αν κάποιος θέλει να δώσει 4αρι σε καλή τιμή, έσπασε η οθόνη μιας φίλης με 3G και από το να δώσει 100€ για οθόνη, μπορεί να πάρει 4...)

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο iPhone το δικό μου το 4S και ένα άλλο 4 δουλέυει το 7 άψογα. Προσωπηκά πρόσεξα η κάμερα και να ανοιγει και να τραβάει φωτογραφίες πολύ πιο γρηγορα after update.

Link to comment
Share on other sites

Άντε, πάμε πάλι...

Κάνει 15" παραπάνω να ανοίξει το κινητό; Sorry, αυτό δεν το είχε προσέξει... Δε χρειάζεται να κάνω ποτέ restart το iPhone, οπότε μου είναι άχρηστη πληροφορία.

φτανει πια ρε Γεωργο να λες τα ιδια και τα ιδια και να θεοποιεις το κινητο σου..

να το χαιρεσαι με το απειρο Uptime σου.Σιγα το κατορθωμα λολ.

χειροτερος και απο sebastian παντως γινεσαι ωρες ωρες..

btw αχρηστη η πληροφορια μπορει να ειναι και το lag που μπορει να μη "βλεπεις" η αλλα τυχων προβληματα που μπορει να μη φτανει εκει η χρηση που του κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου 4αρι πάντως και άλλων 3 φίλων τα 4s είναι μια χαρά από το 7.0.1. Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο τα giga στις μνήμες 32g έχω, καλά είμαι? :p Για το φίλο CmoS δεν κατεβαίνει τπτ αν δεν του πεις εσύ φίλε είτε είσαι στην πρίζα είτε στο wifi. Πιστεύω οτι σε γενικές γραμμές το IOS7 δεν έχει τόσα θέματα, άπλα ο κόσμος είχε συνηθίσει την αμεσότητα των άλλων IOS και τώρα τον ξενίζει λίγο αυτή η καθυστέρηση των ανιμε και γκρινιάζει. Όταν έχεις τον averange joe για πελάτη πρέπει να δεχτείς και την γρίνια του.

iOS 6 Users Annoyed By iOS 7 Automatic OTA Download | Ubergizmo

Και στο τελος θα μου πει κανεις οτι στο 6.1.2 jb που ειχε δεν ειχε βγαλει notification οποτε ετσι ειναι σε ολα.

Τεσπα, κατεβαινει μονο του. Παραλογο, απιστευτο οπως θελεις πες το ετσι ειναι.

Στην καθυστεριση των εφε ποιος χαιρεται δηλαδη?:look:

Εγω μια φορα θα βαλω ios7 μολις βγει και το jb! Εχουμε μελλον δηλαδη :p

This is a problem that occurs when an iOS device is plugged into AC power and according to CNET it affects devices like the iPhone 4 and fourth-gen iPad, although we’re not sure if this is exclusive or if other iOS devices are affected as well. Given that the update takes up about 3GB of storage, safe to say many were a little peeved to find out that they were suddenly shorted on 3GB of storage, worse of all it does not show nor can it be removed. Apple declined to comment on the matter but if you have yet to update to iOS 7, the OTA update might be something you’ll want to keep an eye out for, especially if you’re low on memory.: iOS 6 Users Annoyed By iOS 7 Automatic OTA Download | Ubergizmo
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει ένα λάθος προηγούμενα, (μπερδευτηκα απο τίτλο "downgrade without blobs" αλλα δεν εννοούσε ακριβώς αυτό)

Δεν υπάρχει τρόπος, να γυρίσει κανείς από iOS 7 (final) σε προηγούμενη, αν δεν έχει σώσει στην προηγούμενη (6.1.Χ) τα shsh.

Αν τα έχει, δοκιμάζει αυτά. Δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά έχουν γυρίσει πολλοι με iphone 4,

με νεότερο (4s, 5) δεν γίνεται πλέον

How To Downgrade iOS 7 To iOS 6 (6.1.3 / 6.1.2) [Tutorial] | Redmond Pie

ΟΔΗΓΟΣ(video) iphone 4 ios 7 ή 7.0.2 downgrade στην ios 6.1.3 jb - Ερωτήσεις και Απαντήσεις σε Προβλήματα Χρηστών - iPhonehellas.gr

Still Hate iOS 7? 5 Easy Steps to Downgrade to iOS 6 - International Business Times

και γενικά με iOS7 δοκιματε και αυτα που φαινονται λογικά (για speed up)

Settings >General > Background App Refresh and flip the toggle switch off
Settings > App Store and scroll down to the Automatic Downloads section and flip the toggle switch to off for Apps and Updates
Clear some space
Settings >General > Accessibility and tap on Reduce Motion.

http://howto.cnet.com/8301-11310_39-57604853-285/how-to-speed-up-ios-7-on-an-older-device/

αν έχετε lag στο keyboard

“Disable ‘documents and data’ in the iCloud settings

το clean install (restore set up as new από itunes και οχι ota φαινεται critical σ αυτην τη φαση)

και περιμένετε για jailbrake και updates σε tweaks που ήδη υπάρχουν για προηγούμενες iOS για disable transitions motion εφφε κτλ.

