Jump to content



Aliexpress.com γνώμες;


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα έχω ένα θέμα με αυτό το site "Aliexpress" και πραγματικά χρειάζομαι τα φώτα σας...Αγόρασα πρόσφατα ένα κινητό από κίνα το οποιο είναι μεν ακριβώς όπως το περιγραφουν (και καλύτερο) απλός έχει ένα μικρό θεματάκι με την οθόνη του από το εργοστάσιο και το καλύπτει η εγγύηση.(και τα δικά μας το βγάζουν αυτό πολλές φορες)

Το πρόβλημα είναι πως για να το στείλω πίσω για αντικατάσταση εκτος του ότι θα πρέπει να πληρώσω το courier ξανά (πράγμα που με έκανε να πληρώσω 100 ευρο περίπου έξτρα την πρώτη φορα με τον εκτελωνισμό κτλ.) δε μπορώ να βρω κάπου στο site να λέει αυτό το πράγμα, ότι το στέλνεις για αντικατάσταση.Το μονο που μπορώ να κάνω είναι "Open Dispute" όπου εκεί μπορώ :

1. να ζητήσω όλο το ποσο πίσω για τον A,B λόγο και να επιστρέψω την συσκευή

2. να ζητήσω ένα μέρος του ποσού πίσω και να κρατήσω την συσκευή

Οποτε αν το στείλω εγώ πίσω στον "κινέζο" πως ξέρω ότι θα μου στείλει πίσω άλλο όντως? Δεν θα είναι σαν να του το στέλνω δωράκι από ελλάδα? ούτε μαγαζί είμαι εγώ ούτε site μεσολαβεί ούτε τίποτα.... Εκείνος συμφωνεί με την αντικατάσταση αλλα μέσο μηνυμάτων (ενός chat για την ακρίβεια που δεν αποθηκεύει τα μηνύματα)και μου λέει να του το στείλω πίσω και θα μου στείλει απλά ένα άλλο (αν δεν φτιάχνεται αυτό).Έχω απελπιστεί τελείως και χρειάζομαι τη βοήθεια σας παρακαλώ.

Εδώ έχω και το video με το πρόβλημα τις συσκευής.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0Bfkes0qEGo]Cubot one touch screen problem android (solution?)?? - YouTube[/ame]

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λυση αυτο που θα σου πω αλλα θεωρησε οτι εχασες και λεφτα και χρονο και μην ξαναπαρεις απο κινα...τρεχα γυρευε..Εδω σε ελληνικα μαγαζια πολλεσ φορες δινεις μαχη για τις εγγυησεις και δεν βγαζεις ακρη....Που να το κανεις και με μη σοβαρο site ! Θα σου κανει τον κινεζο και δεν θα μπορεις να πεις και τιποτα γιατι ειναι κινεζος αλλα και να σου πει κατι θα ειναι σαν κινεζικα και δεν θα βγαλεις ακρη!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το λάθος μου με το θέμα αλλα ήμουν μέσα στην ταραχή εκείνη την ώρα. Όσο για την αξιοπιστία του site pmark σε διαβεβαιώνω πως είναι ένα από τα καλύτερα και φθηνότερα ταυτοχρόνως. Αγοράζω από το 2011 και έχω κάνει παααρα πολλές αγορές σε ρούχα, ηλεκτρονικά ήδη και πολλά αλλα ήδη. Απλός δεν έτυχε ποτε να μου βγει κάτι ελαττωματικό. (φαντάσου από το 2011 μέχρι τώρα 1/83 παραγγελιες είχε ένα μικρό θέμα) Όσο για την πρόταση σου δεν θα την χαρακτηρίσω καν. Απλός έλα στη θέση μου και θα την διαγράψεις από μονο σου. Σκέψου λοιπόν να έχεις πληρώσει 250 euro για μια ολοκαίνουρια συσκευή που κανονικά κοστίζει 130 βρίσκεσαι προφανώς εντός εγγύησης και απλά να πεις δεν πειράζει μωρέ σιγά 250 euro έχασα εκ των οποιον τα 120 ήταν γ@μ1σ1@τικά στο τελωνείο εξαιτίας τις μεταφορικής. Σιγά το πράγμα ε? Θες να μου πεις δηλαδή ότι θα προσπερνούσες την εγγύηση και θα το κρατούσες έτσι?

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα ρισκα του κάθε ali express , εννοείται πως οταν ψωνιζεις απο κινα αμα σου βγει μαπα το τρως,εκτός αν ειναι κάτι μεγάλης αξίας.

Αυτο που κοστιζει σε αυτούς 4€ να το στείλουν,σε εμάς κοστιζεις ακομα και κατοσταρικο.

Αφου εχεις κάνει 83 παραγγελίες ξέρεις πως 1)εχεις σπάσει κάθε ρεκόρ καλοτυχιας μιας και τα ποσοστά ελαττωματικών ειναι πιο υψηλά ,2) το φτηνιαρικο είναι φτηνιάρικο ,και το κινέζικο είναι συνήθως φτηνιάρικο.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα παιδιά πήρα μια κάρτα γραφικών για λαπτοπ(σε 17 μερες ήταν εδω) ξέρετε πως μπορώ να την στείλω πίσω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω .....

υ.γ. ακόμα δεν έχω δηλώσει οτι παρέλαβα την παραγγελία..

Link to comment
Share on other sites

Όπως εχω πολλάκις ματαπει ,αλλα εχω κατακριθεί εδω μεσα ,δεν ειναι καταστημα αυτο να ψωνίζετε οτιδήποτε αξίας.

