Jump to content


Aliexpress.com γνώμες;


Recommended Posts

Καθώς έψαχνα κάτι τσιτσιμπλικια πήρε το μάτι μου το aliexpress.com

Έχει ίσως μεγαλύτερη ποικιλία από eBay σε κινέζο-junk. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι αξιόπιστο;

Link to comment
Share on other sites

Αν το είχες γκουγκλαρει θα είχες δει ότι δεν υπάρχει καμια προστασία για τον καταναλωτή,την εχουν πατήσει πολλες χιλιάδες,και επιπλέον ειναι για πελάτες χονδρικής.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ημουν αρκετα επιφυλακτικος... και ισως ακομα ειμαι... αλλα..

πριν κανα εξαμηνο ειχα πραγματοποιησει αγορα απο εκει ~$500 (fairing μηχανης) και ολα κυλησαν ρολοι... στην πληρωμη που εκανα τα λεφτα δεν πηγαν στο πωλητη κατευθειαν αλλα επρεπε να επιβεβαιωσω οτι παρελαβα το προιον και υστερα γινοταν η πληρωμη του πωλητη.

πραγμα πολυ θετικο...

ισως παλιοτερα ηταν διαφορετικα και του εχει μεινει η ρετσινια...

Link to comment
Share on other sites

Είχα χτυπήσει και εγώ κάτι ακουστικά ( [MENTION=30259]das[/MENTION] για πελάτες χονδρικής είναι το alibaba ). Όλα πήγαν καλά. Απλά ψάξε με κριτήριο "Top rated"

Κάνουν και ότι περνάει από το χέρι τους για fast delivery :p

XK6BFP1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το είχες γκουγκλαρει θα είχες δει ότι δεν υπάρχει καμια προστασία για τον καταναλωτή,την εχουν πατήσει πολλες χιλιάδες,και επιπλέον ειναι για πελάτες χονδρικής.

Δεν είναι μόνο για χονδρική και έχει προστασία για τον αγοραστή - σε κάποια σημεία πιο αυστηρή από του eBay.

Η αγορά από Aliexpress παίζει πολύ σε διάφορες αγορές.

Π.χ. στα κινεζο-tablets είναι πολύ γνωστή η Eternal Team:

Eternal Team. - Small Orders Online Store, Hot Selling tablet pc dual,bluetooth gps mobile,camera insert and more on Aliexpress.com

...από την οποία έχουν αγοράσει χιλιάδες καταναλωτές χωρίς πρόβλημα.

Προφανώς το μπερδεύεις με το Αlibaba.

Link to comment
Share on other sites

Το Ali express ΕΙΝΑΙ ο alibaba,εγώ τους ξέρω εδώ και χρόνια,έχω ασχοληθεί πολυ σοβαρά με την παρτη τους.

Και το λεω για τελευταία φορα,καμια προστασία.

Αυτο που τα λεφτα πανε μετά την παραλαβη από σενα ειναι απάτη.

Το γιατί δεν το γκλουγκλαρετε μονο εσείς το ξέρετε.

Anyway,ελεύθερη αγορα έχουμε,αν εσείς νομίζετε ότι έχω να χάσω κάτι αν αγοράσετε από εκεί,δεν έχω να συμπληρώσω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το Ali express ΕΙΝΑΙ ο alibaba,εγώ τους ξέρω εδώ και χρόνια,έχω ασχοληθεί πολυ σοβαρά με την παρτη τους.

Και το λεω για τελευταία φορα,καμια προστασία.

Αυτο που τα λεφτα πανε μετά την παραλαβη από σενα ειναι απάτη.

Το γιατί δεν το γκλουγκλαρετε μονο εσείς το ξέρετε.

Anyway,ελεύθερη αγορα έχουμε,αν εσείς νομίζετε ότι έχω να χάσω κάτι αν αγοράσετε από εκεί,δεν έχω να συμπληρώσω κάτι.