ίσως τότε με πρόσβαση σε daemon processes να γίνει και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

iOS 6 Users Annoyed By iOS 7 Automatic OTA Download | Ubergizmo

Και στο τελος θα μου πει κανεις οτι στο 6.1.2 jb που ειχε δεν ειχε βγαλει notification οποτε ετσι ειναι σε ολα.

Τεσπα, κατεβαινει μονο του. Παραλογο, απιστευτο οπως θελεις πες το ετσι ειναι.

Στην καθυστεριση των εφε ποιος χαιρεται δηλαδη?:look:

Εγω μια φορα θα βαλω ios7 μολις βγει και το jb! Εχουμε μελλον δηλαδη :p

Αυτο που έχουν κάνει ειναι επιλογή στο iTunes φίλε. Στο ρωτάει, τι θες να κάνω και αν θες να το κάνω αυτόματα κάθε φορά που βρίσκω ενημέρωση. Εγω το έβαλα μετα απο 4 μέρες το 7 στο κινιτο και δεν υπήρχε δεσμευμένος χώρος ούτε είχε κατεβάσει κατι το iTunes στο pc.

Link to comment
Share on other sites

....εδω που τα λεμε η οποιαδηποτε ''καθυστερηση'' ειναι και λιγο υποκειμενικο θεμα....αν εγω εχω σηνηθησει να χειριζομαι το κινητο γρηγορα τοτε ναι ισως να εχει καθυστερηση για μενα...σε καποιον που δεν ειναι και πολυ της τεχνολογιας, μπορει να του φαινεται οτι ειναι ολα ΟΚ!

Για μενα και τη χρηση που του κανω γενικα αργει παρα πολυ (σε σχεση με πριν) πχ οταν θελω να μπω στον καταλογο με τις κλησεις οπου για κλασματα δειχνει αλλα ονοματα και μετα αλλαζει η λιστα....δεν ξερω αν σας εχει τυχει με αποτελεσμα να παταω αλλα νταλων...επισης οι χαρτες μου φαινεται οτι αργουν πιο πολυ να ανοιξουν (επειδη τους χρησιμοποιω αρκετα)

επισης εχω παρατηρησει πως οταν με καλουν, η κινηση που πρεπει να κανω ''slide to unlock'' εχει γινει πολυ σπαστικη και δεν πιανει με την πρωτη, πρεπει να το κανω 2-3 φορες για να απαντησω μια κληση!

οκ υπαρχουν και θεματα βελτιωμενα οπως το οτι τραβαει πιο γρηγορα φωτογραφιες σε σχεση με πριν αλλα σε γενικές γραμμες δεν τραβαει κουπι οπως παλια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που έχουν κάνει ειναι επιλογή στο iTunes φίλε. Στο ρωτάει, τι θες να κάνω και αν θες να το κάνω αυτόματα κάθε φορά που βρίσκω ενημέρωση. Εγω το έβαλα μετα απο 4 μέρες το 7 στο κινιτο και δεν υπήρχε δεσμευμένος χώρος ούτε είχε κατεβάσει κατι το iTunes στο pc.

