Jump to content



Αγορά tablet - Βασικό ζητούμενο η αυτονομία


ExeliktikoS

Recommended Posts

Καλησπέρα..

Σιγά σιγά καταλήγω και εγώ να μπω στον κόσμο του tablet.

Ο λόγος επαγγελματικός, και αυτό που ενδιαφέρει είναι η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αυτονομία.

Το χρειάζομαι για ταξίδια και γενικά ώρες αναμονής που δεν θέλω να πηγαίνουν χαμένες.

Κύρια χρήση που το θέλω, είναι για εγγραφή και επεξεργασία κειμένων και παρουσίαση διαφανειών

Χαρακτηριστικά που είναι απαραίτητα είναι το wifi και μεγάλη οθόνη.

Επομένως, παρακαλώ όποιος έχει εμπειρία στο χώρο, ας μου προτείνει κάποιο για απλή χρήση με μεγάλη οθόνη και αυτονομία παρακαλώ..

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη διαλέγεις ανάμεσα σε 7, 8 &10". Πες πρώτα ποιο θες και μετά τα υπόλοιπα.

Πχ εμένα το 10" μου φαίνεται τεράστιο (δύσκολη φορητότητα) και το 7" πολύ μικρό.

Οπότε πήρα 8" που το θεωρώ ιδανικό.

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Nexus 7 2.0 η κοπέλα μου έχει διαβάσει 15 βιβλιά..

Εγώ κυρίως παίζω Sky Safari

Κατεβάζεις τα APPS για PDF.PPPF πως λέγονται αυτά..

Το βάζεις στο λαπ-τοπ PC τα περνάς και τελείωσε.

Και με 250 ευρώ

Και εγώ + για τα IPAD 9.7 inch αλλά διάλεγα και Mini.. αλλά είναι και η διπλάσια τιμή και 2.0 είναι σουπερ ταχύτητο..

Link to comment
Share on other sites

κοιτάω για 10άρα οθόνη. δεν έχω πρόβλημα με την φοροτήτα γιατί πάντα θα το μεταφερω χρησιμοποιώ με κάτι πάκους Α4 απο εγγραφα κλπ..

είμαι λίγο αρνητικός στα apple λόγο υψηλού κόστους (που το αξιζουν βέβαια) και εξαιτίας του γενικότερου κλειδώματος που έχουν και εξαιτίας του οτι προγράμματα , και είδη αρχείων δεν είναι συμβατά με τα windows.

γενικά απο διάρκεια τι παίζει? κάτι σε 6-7 ώρες μόνο οτι κρατάνε που είδα αλλού ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

6-7 ωρες με ανοιχτη οθονη θα εννοουν που πιστεψε με ειναι αρκετη ωρα. Το θεμα ειναι αν οντως ειναι ετσι ή ειναι στα χαρτια τοσο και στην πραγματικοτητα <5.

Δεν ξερω απο μπαταρια, αλλα ριξε μια ματια σε note 10.1

Link to comment
Share on other sites

Κάτι καλύτερο από Microsoft Surface για την δουλειά που το θέλεις δεν νομίζω ότι υπάρχει. Ειδικά με τα cover που έχουν.

Επίσης θα έχεις και Office.

Αν θα κοιτούσα κάτι σε android ή Nexus 10 ή κινέζο θα έπαιρνα εκτός αν ήθελα κάτι με πενάκι θα κοιτούσα κάποιο Galaxy Note.

Link to comment
Share on other sites

Η κινεζιά το Μ6 που έχω είναι 9.7 και το έχω για διάβασμα κυρίως. Το 10ωρο το έχει γενικώς με το wifi μόνιμα ανοικτό και περιστασιακό browsing, youtubing και τέτοια.

Παιχνίδια δεν παίζω για να σου πω.

Βολικό το ότι έχει usb otg όπερ σημαίνει ότι μπορείς να συνδέσεις εξωτερικό πληκτρολόγιο-ποντίκι να κάνεις τη δουλειά σου...

Link to comment
Share on other sites

Το Μ6 που λεει το παληκαρι πιο πανω εχει αναλυση 2048x1500τοσο στις 9,7 ιντσες με 200 εως 250 ευρω

τα ιδια με το IPAD αν δεν κανω λαθος εκτος απο την τιμη

τωρα η ποιοτητα κατασκευης ειναι θεμα που πρεπει να δεις απο κοντα λογικα

σου λεω για τις αναλυσεις επειδη ειπες κατι για παρουσιασεις

μεγαλυτερη αναλυση και/ή μεγαλυτερη οθονη = μικροτερη αυτονομια συνηθως

εγω ενα HP TOUCHPAD ειχα 9,7'' με 1024χ768 αναλυση και το ελιωνα μεχρι να κλεισει μονο του και κραταγε χαλαρα 7-8 ωρες

παντως μικροτερο απο 9,7 δεν θα σου προτεινα μιας και ειδα ενα 7ιντσο της αδερφης μου και μου φανηκε gameboy.