Έχω google-άρει ήδη και ότι ούτε εγώ έχω κάτι να κερδίσω από τις πωλήσεις που γίνονται στο Aliexpress.

Αφού το ξεκαθαρίσαμε αυτό, το μόνο που μπορώ να επιβεβαιώσω στον OP είναι ότι έχω λογαριασμό εκεί, έχω αγοράσει ως πελάτης λιανικής από εκεί (tablet) και δεν είχα το παραμικρό θέμα.

Προφανώς πριν κάνω την κίνηση είχα διαβάσει στα σχετικά forums για 100άδες περιπτώσεις χρηστών που αγόρασαν tablet από Aliexpress (από έμπιστους πωλητές με καλό feedback) - η Eternal που προτίμησα ήταν η πιο γνωστή και, αν κρίνω από το feedback τους, υπάρχουν άλλοι 55867 ευχαριστημένοι αγοραστές λιανικής που αγόρασαν από αυτούς.

Προφανώς, όπως συμβαίνει και στο eBay, πρέπει να προσέχεις από που αγοράζεις.

Και μία σχετική είδηση που διάβαζα σήμερα:

http://www.bbc.co.uk/news/business-24542799

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Προσθήκη είδησης.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το σιτε αυτο εχω κανει πολλες αγορες σε buy now εχει καλητερες ευκαιριες απο το ebay...

Kαι παντα θα κοιτατε να εχει καλα feeback και να ειναι online εκεινη την στιγμη η πιο μετα ο πωλητης...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Αν ψάξεις για αξιόπιστους πωλητες, που υπαρχουν αρκετοί δεν θα έχεις προβλημα, αλλα προσωπικά δεν αγόραζα κατι πολύ ακριβώ απο το εξωτερικό. Αν η διαφορα είναι έως 30 ευρώ καλύτερα να παραγείλεις απο ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι το site λειτουργεί σαν μεσάζων και όχι απλά ενημερωτικά. Αγόρασα κινητό αξίας 115$ (~90€). Η εγγραφή εμφανίστηκε στη πιστωτική σαν "www.aliexrpress.com".

Μου δόθηκε tracking nr το οποίο όμως δεν μούβγαζε τίποτε. Επικοινώνησα με των πωλητή (email), δεν πήρα απάντηση.

Τελικά κατάφερα να επικοινωνήσω με κάποιον που ήταν στο live chat, επιβεβαίωσε ότι ούτε εκείνος μπορούσε να το βρει, και μου σύστησε ν' ανοίξω case sto aliexpress. Σε 2 μέρες τα λεφτά εμφανίστηκαν στο λογαριασμό της πιστωτικής, με αιτιολογία "www.aliexrpress.com".

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν -ακόμη ψάχνω για κινητό βέβαια... :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Ξερει κανεις το Tao Bao;

οτι θες για το tao-bao εδώ ... είναι το μεγαλύτερο e-shop της κινας !

πουλάει τα πάντα (μέχρι κρητικό λάδι)...... (όχι άμεσα στην ουσία, οι έμποροι ανεβάζουν τα πράγματα στο site ) και έχει και διασφάλιση , αλλά στην κινα ... από εδώ δεν θα μπορέσεις να κάνεις πολλά ...

τώρα στο ali ...

είχα δει προ κανένα μήνα κάτι τιμές από έναν πωλητή , εξωπραγματικές ... είχε και site το οποίο επισκέφθηκα και είχε όλα τα τελευταία κινητά - λαπτοπ - ταμπλετ σε τιμές ξεφτίλα .... δεν ψάρωσα , αλλά κράτησα τις καρτέλες αυτες τις 2 στον browser μου για 1~2 εβδομάδες ...

αποτέλεσμα ... το site δεν υπάρχει πλέον , ούτε ο πωλητής στο ali ...

οπότε ... από όπου αγοράζουμε .... προτιμάμε τα πολύ καλά rates και ας δώσουμε κάτι παραπάνω !

Link to comment
Share on other sites

Το aliexpress είναι το τμήμα λιανικής του alibaba...