Οποιος δε μαθαίνει απο τα λαθη των άλλων και τα δικα του ,ειναι άξιος της μοίρας του.

Και κακο παράδειγμα για τους δαρβινιστες . Επιβεβαιώνει τη μη εξέλιξή του ειδους.

Κάποιος θα βρεθεί και θα σου πει "εχω ψωνίσει περίπου τρια εκατομμύρια φορές ,ολα αψογα )

.

Οταν θα ψαχνεις τον κινέζο για το ελλατωματικο,και σου πει (αν εισαι τυχερός και πέσεις σε κάποιον που ασχολείται και απαντά) 50$ έξοδα αποστολής για να επιστρέψεις το 40$ πραγμα που πήρες ,θυμήσου αυτο το τυχάρπαστο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει πολλές φορές από aliexpress, συνήθως κινητά τηλέφωνα. Μία δύο φορές που αντιμετώπισα πρόβλημα λύθηκε είτε με full refund είτε με ξανά αποστολή του προϊόντος. Ποτέ δεν είχα θέμα, ωστόσο να επισημάνω ότι πάντα αγοράζω από πωλητές με το λιγότερο 1 διαμαντάκι, ήτοι πωλητές με πολλές και θετικές αξιολογήσεις. Γνώμη μου είναι πως αν επιλέξεις σωστό πωλητή δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως αν επιλέξεις σωστό πωλητή δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

+1 τελευταία έχω αγοράσει μερικά πραγματάκια από εκεί, είναι σαν το ebay, αν επιλέξεις σωστό πωλητή οι πιθανότητες να μην έχεις πρόβλημα είναι πάρα πολλές. Αλλά και να αντιμετωπίσεις θέμα πάντα έχεις την προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Σαν το ebay ,δεν ειναι ουτε σε ενα εκατομμύριο χρονια.

Στο ebay ,καλώς η κακως ,ο αγοραστης εχει σχεδόν πάντα δίκιο ,και παλι δεν ειναι λογοι οι κινέζοι που κάνουν λαμογιες,παρόλο που ειναι σχεδόν βέβαιος οτι θα τους τα παρει πίσω το ebay/paypal.

Ξαναλέω,οταν θα χρειαστητε κατι ,που ο πωλητής δε θα ειναι φιλότιμος να το κάνει ,να δω πως θα τον βρείτε και πως θα τον αναγκάσετε να κανει κατι που δεν εχει την πρόθεση.

Δε λεω πως δεν υπάρχουν καλοι πωλητές ,παντού υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με όπου κάνω λάθος. Στο εν λόγω site όλοι σχεδόν είναι Κινέζοι που πουλάνε σε μεγάλες ποσότητες. Υπάρχουν και πωλητές που πουλάνε ένα μόνον αγαθό; Επίσης οι περισσότεροι δεν έχουν τιμή αλλά πρέπει να τους ρωτήσεις...Δηλαδή δεν υπάρχει γρήγορη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με όπου κάνω λάθος. Στο εν λόγω site όλοι σχεδόν είναι Κινέζοι που πουλάνε σε μεγάλες ποσότητες. Υπάρχουν και πωλητές που πουλάνε ένα μόνον αγαθό; Επίσης οι περισσότεροι δεν έχουν τιμή αλλά πρέπει να τους ρωτήσεις...Δηλαδή δεν υπάρχει γρήγορη ενημέρωση.

Aυτο που λες ειναι το ali baba,που εκεί επειδη μιλάς σε επαγγελματικό.επίπεδο όμως και υπάρχει το περιθώριο να μην εξαπατηθείς.

Αυτο που λενε τα παιδιά ειναι το ali express ,θυγατρικό του αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερεις να ψαξεις, μια χαρα ειναι το aliexpress.

Αν βρεις αξιοπιστο πωλητη, δεν παθαινεις τιποτα.

Το θεμα ειναι τι γινεται με το after sales, εκει ακομα και 'μεγαλα' Κινεζικα μαγαζια κανουν την παπια.

Παντως υπαρχουν πολλα γνωστα μαγαζια στο ali, αξιζει να 'ρισκαρει' κανεις, αν η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη.

Εγω εχω παρει καμια 20ρια πραγματα, ολα μικρης αξιας (<20€), αλλα ολα εχουν ερθει και δουλευουν καλα.

Η καλυτερη αγορα που εχω κανει, ειναι ποδοσφαιρικη εμφανιση της Ατλετικο Μαδριτης, στα 14€.

Εχει μεχρι και τα ταμπελακια γνησιοτητας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Mα γιατί λέτε ότι είναι απάτη??? Πρωτα απ΄ολα,ξερω ατομο που ειχε παραγγειλει tablet απο AliExpress.Βασικά,πληρωσε με μετρητα την ώρα που εφτασε στο σπιτι του το tablet.Επειτα,πως γίνεται να ειναι αποκλειστικα για χονδρική αφου υπάρχει η δυνατότητα παραγγελίας  προΪντος σε ενα τεμάχιο?(Οποιοδηποτε προΪον).Απλά υπάρχει η δυνατότητα παραγγελίας χονδρικης.Σκέφτομαι κ εγω να αγορασω ενα κινητο απο εκει.

Όσο για την ασφάλεια πελατών/παραγγελιών δεν νομίζω ότι τειθεται καποιο θεμα,μπορείτε να το δείτε και εδω :         http://activities.aliexpress.com/adcms/www-aliexpress-com/buyerprotection/index.php.

 

:)  ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.