Jump to content



Eρχεται η GEFORCE GTX 780 Ti (η απαντηση της Nvidia στην ΑMD R9 290x)


Vasot

Recommended Posts

Προβλεπω μικρο boost σε επιδοσεις απο GM107, του τυπου 780 = 870 και 880 = 780 + 10%, το πολυ 15%. Αλλα με χαμηλοτερα watts. Τα 20nm παντως ειναι ζορικο fabrication process, η TSMC ειχε θεματακι με yields. Αυτη τη στιγμη η TSMC κανει mass produce 20αρια chips αλλα ειναι μικρα, οχι 3+ billion transistors.

Δεν ειναι τυχαιο που η nvidia θα βγαλει πρωτα GM107 midrange (gtx 750), ειναι παγεια τακτικη πλεον, βγαλε πετσοκομενο midrange να τεσταρεις yields και βλεπουμε για full enabled σε κανα εξαμηνο. Ρεαλιστικα μην περιμενετε ναυαρχιδες πριν τα μεσα/τελη καλοκαιριου. Μακαρι βεβαια να αποδειχτω ψευτης γιατι θελω καινουργια gpu :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Καλησπέρα , παρακαλώ λίγο την βοήθειά σας. Ποιά είναι η ποιό γρήγορη GTX 780 ti η οποία να πουλιέται στην Ελληνική αγορά ανεξάρτητα από το κόστος αγοράς της. Θα ήμουν ευγνώμον αν μου βγάζατε μια πεντάδα κατά σειρά επιδόσεων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , παρακαλώ λίγο την βοήθειά σας. Ποιά είναι η ποιό γρήγορη GTX 780 ti η οποία να πουλιέται στην Ελληνική αγορά ανεξάρτητα από το κόστος αγοράς της. Θα ήμουν ευγνώμον αν μου βγάζατε μια πεντάδα κατά σειρά επιδόσεων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Msystems.gr - Προϊόντα - Gigabyte GTX 780 Ti 3GB GHz Edition

EDIT: Από εξωτερικό, αυτή είναι η καλύτερη υλοποίηση. http://eu.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=03G-P4-3888-KR&family=GeForce%20700%20Series%20Family&uc=EUR

Link to comment
Share on other sites

επειδή η συγκεκριμένη δεν είναι διαθέσιμη τώρα στα μαγαζιά αν μπορούσατε να μου δώσετε και δυο τρεις άλλες καλό θα ήταν. Εξετάζω και τις ακόλουθες Zotac GeForce GTX780 Ti 3GB AMP! Edition , Gigabyte GeForce Nvidia GTX 780 Ti OC WF3 , EVGA GeForce GTX780 Ti 3GB Superclocked ACX Cooler και EVGA GeForce GTX 780 Ti Superclocked. Αν υπάρχει και καμία άλλη ιδέα μου λέτε...

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Από εξωτερικό, αυτή είναι η καλύτερη υλοποίηση.

Η συγκεκριμενη καρτα γραφικων (K|NGP|N Edition) βγηκε και απευθυνεται σε λιγοστους χρηστες που σιγουρα δεν παιζουν παιχνιδια.

Για ολους εμας τους υπολοιπους ειναι ολες οι αλλες και αυτη μονο να χαζευουμε τα σκορ που θα βγαζει.:)

Link to comment
Share on other sites

επειδή η συγκεκριμένη δεν είναι διαθέσιμη τώρα στα μαγαζιά αν μπορούσατε να μου δώσετε και δυο τρεις άλλες καλό θα ήταν. Εξετάζω και τις ακόλουθες Zotac GeForce GTX780 Ti 3GB AMP! Edition , Gigabyte GeForce Nvidia GTX 780 Ti OC WF3 , EVGA GeForce GTX780 Ti 3GB Superclocked ACX Cooler και EVGA GeForce GTX 780 Ti Superclocked. Αν υπάρχει και καμία άλλη ιδέα μου λέτε...

Γιατι δεν παιρνεις την φθηνοτερη 780Τi που θα βρεις διαθεσιμη και να της κανεις εσυ ενα soft oc στα ρολογια των oc'ed μοντελων που κοιτας?

