Jump to content



Eρχεται η GEFORCE GTX 780 Ti (η απαντηση της Nvidia στην ΑMD R9 290x)


Vasot

Recommended Posts

Bρε βρε να την και στην Ευρωπη.Βεβαια ακομα δεν ειναι διαθεσιμη για αγορα αλλα η τιμη της ποναει λιγο σε σχεση με την τιμη που εχει στην Αμερικη.Γιατι η απλη 780τιacx sc εχει διαφορα 10 δολλαρια με την 780ti class...στην ευρωπη που ειμαστε και ματσο εχει διαφορα περιπου 50-60 ευρω βαλε και μεταφορικα

EVGA | Products

Βάλτε βρε κόπανοι κ το backplate μέσα! Τόσα λεφτά ζητάτε. ..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply
Βάλτε βρε κόπανοι κ το backplate μέσα! Τόσα λεφτά ζητάτε. ..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Nαι σιγα μην παθουν εδω την βαλανε πολυ πιο πανω απο οτι στην Αμερικη περα οτι οπως φανηκε οι πρωτες δωθηκαν αμερικη και εμας μας εχουν γραμμενους

Link to comment
Share on other sites

Eυρωπη διαφορα τιμων:Απλη 780 ti acx sc-780 ti class

EVGA | Products

EVGA | Products

Aμερικη

EVGA | Products | EVGA GeForce GTX 780 Ti Superclocked w/ EVGA ACX Cooler | 03G-P4-2884-KR

EVGA | Products | EVGA GeForce GTX 780 Ti Dual Classified w/ EVGA ACX Cooler | 03G-P4-2888-KR

Στην Ευρωπη εχουμε 54 ευρω διαφορα μεταξυ των 2 και Αμερικη 10 δολλαρια μονο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα παραλάβω μέσα στην εβδομάδα την Palit 780Ti reference η οποία θα μπεί κατευθείαν σε νερό. Μπορώ να τη φλασάρω κατευθείαν με το bioς της EVGA GeForce GTX 780 Ti Superclocked ? ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα παραλάβω μέσα στην εβδομάδα την Palit 780Ti reference η οποία θα μπεί κατευθείαν σε νερό. Μπορώ να τη φλασάρω κατευθείαν με το biow της EVGA GeForce GTX 780 Ti Superclocked ? ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Ρίχνεις απευθείας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα παραλάβω μέσα στην εβδομάδα την Palit 780Ti reference η οποία θα μπεί κατευθείαν σε νερό. Μπορώ να τη φλασάρω κατευθείαν με το bioς της EVGA GeForce GTX 780 Ti Superclocked ? ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?
Ρίχνεις απευθείας...

Βασικά όλες οι reference το ίδιο πράγμα δεν είναι? Δλδ μπορείς να πάρει μια MSI, να βάλεις το BIOS από Gigabyte GHz edition αλλά να παραγγείλεις κιόλας ένα backplate από ΕVGA?

Boys καλημέρα!

Από 670 σε 780ti, η αναβάθμιση είναι plug & play;

Όχι! Και να ήταν, δεν προτείνεται. Καθάρισμα και πέρασμα φρέσκον drivers οπωσδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Eυρωπη διαφορα τιμων:Απλη 780 ti acx sc-780 ti class

EVGA | Products

EVGA | Products

Aμερικη

EVGA | Products | EVGA GeForce GTX 780 Ti Superclocked w/ EVGA ACX Cooler | 03G-P4-2884-KR

EVGA | Products | EVGA GeForce GTX 780 Ti Dual Classified w/ EVGA ACX Cooler | 03G-P4-2888-KR

Στην Ευρωπη εχουμε 54 ευρω διαφορα μεταξυ των 2 και Αμερικη 10 δολλαρια μονο

H βασική διαφορά (τουλάχιστον στην 2884) είναι η ισοτιμία. Τα 729$ που κάνει στην Αμερική ισοδυναμούν με 531 ευρώ, οπότε όποιος μπορεί να την πάρει από Αμέρικα γλυτώνει 695-531=164 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

H βασική διαφορά (τουλάχιστον στην 2884) είναι η ισοτιμία. Τα 729$ που κάνει στην Αμερική ισοδυναμούν με 531 ευρώ, οπότε όποιος μπορεί να την πάρει από Αμέρικα γλυτώνει 695-531=164 ευρώ.

Tαμτακο κάτι έχεις μπερδέψει.

Ο azazil αναφέρετε σε άλλη διαφορά και όχι σε ισοτιμίες.

Όσο για αυτό που γράφεις ότι θα γλυτώσει 164 ευρώ,Δεν έχεις υπολογίσει παραπάνω μεταφορικά από Αμερική και τελωνείο.Εκτός και αν ενωείς να περιμένουμε τον θείο απο την Αμερική που ίσως έρθει το καλοκαίρι Ελλάδα να μας την φέρει σε καμία βαλίτσα με διπλό πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Tαμτακο κάτι έχεις μπερδέψει.