Αντε παλι. Το itunes που κολαει τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοχοι iPhone έχουμε ενα πραγματάκι στο pc-Mac που λέγεται iTunes. Απο εκει μπορούμε να ελέγξουμε οτιδήποτε εχει σχέση με το κινητό-συσκευή apple. Μια απο τις λειτουργίες του ειναι να βρίσκει τυχόν ενημερώσεις για την συσκευή που ειναι συνδεδεμένη εκείνη τη στιγμή στο pc-Mac και να κάνει τις ενέργειες που εχει by default η αυτές που του έχεις πει εσυ. Όταν βρίσκει μια ενημέρωση έχεις τις εξής επιλογές, αν το έχεις βάλει να τις κατεβάζει αυτόματα θα την κατεβάσει στο pc-Mac σου και θα σου πει οτι υπάρχει έτοιμη ενημέρωση, αν δεν το έχεις στο αυτόματο θα σε ρωτήσει τα εξής θέλετε να κάνετε download and update now or download only and update later. Βαση και τι αλλη ρύθμιση έχεις κάνει εκει μέσα συμπεριφέρεται ανάλογα, πχ αν κάνεις sync μέσω iCloud και έχεις επιλέξει να κατεβάζει αυτόματα την ενημέρωση στο pc-Mac θα σου βάλει την ενημέρωση σε όλες τις συσκευές apple που ειναι συμβατές με την ενημέρωση και συγχρονίζονται μέσω iCloud και θα σου πιάνει χώρο στη μνήμη μέχρι να κανείς την αναβάθμιση. Δεν ξέρω πόσο πιο απλα να το πω.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοχοι iPhone έχουμε ενα πραγματάκι στο pc-Mac που λέγεται iTunes. Απο εκει μπορούμε να ελέγξουμε οτιδήποτε εχει σχέση με το κινητό-συσκευή apple. Μια απο τις λειτουργίες του ειναι να βρίσκει τυχόν ενημερώσεις για την συσκευή που ειναι συνδεδεμένη εκείνη τη στιγμή στο pc-Mac και να κάνει τις ενέργειες που εχει by default η αυτές που του έχεις πει εσυ. Όταν βρίσκει μια ενημέρωση έχεις τις εξής επιλογές, αν το έχεις βάλει να τις κατεβάζει αυτόματα θα την κατεβάσει στο pc-Mac σου και θα σου πει οτι υπάρχει έτοιμη ενημέρωση, αν δεν το έχεις στο αυτόματο θα σε ρωτήσει τα εξής θέλετε να κάνετε download and update now or download only and update later. Βαση και τι αλλη ρύθμιση έχεις κάνει εκει μέσα συμπεριφέρεται ανάλογα, πχ αν κάνεις sync μέσω iCloud και έχεις επιλέξει να κατεβάζει αυτόματα την ενημέρωση στο pc-Mac θα σου βάλει την ενημέρωση σε όλες τις συσκευές apple που ειναι συμβατές με την ενημέρωση και συγχρονίζονται μέσω iCloud και θα σου πιάνει χώρο στη μνήμη μέχρι να κανείς την αναβάθμιση. Δεν ξέρω πόσο πιο απλα να το πω.

Μη συνεχιζεις να δειχνεις ποσο ασχετος εισαι στη λειτουργεια του iOS.

update μπορεις να κανεις και απο το iTunes (download+update) αλλα και απο το κινητο (οπως το λεει over the air update- OTA)

Το over the air δε χρειαζετε iTunes. Το κατεβαζει στο κινητο μεσω wifi αν εσυ το επιλεξεις οταν βγαλει notification (Download) και στη συνεχεια εγκατασταση (Install).

Σε περιπτωση που εχεις δικτυο wifi στο κινητο σου και εχεις το κινητο να φορτιζει στη πριζα τοτε θα αρχισει να κατεβαινει το OTA update. Δε θα σε ρωτησει-δε θα ειδοποιησει. Δεν θα κανει install απλα θα κατεβει αν εχει ελευθερο χωρο πανω απο 3gb περιπου. Μπορεις να κανεις pause αλλα οχι ακυρωση. Συνδεσες το κινητο να φορτιζει και ειχες και wifi? Ξεχαστικες και δε πατησες pause? bye bye ~3gb. Ετσι απλα.

Και ξαναλεω. Μη το συνεχισεις αυτο με το iTunes...

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι όπως το λεει ο cmos

και σε ενα ip4 ενός φίλου έτσι έγινε το update σε 7 και τώρα μου λέει φίλε να το γυρίσουμε πίσω δεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

δε πάει:p

Link to comment
Share on other sites

Μη συνεχιζεις να δειχνεις ποσο ασχετος εισαι στη λειτουργεια του iOS.

update μπορεις να κανεις και απο το iTunes (download+update) αλλα και απο το κινητο (οπως το λεει over the air update- OTA)

Το over the air δε χρειαζετε iTunes. Το κατεβαζει στο κινητο μεσω wifi αν εσυ το επιλεξεις οταν βγαλει notification (Download) και στη συνεχεια εγκατασταση (Install).

Σε περιπτωση που εχεις δικτυο wifi στο κινητο σου και εχεις το κινητο να φορτιζει στη πριζα τοτε θα αρχισει να κατεβαινει το OTA update. Δε θα σε ρωτησει-δε θα ειδοποιησει. Δεν θα κανει install απλα θα κατεβει αν εχει ελευθερο χωρο πανω απο 3gb περιπου. Μπορεις να κανεις pause αλλα οχι ακυρωση. Συνδεσες το κινητο να φορτιζει και ειχες και wifi? Ξεχαστικες και δε πατησες pause? bye bye ~3gb. Ετσι απλα.

Και ξαναλεω. Μη το συνεχισεις αυτο με το iTunes...

Ναι ρε φίλε αυτό το πράγμα που λες είναι ρύθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής και εμένα δεν μου έχει κάνει αυτόματη ενημέρωση λογισμικού. Στο iOS6 μου είχε βάλει σημείωση στις ρυθμίσεις αν θέλω να την κάνω και το ios7 το έβαλα αργότερα OTA και όχι από iTunes πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.