Το χρονικό διάστημα που ορίζεται μέχρι τη παραλαβή είναι για προστατεύεται ο πωλητής, γιατί αν περάσει και ο αγοραστής δεν έχει παραλάβει, τότε θα χάσει ο πρώτος τα λεφτά του, καθώς θα επιστραφούν στον αγοραστή (σύμφωνα με το σύστημα του aliexpress, ο αγοραστής πρέπει να επιβεβαιώσει τη παραλαβή για να αποδοθούν στον πωλητή τα χρήματα)

...για την ακρίβεια, όμως, αυτό το χρονικό περιθώριο εξαρτάται

- από το μέσο αποστολής: αυτόματα αναπροσαρόζεται προς τα πάνω ή κάτω ανάλογα με τη μεταφορική

- από την επιθυμία του πωλητή: μπορεί να ορίσει πχ 50 μέρες, παρόλο που το στάνταρ για απλή αποστολή (όχι εξπρες) είναι 60.

έχει προστασία αγοραστή αλλά δυστυχώς

- υπάρχουν πολύ περισσότεροι αετονύχηδες σε σχέση με ebay: αυτό σημαίνει ότι η διοίκηση της ιστοσελίδας δεν κάνει πολύ καλά τη δουλειά της, στην αφαίρεση/απομάκρυνση τέτοιων λογαριασμών

- προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τόσο πολύ τη διαδικασία dispute του μαγαζιού,....από την εμπειρία μου είναι αργή (χωρίς επίβλεψη) αλλά και βιαστική (θα σου ανακοινωθεί κάποια απόφαση και τελείωσε)...

- πολύ συχνά χρειάζεται η συγκατάθεση του πωλητή για κινήσεις εκ μέρους του αγοραστη, που έχει εκβιαστική ισχύ...

- δεν έχεις κανένα τρόπο να ενημερωθείς για την εξέλιξη της υπόθεσής σου αν προωθηθεί για διαιτησία (δεν υπάρχει κανένα τηλέφωνο, ούτε mail καν στις πλείστες των περιπτώσεων), σε αντίθεση με το paypal

- αν πατήσεις "order confirmed", μετά τη παραλαβή, χάνεις τη δυνατότητα ανοίγματος διένεξης για τη παραγγελία.

- o μηχανισμός υποβολής παραπόνων είναι για κλάματα...είχα την ατυχία να μπλέξω με κακούς εμπορους και προς υποστήριξη της υπόθεσής μου άρχισα να υποβάλλω παράπονα για τις τεχνικές υπερπροβολής που είχε ο πωλητής ώστε να επηρεάζει τα αποτελέσματα αναζητήσεων (search exposure cheating) - είχε το ίδιο προϊόν σε 3-4 διαφορετικες αγγελίες με λίγο διαφορετι΄κες τιμές μεταφορικων και προϊόντος - αλλά παρόλο που αυτό το είδος παραβίασης των όρων περιλαμβάνεται στον ορισμό της κατηγορίας, όταν υποβάλλεις παράπονο πρέπει να επιλέξεις και υπο-κατηγορία...εε, δεν έχει υποκατηγορία που να περιλαμβάνει ακριβώς αυτή τη περίπτωση παρόλο που προσφέρεται ως παράδειγμα για την επεξήγηση της κατηγορίας παραπόνων, οπότε απέρριψαν τα αιτήματά μου ακριβώς επειδή δεν υπεβλήθησαν στην ορθή κατηγορία...που δεν υπάρχει...

- είναι προβληματικό το σύστημα βαθμολόγησης (ώστε να ξεδιαλέγονται οι έμποροι) γιατί δεν μετράνε οι αρνητικές ψήφοι σε περίπτωση που ο πελάτης έχει ανοίξει dispute, οπότε πολλοί πονηροί προτιμούν να λυθεί η όποια διαφωνία μέσω disput, όταν υπάρχει πρόβλημα με τη παραγγελία, παρά να έρθουν σε συμφωνία με τον αγοραστή.