αν μενεις κοντα με κανα παιδι απο δω μεσα ζητα να ριξεις μια ματια

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Αθήνα ευχαρίστως να σου δείξω τον Pipo μου (!!!:hehe:)

190 τον πήρα από κινεζούπολη.

Ειρήσθω εν παρόδω, έχει όντως την οθόνη του ipad4 (ανάλυση και κατασκευαστής οδηγούν στο συμπέρασμα ότι κάποιος κινέζος έδωσε μερικές οθονούλες retina στο δίπλα κινεζοεργοστάσιο...!!!)

αλλά προσωπικά δεν έχω καταλάβει το λόγο ύπαρξης τέτοιων αναλύσεων όταν πρόκειται για διάβασμα και ίντερνετ.

Τέσπα, τσάινατάουν ρουλζζζζζ:jester:

ΥΓ. το Μ6 έχει εξαφανιστεί από την αγορά πια

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω για αρχή πως ειμαι apple hater,και androidακιας.

Σε αυτά που θες ,το ipad ειναι πολλές κλάσεις μπροστά. Παραδέχομαι πως στα ταμπλετ δεν εχει καν όμοιό του.

Στα κινητα άλλη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

απότι κατάλαβα full του ipad ε...

έψαξα και λίγο το surface .. λίγο περίεργες διαστάσεις έχει σε σχέση με τα άλλα, και δεν μπορώ να το βρω σε κάποιο μαγαζί να το δώ απο κοντά.

βέβαια, έχει το τρελο πλεονέκτημα οτι εχει office τα οποία θα μου λύσουν τα χέρια (δεν θα μπλέξω με συμβατότητες αρχείων κλπ)

οπότε για ipad τι προτείνετε? ποιά έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

απότι κατάλαβα full του ipad ε...

οπότε για ipad τι προτείνετε? ποιά έκδοση?

Απλά η αυτονομία του ειναι από άλλο πλανήτη,και η απόκριση στο touch ειναι θεϊκή.

Λογικά δε θα χρειαστεί να ασχοληθείς με jailbrake και τέτοια ,γιατί πιστεύω θα σε καλύπτει.

Δυστυχώς κανένα android ταμπλετ δεν ειναι το ίδιο καλο σε ολα ταυτόχρονα.

Εκδόσεις θα σε γελάσω,εχει υποψην σου ότι για να συνδεθεί σε pc πρεπει αυτό να εχει ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ iTunes...αυτο ειναι ενα πολιτισμικό σοκ σε σχέση με τα android που απλά τα συνδεεις και τα βλέπει το pc σα σκληρούς.

Link to comment
Share on other sites

ναι ισχύει οτι στο touch τους RESPECT

το ξέρω το θέμα με τα itunes κλπ..

αυτά είναι που θέλω να αποφύγω..

και συμβατότητες αρχείων.. πχ word excel και powerpoint αρχεία που θα δουλέψω συχνά..

πρακτικά στο κομμάτι του τι το θέλω, θεωρητικά το μόνο που με καλύπτει απόλυτα ειναι το windows surface.. που έχει ακριβώς τα office που θέλω..

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας λίγο είδα και τα tablet της asus που έχουν windows λογισμικό.

πάντως οκ μέχρι τώρα τουλάχιστον με τη βοήθεια σας κατέληξα στο συμπέρασμα οτι θα πάρω tablet με windows λογισμικό.

είναι ένα σημαντικό βήμα που αποκλείει πολλές επιλογές.

έχεις κανείς εμπειρία απο εδώ με tablet της asus ή surface?

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει ένας φίλος μου ένα ativ νομίζω με Windows και λέει ότι είναι πολύ τούμπανο. Δεν ξέρω άλλο μπαταρία κλπ βέβαια. Αλλά μου έλεγε ότι δεν έχει συναντήσει καμία ασυμβατότητα με αρχεία, λογαριασμούς κλπ

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

το κακό είναι οτι ανεβαίνω σε badget αρκετά

αλλά κάλιο αργότερα και καλή αγορά παρά τώρα και μέτρια..

και έχουν και τη δυνατότητα να τους κουμπώσεις keyboard .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.