Ο azazil αναφέρετε σε άλλη διαφορά και όχι σε ισοτιμίες.

Όσο για αυτό που γράφεις ότι θα γλυτώσει 164 ευρώ,Δεν έχεις υπολογίσει παραπάνω μεταφορικά από Αμερική και τελωνείο.Εκτός και αν ενωείς να περιμένουμε τον θείο απο την Αμερική που ίσως έρθει το καλοκαίρι Ελλάδα να μας την φέρει σε καμία βαλίτσα με διπλό πάτο.

Κατάλαβα σε τι αναφερόταν ο χρήστης. Εμένα μου έκανε εντύπωση και τόνισα την μεγάλη διαφορά τιμής ανάμεσα σε Ευρώπη και Αμερική και αναφέρθηκα στο πόσα μπορεί κάποιος να γλυτώσει αν είναι από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού ή αν έχει κάποιο θείο που είπες κι εσύ να κάνει το ψυχικό.

Θυμήθηκα που κάναμε κάποτε έτσι με τα Timberland που βάζαμε μέσο να μας τα φέρουν από Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλες οι reference το ίδιο πράγμα δεν είναι? Δλδ μπορείς να πάρει μια MSI, να βάλεις το BIOS από Gigabyte GHz edition αλλά να παραγγείλεις κιόλας ένα backplate από ΕVGA?

Όχι! Και να ήταν, δεν προτείνεται. Καθάρισμα και πέρασμα φρέσκον drivers οπωσδήποτε!

Τότε με αυτή την λογική θα αγοράσουν όλοι μια οποιαδήποτε reference (την φτηνότερη ) θα πετάξουν επάνω το bios της evga η οτιδήποτε άλλο θέλει κανείς και η evga θα κάτσει να πετάει χαρταετό ...!

Μακάρι να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο..δλδ να μπορείς να περάσεις όποιο bios θέλεις καθώς και όποιο bacplate γουστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το backplate το έψαξα παραπάνω και ισχύει, διότι όλες οι reference ειναι φασόν, οπότε αν το backplate ειναι προδιαγραφών reference κάνει για όλες (βασικά είναι και ψιλο-προφανές)

Τώρα για τα BIOS δεν το πολυκατέχω, βασικά ούτε να φλασάρω ξέρω, όποιος ξέρει να το εξηγήσει, ας γράψει και έναν οδηγό φλασαρίσματος στα Ελληνικά να υπάρχει στο φόρουμ!!

Edit: ninja post από Seb!!

Link to comment
Share on other sites

Usb bootable πετας το bios και γραφεις nvflash -4 -5 - 6 namebios.rom

Ολα τα bios των reference ειναι μεσα σε λογικα πλαισια για το chip και σε τασεις αποδεκτες απο την nvidia.

Να υποθέσω πως τα bios τα κατεβάζουμε από τις σελίδες των κατασκευαστών - επιλέγοντας το μοντέλο που θέλουμε να "εξομοιώσουμε";

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι reference, με reference pcb ειναι το ιδιο... Οτι bios θελετε δουλευει... Και οποιο backplate για teference να βαλετε κανει!
Για το backplate το έψαξα παραπάνω και ισχύει, διότι όλες οι reference ειναι φασόν, οπότε αν το backplate ειναι προδιαγραφών reference κάνει για όλες (βασικά είναι και ψιλο-προφανές)

Τώρα για τα BIOS δεν το πολυκατέχω, βασικά ούτε να φλασάρω ξέρω, όποιος ξέρει να το εξηγήσει, ας γράψει και έναν οδηγό φλασαρίσματος στα Ελληνικά να υπάρχει στο φόρουμ!!

Edit: ninja post από Seb!!

Ε τότε ρε παιδιά να ακυρώσω την παραγγελία με την evga gtx780ti sc, που την θέλω reference, και να αγοράσω την οικονομικότερη και να κουμπώσω το backplate της evga να περάσω και το bios της και είμαι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε ρε παιδιά να ακυρώσω την παραγγελία με την evga gtx780ti sc, που την θέλω reference, και να αγοράσω την οικονομικότερη και να κουμπώσω το backplate της evga να περάσω και το bios της και είμαι οκ ?

Δεν εχει διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

τι θέλεις να πεις ?

Ειναι απλο πιο απλο δεν θα γινει.Παρε την πιο απλη ρεφερενς και πετα επανω το πιο τουμπανο bios θες απο super oc sc acx και οπως αλλιως ονομαζεται.Αρκει να εχεις καλη ψυξη να το υποστηριξεις.Δλδ στην 780/780 ti δεν μπορεις να βαλεις της class γιατι εχει διαφορετικο pcb η μονη διαφορα αυτη ειναι κατα τα αλλα οτι bios κυκλοφορει το φλασαρεις και παιζει.Εγω στην 780ti μου που ειναι gigabyte εχω φλασαρει το bios της evga sc acx ακι δουλευει σαν αυτη.Εαν την κραταγα θα τις εβαζα και ενα μπλοκακι και μετα εκανα αλλα παιχνιδια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.