- Επίσης οι αξιολογήσεις λήγουν 30 μερες μετά την ολοκλήρωση της παραγγελίας, οπότε αν δεν προκύψει ένα πρόβλημα με το καλημε΄ρα, τα προβλήματα με το after sales δύσκολα θα τα δεις να εμφανίζονται στα σχόλια των αγοραστών

- Για παραγγελίες που ακυρώθηκαν ύστερα από προσπάθεια εξαπάτησης, επίσης δεν θα δεις αξιολογήσεις.

Γενικά και να δεις καλές αξιολογήσεις, δεν μπορείς να τις εμπιστευθείς επαρκώς.

Γενικά καλό είναι να ενημερωθεί κανείς

http://escrow.aliexpress.com/escrow-faq/dispute/how-do-i-make-a-refund-request.html

ακόμη καλύτερα εδώ

http://help.aliexpress.com/Disputes_Refunds.html

Τέλος, επειδή γίνεται ψιλοχαμός στο aliexpress, έχω την εντύπωση ότι δεν ενδιαφέρονται τόσο οι πωλητές για την "υστεροφημία" τους...τους ενδιαφέρει περισσότερο η "κίνηση" και δεν πολυκαίγονται για ατομικές κακές αναφορές

Η μόνη ουσιαστική προφύλαξη που έχει ο αγοραστής στο aliexpress είναι πως αν πχ διάλεξες αποστολή με Singapore Post και ο πωλητής έχει ορίσει χρόνο παραλαβής τις 60 μέρες, τότε και στις 15 να παραλάβεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως "όπλο" την επιβεβαίωση της παραλαβής που απαιτείται για να λάβει ο πωλητής τα χρήματά του...έτσι υπερκαλύπτονται/παρακάμπτονται οι όροι εγγύησης των μαγαζιών.

Δεν είναι τόσο αξιόπιστο όσο το ebay (το paypal έχει αυστηρους όρους και πολλοί που κόπηκαν από εκεί βρήκαν καταφύγιο σε ιστοσελίδες όπως το aliexpress), αλλά υπάρχουν αξιόπιστοι πωλητές...

Για τις πιο φτηνές κινεζιές μπορείς να βρεις καλύτερες τιμες και ποικιλία σε σχέση με Ebay, αλλά στα πιο ακριβά οι τιμές των πιο αξιόπιστων πωλητών είναι πολύ συχνά ακριβότερες από εκείνες ενός αξιόπιστου μαγαζιού (geekbuying), που γενικά είναι προτιμότερο...

Πλεονέκτημα του aliexpress είναι πως δέχεται και κάρτες Maestro (για τους κατόχους της Εθνοcash Plus της ΕΤΕ)

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα μια μητρική πρόσφατα για ένα laptop ενός συναδέλφου και μου απεστάλη μια με διαφορετικό Part number από αυτό που αναγράφονταν στη πώληση. Όταν το είδα,ήδη είχα αποδεσμεύσει τη πληρωμή και το χρονικό περιθώριο για dispute είναι μόλις 5 μέρες.

To laptop το πήρα στα χέρια μου αρκετά μετά,και δε μπορώ τώρα να βγάλω άκρη...

Μακριά...

Link to comment
Share on other sites

αγόρασαν κάτι φιλαράκια παπούτσια salomon μέσω ali που έλεγε ότι ήταν αυθεντικά(με κανα 30 ευρω το ζευγάρι) και προφανώς δεν ήταν, άρχισαν να χαλάν από τις πρώτες μέρες..

Είναι δυνατόν αυθεντικά salomon ή nike να έχουν 30 ευρώ;:whip: Και είναι τυχεροί που τα πλήρωσαν 30 ευρώ. Υπάρχουν e-shops που στα πουλάνε για γνήσια και τα πληρώνεις 100 ευρώ και βάλε. Θέλει πολύ ψάξιμο για να βρεις σήμερα γνήσιο καλό αθλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.