Jump to content



Πως να κανω backup το ColinMcrae 2005?


krisiun82

Recommended Posts

Αγορασα το εν λογω παιχνιδι και θελω να φτιαξω ενα backup του για προσωπικη χρηση..

Το κακο ειναι ομως οτι σε αντιθεση με τους προκατοχους του το 2005 χρειαζεται την υπαρξη του DVD δισκου στο drive για να ξεκινησει...Υπαρχει κανας τροπος να το ξεγελασω??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπομονή... Όλο και κάποιος θα βγάλει κάποια μαγκιά :rolleyes:

Υπάρχουνε σελίδες στο net που λένε μερικούς τρόπους για ένα Original Backup.... Ψαξτε λίγο (σε γνωστό μεγάλο site με θέμα το backup), γιατί αν τις κάνω post θα παραβιάσω τους κανόνες του εργαστηρίου...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπηρχε τροπος να γινει σωστο Backup θα ειχε κυκλοφορησει και στο net καποιο release, αλλα δεν υπαρχει τιποτα οποτε δεν βλεπω να σπαει οπως δεν σπανε τα περισσοτερα που χρησιμοποιουν starforce 3 με ολες τις δυνατοτητες του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην απογοητεύεστε.... Για όλα υπάρχει λύση... Υπομονή θέλει το πράγμα... Να μου το θυμηθήτε ότι σε λιγότερο από 2-3 μήνες θα έχουνε όλοι από ένα καλό backup του συγκεκριμένου παιχνιδιού...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

Παιδιά μην απογοητεύεστε.... Για όλα υπάρχει λύση... Υπομονή θέλει το πράγμα... Να μου το θυμηθήτε ότι σε λιγότερο από 2-3 μήνες θα έχουνε όλοι από ένα καλό backup του συγκεκριμένου παιχνιδιού...

Οπως και με το Toca race driver? Το οποιο βγαζει η Codemaster και εχουν περασει ηδη αρκετοι μηνες απο την κυκλοφορια του, για δωσε μου και το Link για το Backup που λες αν και ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Χθες, στις 23:57]

Οπως και με το Toca race driver? Το οποιο βγαζει η Codemaster και εχουν περασει ηδη αρκετοι μηνες απο την κυκλοφορια του, για δωσε μου και το Link για το Backup που λες αν και ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν γινεται.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων απαιτείται περισσότερος χρόνος για το "σπάσιμο" παιχνιδιών με sf3 ( μήνες )

Το Toca race driver όντως είναι από τα παιχνίδια που δεν έχουν "σπάσει" ακόμα, αν και εχει αρκετό καιρό που βγήκε.

Όμως, οπώς γνωρίζεις υπάρχουν αρκέτα παιχνίδια με SF3 προστασία που "κυκλοφορούν".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Giorgos

........

Όμως, οπώς γνωρίζεις υπάρχουν αρκέτα παιχνίδια με SF3 προστασία που "κυκλοφορούν".

Πολυ σωστο αυτο, αλλα τα περισσοτερα χρησιμοποιουν SF3 μονο στο εκτελεσιμο, ενω το Race driver 2 και το Beyond Divinity που μαλλον χρησιμοποιουν SF3 παντου ειναι πολυ δυσκολο να σπασουν. Θα εφταναν τα Cracks να ειναι πολλα cds.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν παραβιαζω καποιο κανονα λεγοντας το παρακατω αλλα αν το κανω σβηστε το post μου.Υπαρχουν 2 τροποι για να αντιγραψει καποιος ενα dvd/cd με προστασια starforce3.

Ο ενας ειναι να βγαλει ολα τα cd/dvd του απο το ρευμα και να φορτωσει ενα virtual disk απο

backup του σκληρου του.Επειδη η προστασια starforce ανιχνευει με δικο της driver που

εγκαθιστα μονο τις ide συσκευες cd/dvd και επειδη τα virtual drives ειναι scsi δεν μπορει να

το "πιασει".Χρειαζονται βεβαια αρκετες προσπαθειες για να ξεκινησει το παιχνιδι.

Ο δευτερος τροπος ειναι αν βρουμε στο internet ενα mini image του 1ου cd το οποιο

φορτωνουμε παλι σε virtual disk.Το mini image ειναι βεβαια πολυ μικρο και περιεχει το

τμημα της περιοχης του cd που ειναι κλειδωμενο.Ετσι δεν χρειαζεται να βγαλουμε καλωδια.

Συγκεκριμενα για τα sims2,beyond dvinity και Colin 2005 εχουνε κυκλοφορησει τετοια mini images.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από digitron................

Ο δευτερος τροπος ειναι αν βρουμε στο internet ενα mini image του 1ου cd το οποιο

φορτωνουμε παλι σε virtual disk.Το mini image ειναι βεβαια πολυ μικρο και περιεχει το

τμημα της περιοχης του cd που ειναι κλειδωμενο.Ετσι δεν χρειαζεται να βγαλουμε καλωδια.

Συγκεκριμενα για τα sims2,beyond dvinity και Colin 2005 εχουνε κυκλοφορησει τετοια mini images.

Κατι τετοιος εννοεις?

http://forum.alcohol-soft.com/index.php?showtopic=13836

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Πολυ σωστο αυτο, αλλα τα περισσοτερα χρησιμοποιουν SF3 μονο στο εκτελεσιμο, ενω το Race driver 2 και το Beyond Divinity που μαλλον χρησιμοποιουν SF3 παντου ειναι πολυ δυσκολο να σπασουν. Θα εφταναν τα Cracks να ειναι πολλα cds

Δεν διαφωνώ. Παράδειγμα είναι το Kill Switch ,το οποίο "έσπασε" μετά από αρκετό καιρό και το crack είναι 226 MB.

Αρχική απάντηση από digitron

Ο ενας ειναι να βγαλει ολα τα cd/dvd του απο το ρευμα και να φορτωσει ενα virtual disk απο

backup του σκληρου του.Επειδη η προστασια starforce ανιχνευει με δικο της driver που

εγκαθιστα μονο τις ide συσκευες cd/dvd και επειδη τα virtual drives ειναι scsi δεν μπορει να

το "πιασει".Χρειαζονται βεβαια αρκετες προσπαθειες για να ξεκινησει το παιχνιδι.

.Αλλά και να είχα την όρεξη να μπω σ`αυτή τη διαδικασία (η οποία δεν ξέρω αν έχει και 100% επιτυχία) , για ένα παιχνίδι θα σήμανε πως αξίζει να αγοράσω το αυθεντικό.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι το blindwrite ειναι το καλύτερο για backups τέτοιων δύσκολων παιχνιδιών. Εκανα backup το Doom3, το warcraft 3 παλιότερα και γένικα οτι original αγοράζω, ωστε να μη χρειάζεται να βάζω το cd στο drive. Βεβαια μπορει με το blindwrite να σου διαβάζει το cd και να σου φτιάχνει ενα σωστό image, δε μπορείς όμως να το γράψεις σε cd... Ειναι μονο για να το κανεις mount με daemon tools ή με το alcohol...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.