1 λεπτο δουλεια ειναι και θα γλιτωσεις αρκετα χρηματα νομιζω!:)

Link to comment
Share on other sites

επειδή η συγκεκριμένη δεν είναι διαθέσιμη τώρα στα μαγαζιά αν μπορούσατε να μου δώσετε και δυο τρεις άλλες καλό θα ήταν. Εξετάζω και τις ακόλουθες Zotac GeForce GTX780 Ti 3GB AMP! Edition , Gigabyte GeForce Nvidia GTX 780 Ti OC WF3 , EVGA GeForce GTX780 Ti 3GB Superclocked ACX Cooler και EVGA GeForce GTX 780 Ti Superclocked. Αν υπάρχει και καμία άλλη ιδέα μου λέτε...

Δεν μπορείς να κάνεις υπομονή 2 μέρες; Υπάρχει σοβαρός λόγος που βιάζεσαι τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά θα γίνει μάλλον αύριο, οπότε οτι βρω καλύτερο θα πάρω. Χρηματικός περιορισμός δεν υπάρχει απλά η κάρτα θα δοθεί σε πρόσωπο που δεν γνωρίζει και πολλά απο p.c και γενικά δεν θέλει να την πειράξει οπότε ζητάω μια Superclock μαμα διαφορετικά θα έπαιρνα την πιο φτηνή και θα του την υπερχρόνιζα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο Πανος [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] παρε την πιο φθηνη καρτα 780τι που θα βρεις και με ενα ελαφρυ oc εισαι αρχωντας.Θα χεις ιδιες επιδοσεις με τις oc και θα χεις γλυτωσει χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά θα γίνει μάλλον αύριο, οπότε οτι βρω καλύτερο θα πάρω. Χρηματικός περιορισμός δεν υπάρχει απλά η κάρτα θα δοθεί σε πρόσωπο που δεν γνωρίζει και πολλά απο p.c και γενικά δεν θέλει να την πειράξει οπότε ζητάω μια Superclock μαμα διαφορετικά θα έπαιρνα την πιο φτηνή και θα του την υπερχρόνιζα εγώ.

E τοτε, αφου δεν παιζει να γινει oc στην καρτα και επειγει η αγορα της, με μια προχειρη αναζητηση που εκανα, αυτη ειναι η ταχυτερη 780ti out of the box που υπαρχει αμμεσα διαθεσιμη απο Ελλαδα αυτη την στιγμη, μιας και απο οτι γραφει το συγκεκριμενο καταστημα την εχει σε αποθεμα.

VGA NV GB GTX 780 TI 3GB DDR5 384BIT OC | COSMODATA

Φυσικα, εγω προσωπικα, τοσα χρηματα για την συγκεκριμενα καρτα/υλοποιηση δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω:p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρω κάποια από αυτές που ανέφερα παραπάνω , αν και μου έχει γυαλίσει η Gigabyte GeForce GTX780 Ti 3GB GHz Edition και η Zotac GeForce GTX780 Ti 3GB AMP! Edition γιατί η δεύτερη έχει και μνήμες υπερχρονισμένες θα σας ακούσω και μάλλον θα πάρω την ποιο φτηνή ti που θα βρω. Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδες με τους νεους drivers λεει 16% στο Hitman. ε εγω εχω 6% το αλλο 10 που πηγε ?

Δεν ξερω κατω υπο ποιες συνθηκες κανουν τις μετρησεις και βλεπουνε τις συγκεκριμενες αυξησεις που αναφερουν σε καθε driver realise:p

Παντως αν παιρναμε επακριβως αυτα τα % up που φερνει (υποτιθεται) καθε driver υpdate, θα ξεκινουσαμε "περσυ" με μια 780 και θα βρισκομασταν φετος, με επιδοσεις 780 tri-sli απο τα "up" και μονο:hehe:

Link to comment
Share on other sites

hitman_780ti_oc_wc.jpg

+9% αυξηση fps η καρτα στα νερα με πυρηνα 1385 απο 1305.

και ενα στα 1440p χωρις FXAA , x2AA

hitman_780ti_oc_wc_2x_AA_no_FXAA_1440p.jpg

Tomb Raider

tomb_raider_780ti_oc_wc.jpg

tomb_raider_780ti_oc_wc_no_tressfx.jpg

και ενα χωρις TressFX που βλεπουμε οτι ειναι η απατη του αιωνα με τη διαφορα να αγγιζει στα ιδια ρολογια το 45%!!πλακα μας κανουν , για να κουναει το μαλλι πιο ρεαλιστικα εχουμε πτωση επιδοσεων σχεδον στα μισα qq.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.